Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:08 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Spoczynek w Duchu Świętym 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spoczynek w Duchu Świętym
Barney,
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy z Twoimi doświadczeniami 'spoczynku' było skorelowane uzewnętrznienie się lub wzmocnienie darów Ducha Świętego?

N maja 24, 2015 11:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Dziękuję Barney :) A jak sądzisz, co było, lub kto był przyczyną upadków ludzi w Piśmie Świętym, niezależnie od tego, jak te upadki wyglądały? Czy mogą one mieć po prostu zadanie wychowawcze?
A o jakich upadkach mówisz?
Bo żaden z przytaczanych nie ma najmniejszego podobieństwa do zjawiska, o jakim mówimy.
Cytuj:
Chyba masz też niezbyt pozytywne podejście do modlitwy w językach, prawda?
Nie całkiem.
Wierzę, że taki charyzmat istnieje, i nawet - mimo że utracił swoje główne znaczenie profetyczne, niekiedy się zdarza. Natomiast wg mnie nie ma on najmniejszego związku z tym, co się zazwyczaj w Odnowie praktykuje (mam na myśli owo "blablanie").

Cytuj:
Należałam kiedyś do Odnowy. Wydaje mi się, że przy rozeznaniu, czy otrzymało się dar modlitwy w językach, sprawdzano nam, czy pojawia się u nas jakby olejek na dłoniach - jest to raczej coś innego niż zwykły pot. Czy u Ciebie miało miejsce rozeznanie (przez innych), czy upadek pochodzi od Ducha Świętego, czy raczej sam uznałeś o jego wartości?
Zapewniano nas o jego wartości, i ja długo to przyjmowałem za dobrą monetę.
Sceptycyzm przyszedł pod wpływem refleksji nad kilkoma pytaniami (podobnymi do tych związanych z "upadkiem").
Oczywiście samo istnienie daru języków jest - w przeciwieństwie do "upadku" - biblijne, natomiast biblijny jego obraz jest mocno odmienny od tego, co jest praktykowane powszechnie.
Cytuj:
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy z Twoimi doświadczeniami 'spoczynku' było skorelowane uzewnętrznienie się lub wzmocnienie darów Ducha Świętego?
Nie sądzę.
To znaczy wówczas sądziłem że tak - posługiwałem się na co dzień tym co uważałem za dar języków i innymi darami.

Pn maja 25, 2015 12:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Dziękuję Barney :) A jak sądzisz, co było, lub kto był przyczyną upadków ludzi w Piśmie Świętym, niezależnie od tego, jak te upadki wyglądały? Czy mogą one mieć po prostu zadanie wychowawcze?
A o jakich upadkach mówisz?
Bo żaden z przytaczanych nie ma najmniejszego podobieństwa do zjawiska, o jakim mówimy.

Dz 9, 4
A gdy upadł na ziemię (…)
– nie wiadomo, w jaki sposób Paweł upadł;

Ez 1, 28
Jak pojawienie się tęczy na obłokach w dzień deszczowy, tak przedstawiał się ów blask dokoła. Taki był widok tego, co było podobne do chwały Pańskiej. Oglądałem ją. Następnie upadłem na twarz i usłyszałem głos Mówiącego.
– tutaj upadek na twarz;

Ap 1, 17
Kiedym Go ujrzał,
do stóp Jego upadłem jak martwy,
a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc:
«Przestań się lękać!
Jam jest Pierwszy i Ostatni

- trudno określić, jaki upadek wyglądał, ale raczej na twarz;

J 18, 6
Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię
- nie wiadomo jak upadli;

2 Krn 5, 14
tak iż nie mogli kapłani tam pozostać i pełnić swej służby z powodu tego obłoku, bo chwała Pańska wypełniła świątynię Bożą.
– nie ma tu mowy o upadku, ale fragment pozwala na przypuszczenie o tym, że Obecność Boża uniemożliwia normalne ludzkie funkcjonowanie; być może kapłani upadli;

Mt 17, 6
Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.

Mk 3, 11
Nawet duchy nieczyste, na Jego widok, padały przed Nim i wołały: «Ty jesteś Syn Boży»

Barney, podałam przykłady upadków z Pisma Świętego. Z tego, co widziałam, zwykle, gdy kapłan modli się nad kimś, nakłada ręce na głowę. Wiele razy miałam wrażenie, że u omadlanej osoby jest odruch upadania na twarz (pochylenia w kierunku kapłana), jednak ksiądz lekko popycha do tyłu. Z tyłu czekają osoby, by pomóc w upadku. Mogę się jednak mylić. Osobiście, upadki odbieram neutralnie. Być może są one wzmocnieniem dla niektórych ludzi, którzy ich doświadczają, i którzy te upadki obserwują. Jeśli sam kwestionujesz źródło upadków w działaniu Ducha Świętego, to jak je tłumaczysz w swoim wypadku? Czy to była wymuszona reakcja w danej sytuacji? Czy upadki miały wpływ negatywny na Twoją wiarę?

