Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:14 pm

W któym momencie zaczyna się bluźniersto? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post W któym momencie zaczyna się bluźniersto?
ludzie w różny sposób bluźnią, np. opowiadają dowcipy (sam znam 5 o Panu Jezusie których oczywiście nie opowiadam i nie śmieję się z nich)

są inne dowcipy o niebie i piekle - czy one też są bluźnierstwem??? wiecie zaczynają się "do bram nieba przyszedł..."

także chciałem zapytać czy mówienie w różnych sytuacjach "O Jezu" albo "Jezu Chryste" itp. czy tu granica jest przekroczona?

a nie przeżegnanie się mijając kościół czyli można powiedzieć "olewanie" Najświętszego Sakramentu czy też jest bluźnierstwem???

co ludzie jeszcze robią narażając się na gniew Pana? gdzie jest granica

Ostatnio edytowano So wrz 20, 2014 7:23 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Wielka litera w wyrazie rozpoczynającym tytuł wątku

So wrz 20, 2014 12:01 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: W któym momencie zaczyna się bluźniersto?
Wszystko zależy od kontekstu..

waznyczlonek napisał(a):
ludzie w różny sposób bluźnią, np. opowiadają dowcipy (sam znam 5 o Panu Jezusie których oczywiście nie opowiadam i nie śmieję się z nich)

Też mnie nie bawią

Cytuj:
są inne dowcipy o niebie i piekle - czy one też są bluźnierstwem??? wiecie zaczynają się "do bram nieba przyszedł..."

A tu to różnie. Bywają dowcipy pouczające. Parę nawet słyszałem w kościele na kazaniach.

Cytuj:
także chciałem zapytać czy mówienie w różnych sytuacjach "O Jezu" albo "Jezu Chryste" itp. czy tu granica jest przekroczona?

Wszystko zależy.. Jeśli wypowiedziane jest to w zmartwieniu jakimś, poważnie, to niekoniecznie to musi być grzech.. Zwłaszcza jeśli imienia Jezusa używamy z wiarą

Cytuj:
a nie przeżegnanie się mijając kościół czyli można powiedzieć "olewanie" Najświętszego Sakramentu czy też jest bluźnierstwem???

Eeeee.. to chyba nie. Bluźnierstwem jest wyszydzanie, nabijanie się z Imienia Pana, z Sakramentów itp, natomiast zaniechanie przeżegnania się, zwłaszcza jak się gdzieś idzie, jedzie, w pośpiechu - raczej nie..

So wrz 20, 2014 9:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Eeeee.. to chyba nie. Bluźnierstwem jest wyszydzanie, nabijanie się z Imienia Pana, z Sakramentów itp, natomiast zaniechanie przeżegnania się, zwłaszcza jak się gdzieś idzie, jedzie, w pośpiechu - raczej nie..
Trzeba uważać żeby nie zamienić naszej wiary w coś, co się koncentruje na grzechu i wszędzie go nerwowo szuka. Grzech nie leży w centrum Nowego Przymierza.

So wrz 20, 2014 10:00 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
jest jeszcze piosenka Roberta Gawlińskiego pt. "Eli laba sabahtani" słyszałem, że kościół się burzył, słuchanie tej piosenki chyba nie jest bluźnierstwem nie? ale czy autor nie zbluźnił tworząc taką piosenkę?

So wrz 20, 2014 10:48 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pytasz o dowcipy dot. spraw świętych.
A analogicznie, jeżeli ktoś by dowcipkował o kimś kogo kochasz o osobie tobie bliskiej np. matce to podejrzewam, że nie było by to wcale dla Ciebie śmieszne a wręcz przeciwnie mogło by nawet w jakiś sposób ciebie dotknąć czy obrazić.
To co mówimy powinno być opatrzone jakimś taktem, wrażliwością i pozbawione braku szacunku .
Myślę , że ludzie często nieświadomie opowiadają sobie dowcipy i żarty które mogą ranić uczucia słuchających. Świadome zaś naśmiewanie się z innych czy z wiary i symboli tow. jest zwykłem świństwem i dodatkowo niezrozumieniem samego siebie . Może opowiem to wersją żartobliwą: np coś takiego

Pewien ignorant mówi do kapłana:
-Chrześcijaństwo istnieje już dwa tysiące lat a ja nie widzę aby ludzie zmienili się na lepsze .
Kapłan na to :
-Woda istnieje od miliardów lat , a niech pan się przyjrzy swojej szyi.

Dowcip czasem bywa pouczający - jak pisze przedmówca.
Często dowcipem można ,,rozładować,, jakąś napięta sytuacje, zagaić towarzystwo. Należy jednak pamiętać by nie obrazić i nie ośmieszyć nikogo.

So wrz 20, 2014 11:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bluźnierstwo może zacząć się nawet wtedy, gdy np. masz dach nad głową, masz co jeść, a narzekasz. Wg mnie to już można nazwać bluźnierstwem przeciwko Bogu.

So wrz 20, 2014 11:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):
Bluźnierstwo może zacząć się nawet wtedy, gdy np. masz dach nad głową, masz co jeść, a narzekasz. Wg mnie to już można nazwać bluźnierstwem przeciwko Bogu.

Moim zdaniem trochę przesadziłaś . Uważasz ,że człowiek nie może już wcale po przekomarzać się z Bogiem :) . Ja myślę , że nawet On lubi się czasem z nami podroczyć :D .

So wrz 20, 2014 12:40 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
no a co z piosenką Eli laba sabahtanii? mogę spokojnie słuchac?

So wrz 20, 2014 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
waznyczlonek napisał(a):
no a co z piosenką Eli laba sabahtanii? mogę spokojnie słuchac?
No nie wiem czy ja bym mógł spokojnie słuchać gdyby mi ktoś śpiewał coś takiego jak "Eli laba sabahtani" zamiast Eli lamach sabachtani... ;)

So wrz 20, 2014 3:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zamiast "czy mogę" spytaj się raczej "czy jest to w porządku wobec mojego Pana?"

So wrz 20, 2014 5:01 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
łukasz22 napisał(a):
Uważasz ,że człowiek nie może już wcale po przekomarzać się z Bogiem :) . Ja myślę , że nawet On lubi się czasem z nami podroczyć :D .

Myślę, że przykład Jonasza jest tu dość trafny. Jemu nie podobało się co Bóg uczynił w Niniwie, oburzył się i pogniewał na Pana Boga "śmiertelnie". Nie chciał, aby ci grzesznicy a Niniwy dostąpili miłosierdzia. Jonasz nie udawał przed Bogiem, ale był szczery, a oto Panu Bogu chodzi.

W Niebie dzwoni telefon, odbiera Anioł i woła:
- Panie Boże, ateiści do ciebie!
- Powiedz im, że mnie nie ma

Pn wrz 22, 2014 1:31 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
-----
pewni rodzice mieli kilkoro dzieci, wszystkie były grzeczne i posłuszne a jeden syn był straszny urwis. rodzice postanowili go oddac do zakonu na jakiś czas. po tygodniu pytają się zakonników jak spisuje się ich syn a oni mówią, że bardzo grzeczny robi wszystko co każemy. więc oni poszli do niego i pytają się - dlaczego w domu byłem nieposłuszny a tu jesteś grzeczny
a on odpowiada:
- słuchajcie tu się nie cackają; widziałem ukrzyżowanego faceta
-----
mam nadzieje, że nie grzeszyłem pisząc ten dowcip

Śr wrz 24, 2014 10:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Amerykańska wycieczka zwiedza domki pustelników, Przewodnik opowiada: ten zakon pustelników zawsze był nieliczny, w pewnym okresie żył tylko jeden pustelnik, obecnie można ich policzyć na palcach.
Jeden wycieczkowicz idzie i się zastanawia:
"tylko jeden? jak to możliwe, gdyby zostało dwóch, to jeszcze dało by się odtworzyć populację, ale z jednego?"

Cz wrz 25, 2014 9:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Chyba to już gdzieś było:

Powódź 100-lecia..
Woda podchodzi pod domy, wojsko i straż pomaga w ewakuacji, podjeżdżają na plebanię - proszę księdza, proszę się ewakuować z nami. Proboszcz grzecznie odmawia: nie, dziękuję, Pan Bóg mnie uratuje.
Woda już wlewa się do domostw, kościół na wzniesieniu, w nim schronił się proboszcz. Podjeżdżają do niego amfibią - proszę księdza, niech ksiądz jedzie z nami, woda się cały czas podnosi. Zacny faroż: Nie, dziękuję. Pan Bóg mnie uratuje.
Woda zakryła już dachy domów, kościół też zalany, ksiądz w dzwonnicy. Podpływają ratownicy w motorówce: Proszę się ewakuować, woda jeszcze się podnosi. Ksiądz (jak i poprzednio): nie, dziękuję, Pan Bóg mnie ocali.
Woda się podniosła, zalała dzwonnicę. Dusza księdza puka do bram Nieba. Ksiądz nieco rozgoryczony do Pana Boga z pretensjami: Panie! A tak Tobie ufałem, tak Tobie wierzyłem.. Pan Bóg na to: Głupcze! Przecież posyłałem po ciebie - 3 RAZY!

Pt wrz 26, 2014 12:18 pm