Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 28, 2020 1:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Czy wiara katolicka jest niezbędna do zbawienia? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wiara katolicka jest niezbędna do zbawienia?
Ale zacytowany przez Ciebie fragment nie mówi o tym, ze Kościół jest niepotrzebny do zbawienia. :) Chrystus był na tyle "pyszny", że powiedział: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca, jak tylko przeze mnie. Wszyscy którzy przyszli przede mną są rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce" ;) "Extra Ecclesiam nulla salus" - zdanie często powtarzane przez Ojców Kościoła, powtarzane przez katechizm katolicki. Trzeba je jednak właściwie zinterpretować, ale to już uczynił Sobór Watykański II w konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium" :D

Pt kwi 19, 2013 11:13 am
Odpowiedz z cytatem
Nie powiedziałem, że Kościół jest nie potrzebny do zbawienia.
Chrystus nie jest pyszny? To zakrawa mi na herezję :wink:
Wszystko to co napisałeś prawdą jest mimo, że złączone są dwa rożne fragmenty ewangelii Jana w jedno.
Czy troje proszących w Imię Jezusa o to samo to już Kościół, czy też nie?

Pozdrawiam

Pt kwi 19, 2013 12:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Czy troje proszących w Imię Jezusa o to samo to już Kościół, czy też nie?

To zależy o co proszą. :) Kościół to wspólnota osób wierzących w Jezusa Chrystusa jako jedynego Zbawiciela świata. Wspólnota osób odrodzonych z wody i Ducha Świętego. Sądzę, że to jest dobra definicja Kościoła.

Pt kwi 19, 2013 12:08 pm
Odpowiedz z cytatem
:brawo: :chat:
dobrze napisane.

Nasi bracia w wierze protestanci głowa do góry :3majsie:

Pozdrawiam

Pt kwi 19, 2013 12:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Nasi bracia w wierze protestanci głowa do góry :3majsie:

Czy jesteś pewien tego, że protestanci to twoi bracia w wierze ?

So kwi 20, 2013 11:41 am
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Mały Książę
tak to obowiązuje nas katolików - ja się temu nie sprzeciwiam, ja tylko nie jestem na tyle pyszny by powiedzieć, że tylko tak, gdyż:

Cytuj:
Wtedy Jan rzekł do Niego: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami». Lecz Jezus odrzekł: «Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.

BT Mr 9, 38-41

Pozdrawiam

Wątpliwe jest czy ten fragment można odnieść do Protestantów. Chrystus mówi tu o tych którzy nie są przeciwko nam a Protestanci jednak są przeciwko Kościołowi ponieważ zakładają alternatywne wspólnoty, które reklamują jako rzekomo prawdziwe chrześcijaństwo i starają się pozyskać do swoich wspólnot jak najwięcej ludzi w tym również z KK.

N kwi 21, 2013 4:43 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
E tam są przeciwko. Przeciwko mnie nie są. A to, że chcą mieć w swojej wspólnocie więcej duszyczek - to coś złego? A jeśli nawet z KK to tylko świadczy źle o nas, a nie o nich.

Mały Książę
Jan Paweł II mówił: "Nasi starsi Bracia w wierze" mówiąc o żydach. To ja mam nie mówić tak o protestantach, już bez starszych?

Pozdrawiam

Śr kwi 24, 2013 12:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Mały Książę
Jan Paweł II mówił: "Nasi starsi Bracia w wierze" mówiąc o żydach. To ja mam nie mówić tak o protestantach, już bez starszych?

Ależ oczywiście, że możesz używać tego zwrotu w odniesieniu do protestantów. Nie wiem tylko czy wszyscy protestanci uważają Ciebie za brata w wierze. Dla niektórych możesz być bowiem poganinem zwiedzionym przez "papistyczne błędy".

Śr kwi 24, 2013 4:40 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
to ja ugryzę z innej strony tych "braci" a poprzez słowa Jezusa skierowane do siostry Faustyny.Z tekstu o Nowennie do Miłosierdzia Bożego.
"

Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia Mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Kościołem, goją się rany Moje i tym sposobem ulżą mi męki.
tak tak, wiem tego nie ma w Piśmie Świętym.(ponoć głównych założeń protestantyzmu też)

Jezus ich nie przeklina ani nie odtrąca, jakby się zdawało, ale sprawiają mu oni ból straszny właśnie przez podział i odejście z Kościoła Katolickiego - Powszechnego.Bo podział jest owocem diabła. Diabolos - ten który dzieli.A wiadome jest że zbory się dzielą i dzielą i jest ich ileś tam tysięcy.Jeden od drugiego lepiej zna się na Piśmie Świętym. Walczą między sobą i z KRK.

Śr kwi 24, 2013 11:51 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jestem głeboko wewnętrznie przekonana że chrześcijanin, szczerze wierzący w Jezusa i powierzający mu swoje życie, zachowujący Przykazania będzie zbawiony. Podstawowym warunkiem zbawienia jest wiara w Chrystusa (nie w dogmat o Maryi, nie ma na ten temat ani słowa w Piśmie świętym!!!!! Maryja jak zapewne pamiętacie jest człowiekiem, nie Bogiem). Chrystus mówi to tak jasno że nie wiem jak można jeszcze dyskutować "nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak przeze Mnie".
A kiedy młodzieniec zapytał Go wprost co ma robić by osiągnąc Niebo, usłyszał "zachowuj przykazania".
Czy naparwdę ktoś może być tak pyszny, żeby uważać że np protestancki misjonarz poświęcający życie służbie ubogim i ginący za wiarę nie pojedzie pierwszym pociągiem do Nieba:)?

Cz kwi 25, 2013 9:06 am
Odpowiedz z cytatem
Jak widać można być tak "pysznym", mnie to też porusza dogłębnie.
Jeśli jacyś protestanci nie uznają mnie za brata w wierze (osobiście nie znam takich) to ich problem nie mój, cóż ja na to mogę poradzić?
Tak kult Maryjny, ta mądra kobieta zapewne jest zdziwiona i nie bardzo Jej w smak taki obrót spraw. Cóż Kościół Matka nasza, nikogo jednak nie zmusza do bałwochwalstwa.

Pozdrawiam

Cz kwi 25, 2013 4:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Każdy będzie zbawiony, kto wierzy w Boga i przestrzega jego nakazów,to są uczynki wobec bliźniego, ta wielka miłość, o której tak dużo mówił Jezus..Kościół jest nam potrzebny do zbawienia, bo w nim możemy się posilić ciałem Chrystusa, Jezus powiedział, że kto spożywa ciało moje i pije moją krew ma życie wieczne.Ciało możemy spożyć tylko w kościele z rąk kapłana.

Cz kwi 25, 2013 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kropeczka_ns napisał(a):
jestem głeboko wewnętrznie przekonana że chrześcijanin, szczerze wierzący w Jezusa i powierzający mu swoje życie, zachowujący Przykazania będzie zbawiony. Podstawowym warunkiem zbawienia jest wiara w Chrystusa (nie w dogmat o Maryi, nie ma na ten temat ani słowa w Piśmie świętym!!!!! Maryja jak zapewne pamiętacie jest człowiekiem, nie Bogiem).
kropeczko droga...uważasz, że to iż Maryja jest Bogurodzicą tzn Matką Boga i Człowieka nie pochodzi z Pisma Świętego...?
Cytuj:
Chrystus mówi to tak jasno że nie wiem jak można jeszcze dyskutować "nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak przeze Mnie".
czy to, że tylko poprzez upodabnianie się do Chrystusa możemy zbliżyć się/przyjść do Ojca, wyklucza oddanie się w matczyną opiekę Bogurodzicy i bycie Jej poddanym tak, jak Jej opiece Jezus oddał swoje ziemskie życie i był Jej poddany...?

So kwi 27, 2013 1:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kropeczka_ns napisał(a):
Podstawowym warunkiem zbawienia jest wiara w Chrystusa (nie w dogmat o Maryi, nie ma na ten temat ani słowa w Piśmie świętym!!!!! Maryja jak zapewne pamiętacie jest człowiekiem, nie Bogiem).

Mam takie pytanie: Wierzysz li w dogmaty maryjne?

So kwi 27, 2013 9:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
"Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że posłuszeństwo każdej istoty ludzkiej Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia." - bulla Unam Sanctam z 18 listopada 1302 roku.

Bulla Unam Sanctam została uroczyście potwierdzono na XI sesji XVIII Soboru Laterańskiego V (r. 1516) bullą Leona X Pastor aeternus gregem.

"Ponieważ konieczne jest do zbawienia, aby wszyscy wyznawcy Chrystusa byli poddani Rzymskiemu Pasterzowi, jak o tym wiemy z Pisma św. i z nauki świętych Ojców oraz z ogłoszenia konstytucji Unam Sanctam Poprzednika Naszego błogosławionej pamięci papieża Bonifacego VIII, wznawiamy i zatwierdzamy tę konstytucję w obliczu świętego Soboru [...]."

Fragment bulli Soboru we Florencji „Cantate Domino” (r. 1442):

„Święty Kościół rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że nikt z tych, co są poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale i Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą się stać uczestnikami życia wiecznego, ale pójdą w ogień wieczny (...). Nikt – jakichkolwiek by jałmużn udzielał, nawet gdyby dla imienia Chrystusa przelał swą krew – nie może być zbawiony, jeśli nie pozostaje w łonie Kościoła katolickiego”. - bulla Cantate Domino, Sobór we Florencji.

Jest to nauczanie z przed Vaticanum II :D

So kwi 27, 2013 9:11 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona