Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 17, 2019 7:37 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy wiara katolicka jest niezbędna do zbawienia? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wiara katolicka jest niezbędna do zbawienia?
Z tego co ja wiem to nie jest niezbędna. Wystarczy nie grzeszyć i żyć po katolicku. Ktoś kto nie jest katolikiem, nie zna religii, może przecież być dobrym człowiekiem, a Bóg wg. religii katolickiej dobrych ludzi do piekła nie wsadza.

N maja 12, 2013 4:46 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Negowanie dogmatu "Poza Kościołem nie ma zbawienia" jest herezją. Dodam jeszcze:

Część Listu pasterskiego ks. arcybiskupa Bilczewskiego o św. Kościele Chrystusowym:

"Kto bez własnej ciężkiej winy nie jest członkiem Kościoła katolickiego - może być zbawionym, jeśli mianowicie w dobrej wierze religię swoją niekatolicką uważa za prawdziwą, a w razie wątpliwości szczerze i usilnie szuka prawdy i chowa przykazania Boże. Taki innowierca, choć się sam nazywa prawosławnym lub protestantem, w oczach Boga jest katolikiem, należy do duszy Kościoła rzymskiego, składającej się ze wszystkich sprawiedliwych na ziemi. A jeśli umrze w stanie łaski poświęcającej, nie tylko może być zbawiony, ale idzie na pewno na szczęście wieczne z Bogiem."

Z książki Apologetyka podręczna Ks. Stanisława Bartynowskiego

Z powyższego widać, że aby być zbawionym konieczna jest przynależność do Kościoła

N maja 12, 2013 5:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
jeśli umrze w stanie łaski poświęcającej

Mała korekta: łaski uświęcającej, a nie poświęcającej :).

N maja 12, 2013 5:22 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Poświęcającej też jest poprawnie, ale nie ma co o to kruszyć kopii.

N maja 12, 2013 5:31 pm
Odpowiedz z cytatem
Koziels, w moim odczuciu cytowane tu dokumenty nie przeczą sobie, lecz można je ułożyć w spójną całość.

koziels napisał(a):
w oczach Boga jest katolikiem, należy do duszy Kościoła rzymskiego, składającej się ze wszystkich sprawiedliwych na ziemi

Ten fragment z Twojego cytatu jest dla mnie niewiarygodnie piękny.
Podkreśla jedyną, zbawczą moc Kościoła rzymskiego, a jednocześnie odsłania duchową - ogarniającą cały świat - perspektywę Boga.

Co myślisz? :)

N maja 12, 2013 6:20 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Koziels, Kościół rzymsko-katolicki podczas Soboru W II otworzył się na protestantów i lud Boży. Co w tym złego widzisz? Widocznie Duch Święty tego sobie życzy skoro na najwyższym szczeblu Kościoła coś takiego się odbywa. Kościół zmieniał niejednokrotnie stanowiska wobec rzeczywistości w ciągu wieków. Przeczytaj dokładnie historię Kościoła i pisma Ojców a nie skupiaj się na wypowiedzi jednego papieża. Tak samo z tą łaciną w Kościele. Maronicki Kościół Syrii całkowicie zjednoczony z Watykanem (jeszcze przed soborem) odprawia liturgię w języku aramejskim. I co w tym widzisz złego. Uważasz, że pierwsi chrześcijanie odprawiali Mszę trydencką po łacinie? Jeśli tak to jesteś niedouczony z historii. Bo liturgia pochodzi od św. Bazylego i Jana Złotoustego. Na Zachodzie ulegała powolnym przemianom. Nam teraz to samo mogą zarzucić bracia prawosławni, że odeszliśmy już przed soborem w Trydencie od prawosławnej liturgii. Kto ma rację? Papież Pius IX czy X ? A może Duch Święty?

N maja 12, 2013 9:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
Negowanie dogmatu "Poza Kościołem nie ma zbawienia" jest herezją.

Chcesz napisać, że ktoś kto nie jest katolikiem, który przez całe życie nikomu krzywdy nie zrobił, był ogólnie nazwijmy dobrym człowiekiem, pójdzie do piekła, a katolik, który kradł i bił, a potem nabrał pokory, zmieniwszy swoje życie na lepsze, on pójdzie do nieba?

N maja 12, 2013 10:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):

Napisałeś, że poza Kościołem Katolickim.
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=645069#p645069

N maja 12, 2013 10:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Monisia napisał(a):
Koziels, Kościół rzymsko-katolicki podczas Soboru W II otworzył się na protestantów i lud Boży. Co w tym złego widzisz?

Widzę owoce, widzę jaka jest ta prorokowana "wiosna Kościoła".
Cytuj:
Przeczytaj dokładnie historię Kościoła i pisma Ojców a nie skupiaj się na wypowiedzi jednego papieża.

Mam Ci podać kolejne wypowiedzi, które potwierdzą to o czym mówię?

Św. Ireneusz: "Kto jest poza Kościołem katolickim, jest poza prawdą i żyjący w fałszu, zbawić się nie może"

Orygenes: "Niech się nikt nie łudzi: poza tym domem, to jest poza Kościołem katolickim, nie ma zbawienia"

Św. Augustyn: "Kto do Kościoła katolickiego nie należy, nie może być zbawionym"

Papież Bonifacjusz VIII: "Poza katolickim Kościołem nie ma ani zbawienia, ani odpuszczenia grzechów"

W odpowiedzi do merss masz kilka kolejnych.

Cytuj:
Tak samo z tą łaciną w Kościele. Maronicki Kościół Syrii całkowicie zjednoczony z Watykanem (jeszcze przed soborem) odprawia liturgię w języku aramejskim. I co w tym widzisz złego.

Ks. Tomasz A. Dawidowski

"Język łaciński jest dla Kościoła wielką pomocą. Jako martwy i nie podlegający ewolucji, wyraża w sposób pewny, adekwatny i precyzyjny prawdy wiary katolickiej, chroniąc przed potencjalnymi błędami, które mogą wyniknąć z nieścisłości i wieloznaczności języków nowożytnych. Ma to swoje nieocenione zastosowanie w studium teologii."

Bł. Jan XXIII, Veterum Sapientiae (1962)

"Biskupi w swojej ojcowskiej trosce powinni mieć się na baczności, by nikt w ich jurysdykcji nie był skłonny do rewolucyjnych zmian, nie pisał przeciwko używaniu łaciny w studiach religijnych lub w liturgii lub poprzez jednostronność osłabiał wolę Stolicy Apostolskiej w tej sprawie bądź ją fałszywie interpretował"

Dom Prosper Guéranger OP (1840)

"Nienawiść do łaciny jest wrodzona wszystkim wrogom Rzymu. Uznają ją oni za więź łączącą wszystkich katolików na całym świecie, za arsenał ortodoksji przeciw subtelnościom ducha sekciarskiego (...). Musimy przyznać, że mistrzowskim posunięciem jest wypowiedzenie wojny temu świętemu językowi. Gdyby udało im się go kiedyś zniszczyć, byliby na prostej drodze do zwycięstwa."

Pius XII, encyklika Mediator Dei

"Posługiwanie się językiem łacińskim, którego używa wielka część Kościoła, jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki."

I jeszcze coś z SWII:

36. §1. W obrzędach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe.
54 (...) Należy (...) dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim.
116. Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w czynnościach liturgicznych powinien on zajmować pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu.(...)

Dlaczego więc jesteś nieposłuszna Soborowi, którego ustalenia tak bezkrytycznie przyjmujesz? Poza tym do czego dążysz? Chcesz udowodnić, że poza Kościołem można się zbawić? To udowadniaj, pokaż wypowiedzi papieży, Ojców Kościoła czy Soborów, które o tym mówią.

mugen napisał(a):
Chcesz napisać, że ktoś kto nie jest katolikiem, który przez całe życie nikomu krzywdy nie zrobił, był ogólnie nazwijmy dobrym człowiekiem, pójdzie do piekła, a katolik, który kradł i bił, a potem nabrał pokory, zmieniwszy swoje życie na lepsze, on pójdzie do nieba?

Przeczytaj to co jest kilka postów wyżej, bo nie chce mi się po sto razy powtarzać.

merss napisał(a):

Kościół Chrystusowy jest Kościołem katolickim

Poza tym:

Św Augustyn
„Poza Kościołem katolickim można znaleźć wszystko oprócz zbawienia. Można mieć godność, można mieć sakramenty, można śpiewać “alleluja”,można odpowiadać “amen”, można podtrzymywać Ewangelię, można mieć wiarę w Ojca, w Syna i w Ducha Świętego, i głosić ją; ale nigdzie poza Kościołem katolickim nie można znaleźć zbawienia”

Unam Sanctam Bonifacy VIII
Przymuszani wiarą, zobowiązani jesteśmy wierzyć i utrzymywać, że jest jeden święty, katolicki i apostolski Kościół. I stanowczo wierzymy oraz wyznajemy, że poza nim nie ma zbawienia ani odpuszczenia grzechów, zgodnie z tym, co mówi Oblubieniec [Kościoła] w Pieśni nad Pieśniami: "Jedna jest gołębica moja, doskonała moja, jedynaczka matki mojej, wybrana rodzicielki swojej", co reprezentuje jedno ciało mistyczne, którego głową jest Chrystus, zaś głową Chrystusa Bóg. W nim jest jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jedna przecież była arka Noego w czasie potopu, symbolizująca jeden Kościół, która będąc wykonana jedną miarą, jednego miała sternika i rządcę: mianowicie Noego. I poza tą arką wszystko, co istniało na ziemi - jak czytamy - zostało zniszczone.

Sobór Florencki
Święty Kościół Rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że nikt, kto nie jest w Kościele katolickim, nie tylko poganie, ale i żydzi, albo heretycy i schizmatycy, nie mogą dostąpić żywota wiecznego; lecz pójdą w ogień wieczny ‘który zgotowany jest diabłu i aniołom jego’ (Mt 25:41)

N maja 12, 2013 11:21 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Tylko zdaj sobie sprawę co to jest Kościół katolicki. To jest Kościół powszechny i jako taki został dopowiedziany na Soborze Watykańskim II. Ja myślę, że należy trochę pokory okazać a nie negować sobory.

N maja 12, 2013 11:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Katolicki- znaczy dosłownie tyle co: uniwersalny, powszechny. Słowo : powszechny zostało wprowadzone do wyznania wiary w 381 roku.
Po schizmie wschodniej (wschodniej a nie zachodniej-tak to nazywają nawet historycy) nadaje się mu węższy zakres. Należy doprecyzować więc o jaki Kościół chodzi.
Kościół jest dynamiczny i prowadzi Go Duch Święty, zmiany będą następować.
O owocach powiedzial nam sam Jezus. Będą odstępstwa i zapytanie o to czy zastanie wiarę jak powtórnie wróci wskazywało na czasy wielkiej apostazji. Może to mamy dziś? Kościół jest dla ludzi a nie ludzie dla Kościoła i łacina tego nie ułatwia. Czym innym jest zmiana symboliki, czym innym język, w którym Eucharystia jest sprawowana. Jeśli popełniono błędy, Duch Św to naprostuje. Jeśli błędnie odczytano postanowienia SVII w niektórych krajach, doprowadziło to do tak widocznego spustoszenia duchowego, że widać to wyraźnie.

Nie sądzę, by przyczyną była zamiana łaciny na język narodowy. Przyczyny tkwią znacznie głębiej. Przedefiowywane jest dobro i zło a także usuwane poczucie grzechu; nazywa się to naturalną słabością czlowieka i usprawiedliwia. Nie zbawimy się bez żalu za grzechy a pełnię środków zbawczych mamy w KK. To najkrótsza i pewna droga do życia wiecznego, ale nie jedyna.

Człowiek ulegający mentalności postmodernistycznej nie uznaje żadnej prawdy absolutnej. Wszystko wydaje się mu względne i umowne, a punktem odniesienia może być jedynie moje Ja. Każdy żyje wg własnych zasad. W takiej sytuacji, jeżeli u człowieka związanego z Kościołem pojawią się trudności moralne, raczej zakwestionuje on Kościół i jego nauczanie niż swoje postępowanie. W jego myśleniu nie będzie miejsca na uznanie swojej słabości i grzechu, nie mówiąc o poszukiwaniu prawdy, której istnieniania nie uznaje. Jeszcze trudniejszą jest sytuacja człowieka wychowanego w klimacie relatywizmu i indywidualizmu. Dla nie go nie ma żadnych punktów odniesienia. Sens życia wyznacza przyjemność chwili, ewentualnie doraźna satysfakcja z tego co się robi.
Osobiście uważam, że przynależność do Kościoła powinna być świadoma. Dla mnie to przywilej.

Bl J.H. Newman powiedział, że człowiek nie wierzy, ponieważ nie chce. Odchodzisz na własne życzenie, bo tego chcesz.
Jak pisał kard, H.Newman: są tylko dwie drogi w życiu: do Rzymu (są tu też stacje pośrednie, anglikanizm widział jako stację pośrednią) i do ateizmu. Każdy wybiera sam i odpowiada też w pełni za poczynione wybory.

Pn maja 13, 2013 7:49 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Nasi bracia w wierze protestanci głowa do góry :3majsie:

I to mówi rzekomo Katolik?

JarStary napisał(a):
E tam są przeciwko. Przeciwko mnie nie są.

Już przez sam fakt, że Protestanci zakładają wspólnoty alternatywne do KK są przeciwko prawdziwemu Kościołowi.

JarStary napisał(a):
A to, że chcą mieć w swojej wspólnocie więcej duszyczek - to coś złego?

To złego, że głosząc swoje fałszywe nauki odwodzą ludzi od prawdziwej wiary, którą jest wiara katolicka. W konsekwencji wystawiają liczne dusze na wielkie niebezpieczeństwo utraty zbawienia.

JarStary napisał(a):
A jeśli nawet z KK to tylko świadczy źle o nas, a nie o nich.

Zgodnie z twoją fałszywą logiką jeśli ktoś chce odejść od Chrystusa to tylko źle świadczy o Chrystusie a nie tym który chce odejść.

Czy Ty aby na pewno jesteś Katolikiem czy może Protestantem udającym na tym forum Katolika?

Pn maja 13, 2013 1:36 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Rafalfr
przyjmij do wiadomości, że Ty jesteś prawdziwym katolikiem, a ja katolikiem.
Jakich Ty miałeś duszpasterzy, co wyniosłeś z tej nauki? Wiesz co to jest ekumenizm?
Mówisz przeciwko Prawdziwemu Kościołowi - a jest jakiś nieprawdziwy?
Niezgodne z nauką KK jest osądzanie kogokolwiek.
Udowodnij mi mają fałszywą logikę.
Jestem zielonym-katolikiem, byłym ZOMO-wcem, wrednym, podstępnym... dodaj co tam chcesz - przecież jesteś prawdziwym katolikiem, to spokojnie możesz.

Pozdrawiam

Wt maja 14, 2013 11:06 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
koziels napisał(a):

Dziekuje za linka, jak widze niektorym wiernym juz w glowie sie przewraca gdzies cos uslysza i powielaja nie Biblijne klamstwa.

Wt maja 14, 2013 4:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Katolicki- znaczy dosłownie tyle co: uniwersalny, powszechny. Słowo : powszechny zostało wprowadzone do wyznania wiary w 381 roku.
Po schizmie wschodniej (wschodniej a nie zachodniej-tak to nazywają nawet historycy) nadaje się mu węższy zakres. Należy doprecyzować więc o jaki Kościół chodzi.
Kościół jest dynamiczny i prowadzi Go Duch Święty, zmiany będą następować.
O owocach powiedzial nam sam Jezus. Będą odstępstwa i zapytanie o to czy zastanie wiarę jak powtórnie wróci wskazywało na czasy wielkiej apostazji. Może to mamy dziś? Kościół jest dla ludzi a nie ludzie dla Kościoła i łacina tego nie ułatwia. Czym innym jest zmiana symboliki, czym innym język, w którym Eucharystia jest sprawowana. Jeśli popełniono błędy, Duch Św to naprostuje. Jeśli błędnie odczytano postanowienia SVII w niektórych krajach, doprowadziło to do tak widocznego spustoszenia duchowego, że widać to wyraźnie.

Nie sądzę, by przyczyną była zamiana łaciny na język narodowy. Przyczyny tkwią znacznie głębiej. Przedefiowywane jest dobro i zło a także usuwane poczucie grzechu; nazywa się to naturalną słabością czlowieka i usprawiedliwia. Nie zbawimy się bez żalu za grzechy a pełnię środków zbawczych mamy w KK. To najkrótsza i pewna droga do życia wiecznego, ale nie jedyna.

Człowiek ulegający mentalności postmodernistycznej nie uznaje żadnej prawdy absolutnej. Wszystko wydaje się mu względne i umowne, a punktem odniesienia może być jedynie moje Ja. Każdy żyje wg własnych zasad. W takiej sytuacji, jeżeli u człowieka związanego z Kościołem pojawią się trudności moralne, raczej zakwestionuje on Kościół i jego nauczanie niż swoje postępowanie. W jego myśleniu nie będzie miejsca na uznanie swojej słabości i grzechu, nie mówiąc o poszukiwaniu prawdy, której istnieniania nie uznaje. Jeszcze trudniejszą jest sytuacja człowieka wychowanego w klimacie relatywizmu i indywidualizmu. Dla nie go nie ma żadnych punktów odniesienia. Sens życia wyznacza przyjemność chwili, ewentualnie doraźna satysfakcja z tego co się robi.
Osobiście uważam, że przynależność do Kościoła powinna być świadoma. Dla mnie to przywilej.

Bl J.H. Newman powiedział, że człowiek nie wierzy, ponieważ nie chce. Odchodzisz na własne życzenie, bo tego chcesz.
Jak pisał kard, H.Newman: są tylko dwie drogi w życiu: do Rzymu (są tu też stacje pośrednie, anglikanizm widział jako stację pośrednią) i do ateizmu. Każdy wybiera sam i odpowiada też w pełni za poczynione wybory.

Zastanawiam sie dlaczego zniesiono nazwe Kosciol chrzescijanski, nazwa pochodzila od Chrystusa i Jego wyznawcow, po dzien dzisiejszy jest tak gloszona w Kosciele Ewangelickim.

Wt maja 14, 2013 4:37 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona