Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 10:33 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czemu tak trudno jest wierzyć 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu tak trudno jest wierzyć
A jakis konkretny fragment? Może po prostu zle interpretujesz?

N gru 15, 2013 12:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Gdy usiłuję mieć dobry obraz Boga, to się zwłaszcza ze ST nie zgadza
I co dziwnego? Jesteś kimś zupełnie innym niż bezpośredni adresaci tego Pisma, i zyjesz w innej kulturze. A nie zgadza Ci się dlatego właśnie, że żyjesz w kulturze w której takie podejście uważane jest za niewłaściwe - i to pod wpływem chrześcijaństwa, które ją ukształtowało.
W kulturze przedchrześcijańskiej wartości były inne - np. rzymianie uważali że najważniejsza jest sława.

N gru 15, 2013 1:06 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja bym powiedziała,że władza oraz filozofia.Chociazby taki Neron ,Kaligula .Kladiusz ,Platon ,Sokrates wszystcy oni umilowali włacze oraz mądrośc zapewnę wiążało się to z ich kultura krwawe igrzyska z udziałem zwierząt potegowały brutalnosc.Równiez krwawe egzekucje z których robiono widowiska.Ich kultura mieszała się też często z kulturą greską stąd umiłowanie wiedzy.Lud rzymski kochałl władze i od właczy zginoł.

N gru 15, 2013 1:24 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@merss

Trudno mi zaakceptować to co mówisz. Człowiek ma wierzyć całe życie, bez żadnych znaków wewnętrznych czy zewnętrznych na potwierdzenie swojej wiary? Ja nie mówię o cudach i czy spektakularnych rzeczach. Ale przecież Jezus obiecywał dary Ducha Świętego dla swoich uczniów. Ja nie czuję żebym otrzymał jakiekolwiek dary, a Ty twierdzisz, że to normalne i mam z tym żyć. Moja wiara jest słaba, nie mam w sobie chrześcijańskiej radości.

Przecież tak ślepo, "aktem woli", to można wierzyć we wszystko. I jak odpowiedzieć ateistom, którzy wyszydzają taką wiarę? Oni mówią, że gdybym urodził się w Iraku to bym "aktem woli" wierzył w Allaha.

Uważam, że nie możesz mieć racji. Gdybyś miała, to by znaczyło, że w wiara ma mały sens bo, w swoim codziennym życiu, nie sposób odróżnić prawdziwej od fałszywej.

N gru 15, 2013 8:35 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Podałam Ci pytania. Odpowiedź na nie stawia nas przed problemem wiary i niewiary. Ja zobaczyłam Boga w porządku wszechświata. Jest też niezwykle skomplikowany, ale matematyczny.

N gru 15, 2013 9:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hopkins - możesz mieć tylko taką pewność że wiara jest prawdziwa jaką daje wiara, tj. w to wierzyć. Nawet jeśli sam Pan Jezus objawilby Ci się i powiedzial "tylko katolicyzm" jak uzyskasz pewność że to nie bylo przewidzenie a następnie ze to był w ogóle On? W to że dostales znak też musialbys uwierzyć. I jeszcze zinterpretować go przez pryzmat wiary.

N gru 15, 2013 9:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
A jakis konkretny fragment? Może po prostu zle interpretujesz?

Na przykład: Księga Przysłów 14,16: "Mądry boi się Boga i unika złego, lecz głupiec spoufala się z nim i czuje się bezpieczny."

Dla porównania doświadczenie Harlowa: "Malutkie małpy oddzielono od matek zaraz po urodzeniu i umieszczono w laboratorium wraz z atrapami „matek” wykonanymi z drewna i drutu" np tu:
http://emaluszki.pl/847_przywiazanie_do_rodzica.html

A więc Bóg zwłaszcza Starego Testamentu to rodzic zimny i wyniosły, chcący by się go bać i odbierający hołdy.

Albo historia:
(5) Tak Dawid, jak i cały dom Izraela tańczyli przed Panem z całej siły przy dźwiękach pieśni i gry na cytrach, harfach, bębnach, grzechotkach i cymbałach. (6) Gdy przybyli na klepisko Nakona, Uzza wyciągnął rękę w stronę Arki Bożej i podtrzymał ją, gdyż woły szarpnęły. (7) I zapłonął gniew Pana przeciwko Uzzie i poraził go tam Bóg za ten postępek, tak że umarł przy Arce Bożej. (8) A Dawid strapił się, dlatego że Pan dotknął takim ciosem Uzzę, i nazwał to miejsce Peres-Uzza. Tak jest po dzień dzisiejszy. (9) I Dawid uląkł się Pana w owym dniu, mówiąc: Jakże przyjdzie do mnie Arka Pańska?

N gru 15, 2013 9:31 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@merss @bergamotka

Prawdziwa wiara powinna dawać dobre owoce. Sam Jezus o tym mówił. Dla mnie jednym z dobrych owoców jest wzrastanie w wierze. Stąd moje wątpliwości i post na forum. Nie oczekuję żadnych cudów ani mistycznych przeżyć! Wiem, że to jest dla wybranych a akceptuję to.

N gru 15, 2013 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hopkins, w początkach mojego nawrócenia zaczęłam się trochę dąsać na Pana Boga że dał mi chęć wiary a samej wiary już nie. Bo nie czułam że wierzę. Przypomniało mi się to co mówił Salieri w Amadeusie Formana - że Bóg dał mu pragnienie by Go wysławiać muzyka ale geniusz dał Mozartowi. I ja się czułam trochę jak Salieri ale wtedy pomyślałam że Salieri ma problem ale ze sobą. Bo Bóg może chciał by Go wielbił z tym talentem który mu dał. Niestety teraz stale o tym zapominam, wcześniej też mniej mi zależało i dlatego chyba było łatwej. Piszesz że nie masz radości ale jak masz ją mieć skoro skupiasz się na niedostatkach. Dziękuj za tą wiarę którą masz - bo inni nie mają nawet takiej.

N gru 15, 2013 12:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hopkins ,jedyne co musisz zrobić w tej małej jak piasek wierze ,to zdać sobie sprawę z tego ,że Bóg jest prawdziwym Ojcem.Nie tyle co z nazwy , przyznanej godności powtarzanej wielokrotnie na pacierzu ,ale 100% prawdziwym ,troskliwym i kochającym Ojcem.Także Matką ,Bratem i Przyjacielem.To się jednak najlepiej rozumie ,gdy się samemu zostaje ...ojcem :).Nie ma bowiem na świecie ,chyba silniejszej miłości jak matki do dziecka ,lub ojca do syna. Śmiało i z ufnością idziesz więc ,prosisz a On z promienistym uśmiechem daje Ci to wszystko,czego potrzebujesz.W ten sposób umocnisz swoją wiarę.W tym wszystkim bądź cierpliwy i zacznij żyć ze świadomością ,że jesteś kochany.Wszystkie swoje pytania i niejasności rozważaj pod kątem relacji rodzica do dziecka.Czemu nie dostałem ? Tata jest mądrzejszy i wie lepiej.Dostałem? idę podziękować i wielbić.Tak żyj.

Kochaj Boga całym sercem.On pragnie tylko tego.

N gru 15, 2013 2:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sprawa jest troszkę złożona :-), bo z pewnością istnieją trudności na drodze wiary i te trudności są różnorakie, np podam ekstremum :-). Boga nie można oglądać tutaj na ziemi "twarzą twarz", gdyż skończyło by się to zgonem :-). Bóg to inna rzeczywistość a całkowite przebóstwienie człowieka (tak aby wogóle nie wątpić) musiało by skończyć się "wchłonięciem przez Boga" i dusza uszła by do nieba a ciało umarło. Tak więc istnieje na świecie pewne rozdzielenie człowieka od Boga, które jest bolesne ale też dobre. Istnieje pewna "zasłona", która oddziela człowieka od Boga. No tak, ale istnieją momenty (proszę zauważyć momenty), że człowiek może doświadczać Boga, ale to nie jest doświadczanie pełne. Jednak istnieją sytuacje tzw. "ekstaz", lecz wtedy ciało jest jakby zawieszone, przestaje reagować na bodźce zewnętrzne. Jednak są to chwile, ale też istnieją dłuższe momenty przenikania przez Boga. Św. Faustyna miała takie okresy, że "tydzień chodził przeniknięta obecnością Bożą". No ale to też był moment, a po takich momentach przychodzą kryzysy. Te kryzysy też mogą przybierać ekstremalny czas trwania, nawet do śmierci, jednak z reguły Bóg daje o sobie znać. Teraz zachodzi pytanie co to znaczy ? A to różnie, ale śmiem twierdzić, że najlepszym przejawem obecności Boga jest coś co św. Tereska od dziec. Jezus nazwała "małą drogą.. Mała droga to zauważanie obecności Bożej w małych i większych sprawach, to zauważanie jego działalności i opieki w małych codziennych, nieraz błahych sprawach. No i tutaj pojawia się pole do popisu co to znaczy ? Ja mam takie swoje, często dziwne sprawy, lubię podawać sprawdzone :-), czyli ta moja niedoskonała noga, która z reguły funkcjonuje dobrze :-D, ale nie daj Boże aby Bóg o niej jakoś zapomniał :-), oj kończy się zwijaniem z bólu :-D, ale to też mi o czymś mówi - "gwałtowność nie popłaca. Takich codziennych spraw i również "krzyżyków" jest mnóstwo, tylko trzeba sobie zacząć je uświadamiać a wtedy człowiek bardziej uświadomi sobie Boga.
No i tak to jest, ale człowiek też pragnie innych łask, które są nadzwyczajne. Pewnie, że można o nie prosić ale uważałbym tutaj, bo można skoncentrować się na darach a nie na dawcy darów, co grozi pychą.
Teraz bardziej religijnie, ale dla mnie przejawem Bożego działania jest objawianie mi Jego Miłosierdzia. Dzieje się to z reguły nagle i bardzo przypadkowo, jednak zawsze podkreślam, że w dziwnych okolicznościach. Tak jest ale nie o to chodzi, chodzi o informację co mi to mówi ?, a mówi wiele, mówi o Bogu Miłosiernym i o przejawie tego Miłosierdzia - łasce i dobroci Boga. No i właśnie, Bóg obdarza "łaską i zmiłowaniem" i to jest istota wiary, co nie zawsze jest łatwe ale możliwe do zauważania.

Wt gru 17, 2013 4:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Hopkins napisał(a):
Prawdziwa wiara powinna dawać dobre owoce. Sam Jezus o tym mówił. Dla mnie jednym z dobrych owoców jest wzrastanie w wierze. Stąd moje wątpliwości i post na forum. Nie oczekuję żadnych cudów ani mistycznych przeżyć! Wiem, że to jest dla wybranych a akceptuję to.

Nie mam pretensji o wątpliwości, one będą zawsze nam towarzyszyły. Wiara bowiem zmienia się. Co widzisz odpowiadając sobie na pytania egzystencjalne? Wieczność czy tylko życie kończące się tu i teraz? Czy tu leży problem? Jak postąpiłbyś, gdyby dziś byłby ostatnim dniem w życiu? A owoce? Przyjdą dopiero wówczas, gdy dojrzysz 'rękę' Boga- Projektanta...tego, który wie dokąd ten świat zmierza. Chaos czy porządek? Porządek ukształtowany dzięki wielu próbom i błędom czy skutek działań Planisty?

