Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 17, 2019 1:22 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Mały Książę napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Powiedz mi, proszę, jakie łaski od Boga otrzymujesz w czasie Mszy Trydenckiej, a których nie otrzymasz na NOM?

Odsyłam do analizy kardynałów(...)

Nie pytam o analizy kardynałów. Wskaż, proszę, jakie łaski od Boga można otrzymać w czasie Mszy Trydenckiej, a których nie otrzymamy na Mszy sprawowanej w NOM?

So maja 11, 2019 9:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie pytam o analizy kardynałów. Wskaż, proszę, jakie łaski od Boga można otrzymać w czasie Mszy Trydenckiej, a których nie otrzymamy na Mszy sprawowanej w NOM?

Łaski są takie same, gdyż są to dwie formy jednego rytu rzymskiego. Łaska to po łacinie gracja. Maryja jest gr.kecharitomene, obłaskawiona, pełna łaski czyli pełna gracji. Łaski jakie otrzymujemy na Mszy św. są takie same jak na Golgodzie podczas Męki Pańskiej, jedynie sposób ofiarowania jest różny: Msza św. jest ofiarą bezkrwawą a ofiara Krzyża była ofiarą krwawą. Z Bogiem i Maryją! :)

So maja 11, 2019 9:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):

Łaski są takie same, gdyż są to dwie formy jednego rytu rzymskiego.

To powiedz mi: Co utracił lud, kiedy w Kościele nastąpiło przejście z Mszy Trydenckiej na NOM?

So maja 11, 2019 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To powiedz mi: Co utracił lud, kiedy w Kościele nastąpiło przejście z Mszy Trydenckiej na NOM?

Obecnie nie ma w Kościołach:
- chorału gregoriańskiego.
- łaciny (której zachowanie zalecił Sobór powszechny w Trydencie).
W ogóle lud Boży praktycznie utracił nadzwyczajną formę rytu rzymskiego, która została zmarginalizowana - a przecież większość świętych katolickich uczestniczyła w starej Mszy św. Pozdrawiam

So maja 11, 2019 9:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):

Obecnie nie ma w Kościołach:

Pytałem o łaski od Boga.

So maja 11, 2019 10:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Do modernistów:
My, tradycjonaliści, nie mamy pretensji o nową Mszę, czyli reformę Mszału Rzymskiego - bo to się dokonywało wielokrotnie - ale o to,że gdy wprowadzono Mszę św. bł.Pawła VI, stara Msza św. została praktycznie zakazana. Oczywiście oficjalnie była dopuszczona do celebracji pod warunkami, ale praktycznie została ograniczona w taki sposób,że dostęp do niej stał się trudniejszy. Pozdrawiam

Dawne dzieje (częściowo spowodowane schizmą lefebvre'stowską, gdyż potraktowano Tridentinę jako sposób na protest przeciw Soborowi).
W każdym razie dziś takich ograniczeń nie ma.
Prawda jest dużo bardziej prozaiczna - nie ma zbyt wielu chętnych do uczestnictwa w tej formie.

So maja 11, 2019 10:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey, Twoja sugestia, że to "nie najlepszy wybór" jest bardzo subiektywna i trochę jakbyś był zwyczajnie uprzedzony do Mszy Trydenckiej.

Ja już kilkanaście razy w takich Mszach uczestniczyłem. Śpiewanie psalmu przez trzy dziewczyny z ambony na raz jest nawet niezgodne z prawem liturgicznym.

Barney, ja mam zupełnie inne doświadczenia. W Rzeszowie i Lublinie w niedzielę był zawsze cały kościół wypełniony ludźmi, więc nie można tak generalizować. Msza była sprawowana 15 minut po NOM, więc widziałem ile osób opuszcza świątynię, i to było o połowę mniej. I też pomyślałem: O, na Trydencką więcej ludzi przychodzi... tylko, że NOM w niedziele w niektórych kościołach jest 5,6,7, a nawet i 8.

Można w ogóle napisać, że mało ludzi chodzi do kościoła w niedzielę. A na Zachodzie? Liczby nie są żadnym wyznacznikiem słuszności Eucharystii w takim czy innym rycie.

A jutro... jadę na Mszę Trydencką :) Z Bogiem!

So maja 11, 2019 10:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Barney, ja mam zupełnie inne doświadczenia. W Rzeszowie i Lublinie w niedzielę był zawsze cały kościół wypełniony ludźmi, więc nie można tak generalizować. Msza była sprawowana 15 minut po NOM, więc widziałem ile osób opuszcza świątynię, i to było o połowę mniej. I też pomyślałem: O, na Trydencką więcej ludzi przychodzi... tylko, że NOM w niedziele w niektórych kościołach jest 5,6,7, a nawet i 8.
No własnie. Jak jest jedna tridentina to chętni z całego miasta się zjeżdżają. Jest ich w skali całości niewielu.

Cytuj:
Można w ogóle napisać, że mało ludzi chodzi do kościoła w niedzielę. A na Zachodzie? Liczby nie są żadnym wyznacznikiem słuszności Eucharystii w takim czy innym rycie.
SŁuszności nie. Ale tego, w jakim należy odprawiać dla tych ludzi - jak najbardziej.

So maja 11, 2019 11:08 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jockey, Twoja sugestia, że to "nie najlepszy wybór" jest bardzo subiektywna i trochę jakbyś był zwyczajnie uprzedzony do Mszy Trydenckiej.

Ja już kilkanaście razy w takich Mszach uczestniczyłem. Śpiewanie psalmu przez trzy dziewczyny z ambony na raz jest nawet niezgodne z prawem liturgicznym.

A czytać ze zrozumieniem to cię nauczono? Czy może z jakiejś sekty jesteś ze wygrywasz z kontekstu. Przeczytaj co ja pisałem ze Moim zdaniem.... czyżbyś odbierał mi prawo do własnego zdania?
A co do psalmu nie spotkałem nigdy trzech osób. Dwie to owszem było. Najczęściej jednak widzę jedna osobę.
Ja bym niektórym kantorom zabronił śpiewać. Fałszują ze aż uszy bolą.

So maja 11, 2019 11:14 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey, dlatego napisałem, że subiektywna. Wypadałoby zmienić ton tych postów, bo aż kipi z nich agresja.

I proszę przestań mnie łaskawie obrażać jakimiś insynuacjami w formie pytań o przynależność do sekty... albo o to czy byłem pod krzyżem jak Chrystus umierał. Bo to trochę nie przystoi moderatorowi forum katolickiemu. Zwłaszcza, że już do mnie jakichś wielkich pretensji mieć nie chyba nie możesz. Szanujmy się, a nie uciekajmy do personalnych wycieczek.

Barney, może być i dwóch i trzech i jest pośród nich Chrystus... tam gdzie się w Imię Jego gromadzą... Nie ma co się licytować o statystyki i liczby, bo to jest drugorzędna rzecz. Ludzie jak chodzą na NOM, to przeważnie od dziecka są prowadzeni za rękę, potem sami uczęszczają.

Ja w ogóle o czymś takim jak Msza Trydencka, to dowiedziałem się grubo po dwudziestu latach życia, bo zupełnie starczała mi świadomość, że jest NOM.

Dopiero podczas pobytu w zakonie coś więcej od księdza liturgisty się dowiedziałem i jednego z zakonników. W moim środowisku, rodzinie, wśród znajomych nikt nie chodzi na Mszę Trydencką, więc skąd miałem się dowiedzieć? Ona niejako zeszła na bardzo odległy plan.

Owszem, od śp. babci jako dziecko usłyszałem, że "kiedyś ksiądz stał tyłem i po łacinie odprawiał". To jednak zbyt mała "wiedza" :wink:

W 99.9% mamy wszędzie NOM, więc nie ma co narzekać i spekulować, bo i tak Msza Trydencka jest "w podziemiu".

W dużej diecezji lubelskiej jest raptem kilka kościołów, w których taka Msza jest sprawowana, więc szkoda też oczekiwać, że ludzie skądś będą czerpać informacje. Dla żadnych grup turystycznych, pielgrzymkowych kapłani Mszy Trydenckiej nie sprawują... czasami można odnieść wrażenie, że część ludzi chciałaby i ten niewielki procent zlikwidować i w ogóle "wyrzucić".

Dziś ludzie skazani nieco na medialny przekaz jak słyszą o Kościele, to tylko o pedofilii i nowych filmach jak ten Sekielskiego... Niestety. Myślę, że jak Bóg ze chce to i bez reklam w końcu ludzie przyjdą na Mszę Trydencką - niby przez przypadek jak ja ;)

A w teologii nie ma przypadków tylko Opatrzność Boża. I dziękuję codziennie, że poznałem ten ryt i mam możliwość uczestniczenia we Mszy Trydenckiej.

So maja 11, 2019 11:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
A mi powrót do łaciny wygląda na diabelską robotę: próbę rozbicia Kościoła, próbę konfliktowania wierzących, nieposłuszeństwo wobec biskupów ...

Dom Prosper Guéranger OP (1840)

Nienawiść do łaciny jest wrodzona wszystkim wrogom Rzymu. Uznają ją oni za więź łączącą wszystkich katolików na całym świecie, za arsenał ortodoksji przeciw subtelnościom ducha sekciarskiego. Musimy przyznać, że mistrzowskim posunięciem jest wypowiedzenie wojny temu świętemu językowi. Gdyby udało im się go kiedyś zniszczyć, byliby na prostej drodze do zwycięstwa.

Pius XII, encyklika Mediator Dei

Posługiwanie się językiem łacińskim, którego używa wielka część Kościoła, jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki.

Coś co "jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki" wygląda moderatorowi na diabelską robotę.

So maja 11, 2019 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No i dobrze - bardzo dobrze - że bywa odprawiana Msza Trydencka.
Byle nie pyszczyć na inny mszał i nie wciskać tridentiny tam, gdzie ludzie chcą NOM. Bo niby w imię czego?

koziels napisał(a):
Jockey napisał(a):
A mi powrót do łaciny wygląda na diabelską robotę: próbę rozbicia Kościoła, próbę konfliktowania wierzących, nieposłuszeństwo wobec biskupów ...

Dom Prosper Guéranger OP (1840)

Nienawiść do łaciny jest wrodzona wszystkim wrogom Rzymu. Uznają ją oni za więź łączącą wszystkich katolików na całym świecie, za arsenał ortodoksji przeciw subtelnościom ducha sekciarskiego. Musimy przyznać, że mistrzowskim posunięciem jest wypowiedzenie wojny temu świętemu językowi. Gdyby udało im się go kiedyś zniszczyć, byliby na prostej drodze do zwycięstwa.

Pius XII, encyklika Mediator Dei

Posługiwanie się językiem łacińskim, którego używa wielka część Kościoła, jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki.

Coś co "jest widocznym i pięknym znakiem jedności, oraz skutecznym lekarstwem przeciw jakimkolwiek skażeniom autentycznej nauki" wygląda moderatorowi na diabelską robotę.
Sorry, ale dawno już ani języka łacińskiego nie "używa wielka część Kościoła" ani nie jest on dla Koscioła znakiem jedności.
Inne czasy. Można mówić że źle się stało, ale takie są fakty.

Zauważyłeś, że ten, kto wprowadził NOM to też papież? ;)

So maja 11, 2019 11:51 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney, a to nie do mnie pytanie... Ja w życiu nie napisałem i nie powiedziałem, żeby zlikwidować NOM. I nigdy tego nie napiszę. Przez jakiś okres czasu dzień w dzień posługiwałem jak ministrant, potem na studiach, czy jako nowicjusz do NOM. I kochałem tę służbę przy ołtarzu.

Ludzie chcą uczestniczyć w NOM, mają w Polsce dziesiątki tysięcy kościołów. Proszę bardzo. Chcą na Trydencką, to trzeba poszukać, popytać, rozejrzeć się... i trochę "z siebie dać".

Wolny wybór i uznanie jednej i drugiej Mszy to nasz duchowy fundament. Czemu w ogóle te Msze sobie przeciwstawić? Nie można nie wiem, np. raz na miesiąc czy pół roku pojechać na Mszę Trydencką - ale jak ktoś chce i pragnie? Przecież przymusu nie ma...

So maja 11, 2019 11:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney, a to nie do mnie pytanie... Ja w życiu nie napisałem i nie powiedziałem, żeby zlikwidować NOM. I nigdy tego nie napiszę. Przez jakiś okres czasu dzień w dzień posługiwałem jak ministrant, potem na studiach, czy jako nowicjusz do NOM. I kochałem tę służbę przy ołtarzu.

Ludzie chcą uczestniczyć w NOM, mają w Polsce dziesiątki tysięcy kościołów. Proszę bardzo. Chcą na Trydencką, to trzeba poszukać, popytać, rozejrzeć się... i trochę "z siebie dać".

Wolny wybór i uznanie jednej i drugiej Mszy to nasz duchowy fundament. Czemu w ogóle te Msze sobie przeciwstawić? Nie można nie wiem, np. raz na miesiąc czy pół roku pojechać na Mszę Trydencką - ale jak ktoś chce i pragnie? Przecież przymusu nie ma...

https://kosciol.wiara.pl/doc/4151201.Ka ... o-liturgie

N maja 12, 2019 11:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney, a to nie do mnie pytanie... Ja w życiu nie napisałem i nie powiedziałem, żeby zlikwidować NOM. I nigdy tego nie napiszę.
A ja nigdy nie napiszę, by zlikwidować tridentinę.

Nie wszystko co piszę w odpowiedzi Tobie dotyczy Ciebie (wiem, że Ty nie deprecjonujesz innych mszałów).

Cytuj:
Wolny wybór i uznanie jednej i drugiej Mszy to nasz duchowy fundament. Czemu w ogóle te Msze sobie przeciwstawić?
100% racji.
O to właśnie mi cały czas chodzi.

N maja 12, 2019 11:15 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona