Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:11 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Dzieci abortowane 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dzieci abortowane
sahcim napisał(a):
A skąd wiesz, że nie może prosić, skoro to Bóg jest sprawcą chcenia i działania(Flp 2:13), i to On sprawia, iż dzieci i niemowlęta mogą oddawać Mu chwałę...Ps 8:3

A w jaki sposób można prosić o Miłosierdzie (czy o cokolwiek) nie znając żadnego słowa? Nie znając Słowa Bożego?
Żeby dostąpić Miłosierdzia trzeba przecież najpierw Wiary - a czy Wiara nie rodzi się ze słuchania?

Pn sie 25, 2014 11:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
amanda_m napisał(a):
sahcim napisał(a):
A skąd wiesz, że nie może prosić, skoro to Bóg jest sprawcą chcenia i działania(Flp 2:13), i to On sprawia, iż dzieci i niemowlęta mogą oddawać Mu chwałę...Ps 8:3

A w jaki sposób można prosić o Miłosierdzie (czy o cokolwiek) nie znając żadnego słowa? Nie znając Słowa Bożego?
A w jaki sposób usta dzieci i niemowląt mogą oddawać chwałę Bogu...???
Cytuj:
Żeby dostąpić Miłosierdzia trzeba przecież najpierw Wiary - a czy Wiara nie rodzi się ze słuchania?
Czcesz powiedzieć, że głuchoniemi nie nie mają szans na zbawienie...??? Wiara jest łaską, darem który każdy człowiek otrzymał...jedni ten dar przyjmują i odpowiadają swoim życiem inni nie...

Pn sie 25, 2014 11:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@kosiels - zauważ, że WSZYSTKIE Twoje cytaty są ze stosunkowo wąskiego okresu czasu.
Co do Brevarium Fidei, to zbiór ten nie ma żadnych praw do orzekania co jest "ex cathedra" - a nawet jeśli by tak było, to byłoby to ex cathedra co do głównego motywu dekretu, a nie wszystkich stwierdzeń weń zawartych - tak się po prostu robi.

Koncepcja limbusa była przejściową koncepcją w teologii, jest juz w lamusie (i dzięku Bogu, bo była bardzo dziwnym wymysłem).

@Amanda_m
Cytuj:
Dziecko nienarodzone prosić o Boże Miłosierdzie nie może.
Nieprawda. Zauważ, że Sąd odbywa się w momencie śmierci i człowiek zostaje uwolniony od balastu doczesności - widzi się w pełnym świetle i nie ma ułomności ciała. W pełni dojrzale kontaktuje się z Bogiem - czy był na etapie płodowym czy demencji starczej.
Jeśli jesteś zainteresowana bliżej to opisałem tutaj http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Jak chcesz zrozumieć, przeczytaj drugi link jaki podałem.

Pn sie 25, 2014 11:58 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Czyli jak zwykle wiesz ale nie powiesz...

Chciało Ci się w ogóle przeczytać mojego wcześniejszego posta? Odpowiedź znajdziesz choćby w wypowiedzi Piusa XII.

Wt sie 26, 2014 12:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
]Nieprawda. Zauważ, że Sąd odbywa się w momencie śmierci i człowiek zostaje uwolniony od balastu doczesności - widzi się w pełnym świetle i nie ma ułomności ciała. W pełni dojrzale kontaktuje się z Bogiem - czy był na etapie płodowym czy demencji starczej.
Jeśli jesteś zainteresowana bliżej to opisałem tutaj http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Sąd szczegółowy odbywa się od razu po śmierci. Człowiek wtedy nie może już podjąć żadnej decyzji. Jeśli umarł w grzechu ciężkim pójdzie na potępienie.

Wt sie 26, 2014 12:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
Sąd szczegółowy odbywa się od razu po śmierci. Człowiek wtedy nie może już podjąć żadnej decyzji. Jeśli umarł w grzechu ciężkim pójdzie na potępienie.
Przeciwnie. Sąd szczegółowy polega na decyzji - czy chcę być we wspólnocie z Bogiem.
Prawda że jest ona zdeterminowana tym jak człowiek żył i - w konsekwencji - jak ukształtował swoją relację z Bogiem, ale to zupełnie inna sprawa. I nie dotyczy siłą rzeczy niemowląt.

Wt sie 26, 2014 1:54 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Czcesz powiedzieć, że głuchoniemi nie nie mają szans na zbawienie...??? Wiara jest łaską, darem który każdy człowiek otrzymał...jedni ten dar przyjmują i odpowiadają swoim życiem inni nie...

To nie są moje słowa, tylko Pawła Apostoła w Piśmie Świętym:

Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa (Rz 10, 17)

Nie chodzi tylko o słuchanie ale w ogóle o Jego znajomość. To Słowo Boże jest źródłem wiary i poprzez nie otrzymujemy łaskę (dar) wiary.

Wt sie 26, 2014 2:49 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
koziels napisał(a):
Przeciwnie. Sąd szczegółowy polega na decyzji - czy chcę być we wspólnocie z Bogiem.
Prawda że jest ona zdeterminowana tym jak człowiek żył i - w konsekwencji - jak ukształtował swoją relację z Bogiem, ale to zupełnie inna sprawa. I nie dotyczy siłą rzeczy niemowląt.

Skąd pewność, że nie dotyczy niemowląt?

Wt sie 26, 2014 2:52 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
koziels napisał(a):

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - chcesz powiedzieć, że człowiek po śmierci ma jeszcze wybór?

Wt sie 26, 2014 3:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
amanda_m napisał(a):
Barney napisał(a):
koziels napisał(a):

Skąd pewność, że nie dotyczy niemowląt?
Nie wiem czy dobrze się rozumiemy. Zdanie " I nie dotyczy siłą rzeczy niemowląt." odnosiło się do tego, że niemowlę nie jest zdeterminowane tym jak żyło i jakich dokonywało wyborów moralnych. Decyzję oczywiście podejmuje jak każdy z nas.

koziels napisał(a):
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - chcesz powiedzieć, że człowiek po śmierci ma jeszcze wybór?
Tu jest delikatna sprawa ze sformułowaniami - nie chciałbym by nastąpił w tym miejscu rozdźwięk spowodowany delikatnymi odcieniami znaczeniowymi słów.

Jeśli przez "człowiek po śmierci ma jeszcze wybór" rozumiemy to, że może wpłynąć na swoje zbawienie (w sensie - zmienić to co było w ciągu życia) - to oczywiście nie.
Ma wybór w tym sensie, że sam akt wyboru (zwany sądem szczegółowym) - w tym akt potępienia czy akt ostatecznego włączenia w Niebo odbywa się właśnie tu - na sądzie szczegółowym. Jeśli człowiek umarł w stanie grzechu śmiertelnego (dla uproszczenia pomijam casus żalu doskonałego na łożu śmierci), czyli w stanie nienawiści do Boga - to nie jest w stanie wybrać Nieba. Ale nie ze względu na to że "Bóg mu nie pozwala" tylko ze względu na swoje usposobienie nie będzie w stanie wykonać - w sposób absolutnie wolny - wyboru Nieba.
Jeśli to jest niejasne, to znacznie szerzej (z odniesieniami do wypowiedzi świętych mistyków i papieży) opisałem to tu http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Wt sie 26, 2014 8:05 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie wiem czy dobrze się rozumiemy. Zdanie " I nie dotyczy siłą rzeczy niemowląt." odnosiło się do tego, że niemowlę nie jest zdeterminowane tym jak żyło i jakich dokonywało wyborów moralnych. Decyzję oczywiście podejmuje jak każdy z nas.

Rozumiem, może zapytam wprost: czy sugerujesz że niemowlę które jest niewinne (poprzez to że nie dokonywało za życia wyborów moralnych) nie może (nie musi?) iść do Piekła - pomimo tego że jest obciążone grzechem pierworodnym?

Wt sie 26, 2014 8:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
amanda_m napisał(a):
Rozumiem, może zapytam wprost: czy sugerujesz że niemowlę które jest niewinne (poprzez to że nie dokonywało za życia wyborów moralnych) nie może (nie musi?) iść do Piekła - pomimo tego że jest obciążone grzechem pierworodnym?
Osobiście zgadzam się tu z opinią Kościoła (ogłoszoną bardzo wyraźnie za czasów BXVI) że dzieci te będą zbawione. Bóg jest w stanie uwolnić te dzieci z grzechu pierworodnego.
Niemniej pewności nie mamy, bo brak na ten temat przekazu w Objawieniu Publicznym.

Wt sie 26, 2014 10:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
amanda_m napisał(a):
sahcim napisał(a):

To nie są moje słowa, tylko Pawła Apostoła w Piśmie Świętym:

Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa (Rz 10, 17)

Nie chodzi tylko o słuchanie ale w ogóle o Jego znajomość. To Słowo Boże jest źródłem wiary i poprzez nie otrzymujemy łaskę (dar) wiary.
Droga amanda_m...bardzo mądre słowa napisałaś, że to Słowo Boże jest źródłem wiary i poprzez nie otrzymujemy łaskę/dar wiary, a decyzję oczywiście podejmuje jak każdy z nas.

Tak więc jak tym wszystkim żyjącym przed nadejściem pełni czasów, gdy dokonało się Wcielenie Słowa w Jezusa Chrystusa, dana była możliwość poznania Go "tam" w innej niż ta nasza rzeczywistości, wysłuchania Jego słów, i dokonania indywidualnego wyboru pójścia za Nim lub też Jego odrzucenia, tak też(uważam że) taką możliwość otrzymają również te nienarodzone dzieci, gdyż jako istoty ludzkie(osobowe) otrzymały wolną wolę czyli prawo wyboru pójścia za Chrystusem albo nie...

Śr sie 27, 2014 11:58 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney i sahcim dzięki za wyjaśnienia i wypowiedzi, ja również wolałabym myśleć że te dzieci nie są potępione. Moje wątpliwości budzi fakt że wcześniej Kościół wypowiadał się na ten temat jednoznacznie (w przytoczonych wcześniej cytatach Papieży, św. Augustyna czy św. Tomasza z Akwinu) a teraz nagle okazuje się że nie wie.

Przecież nauka Kościoła powinna być spójna i logiczna, jest przecież oparta na tym samym Piśmie Świętym, a też chyba nikomu do tej pory nie zostało nic na ten temat objawione (tu zaznaczę, że nie mam co do tego pewności).

Ujmując to wszystko bardziej zwięźle:
Czy gdyby wcześniej Kościół nie byłby przekonany to czy nie pozostawiłby tego tematu do rozstrzygnięcia?

Śr sie 27, 2014 7:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jasny napisał(a):
Bo za czasów Jezusa nie było aborcji i nie jest jednoznacznie w Biblii na ten temat mówione.

Była aborcja. Nie ma o tym w Biblii, ale jest w Didache rozdział II:
" nie zabijaj dzieci przez poronienie ani nie przyprawiaj ich o śmierć już po urodzeniu"

Cz wrz 04, 2014 11:59 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona