Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 23, 2019 1:31 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1348 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 86, 87, 88, 89, 90
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wystawianie Boga na próbę ?
Witam
Parę lat temu zdawałem prawo jazdy, byłem jakiś niespokojny zbliżającym się egzaminem. W modlitwie prosiłem Boga abym zdał to za 1 razem. I w pewnym momencie powiedziałem że jak zdam za 1 razem to pójdę 3 razy w tygodniu pod rząd na Mszę Świętą jako podziękowanie. Uczęszczam co niedziele na Mszę Świętą, w tygodniu nie chodziłem wcale.

Udało się zdać za 1 razem i dziękowałem Bogu że pomógł mi w tym.
Dwa razy poszedłem na Mszę a trzeci raz musiałem gdzieś z rodzicami jechać i poszedłem w inny dzień.

Tak sobie teraz uświadomiłem że taka postawa była niewłaściwa.
Jak taki grzech wyznać w konfesjonale Bogu ?

Pt sie 30, 2019 9:38 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Tak samo jak to tu napisałeś. Albo w skrócie, że coś obiecałeś panu Bogu i nie dotrzymałeś obietnicy. Jak ksiądz zapyta o szczegóły to dopowiesz.

Pt sie 30, 2019 12:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A jak wyglada sprawa jeśli chodzi o emisje CO2,kiedy ona jest grzechem,mozna przeczytać że globalne ocieplenoie to wiecej ekstremalnbych zjawisk pogodowych;czy to oznacza ze ogrzewanie domu jezdzenie busem komunikacja miejską czy uzywanie komputera telefonu piekranika i kuchenki to grzech bo przyczynia sie do globalnego ocieplenia?
Przepraszam ale ciągle o tym mysle i prosze was o odpowiedz

N wrz 08, 2019 7:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Udręczony ciągłym myśleniem nieszczęśniku, zgłoś się do psychiatry (serio) oraz poszukaj (serio) cierpliwego księdza, który Ci pomoże poustawiać chore myślenie o tle religijnym. Inaczej zamęczysz siebie i innych.

N wrz 08, 2019 7:46 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obecnie wielu współczesnych księży i zakonników łamie się... poprzez skrupulantów posuwających się w swoich pytaniach i wątpliwościach do granic absurdu...

Takie pytania czy ogrzewanie domu lub korzystanie z mikrofalówki to grzech ukazują jak wiele braków poczynionych zostało na katechezie chociażby. Opowiadał kiedyś starszy zakonnik o takim skrupulancie, którego miał na roku w seminarium - potrafił dwa, trzy razy dziennie do spowiedzi przystępować...

Niestety taka nadgorliwość i absurdalne pytania mają raczej podłoże w psychice. Takiej osobie nawet jak odpowiesz, że użycie piekarnika nie jest grzechem, natychmiast zapyta cię o sto innych rzeczy mających (w jej mniemaniu) podłoże dla grzechu, są złe...

Cierpliwość, o właśnie...

N wrz 08, 2019 8:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):
A jak wyglada sprawa jeśli chodzi o emisje CO2,kiedy ona jest grzechem,mozna przeczytać że globalne ocieplenoie to wiecej ekstremalnbych zjawisk pogodowych;czy to oznacza ze ogrzewanie domu jezdzenie busem komunikacja miejską czy uzywanie komputera telefonu piekranika i kuchenki to grzech bo przyczynia sie do globalnego ocieplenia?

Globalne ocieplenie jest wynikiem działalności ogromnych zakładów przemysłowych, które emitują do atmosfery niewyobrażalne ilości CO2 i nie tylko.
Ty przyjacielu, mający nick random14 niszczysz planete w takim samym stopniu, w jakim pojedyńcza mrówka ją naprawia. Więc gdzie tu grzech? Co innego całe mrowisko ( od kilkuset osobników do kilku milionów)- ono naprawia środowisko i co innego miasto- ono je niszczy.
Jeżeli jeszcze nie masz stałego spowiednika, szybciutko go poszukaj i bezwzględnie się go słuchaj, psychoterapeuty także.

Pn wrz 09, 2019 9:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
random14 napisał(a):

random14. Z sakramentu Pokuty i pojęcia grzechu robisz jakieś piramidalne nonsensy. Po prostu ośmieszasz ten sakrament.

Od tej pory MASZ ZAKAZ PISANIA W TYM WĄTKU. JAK SIĘ NIE DOSTOSUJESZ POLECĄ KARY REGULAMINOWE

Jako merytoryczną odpowiedź - ostatnią dla Ciebie w tym wątku przyjmij fakt, że najważniejsze co mamy czynić, to rozwijać swoją miłość względem Boga i bliźnich. Zajmij się tym. Miłością do Boga, do siebie i do bliźniego.
Czy jeśli w czasie mroźnej zimy wyłączysz ogrzewanie, to okażesz tym samym miłość sobie i bliźnim? Czy jeśli nie użyjesz telefonu by załatwić ważne sprawy swojej matki, ojca, żony, dzieci - okażesz tym miłość bliźniego? Jeśli tak samo nie użyjesz komputera? Czy jak nie zrobisz ciepłego posiłku sobie i swoim bliskim to okażesz sobie i im miłość? Czy jeśli odmówisz jazdy na drugi koniec Polski do chorego dziadka lub przyjaciela, okażesz im swoją miłość (także i nie zadzwonisz bo telefon to zło)?

Pn wrz 09, 2019 10:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie dziwię się, że padają takie pytania związane ze śladem węglowym. Gdy słyszy się różne deklaracje polityków czy celebrytów, że zrezygnują z posiadania dzieci, czy ograniczą ich ilość, aby przyczynić się do zmniejszenia całkowitego śladu węglowego śladu, człowiek może nabawić się nerwicy i zaczyna myśleć, że swoimi drobnymi ograniczeniami może znacząco zmienić klimat. Jednak warto zauważyć, że tacy np. Harry i Meghan czy inni sławni ludzie mogliby ograniczyć ilość podróży samolotem, czy ilość posiadanych rezydencji, czy ogólnie ograniczyć się z wydatkami na luksusowe życie i automatycznie mogliby już pozwolić sobie na tyle dzieci ile normalnie mogliby mieć (bez tego nieszczęsnego brania pod uwagę śladu węglowego). Nie dajmy się zwariować!

Pn wrz 09, 2019 12:08 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właśnie dlatego należy przestać słuchać celebrytów... To w ogóle jest porażka naszych czasów, że osoba znana z kilku filmów za to, że zagrała kogoś tam, zarobiła pieniądze, wystąpiła w reklamie staje się "autorytetem".

przypominam sobie te panie aktorki co to tak broniły karpi - żeby ich nie zabijać na Wigilię. albo adoptować pszczoły. Piękne i szlachetne. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te wszystkie "obrończynie korników" itd. są zagorzałymi zwolenniczkami czarnych marszów i aborcji na życzenie. Pszczoła, karp, kornik to świętość - ludzkie życie, gdzie tam, to "sprawa kobiety, bo jej brzuch..."

Takie osoby są w stanie powoływać się na słowa Pana Jezusa i tak dopasować Ewangelię do swojego światopoglądu, że ręce opadają. Nie dajmy się zwariować.

Kiedyś jakiś kapucyn ze Szwajcarii zaczął głosić tezy, że wszyscy powinni zostać wegetarianami.

Właśnie w takim to kierunku idzie ----> generał jezuitów neguje szatana jako osobę, to tylko symbol, więc i może grzech jest też pojęciem względnym? W takim razie skupmy się wszyscy na walce z globalnym ociepleniem poprzez takie właśnie czyny - bo ziemia to nasza matka, a jej nie wolno krzywdzić, bo to prawdziwy grzech.

Zasady ekologiczne stają się wyznacznikiem czym jest grzech...

Pn wrz 09, 2019 12:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te wszystkie "obrończynie korników" itd. są zagorzałymi zwolenniczkami czarnych marszów i aborcji na życzenie. Pszczoła, karp, kornik to świętość - ludzkie życie, gdzie tam, to "sprawa kobiety, bo jej brzuch..."

Tak mi się przypomniało - ostatnio jechałam z bratem samochodem i byliśmy świadkami jak jakaś kobieta tak się spieszyła że prawie rozjechała jakieś dziecko na pasach dla pieszych. Przed następnymi światłami ją dogoniliśmy jadąc bez pośpiechu. No - stwierdziłam - tak jej się spieszyło że jechała nie patrząc na nic, a i tak jesteśmy w tym samym punkcie wyjścia. To jeszcze nic - zbulwersował się mój brat - zobacz ma nalepkę (to była sylwetka psa z napisem "nie krzywdź"). Nie krzywdź psa a na pasach rozjedź dziecko...

Pn wrz 09, 2019 2:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ta historia dobitnie ukazuje jak dziś jesteśmy zabiegani... ale też jak duchowo z pojęciem grzechu bywa takie rozmydlenie. Niestety, ale konfesjonały często służą jako poradnie psychologiczne - i to opinia samych duchownych, a nie "widzimisię", mamy taki stan: osoba skrupulant przecedza komary, a połyka wielbłąda... Skupia się na jakichś trzeciorzędnych rzeczach, nic nie znaczących aspektach a pomija najważniejsze...

To tyle ode mnie w tym wątku, żeby tu nie robić off-topu. ; )

Pn wrz 09, 2019 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Niestety, ale konfesjonały często służą jako poradnie psychologiczne - i to opinia samych duchownych, a nie "widzimisię", mamy taki stan: osoba skrupulant przecedza komary, a połyka wielbłąda... Skupia się na jakichś trzeciorzędnych rzeczach, nic nie znaczących aspektach a pomija najważniejsze...

Bo chyba problem w tym że skrupulanci często - gęsto nie maja woli by coś ze swymi skrupułami zrobić. Jestem skrupulantem - piszą np. tu na forum i cedzą komary, bo daj boże żeby mieć tylko takie grzechy na sumieniu... Co najgorsze najczęściej z udziałem innych forumowiczów, którzy podejmują wysiłek tłumaczenia, pocieszania, itp. Ale to trochę tak jakby ktoś stwierdzał jestem alkoholikiem i podstawiał kieliszek by inni mu nalewali.
Kiedy miałam skrupuły przez pewien czas miałam stałego spowiednika - ale nawet wtedy i później spowiadałam się u różnych innych. I nie wiem czy ja takie szczęście miałam ale za każdym razem , przerywano mi, ponaglano żebym przeszła dalej zwykle dostawałam reprymendę - czasem naprawdę mało przyjemną. Jeden spowiednik, który mnie kojarzył już i pamiętał co mu powiedziałam to starał się w miarę cierpliwie wszystkiego wysłuchać. A spowiadałam się u kapucynów, którzy maja jako charyzmat spowiedź. Teraz kiedy jestem w Polsce nadal się tam spowiadam, nie ma skrupułów ale zdarza się że czasem trwa to długo i doświadczam zawsze cierpliwości z ich strony.

Pn wrz 09, 2019 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A jak jest z wyobrażeniemi seksualnymi w pół śnie? Leżę a może śpię i śni mi się że wyobrażam sobie coś seksualnego a może wyobrażam sobie?
Gdy otwieram oczy, od razu odchodzi mi chęć na wyobrażanie sobie.
Zostaje poczucie swojej brudności i grzeszności a wieczorem miałem pójśc w poniedziałek do kościoła by przyjąć Komunię. Nie wiadomo jak lepiej.
Ale chyba można, jeśli to grzech, powiedzieć że lekki, bo z pełną świadomością nie było wchodzenia w wyobrażenia.

Pn wrz 09, 2019 3:26 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1348 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 86, 87, 88, 89, 90