Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 02, 2020 12:39 pm

Czy do wiary konieczna jest wspólnota? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy do wiary konieczna jest wspólnota?
Cześć!

Od początku tego roku zaczęłam się nawracać. Kiedy zaczęłam pogłębiać swoją wiarę, zaczęła mnie nurtować jedna kwestia. Ale żeby wyjaśnić w czym rzecz, powiem najpierw kilka zdań o sobie:

Jestem introwertykiem. Nie wartościuję tego. Po prostu kameralność sprawia mi więcej przyjemności i uważam, że rozmowy w cztery są dużo treściwsze i bardziej naturalne, niż przerzucanie się anegdotami/przekrzykiwanie wzajemnie swoich racji (w zależności od spotkania). Lubię też sama spędzać czas.

A teraz w skrócie moja historia:

W Boga wierzyłam zawsze, ale mimo to religijność brała się we mnie z wychowania, a nie z własnych przekonań. Dlatego przez pewien czas byłam daleko od Kościoła. Moja arogancja doprowadziła mnie wtedy do myślenia, że po co mi kościół, sama jestem wystarczająco mądra, żeby dać sobie ze wszystkim radę. Wtedy do tego wszystkiego dochodziła pycha, poczucie wyższości (naprawdę byłam tak naiwna, że wydawało mi się, że inni nie są dla mnie wystarczająco inteligentni. Bez większych trudności i skrupułów manipulowałam ludźmi i ich uczuciami). Generalnie nie byłam zbyt dobrą i empatyczną osobą, czego oczywiście dzisiaj żałuję.
Na szczęście wszystkie te fałszywe przeświadczenia mnie opuściły.

I tu istota sprawy:

Wszędzie, gdzie trafiam w moich poszukiwaniach Boga (czy wirtualnie w katolickim internecie, czy osobiście na mszy, czy w Biblii) tak bardzo podkreśla się znaczenie wspólnoty.

Ale moja osobowość - to moja osobowość, nie uważam, że bycie typem samotnika to coś złego. Lubię siebie taką, jaka jestem. Zapisałam się na rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym i ku mojemu zaskoczeniu, oprócz mszy, konferencji i wspólnej modlitwy, są również spotkania w kilkuosobowych grupkach. Nie zrozumcie mnie źle, osoby są tam cudowne, mądre i kochane, wszystkie bardzo lubię i szanuję, ale mimo to, nie ukrywam, że lepiej bym się czuła, gdybym znalazła swojego przewodnika duchowego (modlę się o to) i z nim prowadziła otwarte, nieskrępowane dyskusje.

Czy do nawrócenia i wiary konieczne są spotkania we wspólnocie?

Pn lis 20, 2017 3:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy do wiary konieczna jest wspólnota?
Konieczna jest wspólnota Kościoła. Mniejsze wspólnoty czy grupy modlitewne w Kościele są pomocne, ale już nie konieczne (chociaż sam będąc w takiej wspólnocie widzę tak wiele pozytywów, że ciężko mi to przez klawiaturę przechodzi napisać...;) ) - to już zależy od konkretnego człowieka. Od charakteru, upodobań, przyzwyczajeń, ludzi których się spotka itd.

Na razie korzystaj ile możesz z tej wspólnoty w której jesteś. Kierownik duchowy jest jak najbardziej dobrym pomysłem - ale gdzie chcesz go znaleźć? :) taka wspólnota daje zawsze dodatkowy 'teren' gdzie możesz spotkać sensownego księdza - więc chociażby dlatego warto tam zostać :)

Poza tym nasze życie to ma być służba bliźnim - a jak to robić jak jest się samemu? wspólnota daje do tego sporo możliwości - więc może to właśnie da Ciebie droga uświęcenia?

Pn lis 20, 2017 8:04 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Spróbuję Ci odpowiedzieć na drugą część postu.

"lepiej bym się czuła, gdybym znalazła swojego przewodnika duchowego (modlę się o to) i z nim prowadziła otwarte, nieskrępowane dyskusje"

Uściślij może kogo/czego szukasz. Jeśli szukasz (długich- to już moje przypuszczenie) otwartych, nieskrępowanych dyskusji, to może jednak szukasz wspólnoty? Nie nastawiaj się na to, że przewodnik (jeśli masz na myśli osobę duchowną) będzie miał czas na te dyskusje.

Jeśli szukasz stałego spowiednika/kierownika duchowego to radzę rozejrzeć się w zakonach. Sprawdzone:) Oczywiście modlitwa jest tu kluczowa i wiara, że Bóg zatroszczy się o to w odpowiednim momencie.

So gru 02, 2017 2:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wspólnota Kościoła Powszechnego jak najbardziej. Jednak wydaje mi się, że wszelkie inne jak np. Odnowa w Duchu Św. czy Domowy Kościół już nie. Sam nigdy formalnie do żadnej takiej wspólnoty nie należałem, a z wiarą jakichś naprawdę wielkich problemów nie miałem. Oczywiście, że bywają pomocne, ale da się bez nich "żyć". Pomijam zakon, bo rozumiem, że chodzi o takie świeckie, które działają przy parafiach. Nawet we własnej rodzinie u mnie jest kiepsko (ojciec uważa się za ateistę, mama i siostry nie praktykują). Także wspólnota nie jest wytyczną czyjejś wiary. Ponadto jeżdżę na otwarte spotkania takiej wspólnoty w jednym z lubelskich kościołów, ale "oficjalnie" do niej nie należę. Modlę się, słucham, rozważam, śpiewam z innymi, ale na dobrą sprawę, to poznałem praktycznie dwie, trzy osoby. Wspólnotę tworzą też ludzie zebrani na okolicznościowej modlitwie w kaplicy, wtedy też wyczuwa się też tę więź, choć w praktyce jest mało prawdopodobne, że spotka się tych ludzi raz jeszcze...

N mar 31, 2019 9:44 pm