Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:37 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Dobra spowiedź 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dobra spowiedź
bergamotka napisał(a):
PeterW napisał(a):
Hm.. Podajesz zawsze dokładną datę? Godzinę też??

I bez takich detali dla spowiednika jest różnica czy penitent ostatnio u spowiedzi był wczoraj czy kilka miesięcy temu.

Racja. Sorry. Nie doczytałem :)

Pt lip 04, 2014 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krzysiek129 napisał(a):
Najdziwniejsze jest to, że sam nie wiem dlaczego. A co do mojego zastanawiania się na temat tego grzechu, już miałem taką sytuację, że ksiądz
uznał jeden z moich grzechów za ''pierdołkę'', i że nie powinienem takich wymieniać(a ja z powodu tej "pierdołki" miałem 2 tygodnie nerwów przed Bierzmowaniem)

Dziwna postawa księdza przyznam szczerze.
Ja Ci powiem Krzysiek, że mi się czasami przypominają jakieś grzechy z przeszłości, których nie wyznałam, bo np. nie wydawały mi się wtedy grzechem. I co? Wtedy te spowiedzi były nieważne dotychczasowe? Chyba nie.

A co "pierdołek" :wink: - nigdy nie wiadomo, czy jakichś jeden grzech nie zaważy o naszym losie.
Ananiasz i Safira wypowiedzieli jedno kłamstwo i padli zaraz martwi, gdy tylko grzeszne słowa wyszły z ich ust. Taka "pierdołka" właściwie, drobne kłamstwo można by powiedzieć. I Bóg nie czekał, aż się nawrócą i zabrał ich z tego świata! Jak to wiele mówi!

Pt lip 04, 2014 2:16 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ale nadal nie otrzymałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie

Pt lip 04, 2014 2:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krzysiek129 napisał(a):
Najdziwniejsze jest to, że sam nie wiem dlaczego.

No to tym bardziej powinieneś poszukać odpowiedzi.

Krzysiek129 napisał(a):
A co do mojego zastanawiania się na temat tego grzechu, już miałem taką sytuację, że ksiądz
uznał jeden z moich grzechów za ''pierdołkę'', i że nie powinienem takich wymieniać(a ja z powodu tej "pierdołki" miałem 2 tygodnie nerwów przed Bierzmowaniem)

To też powinieneś omówić ze stałym spowiednikiem, skoro masz wątpliwości. W końcu stałe spowiednictwo opiera się na zaufaniu penitenta do spowiednika a to co piszesz to trochę nielojalnością trąci a my nie wiemy nic o szczegółach które legły u podstaw takiej a nie innej oceny tego księdza. Natomiast czym innym jest własna ocena swoich grzechów w tym ewentualna próba usprawiedliwiania ich jako "pierdółek"

Pt lip 04, 2014 2:44 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Nie rozumiesz być może o co mi chodzi. nie pragnę tu oczerniać księdza który nie mylił się co do mojego grzechu określając go mianem pierdołki. mówię tylko że to ja niepotrzebnie się denerwowalem

Pt lip 04, 2014 2:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No to wyciagnij wnioski z tamtej lekcji zamiast znowu denerwowac się i próbować rozstrzygać cos czegoś czego i tak nie rozstrzygniesz i probowac szukać odpowiedzi u osób które tez nie rozstrzygna Twoich wątpliwości.

Pt lip 04, 2014 3:28 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Problem ze spowiedzią- jak wy to widzicie?
Sytuacja wygląda następująco. Otóż mieszkam tymczasowo za granicą, na szczęście mam możliwość w uczestniczeniu w polskojęzycznych Mszach Świętych. Niestety w naszym regionie koleina taka Msza odbędzie się 20 lipca z tego powodu szybką decyzją zdecydowaliśmy wraz ze znajomymi że udamy się dziś do innego Kościoła zupełnie dla nas nowego. Postanowiłem się również wyspowiadać by móc znowu przyjmować Pana Jezusa do swego serca. Wstałem rano zrobiłem najlepiej jak umiałem rachunek sumienia,trochę tego się zebrało...zazwyczaj gdy jestem w domu,mam więcej czasu,prywatności uczę się ich na pamięć a później recytuje ale tu za granicą trochę jest to utrudnione lecz nie niemożliwe (lenistwo?) schodzę na łatwiznę i wszystko spisuję na kartce. Czytałem że można tak robić, z resztą sam już nie raz tak robiłem i spowiednik nigdy nie zwrócił mi uwagi. Ale do rzeczy... Kartka w kieszeni,czas na nas więc ruszamy. Ku mojemu zdziwieniu na miejscu okazało się że spowiedź będzie ale z pewnych przyczyn brak konfesjonałów 8O . Ustawiony był taki prowizoryczny tylko, od razu wiedziałem że będzie problem z czytaniem z tej kartki. Wahałem się czy czasem nie zrezygnować i przełożyć to na 20 ale bardzo chciałem przyjąć Eucharystię, z resztą czułem że powinienem się wyspowiadać więc pełen obaw przystąpiłem do spowiedzi. Zestresowany trochę czytałem,trochę starałem się z pamięci...nic dobrego z tego nie wyszło. Dodatkowo już miała się rozpoczynać Msza którą odprawiał właśnie mój spowiednik więc doszedł do tego pośpiech. Ksiądz udzielił mi rozgrzeszenia ale ja sam zostałem ze stosem wyrzutów sumienia,później przypomniałem sobie że dużo nie wyjawiłem (niecelowo) na szczęście myślę że grzechy ciężkie dzięki Bogu tak. Później całą Msze byłem rozkojarzony,miałem wątpliwości czy mogę jednak przystąpić do Komunii ale to zrobiłem. Do tej pory źle się z tym czuje i nw czy zrobiłem dobrze... Gryzie mnie sumienie że przez swoje lenistwo to wszystko tak wyszło,dodatkowo za mną było jeszcze kilka osób niestety z braku czasu Spowiednik zdecydował się ich wyspowiadać po Mszy ale co z Komunią? A jeśli zabrałem miejsce osobie lepiej ode mnie przygotowanej...? Co wy sądzicie o takiej spowiedzi? Przystąpiłem do niej ze szczerą chęcią oczyszczenia się ze wszystkiego ale wyszło jak wyszło...Waszym zdaniem jest ważna? Mogę za tydzień znów do niej przystąpić i wszystko opowiedzieć spowiednikowi. Proszę podzielcie się ze mną swoją opinią. Z góry bardzo dziękuje. Z Panem Bogiem!!

N lip 13, 2014 9:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Szukam
Nie przesadzasz z tymi wyrzutami sumienia? Wykończysz się nerwowo i taki będzie też Twój owoc.

Pan Jezus mówi jakie jest zadanie uczniów - Mt 5, 13-16

Nic nie wspomina o nieustających wyrzutach sumienia.

Taka jak Twoja ostatnia, to była każda moja spowiedź. Zawsze czegoś zapomniałem. I co z tego?

N lip 13, 2014 10:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Szukam
Nie przesadzaj. Z pewnością było OK. Dostajesz odpuszczenie na wszystkie grzechy - zakładając że byłeś szczery. Nie ważna jest buchalteria.

N lip 13, 2014 10:32 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
No dobrze....a co sądzicie o odczytywaniu grzechów z kartki?

Wt lip 15, 2014 5:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Szukam napisał(a):
No dobrze....a co sądzicie o odczytywaniu grzechów z kartki?
Jestem przeciw. Tj. Może przydac się komuś, kto strasznie się denerwuje, ale ogólnie jest szkodliwe, bo kieruje naszą uwagę na... grzechy.
A to nie jest istota - istotą jest szczerość wyznania, spotkanie z Jezusem - a nie "techniczne" wyznanie. CHoć nalezy się oczywiście starać by wyznać wszystko...

Wt lip 15, 2014 7:55 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Mhm. Niekiedy widzę jak ludzie robią rachunek sumienia tuż przed spowiedzią. W moim przypadku gdybym tak robił to jestem prawie pewien że nie wszystko powiem bo zwyczajnie zapomnę tym bardziej przy moim skrupulatnym sumieniu zawsze jest tego dużo. Jeśli nie czytam z kartki to i tak wcześniej spiszę je wszystkie i nauczę się ich na pamięć czyli myślę że wychodzi na jedno...Nie wiem jak do tego podchodzić.

Śr lip 16, 2014 3:34 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Szukam
To jest bardzo indywidualna sprawa. Jeśli z kartką czujesz się pewniej to dlaczego nie?

Zasadniczo jednak nie powinieneś tak bardzo obawiać się zapomnienia grzechu. Przecież tutaj chodzi o Twoja wolę ich wyznania. Jeśli nie powiedziałeś, bo zapomniałeś a miałeś zamiar powiedzieć - to grzech jest odpuszczony. Mówi się przecież: "Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i obiecuję poprawę".
:)

Śr lip 16, 2014 5:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Szukam napisał(a):
Mhm. Niekiedy widzę jak ludzie robią rachunek sumienia tuż przed spowiedzią. W moim przypadku gdybym tak robił to jestem prawie pewien że nie wszystko powiem bo zwyczajnie zapomnę tym bardziej przy moim skrupulatnym sumieniu zawsze jest tego dużo. Jeśli nie czytam z kartki to i tak wcześniej spiszę je wszystkie i nauczę się ich na pamięć czyli myślę że wychodzi na jedno...Nie wiem jak do tego podchodzić.

Na dobry początek dobrze było by zdać sobie sprawę z tego, że BÓG CIĘ KOCHA :) I nie jest Kimś, kto stoi nad tobą z batem i za te grzechy, które zapomnisz będzie wymierzał karę, to jest chore myślenie, tak wmawia ludziom diabeł i potem ludzi nęka myślami różnymi. Bóg - to Dobry Tato, patrz na to w ten sposób. A grzechy jak spiszesz na kartce, to po co się ich uczysz na pamięć? Idź, przeczytaj w konfesjonale i potem podrzyj kartkę i wsio :)

Cz lip 17, 2014 4:21 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Witajcie!!:) Myślę że wasze odpowiedzi pomogły mi na tą sprawę spojrzeć w nowym świetle.. Dziękuje wam bardzo za waszą pomoc i poświęcony dla mnie czas. Wszystkiego dobrego!!

Cz lip 17, 2014 5:16 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona