Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 17, 2019 7:36 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Brak celibatu 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Brak celibatu
Gdybanie zwykle wiele nie wskazuje.
Jednak moim zdaniem po zniesieniu celibatu utracilibyśmy sakrament kapłaństwa w takiej mierze jaką teraz mamy.
Ksiądz z żoną i dziećmi na plebanii... środek nocy i dzwoni telefon ze szpitala.- potrzebny kapłan, żeby udzielić namaszczenia chorych, ktoś tam chce się wyspowiadać a jeszcze inny przyjąć wiatyk. I co? Ksiądz odmówi, bo dzieci jeszcze nie śpią, a żona zasnęła, bo rano musi wstać do pracy. Z kim ma zostawić zatem swoje pociechy?

Kapłan musi być dyspozycyjny - 24 godziny na dobę/bez względu na pogodę i samopoczucie. To służba, która wymaga nieustannej postawy wobec świata i ludzi: pukajcie, dzwońcie, pytajcie, bo po to jestem, dla was.

Wtedy owo zbieranie na tacę jeszcze bardziej dzieliło by wiernych:
po co mam dawać na tacę? Żeby żona wikarego sobie paznokcie ładne zrobiła? Albo, żeby dzieci na kolonię jeździły za moje pieniądze?

To byłby "zwykły" zawód - urzędnik. Jestem od - do i tyle. Nie będzie żadnego kierownictwa duchowego, bo muszę z dziećmi lekcje odrobić, nie pojadę na rekolekcje, bo jestem potrzebny w domu, nie wezmę dziś pogrzebu, bo z dziećmi do lekarza idę.

Celibat by się nie sprawdził. Mielibyśmy takich "katolickich pastorów"...

Kapłan winien mieć serce niepodzielne: być dla wszystkich bez wyjątku.

Cz kwi 11, 2019 11:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4