Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So mar 06, 2021 8:29 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Następna strona
 Kosciol a polityka 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Czyli przypadki o których rozmawiamy (Kurski i jego żona) nie mieszczą się.

Pt lip 24, 2020 8:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Drugi, to tzw. przywilej pawłowy i dotyczy sytuacji, kiedy w małżeństwie pogan jedna ze stron przyjęła chrzest, a druga tego nie zrobiła i chce odejść.

W tym przypadku jest trochę więcej warunków. Z zasady małżeństwo nieochrzczonych jest traktowane przez Kosciół jako malzenstwo naturalne i posiadjące przymiot nierozerwalnosci.

Pt lip 24, 2020 8:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Cytuj:
Drugi, to tzw. przywilej pawłowy i dotyczy sytuacji, kiedy w małżeństwie pogan jedna ze stron przyjęła chrzest, a druga tego nie zrobiła i chce odejść.

W tym przypadku jest trochę więcej warunków. Z zasady małżeństwo nieochrzczonych jest traktowane przez Kosciół jako malzenstwo naturalne i posiadjące przymiot nierozerwalnosci.

Owszem, jest parę warunków, ale istota jest taka, jak przedstawiłem.

Pt lip 24, 2020 8:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cos bardziej aktualnego. Czy ksiedzu wolno dostepnymi mu srodkami wyrazic swoje zdanie na temat konwencji stambulskiej, ktora mowi:
"opierają się na uwzględnieniu kwestii płci społeczno-kulturowej w pojmowaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej i są ukierunkowane na zagwarantowanie ofiarom ich praw i bezpieczeństwa"

bo gdzie indziej pisze ze stworzyl mezczyzna i kobieta a nie rodzicem1 i rodzicem2.

Strony podejmą działania niezbędne do promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn.

Trzeba te wzorce zmienic.

So lip 25, 2020 4:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie milkną echa po drugim ślubie Jacka Kurskiego.

Tym razem na łamach Kuriera Lubelskiego ks. Isakowicz-Zaleski:

Jako ksiądz – a jestem już 37 lat księdzem – nigdy się z takim przypadkiem nie spotkałem, żeby po 24 latach małżeństwa unieważnić ślub, zwłaszcza jeżeli jest troje dzieci

Co jest jeszcze dziwniejsze, nowa żona pana Kurskiego też miała wcześniej ślub kościelny, oczywiście z inną osobą, i też to małżeństwo jest unieważnione. Taki dublet, kiedy pobierają się dwie osoby, które obie mają unieważnienie ślubu kościelnego – to jest rzecz niespotykana.

Cytuj:
Zwłaszcza, że sanktuarium Jezu, ufam Tobie w Łagiewnikach to sanktuarium szalenie ważne dla wielu katolików, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. I odbywa się w nim coś, co od samego początku jest kontrowersyjne, również ze względu na bardzo liczny udział polityków.

Każdy ślub odbywa się publicznie, wcześniej są tzw. zapowiedzi, do kancelarii można zgłosić sprzeciw, jeśli ktoś ma takie informacje. Odbyło się to wszystko w sposób publiczny, a jeszcze są dzieci – to przecież nie można powiedzieć, że to jest prywatna sprawa. Unieważnienie nastąpiło po ponad 20 latach małżeństwa – to co, pan Kurski przez 20 lat i mając troje dzieci nie zdawał sobie sprawy o nieważności? Ten przypadek to jest taka łamigłówka, że myślę, że klerycy w seminarium będą się uczyć na tym przykładzie, jak nie należy tego robić. Taki mamy tu splot historii, który spowodował zgorszenie, bo rzeczywiście jest zgorszenie.

całość:

https://kurierlubelski.pl/ks-tadeusz-isakowiczzaleski-o-drugim-slubie-jacka-kurskiego-kosciol-strzelil-sobie-w-kolano-kuria-powinna-to-wyjasnic/ar/c1-15088765

Śr lip 29, 2020 10:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Unieważnienie nastąpiło po ponad 20 latach małżeństwa – to co, pan Kurski przez 20 lat i mając troje dzieci nie zdawał sobie sprawy o nieważności? Ten przypadek to jest taka łamigłówka, że myślę, że klerycy w seminarium będą się uczyć na tym przykładzie, jak nie należy tego robić. Taki mamy tu splot historii, który spowodował zgorszenie...

Mamy też sytuację, kiedy usiłujemy "usunąć drzazgę z oka swego brata" starannie zakrywając belkę we własnym... :cisza:

Cz lip 30, 2020 8:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sęk w tym, że ks. Isakowicz-Zaleski poza mglistymi insynuacjami nie przedstawił żadnych dowodów, że oba te stwierdzenia nieważności wydano z naruszeniem prawa. Zamiast więc domagać się wyjaśnień od innych, najpierw sam powinien zabrać się za wykazanie prawdziwości swoich tez. I nie tym, że "z takim przypadkiem nie spotkałem, żeby po 24 latach małżeństwa unieważnić ślub", tylko konkretnymi faktami dotyczącymi tych dwóch małżeństw. :)

Cz lip 30, 2020 8:42 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ale ma w jednym rację - niepotrzebna pompa w ważnym sanktuarium i nieroztropność tych co się na to zgodzili.

Cz lip 30, 2020 8:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
nieroztropność tych co się na to zgodzili.

Askąd pan wie czy to nie była kalkulacja?
Pan przychyla się do teorii głupoty biskupów, proboszczów miejsca a ja się przychylam do teorii jakiegoś "dealu".

Cz lip 30, 2020 1:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Ale ma w jednym rację - niepotrzebna pompa w ważnym sanktuarium i nieroztropność tych co się na to zgodzili.

Jeżeli nie ma przeszkód formalnych, to zarządca nie może odmówić wydania zgody na ślub. Bo niby na jakiej podstawie?

Cz lip 30, 2020 2:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy dotyczy, ale:

KPK
Kan. 1115 - Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej.

Cz lip 30, 2020 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):

KPK
Kan. 1115 - Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej.

Oczywiście, że dotyczy - vide podkreslony fragment. Jeżeli oboje mieli takie zezwolenia od swoich proboszczów, to kustosz Sanktuarium w Łagiewnikach, nie miał możliwości, aby nie zezwolić na ten ślub.

Cz lip 30, 2020 2:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
PeterW napisał(a):

KPK

Oczywiście, że dotyczy - vide podkreslony fragment. Jeżeli oboje mieli takie zezwolenia od swoich proboszczów, to kustosz Sanktuarium w Łagiewnikach, nie miał możliwości, aby nie zezwolić na ten ślub.

Wystarczy ze panna młoda miała zezwolenie. Wiem bo sam kiedyś załatwiałem ślub poza parafia mojej żony (wtedy narzeczonej)

Osobiście uważam ze Kurski wykonał strzał w kolano. Jako polityk I jako prezes czy tam p.o. prezesa TVP powinien być bardziej inteligentny. Doskonale wiedział jak to może być wykorzystane przeciwko niemu, przeciwko PiS i przeciwko Kościołowi.

Od strony formalnej nie mamy dostępu do dokumentów orzekających w sprawie poprzednich małżeństw, zapewne mieli dokumenty żeby wziąć ślub w tej bazylice. Niby wszystko gra ale rozsądne to nie było. Raczej pokazanie zrobię co chce a wy się gotujecie. Nawet myśle ze mógł celowo podgrzać atmosferę po wyborach, żeby zwolennicy opozycji totalnej się zagotowało. Co było widać chociażby na naszym forum. To co wypisywane było na FB czy TT juz nawet nie wspominam o komentarzach na Newsweek czy naTemat tam to rozgrzanie do czerwoności.

Cz lip 30, 2020 3:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mnie ta sprawa tak naprawdę ani ziębi, ani grzeje. Irytuje mnie po prostu ciągłe domaganie się niektórych osób tego, aby się kustosz Sanktuarium z biskupem tłumaczyli z podjętych decyzji. Oraz, oczywiście, narzekanie, że należało odmówić tej parze ślubu w tym sanktuarium.

Cz lip 30, 2020 3:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
I właśnie o tym mowię. Mnie tez ani ziębi ani grzeje ale jednak rozsądne zachowanie to nie było.

Cz lip 30, 2020 3:43 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Następna strona