Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 29, 2020 6:47 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona
 Polexit czyli Polska samodzielna 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polexit czyli Polska samodzielna
Jeśli mówisz o sobie to masz racje. Jeśli pijesz do Holmes czy AdamM to pudło. Oni zadawali ci pytania jak wyjdziemy to co z pewnymi branżami handlującymi z państwami UE, z firmami świadczącymi usługi. Jak pokryjesz dziury powstałe. Jak zapewnisz dostęp do rynków UE z naszymi produktami. Zero pomysłów. A żeby rozmawiać to trzeba mieć to przemyślane. Dopóki nie będzie konkretów to dla mnie będzie to populistyczne hasełko żeby łowić naiwnych.
Dopowiem nie jestem zwolennikiem tego co dzisiaj jest UE. Jestem zwolennikiem układu gospodarczego pomiędzy państwami UE. Bez budowania superpaństwa. Bez neomarksizmu.
Dopóki Konfederacja tego nie przedstawi dotąd będę uważał ze gra pod publikę.

Pn sie 17, 2020 7:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Kto powiedział, że nie dojdą? Tylko, że Konfederacja jest na polskiej scenie ile? Rok? Półtora? Spróbuj spytać "poważnych" partii, które istnieją na tym rynku znacznie dłużej, wprowadzały Polskę do UE a potem uczestniczyły w procesie uzależniania nas od Unii, czy biorą w ogóle pod uwagę taką ewentualność, że Polska znajdzie się poza Unią? Nawet jeśli nie przez planowane wyjście, to w wyniku rozpadu tego tworu. I co w takiej sytuacji? Pewnikiem zdziwiłbyś się jeszcze mocniej niż ja.

Raczyłeś zacytować kawałek mojej wypowiedzi, to teraz odnieś się do tego, co celowo pominąłeś - pytam kolejny raz o to jak pisać szczegółowy scenariusz czegoś co może nastąpić za wiele lat w zupełnie innej sytuacji międzynarodowej niż mamy teraz?
To, co można robić już teraz, to działania w celu poprawienia konkurencyjności naszej gospodarki, deregulacji, podniesienia poziomu innowacyjności, szukania nowych rynków zbytu etc. Tylko że o tym akurat Konfederacja mówi, a przy okazji nie jest to takie fajne jak czekanie na "pioniodze z Unii", więc rozumiem, że nie należy tym sobie zaprzątać głowy?

Rżniesz głupa polexit. Najpierw optujesz za wyjściem z UE, zapytany "co dalej?" twierdzisz, że w zasadzie to nie teraz wyjdźmy z UE tylko może kiedyś. Piszesz, że w zasadzie jak chcą wyjść to powinni mieć scenariusz wyjścia, potem piszesz, że w sumie to nie muszą bo są w sejmie od 1,5 roku. To jest naprawdę niepoważne :-)

Jak pisać scenariusz to jest problem tych, którzy chcą ten scenariusz Polakom stręczyć, nie mój. Chcesz samodzielnej Polski to znajdź rynek zbytu dla towarów z Polski po wyjściu z UE. Nie masz pomysłu? To przestań bredzić.

Ja też mam pomysł. Żeby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej. Dokładnie taki jak pomysł Konfederacji.

Pn sie 17, 2020 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
Chcesz samodzielnej Polski to znajdź rynek zbytu dla towarów z Polski po wyjściu z UE. Nie masz pomysłu? To przestań bredzić.
Norwegia, mówi to panu coś?

Pn sie 17, 2020 10:02 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Holmes, czyli wracamy do punktu wyjścia - po opuszczeniu Unii zostaniemy na pustyni, nagle nikt nie będzie potrzebował tych wszystkich towarów, co to jeszcze wczoraj na potęgę od nas sprowadzał. Jakoś załatają sobie te niedobory. Może im Unia jakimś nadzwyczajnym dekretem zaspokoi popyt? Inne rynki też wyparowują - no nie ma się do kogo zgłosić z tym naszym eksportem :-(
A jak tam Wielka Brytania? Już zniknęła z map świata? Czy oficjalnie zostanie wykreślona jak zakończy się okres przejściowy?

Sam jesteś niepoważny :?

A gwoli ścisłości - tak, jestem za wyjściem z UE, osobiście chciałbym by nastąpiło to jak najszybciej, ale wiem też, że patrząc realistycznie to nie jest temat na dziś ani jutro. Tak ciężko to załapać?

Pn sie 17, 2020 10:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
@Holmes, czyli wracamy do punktu wyjścia - po opuszczeniu Unii zostaniemy na pustyni, nagle nikt nie będzie potrzebował tych wszystkich towarów, co to jeszcze wczoraj na potęgę od nas sprowadzał. Jakoś załatają sobie te niedobory. Może im Unia jakimś nadzwyczajnym dekretem zaspokoi popyt?
Tacy ludzie jak Holmes rozumują w taki sposób, że Unia zrobiła nam wielką łaskę, że nas przyjęła. To jest efekt chlipania propagandy z "Wyborczej" i podobnych mediów, że Unia przygarnęła nas z altruizmu, by nas dzikusów ucywilizować, nauczyć demokracji i dać nam pieniądze ZA DARMO.

Jest to tak żałosne, że aż rENce opadają z bezsilności.

Pn sie 17, 2020 11:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Holmes napisał(a):
Chcesz samodzielnej Polski to znajdź rynek zbytu dla towarów z Polski po wyjściu z UE. Nie masz pomysłu? To przestań bredzić.
Norwegia, mówi to panu coś?

Ile Norwegia płaci za możliwość dostępu do rynkow państw UE? I czy stać nas na takie wpłaty?

Wt sie 18, 2020 8:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
polexit napisał(a):
@Holmes, czyli wracamy do punktu wyjścia - po opuszczeniu Unii zostaniemy na pustyni, nagle nikt nie będzie potrzebował tych wszystkich towarów, co to jeszcze wczoraj na potęgę od nas sprowadzał. Jakoś załatają sobie te niedobory. Może im Unia jakimś nadzwyczajnym dekretem zaspokoi popyt?
Tacy ludzie jak Holmes rozumują w taki sposób, że Unia zrobiła nam wielką łaskę, że nas przyjęła.

Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i przeczytał moje wypowiedzi w wątku, w którym piszesz, to nie pisałbyś takich głupot. No ale lepiej używać wyobraźni. :-)

Na Tobie bilateralny Wespecjanie już krzyżyk postawiłem, wstydu nie masz po takiej wtopie wracać i pouczać.

Wt sie 18, 2020 9:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
@Holmes, czyli wracamy do punktu wyjścia - po opuszczeniu Unii zostaniemy na pustyni, nagle nikt nie będzie potrzebował tych wszystkich towarów, co to jeszcze wczoraj na potęgę od nas sprowadzał. Jakoś załatają sobie te niedobory. Może im Unia jakimś nadzwyczajnym dekretem zaspokoi popyt? Inne rynki też wyparowują - no nie ma się do kogo zgłosić z tym naszym eksportem :-(
A jak tam Wielka Brytania? Już zniknęła z map świata? Czy oficjalnie zostanie wykreślona jak zakończy się okres przejściowy?

Sam jesteś niepoważny :?

A gwoli ścisłości - tak, jestem za wyjściem z UE, osobiście chciałbym by nastąpiło to jak najszybciej, ale wiem też, że patrząc realistycznie to nie jest temat na dziś ani jutro. Tak ciężko to załapać?

Po pierwsze, wracamy do punktu wyjścia bo na to pytanie wcześniej nie byłeś w stanie odpowiedzieć. Nawet nie zdawałeś sobie sprawy jak wygląda struktura handlu międzynarodowego Polski i dalej nie masz o tym pojęcia. Stąd tekst o pustyni, jesteś jak dziecko we mgle więc rzucasz teksty, które można wziąć w nawias "jakoś to będzie".

Chętnie podyskutuję na temat podobieństw i różnic pomiędzy GB i PL oraz skutków jakie czekają te kraje przy wyjściu z UE. Ale wybacz nie z kimś, kto nie ma bladego pojęcia o ekonomii.

Na koniec, realistyczne spojrzenie wymaga wiedzy o rzeczywistości, a Tobie zwyczajnie jej brakuje. Kiedy czytam jak piszesz o "realistycznym spojrzeniu", to od razu wraca do mnie wspomnienie, że przecież nawet programu Konfederacji nie czytałeś.

Uwaga, teraz będzie ad personam. Panowie Konfederaci, ja rozumiem, że każdy z Was chciałby niczym ten Władysław Jagiełło ze wzgórza kierować bitwą o Polskę. Że czujecie w sobie zadatki na strategów i przywódców. Napiszę więc jak ja to widzę.

Jesteście przechwalonymi przez rodziców, dziadków, wujków zarozumiałymi gówniarzami. Jesteście tak napompowani, że nawet nie potraficie dostrzec własnej pychy, która usprawiedliwia wasze intelektualne lenistwo. Dziś to jest lenistwo, jutro to będzie ociężałość, a jutro przyjdzie szybciutko.

Nawet nie mam cienia wiary, że coś do was trafi. W pułapce pomiędzy pychą, a kompleksami można tkwić do późnej starości i to prawdopodobnie Was czeka, chyba że babcia/mama wymodlą u Boga łaskę dla Was. Macie jeszcze trochę czasu, żeby uświadomić sobie własną przeciętność, co paradoksalnie otworzy Wam drogę do jakiegoś rozwoju.

A skoro macie czas to możecie jeszcze poleżeć...

Wt sie 18, 2020 10:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
wstydu nie masz po takiej wtopie wracać i pouczać.
Jakiej wtopie...?

Wt sie 18, 2020 11:08 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Ile Norwegia płaci za możliwość dostępu do rynkow państw UE? I czy stać nas na takie wpłaty?

No to sprawdźmy. Norwegia dorzuca się do unijnego budżetu w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich i pokrywa aktualnie niemal 98% tych środków (resztę Islandia i Lichtenstein). W trwającej wciąż perspektywie 2014-2021 wartość tych funduszy to łącznie 2,8 mld euro, czyli roczna "składka" Norwegii wynosiła trochę ponad 0,1% ich PKB. Polska płaci do unijnego budżetu składkę zdecydowanie wyższą, bo ok. 1% PKB. Oczywiście do tej pory dostajemy wciąż - przynajmniej na papierze - więcej z unijnej kasy, jednak ta dysproporcja będzie w dłuższej perspektywie coraz mniejsza. Ponadto część środków będzie udzielana w formie pożyczek, które trzeba będzie oddać, część zostanie uruchomiona dopiero po osiągnięciu np. celów klimatycznych, a w kolejnej perspektywie budżetowej (po 2027) prawdopodobnie koszty uczestnictwa w Unii wzrosną np. o opłaty za plastik i inne ekobrednie. Kiedy dojdzie do tego, że zostaniemy płatnikiem netto (o ile realnie już nie jesteśmy) jaki będzie dalszy powód trwania w Unii?

Wt sie 18, 2020 11:37 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Holmes, rozumiem, że dalsza dyskusja między nami nie ma najmniejszego sensu. Bywa i tak. Możesz oczywiście sądzić na temat mnie i mojego zdania co Ci się żywnie podoba. Szkoda tylko, że zamiast odnosić się np. do różnych danych, które tu przytaczałem, wolałeś przemawiać z pozycji przeświadczenia o swej wyższości moralnej i intelektualnej i zwyczajnie atakować osoby, z którymi się nie zgadzasz. Czego zwieńczeniem był Twój ostatni post pełen wycieczek osobistych. Nie zamierzam włazić do tej piaskownicy i odpłacać Ci równie nieeleganckim zachowaniem. Dlatego szczerze pozdrawiam i życzę więcej luzu tak w stosunku do innych jak i w stosunku do samego siebie :)

Wt sie 18, 2020 11:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Kiedy dojdzie do tego, że zostaniemy płatnikiem netto (o ile realnie już nie jesteśmy) jaki będzie dalszy powód trwania w Unii?

od początku byliśmy "płatnikiem netto" z tego powodu, że po wejściu do UE nie wnieśliśmy do Unii w zasadzie niczego, prócz siły roboczej, bo Polska nie miała praktycznie żadnych marek na otwarcie, które po sprzedaży by mogły ściągać kapitał z UE do Polski. Wobec tego zarabiano na nas a nie my na nich.

Ja pamiętam przed wejściem do Unii, w mojej okolicy rodzinnej rolniczej były całe pola truskawek, czarnych porzeczek, bobu, można było sobie wybierać skup, w którym lepiej płacili. Każdemu się opłaciło żyć z rolnictwa.

A teraz? Okolice opustoszały, młodzi i ludzie w średnim wieku powyjeżdżali za do Niemiec i WB, pełno ugorów, pól porzeczek praktycznie nie ma, truskawki parę grządek dla siebie. Krowy z łąk w zasadzie zniknęły. Zauważalnie zwiększyła się liczba saren, lisów i bażantów, bo kryją się w pozarastanych krzakami i lasami dawnych łąkach, polach uprawnych.

Na Unii zyskała pewna grupa ludzi, przedsiębiorców, którzy mieli zdolność i pomysł wziąć dotację.
Reszta Polski moim zdaniem straciła.

Wt sie 18, 2020 12:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście patrząc w ten sposób, to masz rację - jesteśmy płatnikiem netto od początku. Oficjalnie używa się tego pojęcia w odniesieniu do różnicy między wpłaconą składką a zyskiem w postaci dopłat i funduszy, ale patrząc na to ile w porównaniu do tych dopłat wyssał z Polski kapitał zachodni, to jesteśmy pod kreską.
Teraz jeszcze trzeba by zrobić rzetelny bilans tego ile z tych pieniędzy, co to je otrzymaliśmy z unijnej łaski, zostało zainwestowane w coś, co pracuje dla gospodarki, a nie tylko stoi i ładnie wygląda, albo wręcz generuje straty i trzeba do tego dokładać, jak np. obiekty sportowe pobudowane po jakichś małych pipidówach, gdzie nie ma szans, by zarabiały, a trzeba to utrzymywać i jednocześnie spłacać kredyt zaciągnięty po to, żeby dostać unijną kasę na zbudowanie takiego przybytku - absurd.

Wt sie 18, 2020 12:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A teraz wracając do tematu. Bardzo proszę polexit i Wespecjan odpuścicie sobie komentarze, z Wami już porozmawiałem.

1. Wyjście Polski z UE bardziej opłaca się wielu krajom UE niż Polsce. Mamy bardzo dobry bilans handlowy z UE i wiele krajów chętnie przejmie produkcję na rynek unijny. Dodatkowo potężnym game changerem jest przyspieszająca automatyzacja procesów produkcyjnych. Przerzucanie produkcji do takich krajów jak Polska w obliczu automatyzacji staje się zbędne. Czekają nas dekady bezrobocia pracowników o niewielkich kwalifikacjach i rywalizacja o utrzymanie inwestycji. Wyjście z UE byłoby prawdziwym prezentem dla krajów o wyższej płacy minimalnej, które będą miały podobny problem z bezrobotnymi.

2. Negocjacje Polska-UE nie będą przypominać negocjacji GB-UE. Sytuacja Polski przystępującej do negocjacji byłaby nieporównanie gorsza. Polski nie stać na stratę rynków unijnych, a UE bez problemu sobie bez Polski poradzi. Dla nas to byłaby walka o życie, dla UE okazja do zrobienia interesu. Niepowodzenie negocjacji kosztowałoby Polskę kilkadziesiąt procent PKB, UE straciłaby max kilka procent i to tylko w sytuacji nagłego wyjścia Polski. Żeby dopełnić obrazu, ew. sukces wyjścia Polski z UE zachęciłby inne kraje do wyjścia więc strategicznym interesem UE byłoby, żebyśmy na polexicie wyszli jak najgorzej.
Każdy kto ma odrobinę rozumu zauważy różnicę w pozycji negocjacyjnej.

3. Polska samotna w otoczeniu politycznym nie ma szans czegokolwiek znaczyć na arenie międzynarodowej, będzie tylko tracić pozycję. Interesy V4 rozjadą się natychmiast, USA straci lwią część zainteresowania Polską, nieporównanie wzrośnie podatność Polski na szantaż energetyczny ze strony Rosji. Ryzyko destabilizacji skutecznie odstraszy kapitał.

Reasumując, wyjście Polski z UE jest samobójstwem gospodarczym i politycznym Polski.

Wt sie 18, 2020 1:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Holmes napisał(a):
A teraz wracając do tematu. Bardzo proszę polexit i Wespecjan odpuścicie sobie komentarze, z Wami już porozmawiałem.

1. Wyjście Polski z UE bardziej opłaca się wielu krajom UE niż Polsce. Mamy bardzo dobry bilans handlowy z UE i wiele krajów chętnie przejmie produkcję na rynek unijny. Dodatkowo potężnym game changerem jest przyspieszająca automatyzacja procesów produkcyjnych. Przerzucanie produkcji do takich krajów jak Polska w obliczu automatyzacji staje się zbędne. Czekają nas dekady bezrobocia pracowników o niewielkich kwalifikacjach i rywalizacja o utrzymanie inwestycji. Wyjście z UE byłoby prawdziwym prezentem dla krajów o wyższej płacy minimalnej, które będą miały podobny problem z bezrobotnymi.

2. Negocjacje Polska-UE nie będą przypominać negocjacji GB-UE. Sytuacja Polski przystępującej do negocjacji byłaby nieporównanie gorsza. Polski nie stać na stratę rynków unijnych, a UE bez problemu sobie bez Polski poradzi. Dla nas to byłaby walka o życie, dla UE okazja do zrobienia interesu. Niepowodzenie negocjacji kosztowałoby Polskę kilkadziesiąt procent PKB, UE straciłaby max kilka procent i to tylko w sytuacji nagłego wyjścia Polski. Żeby dopełnić obrazu, ew. sukces wyjścia Polski z UE zachęciłby inne kraje do wyjścia więc strategicznym interesem UE byłoby, żebyśmy na polexicie wyszli jak najgorzej.
Każdy kto ma odrobinę rozumu zauważy różnicę w pozycji negocjacyjnej.

3. Polska samotna w otoczeniu politycznym nie ma szans czegokolwiek znaczyć na arenie międzynarodowej, będzie tylko tracić pozycję. Interesy V4 rozjadą się natychmiast, USA straci lwią część zainteresowania Polską, nieporównanie wzrośnie podatność Polski na szantaż energetyczny ze strony Rosji. Ryzyko destabilizacji skutecznie odstraszy kapitał.

Reasumując, wyjście Polski z UE jest samobójstwem gospodarczym i politycznym Polski.
Brałeś pan dotacje z unijnych funduszy? Albo czy był pan usługodawcą lub pośrednikiem w takowych przepływach?
Czyje pieniądze biorę, tego piosnkę śpiewam.
??

Wt sie 18, 2020 1:58 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona