Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 05, 2020 7:19 pm

Grzechy z przeszłości 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Grzechy z przeszłości
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem odbycia spowiedzi generalnej. Nie chcę podchodzić do tego zbyt pochopnie, planuję poświęcić najbliższy tydzień albo dwa na przygotowanie. W związku z tym zacząłem przypominać sobie rzeczy z których nie spowiadałem się wcześniej bo albo moje sumienie nie "klasyfikowało" tego jako grzech, albo zapomniałem albo... no włąśnie... Przypominam sobie na przykład sytuację z przed 15 lat kiedy jeszcze jako dziecko przed pierwszą komunią skłamałem przy spowiedzi. Z kościołem byłem na trochę na bakier więc kiedy ksiądz zapytał czy chodzę w niedziele do kościoła skłamałem że tak bo w przeciwnym razie nie uzyskałbym rozgrzeszenia. Nie muszę tłumaczyć że miałem jakieś 7/8 lat i nie bardzo zdawałem sobie sprawę co mówię. Jakiś czas później dojrzałem, nawróciłem się i teraz spowiadam się regularnie i szczerze, ale pytanie mam takie: czy powininem zaprzestać przyjmowania komunii do czasu mojej spowiedzi generalnej z tego powodu że kilka niewyspowiadanych grzechów z przeszłości wyszło "na wierzch" czy też nie jest to konieczne?

Swoją drogą jakie materiały polecacie przed spowiedzią generalną?

Wt sie 12, 2014 4:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzechy z przeszłości
wojtek219 napisał(a):
czy powininem zaprzestać przyjmowania komunii do czasu mojej spowiedzi generalnej z tego powodu że kilka niewyspowiadanych grzechów z przeszłości wyszło "na wierzch" czy też nie jest to konieczne?

skoro spowiadasz się szczerze, nie ma powodu, abyś nie przystępował do przyjmowania Komunii św. Zapomniane grzechy są odpuszczone (mówisz "więcej grzechów nie pamiętam ..."), a jeśli je sobie przypomnisz na pewno wyznajesz przy następnej spowiedzi.
A teraz znalezione PDF:
4. PRZYGOTOWANIE DO SPOWIEDZI GENERALNEJ

1.STAWIENIE SIĘ W OBECNOŚCI BOŻEJ:
• wyznaję wiarą rozumną i wolną, że istnieje Bóg – „Który Jest” i dochowuje wierności człowiekowi
• wyznaję wiarą rozumną i wolną, że grzech jest nieposłuszeństwem wobec Boga, brakiem Jego miłości, rani moją godność osobistą (dziecka Bożego), narusza dobro drugich osób
• wyznaję wiarą rozumną i wolną, że z woli Chrystusa – Odkupiciela człowieka – moje nawrócenie i usprawiedliwienie dokonuje się w Kościele przez sakramenty święte i głoszenie Słowa Bożego
• wiara to przylgnięcie rozumu, woli i serca do tego, co Bóg objawił i przekazuje nam przez posługę Kościoła

2.RACHUNEK SUMIENIA Z WARUNKÓW SAKRAMENTU POKUTY:
a)z rachunku sumienia:
• czy przypomniałem sobie grzechy popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem?
• czy ustaliłem dokładnie liczbę grzechów ciężkich?
• czy oceniłem należycie grzechy lekkie i częstotliwość ich popełniania?
• co jest moim grzechem głównym i czy w tej dziedzinie podjąłem wyjątkowe starania o poprawę?
• jaki był mój udział w grzechach cudzych (np. moja namowa, pomoc, zgoda)?
• czy rozpatrzyłem okoliczności moich upadków i ich wpływ na wagę grzechu?
b)żal za grzechy:
• czy w czasie rachunku sumienia pobudzałem się do żalu za grzechy i kierowałem swój umysł, swoją wolę i uczucia do Boga, który jest miłosierny i sprawiedliwy?
• czy w czasie rozgrzeszenia szczerze żałowałem i błagałem o miłosierdzie Boże?
• czy naprawdę żałowałem za wszystkie grzechy ciężkie i lekkie popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem?
c)postanowienie poprawy
• czy już podczas rachunku sumienia obmyślałem postanowienie poprawy i środki do niego prowadzące?
• czy naprawdę miałem zamiar unikać okazji do złego, walczyć z pokusami, szukać pomocy u Boga i wynagrodzić krzywdy duchowe i materialne?
• czy dążyłem do pojednania z bliźnimi, choćby trwające konflikty zaistniały z ich winy?
d)wyznanie grzechów
• czy szczerze i wyraźnie wyznawałem grzechy popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem?
• czy wyznałem dokładnie grzechy ciężkie nawet te niedokończone?
• czy wyznałem dokładnie grzechy cudze mówiąc wyraźnie o moim w nich udziale?
• czy należycie i z poczuciem winy wyznawałem grzechy lekkie popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem?
• czy wypowiadając grzechy myślałem o tym, że rozmawiam z Bogiem (spotykam się), którego nie da się oszukać i który naprawdę mnie kocha?
• czy w czasie spowiedzi w pełni ukazałem stan swojej duszy, mówiąc także o swoich wątpliwościach i trudnościach w pracy nad sobą?
e)zadośćuczynienie Bogu i ludziom
• czy wyrównałem krzywdy duchowe i materialne wyrządzone bliźnim?
• czy pokutą i pracą nad sobą wynagrodziłem Bogu za sponiewieranie własnej godności?
• czy odprawiłem dokładnie zadaną pokutę i podejmowałem dobrowolne czyny pokutne?
• czy naprawiłem zgorszenie i zachęcałem drugich do zaniechania złego postępowania
• czy systematycznie i z należytą godnością spełniam praktyki religijne?

3.SPOWIEDŹ JEST NAJCZĘŚCIEJ ŚWIĘTOKRADZKA, GDY PENITENT:
• zaniedba przygotować się do spowiedzi i z lekceważenia nie wyzna choćby jednego grzechu ciężkiego
• całkiem świadomie nie uznaje czegoś za grzech ciężki, co faktycznie nim jest (choćby ze zwyczaju wyznał grzech na spowiedzi)
• świadomie nie obejmuje żalem choćby jednego grzechu ciężkiego lub wewnętrznie przy nim pozostaje, nie chce porzucić okoliczności prowadzących do grzechu ciężkiego i nie planuje poprawy lub planuje następne grzechy
• świadomie nie planuje wyrównanie wyrządzonej krzywdy materialnej lub duchowej, która była materią grzechu ciężkiego
• żyje w nienawiści i gniewie, nie szuka i nie planuje pojednania, nie rozmawia z bliźnim i unika spotkań dając przez to wielkie zgorszenie i okazując komuś lekceważenie
• świadomie odrzuca jakąś prawdę wiary katolickiej lub normę moralności (przykazanie) co do których jest ogłoszona wyraźna nauka Kościoła
• należy do organizacji która wrogo jest nastawiona choćby do jednej prawdy wiary lub moralności, albo nie spowiada się że do takiej organizacji należał w przeszłości a nawet był czynnym działaczem w walce z wiarą lub moralnością

4.SPOWIEDŹ GENERALNA (z całego życia lub dłuższego okresu)
• jest konieczna gdy ktoś w przeszłości świadomie i dobrowolnie zataił choćby jeden grzech ciężki lub nie powiedział grzechu ciężkiego, gdyż źle przygotował się do spowiedzi
• jest konieczna gdy ktoś ma poważne wątpliwości co do szczerości spowiadania się lub co do prawdziwego żalu i postanowienia poprawy. Wiele osób usprawiedliwia się, że nie wiedzieli, iż coś jest grzechem ciężkim, choć mieli wiele wątpliwości i wielkie naturalne poczucie wstydu
• jest zalecana z okazji przełomowych okresów w życiu lub podejmowania ważnych decyzji. O taką spowiedź trzeba starać się w chwilach zagrożenia życia czy zbliżającej się śmierci, przed podjęciem decyzji co do swojego powołania, przed zawarciem małżeństwa czy obchodzeniu ważnego jubileuszu. Zaleca się taką spowiedź z okazji kończenia szkoły, choćby wszystkie dotychczasowe spowiedzi były ważne.
• jest zalecana okresowo, np. z okazji rekolekcji czy misji, jako znak większego oddania się Bogu i wyciągnięcia zdecydowanych wniosków do pracy nad sobą

5.PRZEBIEG SPOWIEDZI GENERALNEJ
a)gdy spowiedzi były zawsze ważne i nie ma poważnej wątpliwości co do ich ważności:
• spowiadam się najpierw od ostatniej spowiedzi, wyznając wszystkie grzechy ciężkie i lekkie
• potem wyznaję grzechy ciężkie z całego życia wg przykazań lub 7 grzechów głównych, podając przynajmniej jak często popełniałem te grzechy. Obejmuję żalem wszystkie grzechy lekkie i mówię co jest obecnie moim grzechem głównym
• powiem również jak odprawiałem pokuty i jak wyrównałem krzywdy materialne i duchowe, może w tym względzie są jakieś zaległości
• wyznam szczery żal (umysłem, wolą i sercem) za grzechy całego życia i podejmę konkretne postanowienie dla pracy nad sobą i wyrażę gotowość pełnienia określonej pokuty
b)gdy była jakaś spowiedź świętokradzka w moim życiu:
• muszę wtedy wyspowiadać się najpierw od ostatniej dobrej spowiedzi wyznając dokładnie wszystkie grzechy ciężkie (podając ich rodzaj, liczbę i okoliczności wpływające na wagę grzechu)
• nie można zrażać się tak wielką duchową operacją, lecz należy poprosić kapłana o pomoc, by wyznać wszystko jak należy, trzeba najpierw wspólnie z kapłanem rozwiązać istniejące wątpliwości
• muszę wyznać również wszystkie świętokradztwa popełnione od złej spowiedzi, a przede wszystkim podam liczbę następnych spowiedzi odprawionych w takim stanie i liczbę przyjmowanych Komunii Świętych
• po dokładnym wyznaniu grzechów od ostatniej dobrej spowiedzi wyznam grzechy z popełnione myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem

6.MEDYTACJA SŁOWA BOŻEGO
• Łk 15, 11-32
• Mt 5,1 – 7,28
• Rz 12,1 – 15,13
• 1 Kor 12,1 – 13,13
• Ga 5,13 – 6,10
• Ef 4,1 – 6,24

7.OWOCE SAKRAMENTU POKUTY
• pojednanie z Bogiem, a więc odpuszczenie grzechów
• pojednanie z Kościołem
• odzyskanie stanu łaski jeśli została utracona
• darowanie kary wiecznej spowodowanej przez grzechy śmiertelne i darowanie, przynajmniej częściowe, kar doczesnych będących skutkiem grzechu
• pokój i pogoda sumienia oraz pociecha duchowa
• wzrost sił duchowych do walki jaką musi prowadzić chrześcijanin

Mamy nadzieję w Jezusie Chrystusie, który przyszedł po to, aby być naszą drogą, prawdą i życiem, aby szukać to co zginęło.

Wt sie 12, 2014 5:50 pm