Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 18, 2021 10:29 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jockey napisał(a):
I dalej nie na temat. No cóż powinienem się przyzwyczaić.

Ja nie jestem politykiem aby unikać odpowiedzi na pytania ale trudno odpowiedzieć mi bracie, w każdym razie papieska komisja Ecclesia Dei ogłosiła

""3) Skromny datek na tace podczas tej mszy wydaje sie usprawiedliwiony." Prałat Camille Perl Sekretarz Papieskiej Komisji ECCLESIA DEI
"
Chodzi o msze FSS lefebrystów.
Z poważaniem
M,k,

Cz cze 10, 2021 11:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Spór między merss, a polexitem wydaje się nieco sztuczny. Jest to sytuacja, kiedy obie strony mają racje wskazując określone racje.
Jest wielu księży nawet pozytywnie nastawionych do Tradycji mówiących - ok, tylko to nie moja duchowość. Tradycja jest do przyjęcie przez pewną część wiernych, inni równie wierzący potrzebują bardziej współczesnego przekazu.
Problem w tym, że wraz ze zmianami w kulturze lat 60 siatych, Kościół stracił swój język przekazu i chcąc nie chcąc musiał przejść na język Tego Świata. Tylko to gra nie swoją piłką na nie swoim boisku. Nie jest to dobre, lecz nie można porzucić większości wiernych i zamknąć się w określonej nawet słusznej strukturze. Jaka więc rola Tradycji?

Porównać to można obecności ortodoksów w społeczności żydowskiej. Co tam robią ortodoksi? W zasadzie nic, po za tym, że istnieją. Utrzymuje się ich dla przedłużenia wspólnoty żydowskiej, skansen kulturowy, a zarazem centrum modlitwy. Bez nich nie byłoby światowej diaspory żydowskiej.
Bez Tradycji opartej na wielowiekowej nauce Kościoła nie byłoby katolicyzmu, po za nazwą. W czasach chaosu, sprzeczności jasna doktryna oparta na pewnikach jest rzeczą bardzo dobrą. Zrozumieli to polscy biskupi dając zielone światło po latach. Przynajmniej dla wiary w cywilizacji euro-atlantyckiej jest niezbędna.

Jockey napisał

Cytuj:
A czym się różni działalność rozłamowa Lutra od działalności rozłamowej tego Bractwa?

Przynajmniej tym, czym czcionka malutka 50 od wersalików 150 pisanych i to po arabsku.

Luter założył nowy Kościół, odrzucił z określonych powodów dotychczasowy.
Abp Lefebvre i FSSPX żadnej nauki nie odrzuciło, ba abp Lefebvre podpisał dokumenty IISV wyrażając się nich z uznaniem. Wszystko co nastąpiło potem jest dobrze znane i przedyskutowane.

Natomiast istnieje w katolicyzmie i nie tylko ewangeliczne powiedzenie - po owocach ich poznacie. Bractwo rozwija się, przybywa księży i kleryków. Samo istnienie FSSPX wymusiło powstanie FSSP i innych stowarzyszeń wiernych tradycji, ruch który się rozrasta. Tradycja, sedno katolicyzmu jego przesłanie trwa dzięki abp Lefebre. Owoce tego są po pół wieku dobre w postaci bractw, stowarzyszeń i wiernych nie opuszczających Kościoła.

Papież Franciszek powiedział - Należy uznać to, co było pozytywne w reformie Marcina Lutra"
Dlaczego więc nie należy uznać to, co było pozytywne w działaniu abp Lefebre?

Pt cze 11, 2021 3:36 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Spór między merss, a polexitem wydaje się nieco sztuczny.

Ja nie widzę podstaw do żadnego sporu. Gdyby zejść w szczegóły etyki czy duchowości to wykazałoby ten sam świat. Poza tym Tradycja nam przekazuje różne szkoły duchowości a wskazywanie świętych obarczone jest zastrzeżeniem, by ich bezkrytycznie nie naśladować. Ten sam cel można osiągnąć idąc równoległymi drogami i to podkreślał już św. Augustyn.
Na każdej z tych dróg może dojść do wypaczeń. Bractwo Piusa X też dosięgły sprawy pedofilii. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa były te same problemy moralne co dziś

Te rozmowy są tak gorące, że dotykają także księży. Ksiądz prowadzący Teobańkologię mówił swego czasu, że spotkało go zwątpienie czy on nie odprawia jakieś podrobionej mszy. Upewniono go, że nie. Przemyślał, przemodlił i uspokoił się. Młody, pracowity i ambitny kapłan przekazujący zdrową naukę Kościoła i wplatający w duchowość psychologiczne podejście do siebie i innych. Może dlatego z prawdziwą przyjemnością go słucham, gdy prowadzi rozważania różańcowe. Też napotyka czasem na niezrozumienie.

