Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 18, 2020 10:56 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 92, 93, 94, 95, 96  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Czy francuskie pocałunki to grzech? Jak zbudować normalny związek, a jednocześnie nie grzeszyć? Podobno każde działanie wywołujące podniecenie jest grzeszne, a co gdy mnie dosłownie nawet przebywanie z tą osoba podnieca? Dorastam, doświadczam bliskości (trzymanie za ręce, przytulenia, pocałunki właśnie) z osoba, w której się zakochałam. Co zrobić, by to było czyste? Mam wrażenie, ze w mojej sytuacji nie da się stworzyć normalnego związku bez „wywoływania podniecenia”, bo aż tyle rzeczy to wywołuje... Jak żyć :( pomocy

So mar 07, 2020 2:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Popatrz na innych, na inne pary zwłaszcza starsze stażem. A zobaczysz że taki stan jak u Ciebie im przeszedł. Zachowują się już inaczej. Tego się trzymaj i korzystaj z zakochania. Jednak skłaniaj się ku temu, czy twój związek da się przekuć na trwałe wspólne życie. To wymaga jednak chłodnego spojżenia i oceny sytuacji. Tego tobie życzę.

So mar 07, 2020 9:46 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oliwiakkk napisał(a):
Czy francuskie pocałunki to grzech? Jak zbudować normalny związek, a jednocześnie nie grzeszyć? Podobno każde działanie wywołujące podniecenie jest grzeszne, a co gdy mnie dosłownie nawet przebywanie z tą osoba podnieca? Dorastam, doświadczam bliskości (trzymanie za ręce, przytulenia, pocałunki właśnie) z osoba, w której się zakochałam. Co zrobić, by to było czyste? Mam wrażenie, ze w mojej sytuacji nie da się stworzyć normalnego związku bez „wywoływania podniecenia”, bo aż tyle rzeczy to wywołuje... Jak żyć :( pomocy

Jak żyć? Ano po mojemu chłopskiemu rozumowaniu: uczciwie.
Francuskie pocałunki, uf aż gorąco się robi, ale ja stary jestem więc nie dziwota.
Podniecenie powiadasz jest grzeszne - hm dziecko jak to się stało, że jesteś na świecie? Grzech i rozpusta.
No dobrze dosyć już tego sarkazmu.
Podniecenie jest normalne szczególnie gdy się jest młodym (dość częste) i chłopcy mają z tym większy problem niż dziewczęta. To nie grzech (czasem bywa, że tak).
To o czym piszesz to właśnie normalny związek.
Jeśli nadal nie wiesz jak? To dam Ci taką starą radę: z chłopakiem pozwalaj sobie tylko na tyle, na ile pozwoliła byś swojej najlepszej przyjaciółce w kontaktach z nim. Wiem trudne - ale sama chciałaś, a i musisz jednak być uczciwa sama ze sobą.
Trzymaj się dzielnie, głowa do góry, powiem Ci, że ten stan szybko mija.

So mar 07, 2020 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oliwiakkk,
Standardowa i cytowana w wielu miejscach odpowiedź na pytanie z zakresu czystości:
https://adonai.pl/czystosc/?id=84

N mar 08, 2020 2:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oliwiakkk napisał(a):
Czy francuskie pocałunki to grzech? Jak zbudować normalny związek, a jednocześnie nie grzeszyć?

Musiała byś najpierw zmienić sposób postrzegania naszej wiary. Najczęściej religia kojarzy się z prawem, X przykazań, nakazy i zakazy. Co jest grzechem ciężkim, co lekkim, a co nim jeszcze nie jest?

A odpowiedź na twoje pytanie brzmi - zbuduj najpierw relacje i związek z Jezusem. Poznaj Go i rozkochaj się w Nim najpierw. Na tym fundamencie buduj swoj związek i kiedyś małżeństwo. Teraz jesteś zakochana i cała twoja determinacja krąży w okół tej jednej osoby którą kochasz. Na podobnej zasadzie, buduje się związek z Jezusem. Teraz będzie ci trudno ją zbudować, bo twoje myśli i pragnienia krążą w okół twojego chłopaka, nie Jezusa ale...

W średniowieczu żył pełen pobozny mnich, który się nazywał Tomasz z Kempis. Uczył on młodych nowicjuszy i mówił (cyt z pamięci): "gdy ktoś wywrze na tobie wrażenie i zaczynasz poznawać go co raz lepiej, pamiętaj że za chwile zaczniesz poznawać też co raz lepiej jego wszystkie wady."

Prawdziwa miłość, taka dojrzała to kochanie drugiego pomimo jego wad. To znaczy, że relacja z Jezusem której potrzebujecie oboje, nie tylko będzie w sposób naturalny dyscyplinować wasze ciała, ale da wam również taką wzajemną miłość, która pozwoli przetrwać trudne momenty waszego przyszłego życia.

I jeśli się zdecydujesz na to budowanie przyjaźni z Jezusem, to zwróć w przyszłości proszę uwagę że w przeciwieństwie do ludzi, poznając Go co raz lepiej znajdujemy lepiej tylko to co dobre. Dlatego też przyjaźń z Nim, nigdy nie zawodzi.

Cytuj:
Podobno

Pytasz, sama nie wiesz. Ktoś, gdzieś, coś powiedział... napisał. Jeśli zbudujesz relacje z Jezusem, który jest żywym Bogiem, to wszystkie odpowiedzi na twoje pytania znajdziesz w sobie. Nikt ci już o tym co jest dobre, a co złe, albo gdzie jest granica prowadząca do grzechu nie bedzie musiał mówić.

Może spróbuj zainteresować siebie i swojego chłopaka jakąś przyparafialną wspólnotą dla młodych ludzi ? A może zacznij wieczorem otwierać Pismo Święto i tak czytać bardzo osobiście jak gdyby te konkretne słowa były skierowane od Boga do ciebie ? A może sama spróbuj znaleźć własną drogę?

N mar 08, 2020 11:49 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Granica między pomaganiem a wykorzystywaniem.
Witam
Mam pewien problem z rozróżnieniem granicy miedzy pomaganiem, a byciem wykorzystywanym przez innych.
Otóż problem wydaję być się niewielki, lecz myślenie o tym nie daje mi spokoju.
Mianowicie jeździmy do pracy swoim samochodem. Pewnego dnia osoba z pracy zapytała nas czy nie zabralibyśmy jej do domu ( mieszkamy na tej samej dzielnicy ) . Zgodziliśmy się.
Osoba argumentowała to zepsutym samochodem. Wiadomo wypadek losowy pojeździ tydzień lub dwa i będzie miał swój.
Następnie ta naprawa się przeciągała aż już nie pytałem codziennie o ten samochód tylko zaczął z nami jeździć. Uściśnijmy przez jeden tydzień wracał z pracy z nami a kolejny tydzień z jakaś inną osobą. I tak w kółko. Do pracy nie wiem czym jeździł. Chodziło tylko o drogę powrotną.

Jak powinienem postąpić w tej sytuacji ?
Powiedzieć że chcemy jeździć sami ( gdyż jego towarzystwo nam za bardzo nie odpowiada ) czy powinniśmy raczej go zabierać i nie doszukiwać się problemu ?
Bo przecież i tak jedziemy w tą samą stronę.

Jeśli chodzi o koszt paliwa to kiedyś mówił że się odwdzięczy ale na obietnicach się skończyło. I tak zatrzymało się w martwym punkcie.
Aktualnie ponad pół roku z przerwami trwa ta sytuacja.
Jak to wygląda z punktu widzenia chrześcijaństwa, czy to już jest wykorzystywanie czy tylko pomoc bliźniemu ?

N mar 22, 2020 5:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Granica między pomaganiem a wykorzystywaniem.
rafal15 napisał(a):
Witam
Mam pewien problem z rozróżnieniem granicy miedzy pomaganiem, a byciem wykorzystywanym przez innych.
Otóż problem wydaję być się niewielki, lecz myślenie o tym nie daje mi spokoju.
Mianowicie jeździmy do pracy swoim samochodem. Pewnego dnia osoba z pracy zapytała nas czy nie zabralibyśmy jej do domu ( mieszkamy na tej samej dzielnicy ) . Zgodziliśmy się.
Osoba argumentowała to zepsutym samochodem. Wiadomo wypadek losowy pojeździ tydzień lub dwa i będzie miał swój.
Następnie ta naprawa się przeciągała aż już nie pytałem codziennie o ten samochód tylko zaczął z nami jeździć. Uściśnijmy przez jeden tydzień wracał z pracy z nami a kolejny tydzień z jakaś inną osobą. I tak w kółko. Do pracy nie wiem czym jeździł. Chodziło tylko o drogę powrotną.

Jak powinienem postąpić w tej sytuacji ?
Powiedzieć że chcemy jeździć sami ( gdyż jego towarzystwo nam za bardzo nie odpowiada ) czy powinniśmy raczej go zabierać i nie doszukiwać się problemu ?
Bo przecież i tak jedziemy w tą samą stronę.

Jeśli chodzi o koszt paliwa to kiedyś mówił że się odwdzięczy ale na obietnicach się skończyło. I tak zatrzymało się w martwym punkcie.
Aktualnie ponad pół roku z przerwami trwa ta sytuacja.
Jak to wygląda z punktu widzenia chrześcijaństwa, czy to już jest wykorzystywanie czy tylko pomoc bliźniemu ?

Powiedz ze regularne jezdzenie z Toba powinno skutkować zrzuta na paliwo. Jesli sie nie dorzuci to nie zabieraj prosta sprawa. Bo Ty za to płacisz nie jezdzisz. Są ludzie ktorzy lubia tak wykorzystywać innym ale katolik nie ma być "pierdołą"

N mar 22, 2020 8:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
rafał15
Możesz czy nawet powinieneś żądać prawdomówności, od tego kogo wspierasz. Natomiast by oceniać osobę, trzeba mieć na jej temat wiedzę. Można zapytać co się dzieje, że jego sytuacja się nie zmienia. Część osób ma skrupuły, z powodu korzystania z czyjejś życzliwości i jest to normalne. Jeśli pracuje, to robi dobrą społecznie robotę. Natomiast z powodami nawet nie mówienia prawdy bywa różnie. Tu trzeba ostrożności, bo bywa czasem że jest czyjąś ofiarą ( bywa że losu ). I sam jest wykorzystywany, więc nie ma innej alternatywy. To jemu komplikuje życie, a rozwiązania nie ma, bo nie od niego to zależy. To a propo jak do tego podejść. Jeśli nie jest to sytuacja jakiejś perfidnej kalkulacji z jego strony, to nie warto nawet dociekać tego do końca. Tu lepiej przyjąć postawę w dawaniu z siebie, niech nie wie prawica co czyni lewica. Po prostu dawać bezinteresownie. Jeśli sam da radę i coś wynagrodzi to jego zaleta. Może tu jednak być problem z tym, że tobie nie odpowiada jego obycie. Bo i tak bywa, że kogoś trudno akceptować w jego sposobie bycia. To może wpływać na twą gotowość do pracy, to zmienia stan rzeczy.
W podwożeniu kogoś zwykle nie ma specjalnych kosztów, więc ustal to czy chce, że ze względu na swą trudną sytuację, by korzystać bezpłatnie z twej życzliwości. Czy chce jakoś zżucić się na ten rodzaj transportu. No bo nic co jest dwuznaczne, nie może wiecznie trwać. Ważne by zachował się uczciwie i nie zwodził, a wyjaśnił swe zachowanie. Najlepiej zażartować, że jego samochód już się do naprawy nie nadaje, jeśli to tak długo trwa. Próbuj jeśli to niepokoi ciebie. Możesz jemu powiedzieć wprost, że nie lubisz gdy ktoś jest nie słowny. Że nie chcesz z takimi mieć cokolwiek wspólnego, jeśli będzie coś dalej kręcił. To przybliży sytuację do rozstrzygnięcia, jeśli jest z tym tobie źle. To parę rad na takie okoliczności, bo jest to dla wielu problem, gdy ktoś przewrotnie ich naciąga.

N mar 22, 2020 8:55 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post 2 Pytania dotyczące pracy
1. Czy jeżeli np. wezmę pudełko kartonowe z pracy lub taki baniak po zużytej substancji płynnej to można zaliczyć takie rzeczy do kradzieży ?
Są to rzeczy które zakład i tak wyrzuci bo to już tylko odpad.

2. Jak podchodzić do tematu sumiennego pracowania w pracy?
Powiedzmy że ktoś pracuje na utrzymaniu ruchu. Wiadomo nie zawsze się coś psuje. Czy jeżeli w tym czasie, co się nic nie psuje wykonuje jakieś prywatne rzeczy lub poświęca ten czas na swoje sprawy to jest to zgodne i uczciwe względem pracodawcy, czy to jest grzech ?

Ostatnio edytowano Wt maja 05, 2020 8:52 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Zmiana/modyfikacja tytułu

Wt maja 05, 2020 8:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Grzechem jest branie czegokolwiek bez czyjejś wiedzy, a tym samym zgody. Niezależnie czy to odpad, czy coś cennego, czy będzie wyrzucone czy nie. Jeśli wiesz o tym że coś jest wyrzucane, a nie chcesz ciągle o to pytać, pracodawca nie chce też byś ciągle o to pytał. To wystarczy raz powiedzieć że wezmę czasem, bądź będę brał te wyrzucane rzeczy do domu. To wystarczy by być czytelny w tym co robisz, a więc nie grzeszysz. To samo z czasem przeznaczonym na inne cele aniżeli obowiązek z pracy wynikły. Uzgodnisz nie będziesz za to ścigany, a przynajmniej nie będzie do tego powodu.

Wt maja 05, 2020 9:51 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: 2 Pytania dotyczące pracy
rafal15 napisał(a):
1. Czy jeżeli np. wezmę pudełko kartonowe z pracy lub taki baniak po zużytej substancji płynnej to można zaliczyć takie rzeczy do kradzieży ?
Są to rzeczy które zakład i tak wyrzuci bo to już tylko odpad.

Tak jak Witold powiedział - upewnij się że to rzeczywiście odpad idący do śmietnika. Dobrze komuś powiedzieć że to bierzesz.

Cytuj:
2. Jak podchodzić do tematu sumiennego pracowania w pracy?
Powiedzmy że ktoś pracuje na utrzymaniu ruchu. Wiadomo nie zawsze się coś psuje. Czy jeżeli w tym czasie, co się nic nie psuje wykonuje jakieś prywatne rzeczy lub poświęca ten czas na swoje sprawy to jest to zgodne i uczciwe względem pracodawcy, czy to jest grzech ?

Jeśli do Twoich obowiązków należy doglądanie, czy maszyny pracują prawidłowo, to powinieneś je doglądać, a jak się nic nie dzieje możesz się czymś zając, byleby to nie było nadmiernie absorbujące. Pracodawca płaci Ci za to byś pilnował by wszystko szło jak należy, a nie za Twoje dodatkowe prywatne zajęcia, zwłaszcza jeśli to są zajęcia zarobkowe. Pracodawca nie płaci Ci za wykorzystanie czasu do jakiś dodatkowych biznesów na boku. Jakieś sporadyczne wystawienie czegoś na allegro, czy sporadyczny zakup czegoś przez internet to nie problem, natomiast jeśli zamienisz swoje miejsce pracy na biuro do własnego prywatnego biznesu - to już raczej nie jest w porządku.

Wt maja 05, 2020 11:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Grzechem jest branie czegokolwiek bez czyjejś wiedzy, a tym samym zgody.

Lepiej nie generalizować i pozostawić spowiednikowi takie rzeczy do oceny. U nas jak by ktoś latał do Kierownika po to aby pytac czy może wziac pudelko po zużytym papierze to Kierownim by sie w głowe popukał.
Naprawde chyba tylko skrupulanci maja takie problemy. Wiekszosc ludzi wie ze wyniszenie dlugopisów czy ołówków z pracy czy cokolwiek innego jest złe, ale to co w obowiazku pracownika jest nawet wyrzucenie tego, twierdzić ze wziac sobie to to.grzech jest w mojej ocenie sporym nadużyciem.

Wt maja 05, 2020 11:52 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ostatnio spotkałam się z przyjaciółką i spytała się mnie czy nie chcę książki, dostała ją od kogoś i sama nie chciała. Tytuł miała coś o tym jak czytać Biblię, spojrzałam na tył i zobaczyłam z tylu małe „JW”, więc świadkowie Jehowy. Zostawiłyśmy tą książkę na przystanku. Czy zgrzeszyłam ciężko? Naraziłam kogoś na przeczytanie tego, może nawet bez świadomości, że to od świadków Jehowy, bo ja się zorientowałam, ale ktoś mógłby nie zobaczyć tego JW lub nawet nie wiedzieć co to oznacza. Czy to ciężki grzech?

So sie 15, 2020 9:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
oliwiakkk napisał(a):
Ostatnio spotkałam się z przyjaciółką i spytała się mnie czy nie chcę książki, dostała ją od kogoś i sama nie chciała. Tytuł miała coś o tym jak czytać Biblię, spojrzałam na tył i zobaczyłam z tylu małe „JW”, więc świadkowie Jehowy. Zostawiłyśmy tą książkę na przystanku. Czy zgrzeszyłam ciężko? Naraziłam kogoś na przeczytanie tego, może nawet bez świadomości, że to od świadków Jehowy, bo ja się zorientowałam, ale ktoś mógłby nie zobaczyć tego JW lub nawet nie wiedzieć co to oznacza. Czy to ciężki grzech?

Przeczytaj definicje grzechu cieżkiego i się zastanów. Myślenie nie boli, a ze skrupułami trzeba walczyć pod okiem stalego spowiednika

N sie 16, 2020 7:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oliwia
Musisz najpierw pokonać lęk. Bo nie myślisz racjonalnie. Jest to zwykłe śmiecenie, jeśli się gdzieś coś pozostawia. Tu o ile to możliwe u ciebie, to twoja matka, powinna być dla ciebie informatorem i oparciem.

N sie 16, 2020 8:22 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1429 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 92, 93, 94, 95, 96  Następna strona