Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 23, 2019 10:34 pm

Jaką mają wartość dobre uczynki popełniane w grzechu? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jaką mają wartość dobre uczynki popełniane w grzechu?
Witam.
Zamieszczam tu pytanie bo w dziale pyatń do księdza nie uzyskałem odpowiedzi.
Czy jeśli nie wyspowiadałem się a więc źyje w grzechu ale żałuję grzechu to jaka wartość mają moje dobre uczynki? A co jeśli chce się nawrócić ale dalej chce też greszyć? Czy w obu tych tych sytuacjach dobre uczynki maja jakąś wartość, jeśli tak to jaka, pomniejszaja moja karę w czyśccu czy tylko pomagają mi się nawrócić? A czy może być tak że jak jestem w grzechu i popełniam dobre uczynki to one się nie liczą ale jak pod koniec życia się wyspowiadam to one się tak jakby odblokuja i zmniejsza moja karę w czyśccu?

A czy żyjąc w grzechu można się modlić o zdrowie swoje lub kogoś, czy taka modlitwa jest ważna?

Pt mar 02, 2018 2:51 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jaką mają wartość dobre uczynki popełniane w grzechu?
Ksiedzem nie jestem ale odpowiem ci jak najlepiej potrafie.

Każdy dobry czyn zbliża nas do Boga - nie ważne czy jestes w ten czas w stanie grzechu czy w Łasce Uświecającej. Pan mówił kiedyś, że jak będziesz czynił to co miłosierne to i miłosierdzia dostąpisz w dni ostateczne.

Cytuj:
A co jeśli chce się nawrócić ale dalej chce też greszyć? Czy w obu tych tych sytuacjach dobre uczynki maja jakąś wartość, jeśli tak to jaka, pomniejszaja moja karę w czyśccu czy tylko pomagają mi się nawrócić?

Jedno i drugie pewnie.
Walcz z tymi ciągotami do grzechu - tu jest twój krzyż! Im bardziej z tego wyjdziesz tu na ziemi tym mniej bedziesz sie czyścił tam!

Cytuj:
A czy może być tak że jak jestem w grzechu i popełniam dobre uczynki to one się nie liczą ale jak pod koniec życia się wyspowiadam to one się tak jakby odblokuja i zmniejsza moja karę w czyśccu?

Dobre czyny zawsze się liczą. Kara w czyścu bedzie zalezec od tego w jakim stanie zakończysz swój żywot w jakiej relacji bedziesz z Bogiem, na ile nauczyłeś sie przez ten czas kochać - dlatego warto walczyc ze swoimi słabościami - te najgorsze wyeliminować. Grzech oddala nas od Boga - zaniedbany z czasem może nam go odebrać. Za nasze grzechy "zapłacił" juz Pan. Natomiast my mamy za zadanie przejść to nasze krótke życie jakiekolwiek jest zgodnie z Jego wolą.

Obrazek

Pt mar 02, 2018 3:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jaką mają wartość dobre uczynki popełniane w grzechu?
f.kos napisał(a):
Czy jeśli nie wyspowiadałem się a więc źyje w grzechu ale żałuję grzechu to jaka wartość mają moje dobre uczynki?

Duchowy stan Ciebie, nie zmienia "wartości" dobrych uczynków. One nadal pozostają dobre. Kategorie dobra i zła są, można powiedzieć bezwzględne, tzn. pozostają takie same bez względu czy je czyni ateista, katolik, buddysta, katolik w grzechu ciężkim itd.

Inną sprawą jest to, że "bycie w grzechu śmiertelnym" jest również stałe i nie zależy od ilości dobrych uczynków. Grzech śmiertelny może zostać przebaczony tylko i wyłącznie podczas spowiedzi.

Cytuj:
A co jeśli chce się nawrócić ale dalej chce też greszyć? Czy w obu tych tych sytuacjach dobre uczynki maja jakąś wartość, jeśli tak to jaka, pomniejszaja moja karę w czyśccu czy tylko pomagają mi się nawrócić?

Wartość mają, ale grzech jest grzechem i tylko spowiedź...

Cytuj:
A czy może być tak że jak jestem w grzechu i popełniam dobre uczynki to one się nie liczą ale jak pod koniec życia się wyspowiadam to one się tak jakby odblokuja i zmniejsza moja karę w czyśccu?

Oczywiście, że się liczą, ale nie możesz żyć w grzechu śmiertelnym i umrzeć w tym stanie. Jeśli człowiek umiera w grzechu śmiertelnym to tylko piekło zostaje.

Cytuj:
A czy żyjąc w grzechu można się modlić o zdrowie swoje lub kogoś, czy taka modlitwa jest ważna?

Oczywiście jest ważna. Grzech śmiertelny, pomimo jego wagi, nie odcina kompletnie od Boga -
za życia. (jakby odcinał to nigdy być do spowiedzi nie poszedł). Modlitwa jak dobry uczynek, działa pomimo wszystkiego.

Mam nadzieję, że to pomoże.

Pt mar 02, 2018 8:35 pm