Pt cze 11, 2021 9:43 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
MK ty czytasz swoje posty przed wysłaniem?
Ja zadałem pytanie: A czym się różni działalność rozłamowa Lutra od działalności rozłamowej tego Bractwa?
A ty mi odpowiadasz nie z tej bajki że Watykan to coś tam.... Jeszcze raz ale skup się. JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY DZIAŁANIAMI ROZŁAMOWYMI LUTRA A DZIAŁANIAMI ROZŁAMOWYMI BRACTWA.
Jest szansa, że odpowiesz?
Rozumiesz pytanie?

Nie wiem jak można porównywać Bractwo Św. Piusa X do działalności Lutra.
Luter przecież głosił herezje, odrzucił instytucje Papiestwa, większość sakramentów, sukcesje apostolską itd, itd.
BPX tymczasem nie odrzuca nic z wielowiekowej ciągłości wiary. nie głosi żadnej herezji i cały czas uznaje Papiestwo.
Jeżeli można już do czegoś porównać "działalność rozłamową" BPX to do Kościoła Wschodniego z IX i X wieku i też nie do końca, gdyż ówczesny Kościół zachodni nie starał się z całej siły zapominać,ukrywać i zmiękczać swoich dogmatów, jak czyni to obecny Kościół.

Pt cze 11, 2021 12:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Co do Lutra zgoda. Co do bractwa postepują jak Luter. Efekt rozłam w Kościele. Poczytaj ile nienawiści wylewa się chociażby na tym forum od zwolenników tradycji na tych, którzy widzą to inaczej.

Pt cze 11, 2021 12:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tonans napisał(a):
ówczesny Kościół zachodni nie starał się z całej siły zapominać,ukrywać i zmiękczać swoich dogmatów, jak czyni to obecny Kościół.

Konkrety proszę. Precyzyjnie. Dowody. Jaki dogmat ukrywa współczesny Kościół?

Pt cze 11, 2021 12:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Co do Lutra zgoda. Co do bractwa postepują jak Luter. Efekt rozłam w Kościele. Poczytaj ile nienawiści wylewa się chociażby na tym forum od zwolenników tradycji na tych, którzy widzą to inaczej.

Co do niektórych sympatyków BPX na forum to zgoda, czasami niektórych ponoszą ich emocje. Ale u Kapłanów Bractwa (a znam ich wypowiedzi ustne i pisemne jedynie z internetu) to nie widzę tej nienawiści.
Ale, ani jednych ani drugich nie można porównać do Lutra. W nienawiści i obelgach do KK tego osobnika nikt nigdy nie prześcignie. Rewolucja macic to przy Lutrze niewinne aniołki.

Pt cze 11, 2021 1:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Publicznie nie powiedzą No chyba ze się zapomną. Jednak widać co sączą w dusze swoim owieczkom. Zreszta mowa ze oni uznają papieża ale jak mowa o posłuszeństwie to już są przeciw. I tak z kazda sprawa. Niby nie są przeciw w ogólnych deklaracjach ale jak wejdziemy w szczegóły to się okazuje ze im nie po drodze z Kościołem katolickim.
Efekt to rozłam. Nie widzę różnicy pomiędzy działalnością bractwa a heretykami od Lutra.
Terremoto napisał(a):
Tonans napisał(a):
ówczesny Kościół zachodni nie starał się z całej siły zapominać,ukrywać i zmiękczać swoich dogmatów, jak czyni to obecny Kościół.

Podpisuje się pod prośba o konkrety

Pt cze 11, 2021 1:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Tonans napisał(a):

Przykładowo dogmat:

Sobór Florencki - Dekret do Greków
"Dusze zaś tych, którzy umierają bądź w uczynkowym grzechu śmiertelnym lub w samym grzechu pierworodnym, natychmiast zstępują do piekła, gdzie jednak nierównym podlegają karom.”

O tym dogmacie współczesny KK (przynajmniej większość Kapłanów) stara się nie pamiętać, nie wspominać - jednym słowem ukrywa go bo nie można straszyć piekłem. .
I nie chodzi o problem "nieoczyszczonych dzieci" ale o to co dzieje się po śmierci z osobami z uczynkowym grzechu śmiertelnym.

tutaj link do tego co robi z tym dogmatem znany Kapłan głównego nurtu KK.
https://www.youtube.com/watch?v=VeRWfQ050HA

Pt cze 11, 2021 1:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Publicznie nie powiedzą No chyba ze się zapomną. Jednak widać co sączą w dusze swoim owieczkom. Zreszta mowa ze oni uznają papieża ale jak mowa o posłuszeństwie to już są przeciw. I tak z kazda sprawa. Niby nie są przeciw w ogólnych deklaracjach ale jak wejdziemy w szczegóły to się okazuje ze im nie po drodze z Kościołem katolickim.
Efekt to rozłam. Nie widzę różnicy pomiędzy działalnością bractwa a heretykami od Lutra.
Terremoto napisał(a):
Tonans napisał(a):

Podpisuje się pod prośba o konkrety

Nic nie sączą.
Przekazują tylko to co Kościół naucza od 2000.
Możesz podać jakiś przykład nauczania Bractwa które jest niezgodne z tym co oficjalnie nauczał KK 1700, 1000, 500, czy 70 lat temu?

Pt cze 11, 2021 1:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A to Kościół nauczał żeby nie słuchać papieży? Żeby nie słuchać biskupów? Żeby nienawidzieć wszystkich którzy myślą inaczej. Żeby pokazywać ludziom obraz Boga …. Poczytaj dokładnie na różnych portalach co oni wypisują.

Pt cze 11, 2021 2:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Iustus napisał(a):
Barney napisał(a):
Działalność rozłamowa jest tą istotą? Serio?
Lżenie papieży i wynoszenie się nad Stolicę Apostolską jest tą istotą?
Proszę to udowodnić.

Ależ proszę:

Lżenie papieży
Abp Lefebvre, w liście do ks. Josepha Bisiga, późniejszego przełożonego generalnego Bractwa św. Piotra, napisał: "...zapomniał Ksiądz o jednym: że papież Jan Paweł II nie jest Papieżem katolickim".

Régis de Cacqueray przełożony francuskiego dystryktu Bractwa św. Piusa X:
"Jan Paweł II jest przede wszystkim filokomunistycznym politykiem w służbie światowego komunizmu o odcieniu religijnym. Otwarcie atakuje wszystkie antykomunistyczne rządy, a swymi podróżami nie sprawia żadnej odnowy katolickiej"
"Karol Wojtyła nie może być kanonizowany i akt, który zmierza do ogłoszenia jego świętości wobec całego Kościoła może być tylko fałszywą kanonizacją. "

"Jan XXIII i Jan Paweł II przyczynili się do samozniszczenia Kościoła i z tego powodu z całej mocy protestujemy przeciwko ich kanonizacji" - stwierdził w opublikowanym liście do dobrodziejów przełożony Bractwa Świętego Piusa X, bp Bernard Fellay.

Biskup (!) BP DONALD J. SANBORN - artykuł "Rozmowy doktrynalne Bractwa Św. Piusa X z modernistami i "beatyfikacja" Jana Pawła II" (marzec 2011)
"W niedzielę po Wielkanocy, Benedykt XVI zamierza "beatyfikować" Jana Pawła II – czyniąc tym samym wielki krok ku jego ostatecznej "kanonizacji". To farsa i każdy wie, że jest to żart.
(...)Otóż, nie ma niczego świątobliwego w życiu Jana Pawła II. Nie był on żadnym wielkim ascetą. Z pewnością nie był żadnym obrońcą wiary. Jest to święty Novus Ordo dokładnie z tego samego powodu, dla którego jest on według nas grzesznikiem. Rozpropagował i umocnił on rewolucję Vaticanum II. "

Wynoszenie się nad Stolicę Apostolską
Zarówno abp Lefebvre, jak i inni dostojnicy Bractwa wielokrotnie wypowiadali się o tym, że okażą Rzymowi posłuszeństwo, kiedy... papież się nawróci! "(...) nie należy się dziwić, że nie udaje się nam porozumieć z Rzymem. Nie będzie to możliwe tak długo zanim Rzym nie powróci do wiary (...)." - to słowa abp Lefebvre.

Uderza przy tym iście sekciarska pycha, przekonanie abp.Lefebvre o tym że tylko on jest mężem sprawiedliwym i opatrznościowym. Oto co powiedział konsekrując biskupów wbrew wyraźnym prośbom o poleceniom papieża:
„Dobrze wiecie, moi Drodzy Bracia, że nie może być księży bez biskupów, gdy Bóg mnie wezwie – bez wątpienia stanie się to wkrótce – od kogo przyjmą ci seminarzyści sakrament kapłaństwa? Od biskupów soborowych, którzy zgodnie ze swoimi wątpliwymi intencjami udzielają wątpliwych sakramentów? To nie jest możliwe. Jacy biskupi prawdziwie zachowują Tradycję i sakramenty tak, jak Kościół udzielał ich przez dwadzieścia wieków przed Vaticanum II? Tylko biskup de Castro Mayer i ja. Nie mogę tego zmienić […] nie mogę też osierocić was umierając, nie zabezpieczywszy przyszłości […] Sprzeciwiałoby się to moim obowiązkom”

(Tak tylko przypominam: Kodeks Prawa Kanonicznego Kodeks Prawa Kanonicznego ja Kan. 1382 - "Biskup, który bez papieskiego mandatu konsekruje kogoś na biskupa, a także ten, kto od niego konsekrację przyjmuje, podlegają ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej." )

Nawiasem mówiąc abp Lefebvre wyświęcił najpierw księży, a potem biskupów łamiąc również prawo trydenckie.

Jak wspomniałem, Bractwo kwestionuje ważność kanonizacji:
"Jeśli ci dwaj papieże mieliby, niestety, zostać kanonizowani, będą być może uważani za świętych Kościoła soborowego, ale ta kanonizacja nie uczyni z nich jednak świętych Kościoła katolickiego"/Régis de Cacqueray/

Wystarczy. @Iustus?

==============
@Tonans, jesli idzie o Dekret dla Greków, już CI tu wyjaśniano. Skończ z tymi oszczerstwami.
I trzymaj się tematu.

Pt cze 11, 2021 2:57 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
A to Kościół nauczał żeby nie słuchać papieży? Żeby nie słuchać biskupów? Żeby nienawidzić wszystkich którzy myślą inaczej. Żeby pokazywać ludziom obraz Boga …. Poczytaj dokładnie na różnych portalach co oni wypisują.

Nie sądzę aby zwolennicy Bractwa nienawidzili wszystkich, którzy myślą inaczej. To, że dyskutują (często zbyt emocjonalnie) to nie jest oznaka nienawiści. Zresztą ich oponentom zdarza się to samo. Nie otwiera Ci się noż w kieszeni gdy słyszysz o drodze synodalnej w Niemczech? Nie jest łatwo powstrzymać emocji w dyskusji ze zwolennikami tej drogi.
Co do papieży to Bractwo cały czas ich uznaje i raczej to Oni chcieli by pozbyć się Bractwa z Kościoła.

Pt cze 11, 2021 3:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tonans napisał(a):
Nie otwiera Ci się noż w kieszeni gdy słyszysz o drodze synodalnej w Niemczech? Nie jest łatwo powstrzymać emocji w dyskusji ze zwolennikami tej drogi.
Jeden margines nie usprawiedliwia drugiego marginesu.
Tonans napisał(a):
Co do papieży to Bractwo cały czas ich uznaje (...)
A w czym się wyraża to "uznanie" (oprócz formalnych deklaracji dla pozoru)?
Jak ktoś uznaje papieża, to znaczy, ze jest mu posłuszny, a nie pisze "...zapomniał Ksiądz o jednym: że papież Jan Paweł II nie jest Papieżem katolickim".
Obłuda i tyle.

Cytuj:
(...) i raczej to Oni chcieli by pozbyć się Bractwa z Kościoła.
Gdyby tak było, Kosciół nie wyciągał by wielokrotnie ręki do schizmatyków.
I nie tylko w czasach BXVI - w oparciu o sprawozdanie z tej wizytacji kard. Gagnona, na początku stycznia 1988 r., papież Jan Paweł II w liście do kard. Ratzingera z 8 kwietnia wyraził życzenie porozumienia się z arcybiskupem Lefebvre'em celem uregulowania stanu prawnego. Będzie więc kłamał Arcybiskup, gdy wypowie w czasie konsekracji biskupów , że często w ostatnim roku jeździł do Rzymu, więcej – że przebywał tam całymi tygodniami, a Papież go nie zaprosił na spotkanie.
Wspomniana inicjatywa papieska spowodowała i takie oto, wyraźnie pychą nadęte, oświadczenie w czasie tej konsekracji: „Byłem rzekomo zawieszony i po dwunastu latach dano mi praktycznie czystą kartę. Powiedziano mi mianowicie, że postępowaliśmy dobrze. A więc dobrze robiliśmy stawiając opór! Jestem przekonany, że znajdujemy się w tych samych okolicznościach dzisiaj”. A więc dobroć Papieża i gotowość Kościoła do aktu miłosierdzia dlań, Lefebvre pojmuje przewrotnie jako ich słabości.

Papież, Watykan i w ogole oficjalne czynniki Kościoła (choć oni akurat mają po temu prawo) nie pozwalają sobie w stosunku do Bractwa nawet na ułamek tego, na co pozwala sobie Bractwo wobec papieża. Nie wierzycie? Wejdźcie na jakąkolwiek strone Bractwa i przeczytajcie co piszą.

Pt cze 11, 2021 3:12 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney.
Dlaczego piszesz schizmatyków? Już samo to świadczy o tym, że Bractwo z Kościoła jest wypychane.
Nieuregulowany statut kanoniczny Bractwa nie oznacza od razu schizmy. Ekskomunika została zdjęta i katolicy legalnie mogą przystępować do sakramentów (przynajmniej spowiedzi) u Kapłanów Bractwa.
Uznają każdego jednego papieża po SVII jako osobę na Urzędzie Piotrowm. Przynajmniej symbolicznie. Jak Kościół wschodni przed 1054 rokiem.

Pt cze 11, 2021 3:35 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 606 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona