Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 25, 2020 5:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1293 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 87  Następna strona
 Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Ja nie mam problemu we wtopienie się w przekaz Liturgii. Po prostu łatwo przechodzę w różne role społeczne. Różnicuję jednak leżenie na kanapie połączone z oglądaniem, jak programu telewizyjnego z formą zastępczego uczestniczenia. Jedno jest zwykłym oglądaniem, drugie nie tylko, bo odrywasz się mentalnie od domu. Podczas komunii duchowej jest czytanie na tę okoliczność fragmentu Dzienniczka. Zauważyłam to w transmisji z Jasnej Góry i Łagiewnik.
Laptop utrudniałby mi to wejście w Liturgię, dlatego rozumiem Terramoto.

Cz kwi 09, 2020 11:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
To Merss i Peter, jakbyście mogli to odpowiedzcie. A właściwie jaki to problem że leżę ( przecież to tylko rytuał, no właśnie- 'kościelna musztra', nie to jest istotą Mszy, poza tym kiedyś się leżało...) Czy tak nie można łączyć się z internetowym kościołem i skupiać się na Mszy? Przy przyjmowaniu Eucharystii Merss nie widzisz różnicy, a przy uczestnictwie w Mszy już widzisz? : P Czyli jeżeli bym klękał przed monitorem to wtedy uczestniczę, a jeżeli leżę to oglądam? : P

Czym tłumaczysz swoje leżenie na kanapie?

Pt kwi 10, 2020 12:10 am
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Aha, czyli chodzi o mentalne oderwanie się od domu.
Terremoto napisał(a):
Nie sprofanowałeś. Nie śmialabym napisać, że tylko ogladałeś, bo nie mam wgladu w serce. Chodzi o to, aby się starać być uważnym i szanować. Mieć świadomość, że to nie jest film, ale że się dzieje teraz.
Jesteśmy tak mocno przyzwyczajeni do filmów (także fabuł czy dokumentów pokazujących msze), żyjemy w kulturze tak bardzo obrazkowej, że wielu osobom pomaga w utrzymaniu uwagi zachowywanie postaw liturgicznych, żeby odróżnić. Żeby sobie pomóc w atmosferze modlitwy.
Zakladam, że nie jesteś bardzo chory i leżeć nie musisz.
Ale wiesz co, sam wyżej gdzies pisałeś, w kontekscie mszy, że komputer to porażka. Może dlatego masz takie odczucie, że z kanapy...

Ja od kilku tygodni codziennie "oglądam" całą mszę, skoro nie moge w niej fizycznie uczestniczyć. I powiem Ci, że to jest trudne. Ten sam pokój, ten sam laptop, na którym godzinami pracuję, te same realia zamkniętej przestzreni... To wymaga dużo wysiłku, żeby być W tej mszy, jakoś NA niej, a nie "tylko przy laptopie".
Trzeba znaleźć swój sposób.
Czasem rezygnuję z obrazu, tylko słucham. To mnie koncentruje.
Pomoglo też przestawienie ekranu (choć na tym samym stole)... zmienić tło i kąt patrzenia, zapalić świecę, żeby sobie pomóc...

Starałem się być uważny, ale wytrącało z równowagi to że przycinało transmisję. I do tego za oknem szczekaczka policyjna i jeszcze w głowie dudni niedowierzanie, że ten komunista z rządu nakazał (ot tak) maski nosić. A co jeśli przycinałoby co drugie słowo (Msza wtedy ważna? Merss zaraz o skrupulanctwo posądzi. Albo o złośliwość... : P
Sory, ale jak to Terremoto rezygnujesz z obrazu? To wtedy tylko słuchasz a nie uczestniczysz(?) : P

PeterW, chciałem pójść jak człowiek na Mszę do kościoła, ale zacząłem sprawdzać w necie i wszędzie napisane, że odbędzie się bez wiernych (ścięło z nóg po raz pierwszy), dobicie z obowiązkiem masek, wyjrzałem przez okno rano i kolejka ludzi do sklepu aż do bloku w którym mieszkam w durnych odstępach i w tych głupich maskach i rękawiczkach ( taki widok ścina z nóg) i jeszcze inne sytuacje ścinające z nóg. No i z przetrąconym sumieniem, wyjałowiony z uczuć, po prostu pusty postanowiłem położyć się, włączyć Mszę i spróbować uczestniczyć.

Dobranoc

Pt kwi 10, 2020 12:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie chodzi o obraz.
Są też transmisje radiowe, no nie? :)

Jak przycina, to dziennie jest kilkadziesiąt transmisji po polsku, wybierz inną, płynniejszą, a jeśli wolisz nie po polsku, to też znajdziesz.
Zresztą czepiasz się, no nie? :)
W większości diecezji nie ma obowiązku uczestnictwa w transmisjach mszy. Jest dyspensa bez warunków. No chyba że mieszkasz w miejscu, gdzie biskup dał warunek dyspensy.

Nie ma się co denerwować maseczkami itd. Nakręcasz się. To Ci nie pomaga. Byle co Cię ścina z nóg. Kiepska kondycja psychiczna? Podreperuj. Wypalasz się.

Odstępy między ludźmi nie są takie durne. Próbujemy zmniejszyć ryzyko, szanujmy te wysiłki wielu osób, im jest też niewygodnie, ale robią to chyba też dla Ciebie. I dla mnie. Nawet, jesli Cię to drażni, to szkoda energii.

"Durne", używając Twojego słownictwa, jest lekceważenie i narażanie innych, co zresztą podpada pod 5 przykazanie.
Dobranoc.

Pt kwi 10, 2020 12:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W Triduum jest pewnie wielogodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w Kościołach. Warto spróbować iść

Pt kwi 10, 2020 6:31 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Maciek w kwestii technicznej. Jeżeli masz problem z internetem to możesz obejrzeć w tv na żywo. Jest co najmniej kilka Mszy na różnych kanałach.

Pt kwi 10, 2020 7:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Sory, ale jak to Terremoto rezygnujesz z obrazu? To wtedy tylko słuchasz a nie uczestniczysz(?) : P
Jak masz obraz to i tak nie "uczestniczysz". To jest namiastka, a nie substytut uczestnictwa w Mszy Świętej.

Cytuj:
PeterW, chciałem pójść jak człowiek na Mszę do kościoła, ale zacząłem sprawdzać w necie i wszędzie napisane, że odbędzie się bez wiernych (ścięło z nóg po raz pierwszy), dobicie z obowiązkiem masek, wyjrzałem przez okno rano i kolejka ludzi do sklepu aż do bloku w którym mieszkam w durnych odstępach i w tych głupich maskach i rękawiczkach ( taki widok ścina z nóg) i jeszcze inne sytuacje ścinające z nóg. No i z przetrąconym sumieniem, wyjałowiony z uczuć, po prostu pusty postanowiłem położyć się, włączyć Mszę i spróbować uczestniczyć.
Sorry, ale jesteś jak dzieciak, któremu czegoś odmówiono.
Wszystkim nam jest źle z tym, że nie możemy uczestniczyć w Mszy Świętej, ale takie są realia (i jeszcze przez jakiś czas będą). A Ty narzekasz w gruncie rzeczy dlatego, że to dla Ciebie emocjonalny dyskomfort.

Do tego ta gadka o "durnych odstępach" w kolejkach. To bardzo ważny i skuteczny środek prewencyjny. Ale dzieciaki tego nie rozumieją.

Pt kwi 10, 2020 9:44 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney
Nie doczytałeś ze Maciek nie uznaje pandemii bo uważa ze zorganizował ja PiS żeby jemu utrudnić życie i najważniejsze to żeby mi zablokować możliwość udziału w mszy św.
Maciek napisał(a):
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-prymas-polski-lamiac-zakazy-naruszamy-piate-przykazanie-apel,nId,4423019
Gdyby to była pandemia a nie "pandemia" to zgoda. A teraz to na zasadzie:
ustalmy, że kot ma pięć nóg i tak postrzegajmy rzeczywistość.

Mam pytanie, dlaczego dzisiaj na Mszy Świętej( z krwi i kości) nie było święcenia palm? Chodzi o to, że można było zarazić czy dla zasady, która obecnie? Poważnie pytam.

Pt kwi 10, 2020 11:41 am
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Nie chodzi o obraz.
Są też transmisje radiowe, no nie? :)

Jak przycina, to dziennie jest kilkadziesiąt transmisji po polsku, wybierz inną, płynniejszą, a jeśli wolisz nie po polsku, to też znajdziesz.
Zresztą czepiasz się, no nie? :)
W większości diecezji nie ma obowiązku uczestnictwa w transmisjach mszy. Jest dyspensa bez warunków. No chyba że mieszkasz w miejscu, gdzie biskup dał warunek dyspensy.

Nie ma się co denerwować maseczkami itd. Nakręcasz się. To Ci nie pomaga. Byle co Cię ścina z nóg. Kiepska kondycja psychiczna? Podreperuj. Wypalasz się.

Odstępy między ludźmi nie są takie durne. Próbujemy zmniejszyć ryzyko, szanujmy te wysiłki wielu osób, im jest też niewygodnie, ale robią to chyba też dla Ciebie. I dla mnie. Nawet, jesli Cię to drażni, to szkoda energii.

"Durne", używając Twojego słownictwa, jest lekceważenie i narażanie innych, co zresztą podpada pod 5 przykazanie.
Dobranoc.

Elo

A czy można zrezygnować i z radia, telewizji i internetu i wiedząc, że Msza jest np. o jedenastej, to położyć się do łóżka i tak sobie namiastkować w Mszy o 11?

Terremoto, nie musi być związku z nie zachowaniem odstępu albo nie założeniem maski z podpadaniem pod łamanie V przykazania. Chyba nie bierzesz pod uwagę zaufania do bliźniego. :-|

ANDPOL, nie mam telewizora, ale dzięki za troskę.

Pt kwi 10, 2020 12:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Barney
Nie doczytałeś ze Maciek nie uznaje pandemii bo uważa ze zorganizował ja PiS żeby jemu utrudnić życie i najważniejsze to żeby mi zablokować możliwość udziału w mszy św.
No tak, to wszystko wyjaśnia.
Ja słyszałem jeszcze lepszą teorię; czy zauważyliście, jak mało jest ptaków?
Otóż nie ma żadnych ptaków. To są wszystko drony do śledzenia społeczeństwa. A cała "epidemia" została zorganizowana dlatego, że w ptakach trzeba wymienić baterie.
Dobre? ;)
Obrazek

Pt kwi 10, 2020 12:54 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Absurdów jest więcej.
Koronawirus to arak biologiczny chińczyków żeby przejąć cała gospodarkę światowa.
Albo żeby wykończyć Amerykę
Albo został wywołany przez sieć 5G
Masoni zorganizowali żeby dobić chrześcijaństwo.

Pt kwi 10, 2020 1:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem, które z powyższych jest prawdą czy kłamstwem. Nie drwił bym jednak. Kiedyś byli tacy, którzy twierdzili, że komory gazowe i krematoria to teorie spiskowe.

Pt kwi 10, 2020 2:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
A czy można zrezygnować i z radia, telewizji i internetu i wiedząc, że Msza jest np. o jedenastej, to położyć się do łóżka i tak sobie namiastkować w Mszy o 11?

Co Ty z tym kładzeniem się do łóżka?????

Pt kwi 10, 2020 2:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
Nie wiem, które z powyższych jest prawdą czy kłamstwem. Nie drwił bym jednak. Kiedyś byli tacy, którzy twierdzili, że komory gazowe i krematoria to teorie spiskowe.
No jasne. Z tego powodu, że ludzie nie wierzyli w komory gazowe, należy koniecznie uznać, że to z tą wymianą baterii w ptakach to prawda... (żart)

Ale tak, jest możliwość, iż to atak biologiczny (teoria mówi, że jedną z głównych zalet broni biologicznej jest to, że zaatakowany nie ma pewnosci, iż... został zaatakowany, więc nie ma odwetu).

Tylko czyj? Mimo że CHińczycy "maja dużo" ludzi i nie bardzo o nich dbają, nie sądzę, by posunęli się do takiego kroku.
Jedynym sensownym atakującym byłaby jakaś ekstremalna grupa ekologiczna (dużo się mówiło ostatnio o tym że rzekomo za dużo jest ludzi - nawet książe brytyjski zadeklarował, że z tego powodu nie będzie ich miał, były takie głosy słyszalne też wśród histeryków od "mamy jeszcze 10 lat by powstrzymać emisję węgla, potem świat zginie"). W sumie broń biologiczna nie jest aż taka droga, a oni są dość szaleni, by to zrobić. Jednak ten wirus jest chyba trochę zbyt zaawansowany, jak na broń takiej grupy.

Pt kwi 10, 2020 3:10 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Maciek napisał(a):

Co Ty z tym kładzeniem się do łóżka?????

Peter już nic.

Pt kwi 10, 2020 3:50 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1293 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 87  Następna strona