Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:56 pm

Zwątpienie. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Zwątpienie.
Witam wszystkich,
Jestem katolikiem,chodzę do kościoła i próbuję się modlić. Dlaczego próbuję? Mam na myśli to,że moja modlitwa nie jest taka, jaka chciałbym,żeby była. Zwątpiłem.Myślę,że moje zwątpienie ma podłoże w mojej depresji i nerwicy natręctw.Cały czas chcę być blisko Boga,ale jednak czuje bezsilność wobec samego siebie. Czy możecie powiedzieć mi,czy zwątpienie to grzech? Jak sobie z tym poradzić? Pomóżcie mi,bo sam nie wiem juz co robić,powoli nie daję rady...

Pn sie 04, 2014 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zwątpienie.
Wątp w siebie, ale wiedz że w Chrystusie wszystko możesz.

Pn sie 04, 2014 8:53 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
moja modlitwa nie jest taka, jaka chciałbym,żeby była

Bardzo krytycznie oceniasz swoją modlitwę, stawiasz sobie w tej kwestii jakieś dziwne, wygórowane wymagania. I nic dziwnego, że nie jesteś w stanie im sprostać. A cóż to znaczy: modlitwa dobra, czy zła? Czy to jeszcze modlitwa, skoro ma na celu nasze dobre samopoczucie, dobre mniemanie o naszym życiu religijnym?
A jeśli rozmawiasz z przyjacielem to też masz jakieś kryteria, według których po spotkaniu oceniasz, czy Wasze spotkanie, rozmowa były dobre lub złe? I jak tu naprawdę modlić się, kiedy ciągle masz na uwadze, żeby robić to "dobrze" ?
De, wyluzuj... W modlitwie także. Bez niepotrzebnego napięcia, bez perfekcjonizmu. Bez oceniania. Jeśli bezsilność wobec siebie to wreszcie pora oddać wszystko Bogu: te rzekome kłopoty z modlitwą też... Ty nie zwątpiłeś nie w Boga, ale w "idealną modlitwę". A więc pora na tę zwyczajną...
De, leczysz depresję?

Wt sie 05, 2014 7:31 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Nie chodzi o to,ze moja modlitwa jest zła,tylko według mnie i tak nawet jakbym się mocno starał,to moja modlitwa wygląda (w moich oczach, w moim sumieniu) na odklepaną.

Krysia czy leczę? trudno powiedzieć. Byłem u lekarza,który przekierował mnie do psychologa u którego byłem 2 razy. Zrezygnowałem bo stwierdziłem,że po tych wizytach nasila się moja nerwica natręctw. Zażywam w tabletkach Sertaginę,dzięki której powinno być lepiej- na razie nie jest :)
Myslę,że to przez tą depresję i nerwicę pojawiły się problemy ze zwątpieniem :-(

Cz sie 07, 2014 2:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
według mnie i tak nawet jakbym się mocno starał,to moja modlitwa wygląda (w moich oczach, w moim sumieniu) na odklepaną.

De, a niech sobie i tak wygląda :) Ważne, że jest. Jeśli to różaniec "klepiesz" to wydaje się, że chociaż jedna zdrowaśka będzie tam z serca i to już jest coś :)
Cytuj:
Myslę,że to przez tą depresję i nerwicę pojawiły się problemy ze zwątpieniem

Zapewne tak.

Cz sie 07, 2014 8:15 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdzieś czytałem, że leki antydepresyjne mogą "spłaszczać" życie emocjonalne. Może więc u Ciebie daje to poczucie, że modlitwa jest jakby jałowa? Nie znaczy to oczywiście, że należy odstawić leki. Trzeba tylko mieć świadomość, że tak może być. Warto byłoby poradzić się lekarza.

Zwątpienie, samo w sobie, jest normalną sprawą. Może jest tak, że Bóg czasami nas tak trochę jakby "odstawia na bok", pozostawia w większym stopniu samym sobie ("Boże, mój Boże, czemuś mnie opuścił").

Mamy wtedy okazję przekonać się, że wiara jest łaską, która pochodzi z nieba. I wtedy, kiedy moc tej łaski słabiej odczuwamy - możemy zawołać do Chrystusa: "Przymnóż mi wiary! Nie opuszczaj mnie, bądź ze mną - tak mi ciężko, pomóż mi"

Pozdrawiam

Cz sie 07, 2014 10:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
de96 napisał(a):
Nie chodzi o to,ze moja modlitwa jest zła,tylko według mnie i tak nawet jakbym się mocno starał,to moja modlitwa wygląda (w moich oczach, w moim sumieniu) na odklepaną.

"Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą. " (Rz 8, 26-27)

Na pewnym etapie rozwoju duchowego modlitwa staje się oschła, wtedy liczy się trwanie przy Panu i otwarcie na działanie Jego Ducha.
Nie wiem, czy ta "diagnoza" dotyczy Ciebie, lepiej zapytaj spowiednika. Wyznaj to w spowiedzi, zrzuć z siebie ciężar w sakramencie pojednania.

Moim zdaniem Twoja modlitwa podoba się Panu, bo widzi pragnienie i zaparcie. Resztę dopełnia Duch Święty. :-)

Cz sie 07, 2014 11:41 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
de96 napisał(a):

To traktuj modlitwę jak oddanie Panu Bogu tego czasu, który zamiast na modlitwę mógłbyś wykorzystałbyś inaczej, może nawet gorzej (np. na zamartwianie się). Poza tym, przy nerwicy w modlitwie pomaga zaangażowanie ciała (zmiany postawy podczas modlitwy, szept, głośne czytanie, śpiew, pokłony itp.)

Pt sie 08, 2014 12:06 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
de96
Wydaje mi się że niepotrzebnie sprowadzono tę rozmowę do poziomu samej modlitwy, wydaje mi się, że kolega odczuwa brak bliskości Boga podczas modlitw (i nie tylko) LUB brak emocji towarzyszących dotychczasowym modlitwom.
Jeśli to opcja pierwsza to przed kolegą stawiam bł. Matkę Teresę z Kalkuty: zero pewności, zero objawień, ciemność wiary na całego. Im bardziej ufała i wierzyła mimo braku potwierdzenia tym większym heroizmem i cnotą się wykazywała przed Bogiem.
Jeśli opcja nr dwa, to odsyłam do ... bł. Matki Teresy z Kalkuty także: brak emocji tez ją dotknął ale silną wolą, mimo 'spowszechnienia' formułek, nie poddawała się i modliła dalej. Miłość, temat często przez nią podejmowany, można przecież rozumieć po staroświecku i właściwie: nie jako wielką fetę, mistyczne doznanie, pełne efektów specjalnych i emocji ale jako cichą wewnętrzną i dojrzałą decyzję, którą trzeba wytrwale codziennie na nowo podejmować. Ta wytrwałość MIMO / POMIMO wszystko to właśnie spoiwo które utrzymało tyle małżeństw, ale i relacji ludzi z Bogiem. Tę wytrwałość możemy nazwać dojrzałością miłości. I może akurat tego oczekuje Góra od Ciebie?
Jeśli brak Ci natomiast emocji, które są czasami potrzebne, oczywiście, ale bez przesady też- polecę Ci Listy Starego Diabła do Młodego CS Lewisa. Dokładnie na ten temat i trafne aż do bólu i gęsiej skórki na karku.
Z Bogiem!

Elen síla lúmenn' omentielvo

Wt sie 12, 2014 2:00 am