Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 16, 2019 4:48 am

Pytanie o modlitwę 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Pytanie o modlitwę
Witam

Wierzę że Bóg jest istotą samowystarczalną, która nie ma żadnych braków
i nie potrzebuje modlitw od ludzi by czerpać z nich jakąś moc do działania.
Uważam że idee tego typu to herezje
Modlitwa więc musi być czymś co przynosi jakąś korzyść ludziom a nie Bogu
i tak uważam uczy kościół. Jest ona drogą do nawiązania wspólnoty z Bogiem

Jak wiemy ludzie różnią się od siebie nie tylko charakterem ale
także tym jaka duchowość na nich działa najlepiej żeby w tą wspólnotę z Bogiem wejść,
bo to także wysiłek człowieka. Są różne sposoby modlenia się.
Jedni lubią modlić się własnymi słowami, inni wolą litanie czy psalmy, inni jeszcze, różaniec, itp

Skoro jednak modlitwa to rzecz bardzo indywidualna to nie powinniśmy nakazywać
ludziom modlić się tak jak chcemy, a juz napewno nie takimi modlitwami, których nie preferują z różnych powodów. Taki człowiek może się nawet zniechęcić

Dlaczego więc podczas tak licznych objawień Matka Boska usilnie prosi o odmawianie różańca.
Mam wrażenie że nieważne ile ludzie by różańców odmówili i tak by było Jej za mało.
To mi właśnie przypomina tą herezję o której wspomniałem - jakby z tych zdrowasiek czerpała jakąś moc do działania a nie z mocy Bożej. Niech każdy się modli tak jak potrafi to juz będzie dużo.

Nie żebym miał osobiście coś przeciwko różańcowi, ale wiem że ludzie modlą się różnie
i nie jest naszą rolą sugerowanie im modlić się jak my chcemy dlatego nierozumiem tej całej idei i tych co usilnie próbują wymóc od innych tego typu praktyki

Pozdrawiam

Śr mar 21, 2018 10:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o modlitwę
Św/Maryja prosi o odmawianie różańca z tego powodu o jakim pisałeś wcześniej - ponieważ rozważanie faktów ewangelicznych przynosi korzyść modlącemu się. Jest to forma modlitwy kontemplacyjnej którą mogą cieszyć się także osoby "nie zaawansowane".
Jednak uwaga - Kościół piszemy z wielkiej litery.

Śr mar 21, 2018 10:40 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Chciałbym w to wierzyć że taki jest cel, ale jak przeczytać objawienia to troche to wygląda jak opisałem. Skoro każdy może modlić się inaczej ze względu na inną preferowaną formę duchowości czy poziom duchowego rozwoju to dlaczego w przesłaniach nie ma nacisku na modlitwe ogólnie tylko w kółko macieju jest mielona jedna. Wiele osób preferuje inne modlitwy niż tą. To rodzi we mnie podejrzenie o którym pisałem

Śr mar 21, 2018 11:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
craig napisał(a):
w kółko macieju jest mielona jedna.

Którą "jedną" masz na myśli?

Śr mar 21, 2018 11:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
craig napisał(a):
Chciałbym w to wierzyć że taki jest cel, ale jak przeczytać objawienia to troche to wygląda jak opisałem. Skoro każdy może modlić się inaczej ze względu na inną preferowaną formę duchowości czy poziom duchowego rozwoju to dlaczego w przesłaniach nie ma nacisku na modlitwe ogólnie tylko w kółko macieju jest mielona jedna. Wiele osób preferuje inne modlitwy niż tą. To rodzi we mnie podejrzenie o którym pisałem
Po prostu objawienia maryjne są w nurcie duchowości maryjnej. Co w tym dziwnego?
Są inne objawienia, które proponują inne modlitwy, czytanie Pisma Świętego itd, czyny dobroczynności itd itp. Możesz wybrac te, które Ci odpowiadają - a nawet nie wybierac żadnego - wiara w objawienia prywatne (czyli te, które nastąpiły po smierci ostatniego z apostołów) nie jest dla katolika obowiązkowa.

Cz mar 22, 2018 9:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obecnie różaniec ma to do siebie, że wielokrotnie pozwala na modlitwę wspólnotową, nawet poza kościołem. Przykładem tego są grupy Żywego Różańca.

Rozpatrzmy króciutko:
Mt 18, 19-20
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Wydaje mi się, że Maryja może po prostu widzi w różańcu między innymi sposobność do skutecznego gromadzenia nas na modlitwie, tak byśmy mogli wypełnić to, co zostało zapisane w Ewangelii, czyli prowadzi nas do tego, byśmy w grupie zgodnie o coś prosili Boga. Mamy obietnicę Jezusa, że Bóg odpowie. Pozostawiam już analizę samej modlitwy różańcowej, bo już dużo jest o tym różnych materiałów. Ja nie odbieram różańca jako środka napędowego do działania Maryi. Ona robi to samo, co robiła w Kanie Galilejskiej. Od początku jest dobrą obserwatorką (wszystko rozważa) i wie co należy rozbić (ma zdolności organizatorskie), by sprawy doszły do bożego finału.

Pt mar 23, 2018 1:57 am