Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:44 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy mistycyzm i ekspijacja to szatańska fikcja ? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Czy mistycyzm i ekspijacja to szatańska fikcja ?
Przechodzę do sedna. Za mistycyzm, który chcę poruszyć w temacie uznaję:

- tzw. "zaśnięcie" w czasie Mszy o uzdrowienie
- różne odczucia duchowego kontaktu z Bogiem (uczucie miłości, spokoju, harmonii, ciepła)
- spoczynek w Duchu Św. występujący w życiorysach św.
- doznania mistyczne św. Faustyny
- wszelkie mistyczne odczuwanie obecności Boga i Szatana (człowiek potrafi rozpoznać ingerencje szatana i ingerencje Boga)

A za ekspijację:

- zgoda na dopuszczenie cierpień przez Pana Boga w danej intencji
- opętania ekspijacyjne
- ofiarowanie cierpień związanych z chorobą Panu Bogu w danej intencji

O co mi chodzi. Otóż przeglądając obecne stanowisko pewnej grupy księzy jak też stanowisko samych osób wierzących (też podzielone) porównując je z życiorysami świętych i dawnego podejścia do wiary stwierdzam, że nasza wiara jest obdzierana z wszelakich rzeczy związanych z mistycyzmem ekspijacją oraz jakimikolwiek relacjami z Panem Bogiem poza klepaniem pacierza, uczestnictwa w Mszy Św.i wypełnianiem dobrych uczynków. Zgodzę się, że przeżycia duchowe itp. nie mają być podstawą naszej wiary a raczej łaską od Boga, ale jak czytam coraz więcej postów które mówią, że to sprawka szatana, choroby psychicznej (sic! dla wiadomości św. Faustyna i inni są posądzani przez pewne grono psychiatrów za chorych psychicznie).

Tyle się mówi, aby Kościoł nie podporządkowywał się pod wiernych a raczej na odwrót a widzę tendencję że Kościół ulega wszystkiemu co psychologia i psychiatria powie. Obawiam się, że niedługo (50/100 lat) modlitwy również zostaną wycofane, gdyż uzna się że człowiek nie ma siły aby rozeznać do kogo się modli i czy modlitwa nie jest formą schizofrenii.......

Wyjaśnijcie mi to bo sprawa sądzę, że jest do obgadania .... czy mistycyzm i ekspijacja to szatańskie działanie/działanie chorób psychicznych ? Jeśli tak to w takim razie wielu świętych mamy uznać za niepoczytalnych lub zniewolonych przez zło ?

Pzdr.

So sie 09, 2014 9:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy mistycyzm i ekspijacja to szatańska fikcja ?
Kościół dawno odszedł od psychologizacji duchowości. Rozwaga jednak jest konieczna, bo człowiek poszukuje niezwykłych doznań i często emocjom przypisuje doznania mistyczne. Niebezpieczeństwo polega na tym, że takie doznania mogą zatrzymać człowieka na sferze tych doznań a nie duchowości. Ona nie polega na mistycyzmie.
Ogólnie napisałaś, ogólnie odpowiedziałam. To niezwykle szeroki temat.

So sie 09, 2014 9:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
autumn napisał(a):
czy mistycyzm i ekspijacja to szatańskie działanie/działanie chorób psychicznych ? Jeśli tak to w takim razie wielu świętych mamy uznać za niepoczytalnych lub zniewolonych przez zło ?

Co do "dawnego podejścia do wiary", charakteryzuje się ono dystansem do tych spraw, powściągliwością w ferowaniu sądów o Bożym źródle takiego działania oraz nieufnością, szczególnie do osób, które o swoich przeżyciach opowiadają innym. Szczegóły - w starych podręcznikach do teologii mistycznej (na szczęście są po polsku).

So sie 09, 2014 9:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę Autumn że jednoznaczna odpowiedź na Twoje pytanie jest niemożliwa, gdyż powiązałaś w jeden "pakiet" zupełnie różne zjawiska; "odczucia obecności", rzekome działanie Ducha Świętego ("zaśnięcie" itd - BTW jaki święty miał je w życiorysie?), faktyczne stany mistyczne świętych, ofiarowanie cierpienia.

N sie 10, 2014 12:37 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale ruchów takich jak "Odnowa w Duchu Św." jest coraz więcej. Chyba każda parafia ma też Msze o uzdrowienie.

Wydaje mi się, że mistycyzm rozkwita i nawet jeśli jakiś proboszcz trochę boi się takich inicjatyw, to przecież zezwala na nie.

Co do działań ekspiacyjnych - myślę, że są bardziej widoczne niż kiedyś. Każda profanacja miejsca kultu kończy się teraz modlitwami, nabożeństwami ekspiacyjnymi. Mi osobiście ekspiacja jest bardzo bliska - choć niekoniecznie w ramach jakiś zorganizowanych struktur. Trudno będzie ocenić ilu ludzi jest zaangażowanych indywidualnie w taki rodzaj działania.

Zdaje mis się więc, że nie jest chyba aż tak źle.

A co do tego szatana - znam ludzi, którzy działali w Odnowie a później bardzo w życiu pogubili się. Pogoń za takimi emocjami ("fruwaniem"), niekoniecznie jest chyba tym, czego powinno się poszukiwać. Może więc tutaj w tej ciekawości, pożądliwości i poszukiwania odczuć mistycznych należałoby się spodziewać "szatańskiej fikcji"?

To nie człowiek ma szukać mistyki - to Bóg poprzez mistykę może działać w człowieku.

N sie 10, 2014 10:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
A co do tego szatana - znam ludzi, którzy działali w Odnowie a później bardzo w życiu pogubili się. Pogoń za takimi emocjami ("fruwaniem"), niekoniecznie jest chyba tym, czego powinno się poszukiwać.

też znam takich sporo. Ja nie byłam w Odnowie, ale chodziłam jakiś spory kawałek czasu do kosciola zielonoświątkowego, który słynie z różnych dziwnych zjawisk, przypisywanych działaniom Ducha Świętego. No cóż na początku fascynacja - ludzie padają do tyłu- niby pod mocą Bożą, śpiewają, podrygują z rękoma wyciągniętymi w górę, klaszczą, cieszą się, ogólnie tzw. miłość braterska, dużo pseudo duchowości, doznań "dotknięć Pana" itp.. Dziś wiem, ze to autosugestia, psychologiczna manipulacja, bądź doznania emocjonalno-ekstatyczne uznawane za działania Boże. A padali dlatego, ze ich popychano - sama to doświadczyłam, ale nie dałam się przewrócić :mrgreen: Po odejściu przez 2 lata nie mogłam się pozbierać psychicznie, przez następne 5 lat dostawałam delirki na dżwięk słów: biblia, Jezus, kościół itp. -nie chciałam o tych rzeczach słyszeć. Więc czy to było z Boga?
Mimo wszystko lepiej być bardzo rozważnym w tych dziedzinach, nawet w katolicyźmie.

Pn sie 11, 2014 11:01 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Rozwaga i owszem. Choć co do prawdziwości działania Działanie Ducha Świętego nie mam żadnych wątpliwości (pewnie też zdarzają się oszuści co padają popychani lub nawet bez popychania :-D ). Musimy chyba bardzo uważać, aby przyjścia Ducha Świętego nie utożsamiać tylko z przyjemnym doznaniem. I aby, to nie był jedyny cel naszej modlitwy. Jak zawsze w takich przypadkach warto spojrzeć na owoce jakie Duch powinien przynieść. Patrząc na Mryję przy zwiastowaniu, pierwszy owoc przyjścia Duch Świętego i wydaje się najważniejszy to owoc i postawa służby Bogu „oto ja służebnica Pańska”. Inaczej ..Robić wszystko co Bóg każe. A kolejny owoc to wyzbycie się siebie i swoich zachcianek „ niech mi się stanie według Twego słowa” nie to co ja chcę ale TY. Myślę, że jeśli Duch Święty dokona w nas takiej właśnie przemiany, a nie tylko „wesołej emocyjki” będzie to znak, że poszliśmy dalej, dalej za jego natchnieniem. Nie poprzestajmy na tym, że jest nam miło czuć miłość Boga, pokuj Ducha Świętego itp otwórzmy się bardziej na jego wołanie „Pójdź za mną”. Podobnych owoców doznali apostołowie po zesłaniu. I sam Pan Jezus (po chrzcie) rozpoczął misję, służbę dla Ojca i człowieka. .....Tak sobie myślę

Pn sie 11, 2014 3:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A jak tzw. Duch pochodzi od złego i ktoś powie: twoja nie moja niech będzie wola? Chyba może być taka poplątana sytuacja?

Pn sie 11, 2014 7:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dlatego należy to ignorować a jak masz problem powiedzieć spowiednikowi.

Pn sie 11, 2014 7:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, ze działanie Ducha Świetego to nie tylko przyjemne doznania, bo Duch Świety jak przychodzi to też przekonuje o grzechu, sprawiedliwości i sądzie - a to już mniej przyjemne doznanie, bo trzeba się z tym grzechem rozprawić.

Pn sie 11, 2014 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli do ludzi w grzechu też przychodzi Duch św, ale wtedy nie jest taki miły, tak?
merss napisał(a):
Dlatego należy to ignorować a jak masz problem powiedzieć spowiednikowi.

Komu?

Pn sie 11, 2014 9:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie trolluj, Joanno. Potem narzekasz że się Ciebie ktoś "czepia".

Pn sie 11, 2014 9:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiedy z pełną świadomością trolluję nikt mi nie zwraca uwagi. Gdy piszę poważnie Barney się czepia.

Pn sie 11, 2014 9:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
joannabw napisał(a):
Czyli do ludzi w grzechu też przychodzi Duch św, ale wtedy nie jest taki miły, tak?

Duch Święty oraz nieświęty przychodzą z ofertą 24h na dobę.
Przeanalizuj ile myśli pojawia Ci się w głowie? Czy jest moment by żadna myśl nie przyszła? Fabryka myśli pracuje na okrągło.
Emocje mogą pojawiać się różne. Dlatego też nie są one dobrym doradcą, w zakresie wyboru tych właściwych myśli (pochodzących z Dobrego Żródła, a więc od Ducha Świętego).
Gdy masz kłopoty z wyborem właściwej myśli musisz poprosić Ducha Świętego o pomoc. Taki "akt strzelisty" jest wtedy potrzebny..
Często wybór dobrej myśli wiąże się z jakąś trudnością, ale nie jest to regułą.. Zły duch lubi mnożyć trudności by dręczyć i wprowadzać w skrupulanctwo, zniechęcenie.. Pastwienie się nad sobą to nie jest dobry pomysł..

Pn sie 11, 2014 10:36 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Joanno duch święty jest miłością, pokojem, dobrem i spoczynek w nim znacznie różni się od spoczynku diabelskiego. Diabelski izoluje cię od świata, mszy itp. W duchu świętym nie miotasz się, chcesz Jezusa boga coraz więcej i bardziej. Wiec się nie pomylisz.uwierz. No i nie czytasz, bo pisałem ze po owocach poznasz, a zły ciebie do spowiedzi eucharystii nigdy nie przynagli.

EDIT
to co poprawiłem na czerwono piszemy dużymi literami. - J

Pn sie 11, 2014 11:28 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona