Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 05, 2020 7:08 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Obraz Matki Boskiej Czestochowskiej 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Obraz Matki Boskiej Czestochowskiej
Jestem tego samego zdanie jesli ktos neguje np dzialanie klatw albo magi moim zdaniem zaprzecza istnieniu diablu.Ja tam wierze, ze takie rzeczy dzialaja co nie znaczy sie sa zle.Tak samo z krzyzami, woda swiecona jakze moglyby nie dzialac.Wspolczesny czlowiek tak jest zaganiany przesiakniety nowoczesnoscia, ze nawet wstydzi sie krzyza moze dlatego jest tyle zla.

Cz wrz 11, 2014 12:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mindmonkey napisał(a):
Jestem tego samego zdanie jesli ktos neguje np dzialanie klatw albo magi moim zdaniem zaprzecza istnieniu diablu.
Trochę "zajechałaś" za daleko. Jedno nie implikuje drugiego.
Klątwy prawdopodobnie miewają działanie, podobnie jak magia. Tyle że (podobnie jak z cudami, których są karykaturą) nie znaczy to że dzieją się za każdym razem gdy się na nie powoła.
Zarówno nie widzenie działania szatana w swiecie (niekoniecznie i nie przede wszystkim) w postaci klątw jak i widzenie tego działania wszędzie są postawą błędną. Pierwsza nie docenia przeciwnika, druga niepotrzebnie go gloryfikuje.

Cytuj:
Tak samo z krzyzami, woda swiecona jakze moglyby nie dzialac.Wspolczesny czlowiek tak jest zaganiany przesiakniety nowoczesnoscia, ze nawet wstydzi sie krzyza moze dlatego jest tyle zla.
Pytanie co to znaczy "działają"? Nie neguję, ale trzeba by uściślić - co, kiedy, w jakich warunkach i jak.

Cz wrz 11, 2014 5:52 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Pytanie co to znaczy "działają"? Nie neguję, ale trzeba by uściślić - co, kiedy, w jakich warunkach i jak.
To wszystko to jedynie sakramentalia. Nie przecze ze mogą być pomocą ale ich zadaniem ogólnie jest chyba przygotować do przyjecia wlasciwego sakramentów. Bo dla osoby nie zyjacej w stanie łaski uświecajacej krzyż, woda święcona czy sól egzorcyzmowana to trochę jak kwiatek do kożucha.

Cz wrz 11, 2014 6:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy bym poszedł w stwierdzeniu tak daleko, ale z pewnością masz rację że stosowanie ich zamiast sakramentu byłoby niemądre.

Cz wrz 11, 2014 6:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niewykluczone że po prostu nie bardzo to chwytam. Nie wiem, może gdy mowa jest o sakramentaliach jest oczywistym i niejako w domyśle życie sakramentalne. Ale wtedy jednak to one chyba zapewniają ochronę duchową a sakramentalia są pomocnicze? Podobnie jest z dzialaniem klatw - nie rozumiem jak maja zadzialać na kogoś kto żyje w stanie laski uswiecajacej i regularnie przyjmuje sakramenty. A jeśli nie żyje w stanie laski uswięcajacej to jest już problem sam w sobie - wg mnie - a nie to ze ktoś go może przeklnąć.

Cz wrz 11, 2014 6:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
@bergamotka
O sakramentaliach, klątwach znalazłem ciekawy tekst tutaj:
Czy jest różnica między wodą święconą a egzorcyzmowaną?
A poniżej przytoczony w tekście cytat z książki ks. G. Amorth`a -
Wyznania egzorcysty
Cytuj:
„Woda egzorcyzmowana (zwana także pobłogosławioną, nie mylić z wodą święconą), sól i olej egzorcyzmowane są to środki, które stosowane z wiarą (!), pomagają przepędzić moc złych duchów, spożywane służą zdrowiu duszy i ciała oraz chronią miejsca przed wpływem sił demonicznych. Woda święcona służy również obronie przed złym duchem”

Cz wrz 11, 2014 10:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Niewykluczone że po prostu nie bardzo to chwytam. Nie wiem, może gdy mowa jest o sakramentaliach jest oczywistym i niejako w domyśle życie sakramentalne. Ale wtedy jednak to one chyba zapewniają ochronę duchową a sakramentalia są pomocnicze?
Oczywiście. Co nie znaczy że są zbędne.
Cytuj:
Podobnie jest z dzialaniem klatw - nie rozumiem jak maja zadzialać na kogoś kto żyje w stanie laski uswiecajacej i regularnie przyjmuje sakramenty.
Obawiam się, że to nie jest aż tak proste. Zwłaszcza jeśli przeklinającym jest np. rodzic.
Cytuj:
A jeśli nie żyje w stanie laski uswięcajacej to jest już problem sam w sobie - wg mnie - a nie to ze ktoś go może przeklnąć.
Oczywiście.

Cz wrz 11, 2014 10:41 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3