Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sie 14, 2020 5:05 pm

Wiara a wysluchane modlitwy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Wiara a wysluchane modlitwy
Czy od mojej wiary zalezy wysluchanie modlitw, ktore skladam do Boga.Drugie pytanie czy moja wiara wplywa na czas w jakim bedzie zrealizowana moja prosba? Chodzi mi o to, ze jesli bede wierzyc mocniej np szybciej spelni sie to o co prosze?

Ostatnio edytowano Wt cze 10, 2014 7:07 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wielka litera w wyrazie rozpoczynającym tytuł wątku

So cze 07, 2014 1:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: wiara a wysluchane modlitwy
Jeśli w coś naprawdę wierzysz, to nie czekasz, aż się spełnią twoje marzenia, tylko je z wiarą realizujesz. Jeżeli nie robisz nic, co przybliżałoby Cię do spełnienia tego o co się modlisz, to znaczy że nie wierzysz w powodzenie tego, uznajesz swoje modlitwy za głupie, nierealne itd. Wtedy nie masz co liczyć, że twoje oczekiwania spełnią się pewniej, niż wynikałoby to z naturalnych kolei rzeczy, przypadku.

So cze 07, 2014 1:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A nie uwazacie, ze takie powatpiewanie, ze no moje modlitwy sa glupie nierealne jest nabieraniem powoli wiary, moim zdaniem prosba wiele razy powielana z czasem przeksztalca sie w wiare ale moze sie myle.Chodzi tylko aby w modlitwach byc wytralym.Wiec jesli mowie bez wiary modlitwe od spelniania sie prozb moim zdaniem dzieli tylko nas czas.Moim zdaniem nawet proszenie o cos umacnia nas w wierze oczywiscie nie na cale zycie pozniej pod wlywem grzechow, pokus znow ta wiare tracimy.Takie jest moje zdanie.

So cze 07, 2014 1:36 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
Czy od mojej wiary zalezy wysluchanie modlitw, ktore skladam do Boga.Drugie pytanie czy moja wiara wplywa na czas w jakim bedzie zrealizowana moja prosba? Chodzi mi o to, ze jesli bede wierzyc mocniej np szybciej spelni sie to o co prosze?

Skłonny byłbym uznać, że tak. Jednak co najważniejsze sama wiara w spełnienie prośby składanej w modlitwie tę musi wynikać z głębokiej wiary.
Możemy mieć takie przekonanie, że prosimy o coś co jest nam potrzebne i angażować wszelkie siły w wyartykułowanie tego pragnienia jednak na starcie stawiamy warunki na jakich ma to się stać, kiedy to ma się stać i co będzie potwierdzeniem że to się stało.
Modlitwa, miejsce, formuła na starcie przyjmuje swojego rodzaju zamówienie na usługę.
Jeśli silnie wierzę w Boga (ufam, że wszystko co mi daje jest tym co mi wystarcza aby osiągnąć cel ostateczny jakim jest żywot wieczny) to w zupełnie inaczej nastawiam się do modlitwy.
Najważniejsze potrafię w jakims stopniu docenić co mam, co sprawia mi trudność, co mnie przybliża do świętości.
Czyli tu sie pojawi te Twoja wola, zupełnie inaczej artykułuje swoje pragnienia inaczj je nazywam i jak moje pragnienie zaczyna być zaspokajane odbieram to jako wysłuchanie modlitwy.
Reasumując jeśli z głęboką wiarą proszę np o uzdrowienie z jakiejś przypadłości w raz z rosnąca wiarą może się okazać, że dostrzegam konkretne elementy choroby, które mnie paraliżują w drodze do świętości, a które są tym moim indywidualnym napędem ku temu.
Stąd też czasami nas tak rozbraja świadectwo osoby w stanie terminalnym, która w swoim świadectwie rozmowie mocno wierzy i godzi się z tym, że te życie było takie a nie inne.

Czyli dla mnie wytrwała modlitwa nie jest sposobem na dostanie tego co chce, ale drogą krystalizacji tego co mam i co mogę zrobić aby przybliżyć się do Boga. Strasznie trzeba uważać na wszelkiego rodzaju silne doznania, które traktujemy jako potwierdzenie wysłuchania modlitwy.
Oczywiście wierze, że są przypadki radykalnych całkowicie niewytłumaczalnych cudów, które przewracają życie człowieka robiąc z ultra złego ultra dobrego. Jednak jak dla mnie n\są one do rozpatrywania do zupełnie na innym poziomie niż indywidualna wiara człowieka i spełnienie jego modlitwy. (Bóg nie zbawia indywidualnie, ale grupowo)

Pn cze 09, 2014 12:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tez mnie zastanawia jak z tymi modlitwami jest czy warto o cos prosic czy nie warto.Kiedy prosimy o zdrowie Bog moze tez wlasnie nas nawrocic, zbawic innych oraz wyswobodzic od grzechu.Drugi aspekt modlitwy czesto nie spelniaja moich oczekiwac npmodlilam sie o moze chlopaka , poznalam go kilka miesiecy pozniej ale mial na boku kilka kobiet z ktorymi sypial i jeszcze sie tym chwalil, kolejny tez wymodlony byl narcyzem z bardzo ciezkim charakterem i napalencem.Wiec moze jednak modlitwy wcale nie sa takie niezbedne te w ktorych sie o cos prosi.Bog podobno uwzgednia nasze wymagania ale ja sie mimo wszystko troche rozczarowalam.Poza tym moim zdaniem jesli sie ktos o cos modli a nie wlozy w to zadnego wysilku wtedy go taka modlitwa spelniona moim zdaniem nie cieszy.Czyli jak wszystko ma swoje dobre i zle strony.Tez uwazam, ze bez modlitwy proszacej o cos mozna sie obejsc, i zamast np prosic o zdrowie lepiej nie grzeszyc , isc droga swietosci.

Wt cze 10, 2014 2:08 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
Drugi aspekt modlitwy czesto nie spelniaja moich oczekiwac npmodlilam sie o moze chlopaka , poznalam go kilka miesiecy pozniej ale mial na boku kilka kobiet z ktorymi sypial i jeszcze sie tym chwalil, kolejny tez wymodlony byl narcyzem z bardzo ciezkim charakterem i napalencem.Wiec moze jednak modlitwy wcale nie sa takie niezbedne te w ktorych sie o cos prosi.
To byli faceci, z którymi randkowałaś i Ty zdecydowałaś się być ich partnerką/dziewczyną (chyba że to byli tylko kumple). Reszta, to wyłącznie twoje wyobrażenia. Takie projekcje korelują z naszą wiarą w nadmierną ingerencję Boga w nasze życie. I niestety mogą zabijać naszą umiejętność właściwego używania wolnej woli, własnego sumienia, mądrości w podejmowaniu życiowych wyborów.

Oczywiście, że modlitwy traktowane jako koncert życzeń nie są niezbędne. Co nie znaczy, że wogóle nie warto prosić. Nie należy jednak głupio wierzyć, że Bóg jest złotą rybką lub Aladynem, z tą różnicą, że jest nieograniczony w ilości spełnianych życzeń.

Wt cze 10, 2014 9:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiara a wysluchane modlitwy
mindmonkey napisał(a):

Najważniejsze pytanie - Czy modlitwa to sprawa przede wszystkim próśb i ich wysluchiwania, czy raczej nawiązanie osobistej więzi z Osobą?

Mam wrażenie, że wielu ludzi traktuje modlitwe jak zakupy online: skladam zamowienie i oby jak najszybciej przesyłka dotarła do adresata.
Nadawca jest tutaj najmniej ważny... :(

Wt cze 10, 2014 11:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiecie co tak wczoraj narzekałam ,że modlitwy o męza nie działają a dziś znalazłam modlitwe św.Józefa dla panien młodych o spotkanie dobrego szanującego męża.Z tym ,że modlitwy nie spelnily moich oczekiwań troche przesadziłam gdyż chłopacy byli dobry szanowali mnie chociaz swietymi nie byli ale może Bóg specialnie takich wybrał aby podkręcic atmosfere.Spróbuje modlitwy św .Józefa będe się modlić przynajmniej raz dziennie aż do skutku :lol:

Wierze ,ze ta modlitwa która znalazłam przez przypadek też jest za sprawą Pana Boga wczoraj o tym rozmawialam a dzis pojawila się na mojej stronie facebooka. :lol:

Wt cze 10, 2014 6:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
Wiecie co tak wczoraj narzekałam ,że modlitwy o męza nie działają a dziś znalazłam modlitwe św.Józefa dla panien młodych o spotkanie dobrego szanującego męża.Z tym ,że modlitwy nie spelnily moich oczekiwań troche przesadziłam gdyż chłopacy byli dobry szanowali mnie chociaz swietymi nie byli ale może Bóg specialnie takich wybrał aby podkręcic atmosfere.Spróbuje modlitwy św .Józefa będe się modlić przynajmniej raz dziennie aż do skutku :lol:

Wierze ,ze ta modlitwa która znalazłam przez przypadek też jest za sprawą Pana Boga wczoraj o tym rozmawialam a dzis pojawila się na mojej stronie facebooka. :lol:

... Nadawca jest najmniej ważny, ważne, żeby "produkt" dotarł jak najszybciej do adresata... :(

Wt cze 10, 2014 9:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgadzam się moim zdaniem modlitwa jest nawiązaniem więzi z Bogiem .Czasami jesli Bóg jej wysłucha i np spełni naszą prosbe tym sposobem moze np budowac nasza wiare,wtedy na własnej skórze się przekonujemy modlilismy się i zostalismy wysłuchani .Modlitwy zmieniają człowieka.

oto modlitwa do świetego Józefa

Święty Józefie przeczysty Stróżu Dziewicy
Dziękuje Ci że jeszcze nie wyszłam za mąż,
Święty Józefie ty wiesz kto ma zostać moim mężem,
pozwól mi spotkać tego człowieka ,
spraw aby był to człowiek dobry,
który będzie mnie kochał i szanował
tak jak ty kochałeś i szanowałeś Najświętszą Maryję,
Święty Józefie doprowadź do zerwania każdej znajomości,
która nie podoba się panu Bogu,
Obiecuję Ci dochować czystości przedmałżeńskiej,
Nadać pierwszemu dziecku na imię Józef (lub na drugie imię),
oraz mówić wszystkim, że takiego dobrego męża mam dzięki Bogu i Tobie

Wt cze 10, 2014 10:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Czytałem biblię, bo też mnie nurtowało swego czasu, dlaczego jedna modlitwa jest wysłuchana, druga nie. Napiszę czego się dowiedziałem, uprzedzam trochę tego jest, trochę dużo nawet. Oby to okazało się pomocne.

1. Wiara
"I otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie" Mt 21, 22

To wydaje się nie jest jedyny warunek, bo nie wszystko otrzymałem w co wierzyłem.

2. Przestrzeganie przykazań
"Kto ucho odwraca, by Prawa nie słyszeć, tego nawet modlitwa jest wstrętna." Prz 28, 10

3. Sprawiedliwość
Gdzieś przeczytałem, zdaje mi się, że w księdze przysłów, że jeśli zamykamy się na prośby innych ludzi, to i Bóg zamknie się na nasze modlitwy.

4. Altruizm i miłość do Boga
"Ponieważ dążeniem twego serca było, nie żeby prosić o bogactwo, o skarby i chwałę, ani o śmierć tych, którzy cię nienawidzą, ani o długie życie, ale pragnąłeś dla siebie mądrości i wiedzy, aby sądzić mój lud, nad którym ustanowiłem cię królem, przeto daję ci mądrość i wiedzę, ponadto obdaruję cię bogactwem, skarbami i chwałą, jakich nie mieli królowie przed tobą i nie będą mieli po tobie" 2 Krn 1, 11-12

5. Stawianie Boga na pierwszym miejscu, czystość intencji
"Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz." Jk 4, 3

6. Pokora, pogodzenie się z wolą Boga
Boga zastraszyć się nie da, On jest Stwórcą, a my stworzeniem, warto to mieć na uwadze. Bóg się nie cacka, mówi wprost: "Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, <i>komu Mi się podoba</i>" Wj 33, 19
Także biorąc pod uwagę te "moje warunki" warto wziąć pod uwagę i ostatni cytat, bo może być z nimi różnie. Hmm, podobając się Bogu powinniśmy dostać jego miłosierdzie, tak myślę...

7. Zwięzła modlitwa "od serca"
"Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. <i>A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.</i> Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie."

8. Wytrwałość i prośba o dobre rzeczy
"Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą." Mt 7, 7-11

Tyle znalazłem. Co do czasu, to nie sądzę, żeby to zależało od wiary. Te moje prośby, które Bóg wysłuchał, to różnie z nimi bywało. Niektórych wysłuchiwał natychmiast, innych po roku, gdy już dawno o nich zapomniałem, a jeszcze innych po miesiącu. Jedne z nich powtarzałem, a inne z kolei wykonywałem raz. Z jednej prośby zrezygnowałem uznając ją za zbyt wyniosłą, przeprosiłem za to Boga, a jemu spodobało się ją spełnić. Tyle, że w chwili, gdy się tego nie spodziewałem. Dość szybko, chyba po 2-óch tygodniach.

Z tych niewysłuchanych, to mogę powiedzieć, z tego co pamiętam, to albo nie wierzyłem, albo prosiłem o błahostki, traktując Boga jak złotą rybkę z nieograniczoną liczbą życzeń, albo też wygrażałem Bogu pięścią, albo bluźniłem wręcz, żadna z tych "wściekłych" modlitw nie została nigdy wysłuchana. Ani jedna.

Mam nadzieję, że moje gadulstwo okazało się pomocne. Inaczej bym się tak nie produkował hahaha :D

Śr cze 11, 2014 11:59 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@mindmonkey
Próba wymodlenia sobie męża, w czasie gdy mąż nie ma być Ci dany, będzie skutkować zupełnie innymi owocami, jeśli mogę to tak ująć otwarcie.
Modlitwa jak napisałaś nie może być interesowny odklepaniem formułki, nawet jeśli mam uskrzydlające przy tym emocje. Może być całkiem pozbawiona emocji, niczym spacer w ciemności - w ciszy. I w tej ciszy czasami mówi Bóg, Twoje pragnienia są Mu znane i jasne. Duch Święty wszystko wie. Pytanie czy Ty wiesz równie dużo o Bogu? Gdybyś wiedziała choć ułamek tego co np. JPII, to bys nawet męża nie chciała. Gdybyś wiedziała tyle co kard. Nycz nadal byś nie szukała. Więc na ile znasz Boga?
To pytanie które sami sobie winniśmy stawiać.
Bo modlitwa to takie przestawienie z trybu 'cinema' na 'słucham'. To nie Twoje pragnienia winny mówić przez Twoje usta, ale Duch Święty mówić Ci o Bogu, poprzez obcowanie z Bogiem w ciszy i kontemplacji Go, do której przygotowują jedynie wszystkie formułki.
Jeśli już wsłuchasz się dogłębnie w to co mówi Duch Święty, On ukaże Ci Twoje pragnienia, a Ty poskromisz swoją wolę i być może, ale tylko być może zrozumiesz że wszystko jest w rękach Bożych i Jego plany są stokroć lepsze od Twoich nawet marzeń o chłopakach. Tak wnioskuję po twoich doświadczeniach: wszyscy 'nie ci których chciałaś, wymodliłaś'. Tzn., że Bóg przygotowuje Cię dla kogoś innego niż Ty sobie marzysz. Tzn., że to Ty nie jesteś gotowa do związku z TĄ osobą, którą Bóg Ci przeznaczył. Tak bym to interpretował. Dlatego mądrą, wcześniejszą uwagę o różnicy między Bogiem a prezentem od Niego, wziąłbym do serca. Niech nie pragnienie będzie motorem modlitwy- ono miało tylko Cię przyciągnąć do modlitwy. Gdy już to zrobiło, czas odkryć jak niewysławialny jest nasz Bóg.
I tego odkrycia Ci życzę,
Z Bogiem

Elen síla lúmenn' omentielvo

Wt sie 12, 2014 4:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm

Twoja wypowiedź wyjaśnia wszystko, no prawie wszystko.
Jednak coś mi nie daje spokoju. Spełnienie modlitwy powinno wiązać się z wolą Boga, ale w tym momencie ginie mi wolna wola człowieka. Rozumiem, że tutaj wolnym wyborem jest: ,,oddaję Ci swoją wolę Boże'', tak? Druga rzecz na przykładzie. Dziewczyna modli się o męża. Usilnie błaga Boga, bo jest już w takim, a nie innym wieku, a w jej środowisku bycie singlem jest nie wskazane. Wbrew woli Boga (którego planem jest, aby ta osoba służyła Mu) łapie pierwszego lepszego, tego ,,jedynego'', bierze ślub kościelny i dorabiają się stadka dzieci. Z czasem konsekwencje wolnego wyboru człowieka zaczynają być widoczne. I co w takiej sytuacji? Prosić Boga, żeby to jakoś odkręcił? Brnąć dalej w tym niezgodnym z Jego planem wyborze? Czy jest możliwe, aby na jakimś etapie ta niezgodna ludzka wola z wolą Boga jakoś się zazębiła?

Wt sie 12, 2014 9:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
Czy jest możliwe, aby na jakimś etapie ta niezgodna ludzka wola z wolą Boga jakoś się zazębiła?

Tak dzieje się przez cały czas. Gdy wybierasz złą myśl, nie działasz zgodnie z wolą Boga, gdy wybierasz myśl Dobrą, Twoja wola zazębia się z wolą Boga..

Wt sie 12, 2014 9:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja ostatnio spotkalam sie ze takim stwierdzeniem, ze Bog dziala na nas pod wplywem czasy i naciskow czyli jesli mamy trudny okres w naszym zyciu Bog najsilniej nad nami pracuje oczywiscie do takiej sytuacji by nie doszlo gdybysmy wczesniej nie pobladzili.Interesuje mnie co dokladnie Bog chce osiagnac podczas takich ciezkich przezyc czy chce nas po prostu odzyskac?

So sie 16, 2014 2:32 pm