Wt gru 17, 2013 8:21 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@merss

No szczerze mówiąc to jest jak pisałem w pierwszym poście. Intuicyjnie przejawia do mnie światopogląd materialistyczny, ateistyczny - jak tam zwał, wiadomo o co chodzi. Zatem odpowiadając na Twoje pytania, widzę porządek ukształtowany metodą prób i błędów i życie kończące się tu i teraz. Nie widzę ręki Boga w otaczającym mnie świecie. Zagadką jest czemu tak się dzieje, mimo moich praktyk religijnych i szczerych prób wzrastania w wierze. Odpowiedź jaka się nasuwa, to że winne jest moje wychowanie i wpływ otaczającego świata.

Niepokoi mnie ta sprawa. Czy wiara nie jest czasem wyłącznie produktem wychowania i wpływu społecznego? Wskazywałby na to fakt, że umacnia się ona w środowisku wierzących, a osłabia gdy działają bodźce sprzeczne z nauką chrześcijańską (lektura krytycznych artykułów, gorszące przykłady, itp.). Oczywiście nawet gdyby tak było, fakt ten nie rozstrzyga w żaden sposób o prawdziwości samej wiary. Bóg w końcu powołał Kościół, żeby zainfekował świat jego nauką, więc może działa właśnie w ten sposób - wyłącznie przez ludzi. Hipoteza ta idzie jednak na przekrój temu w co dotąd wierzyłem. Nie wiem na ile jest też zgodna z nauką Kościoła.

Być może doświadczenia mistyczne się zdarzają, ale nieliczne, a drogą dla większości jest zaangażowanie się we wspólnotę.

Dodatkową przesłanką, że tak właśnie jest byłby fakt, że tacy na przykład ateiści również umacniają się w swojej "wierze" jeśli całe życie tylko z nią się stykają.

Cz gru 19, 2013 10:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie zobaczysz Boga widząc chaos we wszechświecie, porządek uformowany metodą prób i błędów, życie kończące się tutaj.
Ja zobaczyłam matematyczny porządek. Niektóre zwierzęta mają instynktowne poczucie śmierci, człowiek dostrzega swą wieczność.

Jeśli jednak zaufasz instynktom i podpowiedziom 'świata' będziesz się oddalał, nawrócenie będzie coraz trudniejsze. Bóg nadal będzie mówił, ale Go nie usłyszysz. Coraz mniej będziesz rozumiał osoby wierzące.
To ważna decyzja skutkująca poważnymi konsekwencjami duchowymi. Jesteś wolny...

Cz gru 19, 2013 10:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hopkins napisał(a):
Czy wiara nie jest czasem wyłącznie produktem wychowania i wpływu społecznego?

Wtedy nie byłoby konwertytów i niewierzących którzy uwierzyli. No właśnie - kto wychował pierwszych chrześcijan skoro przed nimi chrześcijan nie było ;)
Hopkins napisał(a):
Wskazywałby na to fakt, że umacnia się ona w środowisku wierzących, a osłabia gdy działają bodźce sprzeczne z nauką chrześcijańską (lektura krytycznych artykułów, gorszące przykłady, itp.).

Czy aby na pewno wiara się wtedy umacnia? A może raczej rozleniwia a jedynie pewne zachowania ulegają wzmocnieniu bez konieczności większych refleksji będącej efektem konfrontacji z odmiennymi treściami czy praktykami.

Czasem sobie myślę że sama dla siebie mogłabym być świadectwem tyle że nie mam pewności czy moje nawrócenie nie jestem efektem zmiany chemii w mózgu, uaktywnienia się jakiegoś płata czy czegoś co odpowiada za potrzeby religijne. Paradoksalnie w tych wątpliwościach pomogły mi skrupuły - myślenie o tym że moje nawrócenie ma takie właśnie prozaiczne powody bardzo pogarszało moje funkcjonowanie bo generowało silne wyrzuty sumienia. Więc o tym nie myślałam. I nie myślę tym bardziej że do żadnych konstruktywnych wniosków nie dojdę - ani nie wykluczę ani nie potwierdzę - a nie liczę że z nastawieniem że wierzę bo coś się w moim mózgu zmieniło moja wiara się wzmocni.

Pt gru 20, 2013 11:23 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona