Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 22, 2020 8:03 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 334 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 23  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
mniszek_pospolity napisał(a):
Być może jest coś w tym co piszesz. Ja takich "badań" i statystyk nie prowadzę. Możliwe, że część osób wierzących szuka i znajduje to czego im brak we Mszy Świętej posoborowej. Jaki jest przypływ/odpływ to nie wiem. U mnie w parafii nic się nie zmieni w tej kwestii, ale jak wspomniałem wcześniej w Lublinie nie jest źle jeżeli chodzi o możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej sprawowanej w klasycznym rycie rzymskim.

Ja wiem co ludziom brakuje w NOM. Katolickiej aktywności jaką jest uwielbienie i adoracja Boga w ciszy. Tak mi się wydaje.Przynajmniej mi tego brakuje.

N maja 24, 2020 11:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ktoś Ci broni przyjść do kościoła poza Mszą i adorować Boga w ciszy?

Pn maja 25, 2020 7:05 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):

A dlaczego nie może szukać tej ciszy i skupienia także podczas Mszy?

Pn maja 25, 2020 1:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

Skupienie podczas Mszy powinno być automatyczne, natomiast nie jest nim cisza, ponieważ jest to sprawowana we wspólnocie Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna, a nie indywidualna modlitwa.
Jak ktoś chce w ciszy adorować Boga, to ma taką możliwość poza Mszą.

Pn maja 25, 2020 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeżeli chodzi o mnie, to po części zgadzam się z Yarpenem. Cisza moim zdaniem nie jest konieczna akurat podczas Mszy Świętej. Można w ciszy i spokoju adorować Pana Jezusa poza Mszą Świętą, czy innymi nabożeństwami. W kościele, bocznej kaplicy adoracji itd.

Mi z kolei brak na Mszach śpiewu gregoriańskiego. Choć są takie Msze w nowym rycie gdzie części stałe są śpiewane chorałem i po łacinie. I nie jest to tylko "Amen", ale np. wyznanie wiary, hymn, święty, święty, święty - czyli części stałe. Np. u benedyktynów w Tyńcu taka Msza Święta konwentualna (ze wspólnotą wszystkich mnichów) jest co niedziela o 10.30

Pn maja 25, 2020 2:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

Uważam, że tę ciszę wewnętrzną to trzeba w sobie znaleźć. To znajdowanie to czas. To wcześniejsze przyjście na mszę. Widzisz kolejne etapy ofiary i możesz się na tym skupić. Musisz je znać.
Jeśli nie masz w sobie tej ciszy to msza w rycie Trydenckim nie pomoże. Odlecisz podczas ciszy myślami w inną rzeczywistość. Jaki sos do tego mięsa? Ta kobieta nie potrafi się ubrać stosownie do kościoła. Mało mamy takich uwag na forum, że forumowicz widzi nawet bieliznę na jednej mszy a na drugiej nie potrafi dojrzeć?
Nie ma chyba poworotu do mszy tradycyjnej tak jak nie ma powrotu do filmów przedwojennych. Inne tempo. Człowiek jest inny. Powinna to być propozycja dla tych, którzy tego chcą. W dużych miastach nie ma problemu, można więc dojechać. Widać po transmisjach, że zainteresowanie było dużo mniejsze niż mszami, które znamy. Wybór dano.

Pn maja 25, 2020 2:43 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mi przyszło coś jeszcze na myśli i domyślam się przyczyny tęsknoty do Mszy Trydenckiej - z resztą Mniszek na to zwrócił uwagę. Nie w każdym kościele dba się o DOBRĄ oprawę muzyczną - a dobrze wykonana muzyka ma duży wpływ na odbiór treści jakie są w czasie Mszy czy innego nabożeństwa.
Przykład na sobie (jako zwykłego "użytkownika"). W poprzedniej mojej parafii pracował wysokiej klasy organista (profesor muzykologii z resztą), już odszedł na emeryturę. Jak on miał natchnienie, to mury drżały, a słuchacz stawał się taki maciupki. Przykładowo Suplikacje zaczynał od piano, prawie pianissimo, by końcowe Święty Boże, Święty Mocny na pełnym fortissimo - to dawało naprawdę niesamowity efekt. W obecnej mojej parafii organista się stara.. no właśnie..

Pn maja 25, 2020 3:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś czytałam wypowiedzi organistów po uczelniach muzycznych. Skarżyli się, ze proboszczowie nie są zainteresowani ich zatrudnianiem, bo są po prostu drożsi. A taniocha jak taniocha - taka też jakość. Kiedyś zapytałam proboszcza czy tego kościoła jakoś nie można trochę dogrzać w zimie. Odpowiedział mi, że to forma pokuty. On byl słabego zdrowia a w tym zimnie przestał chorować. Poza tym nie można go ogrzewać, bo to szkodzi murom. Albo to jemu pomaga albo szkodzi murom...a gdzie jest wierny? Nakłada mu pokutę? Organista też był mizerny i straszliwie leniwy, więc organy swoje a ludzie swoje na tyle temp ile było to możliwe.
Jego następca nie tylko dogrzewa kościół, ale założył na czas zimy kotary, by mu ciepło nie uciekało. Na większe uroczystości zaprasza do instrumentu inną osobę, czyli wie że to ważne.
Te wszystkie elementy wspólnie wpływają na atmosferę całej mszy. Jest sporo dobrowolności, więc czynnik ludzki staje się bardzo ważny.

Pn maja 25, 2020 4:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
U mnie organiści jak i kościelni zmieniają się z prędkością światła i wcale nie przesadzam (już ich nie zliczę). Była pani organistka co pięknie śpiewała i przed Mszą chciała z ludźmi ćwiczyć grając im i wyświetlając tekst. Była zaangażowana. Teraz to...mniejsza z tym.

A pewna pani świecka na pieśń po Komunii wymyśliła to takie "Alleluja" czy "Halleujah", kojarzycie? W filmie animowanym Shrek było jak Fiona miała wychodzić za mąż za tego małego gościa (jakiegoś lorda) - tak to pasowało... no może na ślub, ale to w ogóle ma coś z katolicyzmem wspólnego? Pytam, bo naprawdę nie wiem.

Pn maja 25, 2020 4:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Podczas Mszy Świętej to może nie, ale podczas adoracji (a także przed Mszą Świętą) cisza by się przydała.
Ale nie, wszyscy mają ambicje by "prowadzić" adorację - w rezultacie nie można adorować, tylko trzeba odmawiać, śpiewać itd.
Podobnie przed Mszą Świętą - bez szans się skupić, bo lecą "modlitewki".

Pn maja 25, 2020 5:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To zależy od parafii. W mojej rodzinnej, tak samo jak w obecnej, nic takiego nie ma. I przed Mszą, i po niej, można się pomodlić w ciszy.

Pn maja 25, 2020 5:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś byłem na Adoracji nie prowadzoną. Niestety nie było dane pobyć w ciszy. Przyszło kilka pań i postanowiły odmawiać wspólnie różaniec. Mimo, że ksiądz prosił wcześniej o ciszę. Najwidoczniej były mądrzejsze od księdza.
Są ludzie których cisza męczy.
Uważam, że cisza jest potrzebna ale jak chcę ciszy to udaję się do Kościoła gdzie jest wystawienie Najświętszego Sakramentu przez cały dzień. Polecam takie rozwiązanie.

Pn maja 25, 2020 5:42 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skupienie podczas Mszy powinno być automatyczne, natomiast nie jest nim cisza, ponieważ jest to sprawowana we wspólnocie Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna, a nie indywidualna modlitwa.
Jak ktoś chce w ciszy adorować Boga, to ma taką możliwość poza Mszą.

A to podczas Mszy już nie można adorować Boga? Wszak jednym z celów Mszy Św. jest oddanie Stwórcy należnej czci i hołdu.
Nie rozumiem też za bardzo tego, że sprawowanie liturgii we wspólnocie wyklucza ciszę. Rozumiem czytania, czy wszystkie części, w których lud modli się razem z kapłanem, odpowiada. Jednak gdy słowa modlitwy wypowiada sam kapłan i czyni to po cichu/szeptem, to to jakoś umniejsza wadze liturgii?

merss napisał(a):
Uważam, że tę ciszę wewnętrzną to trzeba w sobie znaleźć. To znajdowanie to czas. To wcześniejsze przyjście na mszę. Widzisz kolejne etapy ofiary i możesz się na tym skupić. Musisz je znać.
Jeśli nie masz w sobie tej ciszy to msza w rycie Trydenckim nie pomoże. Odlecisz podczas ciszy myślami w inną rzeczywistość. Jaki sos do tego mięsa? Ta kobieta nie potrafi się ubrać stosownie do kościoła. Mało mamy takich uwag na forum, że forumowicz widzi nawet bieliznę na jednej mszy a na drugiej nie potrafi dojrzeć?

Nie do końca się zgodzę. Tzn. owszem, trzeba to w sobie odnaleźć, ale sądzę też, że forma, ryt jak najbardziej może w tym pomóc. Może pomóc się tego skupienia nauczyć i może pomóc poznać lepiej samą treść Mszy. Nigdy na Mszy tradycyjnej nie zdarzyło mi się to "odpłynięcie", o którym mówisz, a na NOM i owszem. Może to kwestia tego, że forma tridentiny wymaga jednak pewnego zaangażowania się, pewnego wysiłku, nikt tam nie prowadzi za rękę. Trudniej wtedy o takie "mechaniczne" uczestnictwo, przy którym łatwiej się zawiesić.
Cytuj:
Nie ma chyba poworotu do mszy tradycyjnej tak jak nie ma powrotu do filmów przedwojennych. Inne tempo. Człowiek jest inny. Powinna to być propozycja dla tych, którzy tego chcą. W dużych miastach nie ma problemu, można więc dojechać. Widać po transmisjach, że zainteresowanie było dużo mniejsze niż mszami, które znamy. Wybór dano.

Msza a filmy przedwojenne? Hmm, no ciekawe porównanie. Jeśli będziemy patrzeć na Mszę jako na rodzaj widowiska, spektaklu to pewnie tak, ale chyba nie o to tu chodzi, prawda? Msza to nie jest przejaw ludzkiej działalności artystycznej czy rozrywkowej, tylko Najświętsza Ofiara Ciała i Krwi Chrystusa, a zatem nie może podlegać wymogowi dopasowania do współczesnej wrażliwości czy mentalności. Właśnie takie myślenie - żeby było "nowocześniej" - prowadzi do nadużyć i do dewastowania sacrum.

A co do zainteresowania transmisjami, to pewnie, że Msza tradycyjna jest i jeszcze długo będzie mniej popularna. Trudno, by po 40 latach chowania jej po kątach było inaczej.

Pn maja 25, 2020 6:16 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Msza Trydencka śpiewana łączy jedno i drugie. Można śpiewać, modlić się na głos, a także w ciszy i skupieniu np. podczas Kanonu.

Pn maja 25, 2020 7:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeśli oddzilelasz mszę od widowiska to przypisujesz wiernym głęboką pobożność. Z wyjątku czynisz zasadę. Zasada jest taka, że długa msza zniechęca. Dlaczego nie chodzicie na Boską Liturgię? Za długa. To typowa odpowiedź prawosławnego. Podrzuciłam link do mszy prawoslawnej - niebo wskazuje jak wierni modlą się myśląc o wszystkim tylko nie tym co należy. Gesty wykonują a myślami sa daleko od Boga. To uchwycenie rzeczywistości.
Ja znam oba ryty mszy, więc potrafię wybrać. Wybieram nie dla pokuty. Przeciętny wierny nie wie co się dzieje na mszy, więc jak nie rozumie istoty to chociaż odpowiada.
Co zauważają dziś psycholodzy nowego? Brak umiejętności skupienia u dzieci. Kilku minut nie potrafią w spokoju wytrzymać, wciąż muszą być w ruchu, edukacja obrazem tak działa. Prawosławni więc szczerze odpowiadają, że za długo. Znam czasy trwania mszy w okolicznych kościołach. Dlaczego znam?
Sprawdziłam w swoim miejście rodzinnym. Pół milionowe miasto i jedna msza w rycie Trydenckim, tak mi Google wyświetliły. Dzisiejsi 60 -70.latkowie powinni pamiętać z dzieciństwa/mlodości tę mszę, więc nie ma problemu, by zechcieli w niej uczestniczyć. Nie chcą. Są na mszach w rycie Trydenckim młode osoby, nieliczne jak widać. Inni mają też chyba dostęp do tradycji?

Oglądalam Triduum Paschalne jak to wyglądało w różnych miejscach w sieci. W kościele mogło być 5 osób. Reszta więc brała udział on line. W rycie Trdenckim oglądało ok 230 (mniej) osób. Na razie tak wygląda zapotrzebowanie. Ze starszych ludzi powinno się uzbierać znacznie więcej. W końcu to nawet powrót do czasów młodości.
W momencie zmian mszy w moim mieście rodzinnym sprawa wyglądała tak. O godz. 7.30 była msza po łacinie. Puste ławki. Na kolejnych mszach kościół pękał w szwach. Tak wierni zareagowali na tę zmianę. Cieszyła ich msza w języku ojczystym. Innych zmian nie zauważyli. Pieśni były te same i nieprawdą jest, że były wszędzie śpiewy gregoriańskie. Ludzie nie zauważyli zmian, to dziś się snuje jakieś niestworzone historie.

Pn maja 25, 2020 7:03 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 334 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 23  Następna strona