Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lip 17, 2019 7:12 am

Slub koscielny i rozwod cywilny a zbawienie 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Slub koscielny i rozwod cywilny a zbawienie
Jest pewna kwestia, która nurtuje mnie już od dawna. Chodzi o mojego Tate i jego zbawienie.
Postaram się w punktach nakreślić sprawe.

- Moja Mama jako młoda kobieta zaszła w ciąże z moim Tatą (‘wpadka’). Nie byli wtedy małżeństwem.
- Moja Mama zdecydowała się mnie wychować ‘bez ojca’, zresztą nie chciała mojego Taty zmuszać do czegokolwiek.
- W czasie mojego pierwszego roczku mój Tata wziął ślub kościelny z pewną kobietą. Z tego związku ma jedną córkę. Po kilku miesiącach rozwiedli się (chociaż w oczach Pana Boga nadal są małżeństwem...). Nie ma szans na unieważnienie.
- Po rozwodzie mój Tata wrócił do mojej Mamy i mnie. Zostawił tamtą kobietę. Z moją Mamą wziął ślub cywilny 5 lat póżniej.
- Mój Tata, od ponad 20 lat, jest nieprzerwanie w związku cywilnym z moją Mamą. Mają łącznie 5 dzieci, mój Tata 6...

Dodam, że jest to dla mnie przykre iż on nie chce / bądź nie czuje potrzeby aby mieć relacje z córką z pierwszego małżeństwa.

Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją kiedykolwiek? Jak wygląda spowiedź, komunia czy zbawienie w przypadku takiego człowieka? Co tak naprawdę należy zrobić? Męczy mnie to, bo zdaje sobie sprawe z tego, że mój Tata powinien być z tamtą kobietą...

A moja Mama... Tkwi w tym, bo co ma zrobić? Nigdy nie będzie miała szansy stanąć z moim Tatą przed Bogiem i złożyć przysięgę małżeńską... Moi rodzice wierzą w Boga, mój Tata bardzo ale jednocześnie to takie przykre. Nie wiem nawet do końca jakie jest moje pytanie, chyba zastanawia mnie kwestia ich zbawienia, rozgrzeszenia. W końcu żyją w grzechu, ale nie jestem w stanie też spojrzeć na to obiektywnie, bo mają tyle dzieci, które wychowują w wierze.

Cz mar 08, 2018 2:37 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Slub koscielny i rozwod cywilny a zbawienie
Przecież twoi rodzice mogą żyć jak przyjaciele (a nie jak małżeństwo ponieważ nim nie jest) w zgodzie z Panem Bogiem. Ludzie mają różne krzyże a ten jest wpisane w życie chrześcijanina.
Myślę że dzieci w żaden sposób nie łagodzą grzechu życia w związku niesakramentalnym.
Bardzo dobrze że zależy ci na zbawieniu rodziców i sama widzisz że coś jest nie tak.

Cz mar 08, 2018 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak powyżej. Warto się zapoznać z Nauczaniem Kościoła i podjąć działania które mogą zminimalizować efekty przeszłego grzechu. Warto podjąć pracę z księdzem albo kimś kto jest upoważniony i pracuje w parafii/diecezji nad tego typu sprawami itd.

Moim zdaniem, jeśli Twoi rodzice (ojciec) naprawdę chcę zmiany to podejmie trud. Do tego jestem przekonany iż "ludzie" to zauważą i Twój ojciec może wręcz stać się przykładem... dobrym przykładem jak żyć w zgodzie z Nauczaniem Kościoła POMIMO błędów :).

Nie ma sytuacji bez wyjścia.

Pt mar 09, 2018 12:14 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Zgadzam się z Przedmówcami, gdy nie ma możliwości na pozytywne orzeczenie nieważności małżeństwa, wówczas Osoby wspomniane mogą przystępować do Sakramentów Św. pod warunkiem, iż nie żyją "more uxorio", czyli na sposób małżeński, ale jak rodzeństwo.
Kłaniam się!

Pt mar 09, 2018 4:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krysik napisał(a):
- Po rozwodzie mój Tata wrócił do mojej Mamy i mnie. Zostawił tamtą kobietę. Z moją Mamą wziął ślub cywilny 5 lat póżniej.
- Mój Tata, od ponad 20 lat, jest nieprzerwanie w związku cywilnym z moją Mamą. Mają łącznie 5 dzieci, mój Tata 6...

Dodam, że jest to dla mnie przykre iż on nie chce / bądź nie czuje potrzeby aby mieć relacje z córką z pierwszego małżeństwa.

Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją kiedykolwiek? Jak wygląda spowiedź, komunia czy zbawienie w przypadku takiego człowieka? Co tak naprawdę należy zrobić? Męczy mnie to, bo zdaje sobie sprawe z tego, że mój Tata powinien być z tamtą kobietą...

A moja Mama... Tkwi w tym, bo co ma zrobić? Nigdy nie będzie miała szansy stanąć z moim Tatą przed Bogiem i złożyć przysięgę małżeńską... Moi rodzice wierzą w Boga, mój Tata bardzo ale jednocześnie to takie przykre. Nie wiem nawet do końca jakie jest moje pytanie, chyba zastanawia mnie kwestia ich zbawienia, rozgrzeszenia. W końcu żyją w grzechu, ale nie jestem w stanie też spojrzeć na to obiektywnie, bo mają tyle dzieci, które wychowują w wierze.

Piszesz o rodzicach z miłością i szacunkiem. Martwisz sie o ich zbawienie, to piękne świadectwo i chyba rzadka postawa.
Swoją drogą, po roku znajomości- szybki ślub i po kilku miesiącach rozwód z "tamtą". To nie świadczy o dojrzałości kandydatów na małżonków.
Warto rozeznać w kierunku, czy tamto małżeństwo na pewno było ważnie zawarte.

Pt mar 09, 2018 10:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Piszesz o rodzicach z miłością i szacunkiem. Martwisz sie o ich zbawienie, to piękne świadectwo i chyba rzadka postawa.
Swoją drogą, po roku znajomości- szybki ślub i po kilku miesiącach rozwód z "tamtą". To nie świadczy o dojrzałości kandydatów na małżonków.
Warto rozeznać w kierunku, czy tamto małżeństwo na pewno było ważnie zawarte.

No taa...najlepiej to jakby Kościół oceniał ważność małżeństwa po jego przebiegu i skutkach...

Pt mar 09, 2018 10:54 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Zgadzam się z Mareta, natomiast z tego, co Nasz Rozmówca napisał to takie kroki już prawdopodobnie zostały podjęte.

Bardzo często Strony przedstawiają wersję, która na tzw. pierwszy rzut oka zostanie sfinalizowana wyrokiem pozytywnym, gdy tymczasem - nawet młody wiek wcale nie musi iść w parze z niedojrzałością w znaczeniu niezdolności natury psychicznej (nie każda bowiem niedojrzałość/młody wiek oznacza nieważnie zawarty związek, warto mieć w pamięci treść chociażby przeszkody wieku).

Pozdrawiam!

So mar 10, 2018 8:43 am