Wt maja 26, 2015 5:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po pierwsze, wystarczy spojrzeć na okoliczności - żaden z tych upadków nie jest nawet zbliżony do tego zjawiska o którym mówimy (jedyna wspólna cecha, to że koniec końców człowiek znajduje się na glebie... ;) )
I tak:
Dzieje 9, 4 - nie ma nic wspólnego z radosnym zanurzeniem się w Bogu - Paweł upada uderzony majestatem Boga i rozmowa z Jezusem jest raczej mało sielska
Podobnie Mk 3,11 - to jest upadek prze Majestatem i to bynajmniej nie w błogim zachwyceniu

Ez 1, 28 jak i Ap 1,17 - również tu jest porażenie majestatem Pańskim. Zwyczajem wschodnim upadnięcie na twarz - normalna postawa szacunku (w naszej kulturze odpowiadająca mniej-więcej klęknięciu)
To samo w J 18,6; Mt 17,6

Prawdę mówiąc znam inny fragment (i chyba jedyny,jaki można by od biedy podciągnąć pod temat). Pochodzi on z Księgi Daniela:
"(7) Ja, Daniel, oglądałem tylko sam widzenie, a ludzie, którzy byli ze mną, nie oglądali widzenia, ogarnęło ich jednak wielkie przerażenie, tak, że uciekli, by się ukryć. (8) Tylko ja sam pozostałem, by oglądać to wielkie widzenie, lecz nie miałem siły, zmieniłem się na twarzy, opadłem z sił. (9) Wtedy usłyszałem dźwięk jego słów, i na dźwięk jego słów upadłem oszołomiony twarzą ku ziemi. (10) Ale oto dotknęła mnie ręka i wprawiła w drżenie moje kolana i dłonie moich rąk. (11) I rzekł do mnie: Danielu, mężu umiłowany! Uważaj na słowa, które mówię, i wstań, ponieważ teraz wysłano mnie do ciebie. Gdy on mówił do mnie te słowa, drżąc, powstałem." /Dn 10, 7-11/
Niemniej uważam że to także nieadekwatne - Daniel wyraźnie pada zdjęty strachem (wiersze 9-10) i sam upadek nie jest jakąś Łaską, tylko owocem przerażenia Majestatem. Bóg nie każe mu "leżeć i cieszyć się obecnością Bożą" tylko najzwyczajniej wstać i wziąć się do roboty (książę Persów szurał do Jahwe).

Poruszyłaś sprawę kierunku upadków. Lekceważyłem kiedyś ten problem, ale ostatnio wysłuchałem konferencji jednego z egzorcystów (nie mam pod ręką linka niestety) który twierdził, że o ile upadek na twarz może być starożytną oznaką szacunku, to upadek na plecy jest co najmniej podejrzany.

Cytuj:
Z tego, co widziałam, zwykle, gdy kapłan modli się nad kimś, nakłada ręce na głowę. Wiele razy miałam wrażenie, że u omadlanej osoby jest odruch upadania na twarz (pochylenia w kierunku kapłana), jednak ksiądz lekko popycha do tyłu. Z tyłu czekają osoby, by pomóc w upadku. Mogę się jednak mylić.
Myślę, że obmadlana osoba raczej się chwieje. Zwykle upada bez tego popchnięcia (ja przynajmniej, modląc się nad innymi, nikogo nie popychałem).
To zresztą występuje także poza kontekstem religijnym - zerknij choćby na ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=bl5PpFGF7mM
(to już są poważne sprawy okultystyczne)
Widziałem też (byłem wówczas wśród "łapiących" z tyłu) gościa który machnął ręką i pierwsze dwa rzędy sali upadły.
Opisywano mi też podobne zjawiska "przekazywane" przez machnięcie trzymaną w ręką marynarką czy po... złapaniu rzuconej przez prowadzącego piłki (ale tego osobiście nie byłem świadkiem).

Cytuj:
Osobiście, upadki odbieram neutralnie.
Taka jest też chyba główna hipoteza (zjawisko naturalne o nie znanej w tej chwili genezie, występujące w kontekscie różnych kultów, ale także w rytuałach nie związanych z religią).
Problemy są (między innymi) takie:
  • po pierwsze, bardzo niebezpieczne jest branie za działanie boże czegoś, co działaniem Boga nie jest
  • po drugie, istnieje niebezpieczeństwo (zwłaszcza przy błędzie opisanym w pierwszym punkcie) imitacji szatańskiej
  • po trzecie wreszcie, zjawisko powoduje banalizację charyzmatów i odwrócenie uwagi od Boga w kierunku bezwartościowych przeżyć (– Niepokojące jest to, że w wielu środowiskach, gdzie spoczynki są praktyką normalną, celem modlitwy nie jest Jezus, ale spoczynek – dopowiada o. Remigiusz Recław SJ. – Ludzie podchodzą do modlącego się, aby otrzymać spoczynek. Co więcej, modlący się ma taki sam cel!)

Nie potrafię ocenić wpływu upadków na moją wiarę. Zapewne - jak przy każdym silnym przeżyciu emocjonalnym - jakieś chwilowy wpływ był, ale nie wiem czy pozytywny. Generalnie moja wiara jest trochę innego rodzaju.

Gorąco polecam http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/r-pro ... k-w-duchuq

Wt maja 26, 2015 10:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najbardziej zastanwia mnie to, że ktoś mógłby upaść pod wpływem innej 'siły' duchowej, niż ta pochodząca od Boga, gdy nad człowiekim modli się kapłan (proboszcz). Wydaje mi się, że nie bardzo ma to sens. Czy uważasz, że jest to spr. warta omówienia w konfesjonale?

Wt maja 26, 2015 11:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie widzę w tym nic niezwykłego. A jesli chodzi o konfesjonał - to w jakim kontekście? Wątpię, by można to było zakwalifikować jako grzech (przynajmniej praktykowane w dobrej wierze).

Wt maja 26, 2015 11:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney,
Skupię się na Odnowie. (O innych przypadkach wiem, ale diabeł chyba lubi kopiować działanie Boga, a ja nie mam wiedzy o tych inncyh nurtach i nie interesuje mnie to, także wolę w to nie wchodzić). Jak trafiłam do wspólnoty, modlitwy nad ludźmi i upadki były już praktykowane. Skąd to się wzięło właśnie w Odnowie - upadki w trakcie modlitwy nad ludźmi? Nie przypominam sobie, by ten aspekt był wyjaśniany.

Wt maja 26, 2015 11:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie widzę w tym nic niezwykłego. A jesli chodzi o konfesjonał - to w jakim kontekście? Wątpię, by można to było zakwalifikować jako grzech (przynajmniej praktykowane w dobrej wierze).

Zastanawiałam się, czy pojawiły się u Ciebie obawy co do potencjalnej szkody duchowej upadków. Mam podobne zdanie do Twojego i chciałam się upewnić. Muszę przyznać, że zdarzały się sytuacje, że w trakcie modlitw miało się odczucie (bardzo wyraźne) jakby walki duchowej wokół nas - zgromadzonych na modlitwie.

Wt maja 26, 2015 11:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Skąd to się wzięło właśnie w Odnowie - upadki w trakcie modlitwy nad ludźmi?

To jest bardzo dobre pytanie. Ono właśnie doprowadziło mnie do stopniowego zanegowania tego zjawiska jako działania Ducha Świętego.

Poszukaj:
"Zwiedzenie z Toronto" oraz (osobno) "Weekend Duquesne".
I spójrz na fakty, nie na interpretacje w artykułach, jakie znajdziesz.

Cytuj:
Zastanawiałam się, czy pojawiły się u Ciebie obawy co do potencjalnej szkody duchowej upadków. Mam podobne zdanie do Twojego i chciałam się upewnić. Muszę przyznać, że zdarzały się sytuacje, że w trakcie modlitw miało się odczucie (bardzo wyraźne) jakby walki duchowej wokół nas - zgromadzonych na modlitwie.
Nie sądzę bym doświadczył skutków negatywnych. Chociaż działy się niekiedy dziwne rzeczy...

Wt maja 26, 2015 11:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ciekawe wyjaśnienie (choć jedno z wielu podawanych przez egzorcystów) znajduje się tu https://wobroniewiaryitradycji.wordpres ... -modlitwe/
Ten kapłan zakłada że sprawy duchowe mają jednak coś do rzeczy.

Wt maja 26, 2015 11:31 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jako osoba mająca bliski kontakt z osobami parającymi się NLP i przez pewien czas stosująca techniki w zyciu codziennym a także mająca styczność z Odnową i rekolekcjonistami których posłudze towarzyszyły takie zjawiska podchodzę do tego tematu również na zasadzie neutralności. Zabieganie o owe zjawisko, duma z jego doswiadczenia są co njmniej zastanwijace.
Doświadczyłem, tego jednak nawet w tym pierwszym przebudzeniu nie miało ono dla mnie jakiegoś kamienia milowego, jak również modlitwa w językach.
Słowa, stan skupienia na modlitwie owszem. Same zjawisko jest poboczne.
To ze spowodowanie upadku przez nawet mało wprawnego hipnotyzera jest możliwe byłbym nawet w stanie udowodnić. co więcej w pewnych gestach i słowach, budowie oprawy spotkań można by nawet wypisać które elementy maja charakter hipnotyczny, transowy oddziaływający na nasz umysł po za nasza świadomością.
Tylko czy to nie jest budowanie podłoża do kolejnego spisku i drugiego dna. Kluczowe jak dla mnie w tym zjawisku to zgoda osoby na to doświadczenie, w przeciwieństwie do hipnozy pełna świadomość swojego stanu. Przeglądałem kilka zapisów najbardziej upadowych spotkań i nie zauważyłem tak sugestii w stronę tego wydarzenia. widziałem natomiast imitacje upadków wywołująca efekt meksykanskiej fali, ostnio też obserwuję mocne stnowonie ewangelizatorów aby akcenty wydarzeń ewangelizacyjnych nie poszły w w bebelanie i upadki.

Cz maja 28, 2015 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
ostnio też obserwuję mocne stnowonie ewangelizatorów aby akcenty wydarzeń ewangelizacyjnych nie poszły w w bebelanie i upadki.
Obys miał rację!

Cz maja 28, 2015 2:45 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ja byłem kilka razy na mszach uzdrawiających i byłem świadkiem tego zjawiska. Powiem szczerze, że jestem sceptyczny. Moim zdaniem ma to więcej wspólnego z jakimiś zjawiskami psychologicznymi (hipnoza? autosugestia ?) albo jakimś uwodzeniem szatańskim niż z działaniem Ducha Świętego. Zaczęło się to robić modne i wygląda bardziej na jakąś formę zabawy - takie wrażenie odniosłem jak obserwowałem ludzi, którzy chodzą na te msze, żeby upaść (taki rodzaj rozrywki) - i to jest złe.

Tutaj Mikołaj Kapusta opowiada więcej na ten temat:
http://dobranowina.net/prawda-o-zasnieciach-w-duchu-swietym

Cz wrz 22, 2016 2:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że ten wątek będzi odpowiedni.
Jakiś czas temu Mikołaj Kapusta (pozdrawiam!) opublikował filmik na Youtube, który miał być obroną Marcina Zielińskiego. Przy okazji postawił szereg daleko idących - wg mnie fałszywych - tez, na przykład:
- jakoby powinniśmy czerpać naukę od protestantów
- jakoby kult maryjny wg św. Ludwika (ten sam, który zaowocował takimi postaciami jak św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe czy prymas Stefan Wyszyński) jest niebiblijny i wymyślony
- jakoby Jezus umierając na krzyżu poniósł moją karę

Sprowokowało mnie to - mimo iż nigdy tego nie robiłem - do nagrania filmu.
Nie jestem w stanie dorównać Marcinowi ani pod względem technicznym, ani w dynamice nagrania (nie czuję się przed kamerą tak pewnie jak On). Co tu dużo gadać - nie mam tez Jego urody. Niemniej mam nadzieję, że zawarłem w filmiku rzeczy ważniejsze niż moja facjata ;)
Docelowo będzie to cykl, który nazwałem "Adversus Nicolaus".
W pierwszej części zająłem się czerpaniem nauczania od protestantów.
Zapraszam!

https://youtu.be/Z900yfapi1Y

Pn gru 03, 2018 5:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brawo Barney, masz w tym potencjal i odpowiednia aparycje.
Troszke nad glosem musisz popracowac by byl jednakowo slyszalny przez caly czas.
Zwrocilem na to uwage tylko dlatego ze nie dosc ze mam tylko jedno ucho sprawne to na dodatek slabe i wiele glosek mi ucieka w wiekszosci tego co slucham. Pewnie inni slyszacy dobrze slysza cie dobrze. To tylko ja taki maruda i jak basy i treble sa zle ustawione i ktos oddala sie od mikrofonu to mam problem z rozroznieniem glosek i moge sobiw cos wymyslic ze slyszalem :)

Pn gru 03, 2018 6:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona