Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 16, 2019 3:03 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Być katolikiem w katolickiej (?) Polsce 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Być katolikiem w katolickiej (?) Polsce
Barney napisał(a):
A ja się z Jasnym nie zgadzam. To są domysły na zasadzie "wydaje mi się że wszyscy są źli".

Nie, nie wszyscy i Jasny wcale tego nie twierdzi. Natomiast tak w zasadzie jest, że im kto więcej mówi o wierze i dokłada do tego emocje, tym bardziej jest zakłamany, zakłamany w tym sensie, że potępia innych, ocenia, bardzo często postępuje egoistycznie itp. itd. Nie mówię tego z sufitu, a z własnego doświadczenia.

N gru 29, 2013 1:38 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Natomiast tak w zasadzie jest, że im kto więcej mówi o wierze i dokłada do tego emocje, tym bardziej jest zakłamany, zakłamany w tym sensie, że potępia innych, ocenia, bardzo często postępuje egoistycznie itp. itd. Nie mówię tego z sufitu, a z własnego doświadczenia.

Taka osoba siebie nie zna. Uważa, że emocjonalność jest wykładnikiem głębokości wiary. Przeżywanie (emocje, wzruszenia) nie świadczy o wierze, czasem o ucieczce od życia w religijność (nie mylić z wiarą).

Katolik ma być światłem, solą, gołębiem o wężowym sprycie, więc ma świadczyć życiem/żyć w każdych uwarunkowaniach społeczno-politycznych a nie nauczaniem. Kiepski to nauczyciel, który nie żyje tym co próbuje głosić. Dysharmonię szybko identyfikujemy. Czasem człowiek, widząc, że nie potrafi poskładać swego życia rezygnuje z roli nauczyciela. Mimo, że odbierany jest jak balsam dla duszy innych, boi się dwulicowości i świadczenia nieprawdy. Najpierw muszę poskładać/przepłakać swoje życie mówi taka osoba. To też katolik.

Jeśli miarą wiary jest miłość a więc dobro świadczone innym, mam w życiu szczęście trafiając na dobrych i życzliwych ludzi.
Jasny jest młodym człowiekiem, więc patrzy bardzo krytycznie na świat i człowieka, tak naprawdę poznajemy dopiero w sytuacjach trudnych. I jeśli trafię na jednego a dziewięciu odmówiło pomocy, i tak uznam, że ludzie są dobrzy. I nie poddaję się ocenom mediów i ludzi znaczących, ale sama obserwuję świat z możliwie szerokiej perspektywy i patrząc z różnych stron (to też przywilej ludzi mentalnie młodych).

A krytycyzm jest dobrym symptomem i przywilejem młodego wieku. Jeśli pójdzie za nim pomysł na zmiany i ich realizacja, świat nie zawróci z drogi rozwoju, także duchowego. Od ludzi bowiem należy wymagać, inaczej zasklepią się w samozadowoleniu i marazmie. Dotyczy to oczywiście najpierw wymagań stawianych sobie.
Postęp zawdzięczamy jednostkom, nie tłumom, warto więc starać się być kimś (wartościowym człowiekiem) a nie tłumem, czyli jak wszyscy. Światło bowiem świeci dla wszystkich, nie można go ukryć pod korcem. Widać je z daleka.

Widzenie złego świata jest pokusą. Taka obserwacja odbiera siły do walki o lepszy świat i skupia czlowieka na innych. Na własne życie nie zostaje już czasu, sił i pomysłu. Media kreują człowieka- pacynkę o moralności zbiorowej, zalewają więc go kroniką podłości ludzkiej i wydarzenia ekstremalne przedstawiają jako normę. Byle człowiek nie musiał myśleć...Dlaczego?

N gru 29, 2013 9:55 am
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
..miarą wiary jest miłość a więc dobro świadczone innym, mam w życiu..

w pełni się z tobą zgadzam.

A jak do tego dojść?
Można i tak

http://www.youtube.com/watch?v=xCWXKKFu ... 28CB88C3C7

Tekst piosenki "Słowo odwieczne" :)

Dobrego dnia i odwagi, by świadczyć o Bogu.

N gru 29, 2013 11:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak sobie myślę, że trzeba się zmieścić pomiędzy Scyllą a Charybdą; Scyllą są tu wersety:
Mt 10:32-33 bt "Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie."
Rz 10:9 bt "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie."
a Charybdą:
Mt 6:1 bt "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie."
Mt 7:21 bt "Nie każdy, kto mówi Mi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."

N gru 29, 2013 1:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A podsumowaniem tego jest:
"Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych." (Mt 11.29) i "Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię." (Mt 5,5)

N gru 29, 2013 1:14 pm
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Tak sobie myślę, że trzeba się zmieścić pomiędzy Scyllą a Charybdą; Scyllą są tu wersety:
Mt 10:32-33 bt "Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie."
Rz 10:9 bt "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie
."
a Charybdą:
Mt 6:1 bt "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie."

PS. zerknij na różnice miedzy tym co napisałam, a podkreśleniem. Jedno, wynika z drugiego. Ufam, że zrozumiesz co jest miłe Panu.
Mt 7:21 bt "Nie każdy, kto mówi Mi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."

Barney w rzeczy samej.
Ten cytat który podkreśliłam jest mi najbliższy, pewnie Tobie także, skoro napisałeś go jako pierwszy spośród innych.

Ten z Mateusza jest "hadrcorowy" - jak to ktoś na forum określił. Czyli bardzo, bardzo wymagający. Sprowadza człowieka do postawy, w której w każdych okolicznościach swojego życia, szuka woli Bożej. A to już "wyższa szkoła jazdy".

Pozdrawiam, M-M

N gru 29, 2013 3:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maria-Magdalena napisał(a):
Ten cytat który podkreśliłam jest mi najbliższy

Wzięty sam w sobie zalatuje protestancka teologią. wzięty z tym "hardkorowym", jak to nazwałaś, wyraża prawdziwość wyznanej ustami wiary.
A to już "wyższa szkoła jazdy".

A dlaczego mamy pozostać na etapie katechezy co najwyżej na poziomie szkoły podstawowej? Czyż zadaniem chrześcijanina nie jest wzrastanie w wierze? Jeśli tak, to powinien sobie stawiać poprzeczki coraz wyżej. Ten "hardkor" to też nauczanie i wymogi Jezusa.

N gru 29, 2013 4:05 pm
Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Ten cytat który podkreśliłam jest mi najbliższy

Wzięty sam w sobie zalatuje protestancka teologią. wzięty z tym "hardkorowym", jak to nazwałaś, wyraża prawdziwość wyznanej ustami wiary.
A to już "wyższa szkoła jazdy".

A dlaczego mamy pozostać na etapie katechezy co najwyżej na poziomie szkoły podstawowej? Czyż zadaniem chrześcijanina nie jest wzrastanie w wierze? Jeśli tak, to powinien sobie stawiać poprzeczki coraz wyżej. Ten "hardkor" to też nauczanie i wymogi Jezusa.

Wychodzi cała Twoja cichość i pokora, o której tyle piszesz.
Małgosia napisał(a):
A podsumowaniem tego jest:
"Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych." (Mt 11.29) i "Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię." (Mt 5,5)

Pokój z Tobą Małgoś

N gru 29, 2013 4:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wychodzi cała Twoja cichość i pokora, o której tyle piszesz.

Czy Ty na prawdę rozumiesz to co piszę i co sama piszesz?

N gru 29, 2013 4:21 pm
Odpowiedz z cytatem
Pokój z Tobą Małgoś

Nie będą tworzyła offtopu

N gru 29, 2013 4:35 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Papież Paweł VI powiedział, że bardziej "dziś potrzeba świadków niż nauczycieli". Mowa oczywiście o świadkach wiary. Kogoś kto przyciąga nie do siebie, ale Jezusa.

Moralizatorstwo i pouczanie innych a do tego groteskowe "gorszenie się" czyimś życiem (a raczej jego sposobem) chyba nic dobrego nie przynosi.
Wiara nie szuka poklasku - emocje nie są tu wskazane. Znam takiego człowieka (swoją drogą to bliska mi osoba).

Z nim o niczym innym jak o wierze, Bogu, Kościele i Medjugorie nie da się porozmawiać. :wink: To bardzo miły facet, sympatyczny i radosny, ale czasami i ja mam dość go słuchać. Po prostu "diabeł", "młodzi żyją w nieczystości", "piekło", "Pan Jezus to i tamto", a w kościele prócz spoczynków jakieś dziwne gesty - całowanie posadzki świątyni (a może to nic nowego?). Emocje i cała to otoczka jaką wokół siebie roztacza pewne osoby już irytuje i skutek tego taki, że jak go widzą, to uciekają gdzie przysłowiowy pieprz rośnie. Wręcz każdemu rachunki sumienia, egzorcyzmowaną sól, wodę itd. straszy piekłem, zaprasza na Msze taką i owaką, ale liczba odbiorców i słuchaczy topnieje w zasadzie z każdym miesiącem.

Chyba lepiej jak ludzie widząc nasze życie mogą zapragnąć pójść do kościoła, pomodlić się, zastanowić i pochylić nad Słowem Bożym. Mało naprawdę jest osób, które na "dzień dobry" zechcą wysłuchiwać pod swoim adresem, że mają się zmienić, bo żyją w nieczystości, nie chodzą do kościoła, za dużo piją...

Cz kwi 11, 2019 9:06 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2