Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 20, 2019 9:58 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Judasz 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Judasz
koziołekmatołek napisał(a):

bergamotka – zaciekawiło mnie słowo ‘apokatastaza’; zajrzałem do… wiki ;) i przeczytałem same piękne rzeczy.
To nie takie proste :) Apokatastaza dla katolika zasadniczo to herezja. Wg. niektórych nawet nadzieja powszechnego zbawienia to taka apokatastaza w wersji soft.

N maja 13, 2018 1:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zaciekawiło mnie słowo ‘apokatastaza’; zajrzałem do… wiki ;) i przeczytałem same piękne rzeczy.

czemu pogranicze herezji, a nie wyżyny nadziei i miłości ???

Łatwo jest uwierzyć w takie same piękne i miłe rzeczy, ale nie ma przymusowego zbawienia z automatu. Bóg nie łamie wolnej woli, z tego powodu także nigdy Szatan nie zostanie zbawiony, bowiem jego wola stoi w sprzeczności z wolą zbawienia i tak już pozostanie na wieczność, nie odmieni mu się bo nie ma takiej możliwości, nie ma takiej opcji.

Przekraczając czasoprzestrzeń, po śmierci, wybór pozostaje niezmienny już na wieczność. Już nie ma czasu.

Poza tym, wizja tego że ludzie odbyliby tylko jakąś tymczasową karę w piekle sprawia że grzech może być zbagatelizowany, nie mający znaczenia nawet co do jego ciężkosci skoro i tak wszyscy zostaną zbawieni.

Czyli hulaj dusza piekła nie ma.

Tymczasem Jezus mówi o piekle i potwierdza jego wieczny charakter w Ewangelii. Matka Boża w Fatimie mówi o piekle, o potępionych w piekle, wizje piekła otrzymują dzieci z Fatimy i św siostra Faustyna.

N maja 13, 2018 1:25 pm
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
bergamotka napisała:
To nie takie proste :) Apokatastaza dla katolika zasadniczo to herezja. Wg. niektórych nawet nadzieja powszechnego zbawienia to taka apokatastaza w wersji soft.

No, widzę ;) Moja cała wiedza na dziś to ten link... ale tam stoi, że sobór nie potępił, cytaty gości, którzy budzą zaufanie; jasno jest napisane, że to nie wbrew woli ale na zasadzie tajemnicy.... no, najbardziej cytaty do mnie przemawiają (z linka, już nie wklejam).

Cytuj:
bergamotka napisała:
Sęk w tym że surowym to trzeba być dla siebie i od siebie wymagać a łagodnym być dla innych - jak powtarzali liczni święci. A nie odwrotnie.

A ja słyszałem story o starym zakonniku, u kresu dni rzekł 'całe życie starałem się być bardzo dobry dla siebie i dobry dla innych.' - takie jest i mego życia doświadczenie, dobra jest praca nad byciem dobrym dla siebie samego, bo choćbym się wysilał, to nie polubię bliźniego bardziej, niż dziś lubię siebie. No, Jezus też tako rzecze 'Miłuj bliźniego...' :)

Cytuj:
equuleuss napisała:
z tego powodu także nigdy Szatan nie zostanie zbawiony

hmm, czy to pewne info ???
JP II - powiedział, że 'zło będzie na świecie o ile Książę Ciemności nie zrezygnuje, a pewnie nie zrezygnuje'.

Czy to źle, że Bóg jest dobry, nawet jeśli miałoby to być dziś ponad nasze upodobanie. Mnie nadzieja powszechnego zbawienia mocno inspiruje do miłości Boga, za to chętnie Go wielbię i chwalę :)

Ostatnio edytowano Cz cze 07, 2018 1:02 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono 2 posty

N maja 13, 2018 1:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A ja słyszałem story o starym zakonniku, u kresu dni rzekł 'całe życie starałem się być bardzo dobry dla siebie i dobry dla innych.' - takie jest i mego życia doświadczenie, dobra jest praca nad byciem dobrym dla siebie samego, bo choćbym się wysilał, to nie polubię bliźniego bardziej, niż dziś lubię siebie. No, Jezus też tako rzecze 'Miłuj bliźniego...' :)

Nie widzę sprzeczności :) Kto powiedział w ogóle że bycie surowym dla siebie nie jest bardzo dobre? Ale w tych słowach na które się powołałam chodziło o to że sami dla siebie łatwo znajdujemy usprawiedliwienie, wytłumaczenie, nie chcemy by przypominano nam nasze błędy, wady, przeszłe grzechy,itd. a dla innych nie mamy tyle wyrozumiałości i zrozumienia. Kiedyś jeden spowiednik powiedział mi - jeśli chcesz mówić o wadach, błędach, grzechach, itp mów o własnych. Ale szczerze mówiąc rzadko mam na to ochotę :)

N maja 13, 2018 1:49 pm
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
bergamotka napisała:
Nie widzę sprzeczności :)

O, to fajne stwierdzenie i podoba mi się. Dzięki :)

Edit: to jednak też nie jest takie proste z tą surowością (moim zdaniem) jak z tą apokatastazą. Same trudne rzeczy dziś ;-D

N maja 13, 2018 1:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
equuleuss napisała:

hmm, czy to pewne info ???

Tak, pewne i prawdziwe.

Cytuj:
Czy to źle, że Bóg jest dobry, nawet jeśli miałoby to być dziś ponad nasze upodobanie.

Bóg jest dobry, ale nie łamie wolnej woli istot które stworzył. Nie wszystkie istoty wybierają Boga.

Cytuj:
Mnie nadzieja powszechnego zbawienia mocno inspiruje do miłości Boga, za to chętnie Go wielbię i chwalę :)

Czy to oznacza że nie mogłbyś wielbić i chwalić Boga także za Jego Sprawiedliwość? Chrystus raczej nie objawia nam w Ewangelii nadziei powszechnego zbawienia. Zawsze można ją mieć, ale istnieje rzeczywistość wolnej woli człowieka. Tak bardzo wolnej że może nawet odrzucić zbawienie, zniweczyć wysiłki samego Boga, o czym pisała św Faustyna w Dzienniczku.

Pn maja 14, 2018 4:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polecam wypowiedź Abp. Jędraszewskiego: https://gloria.tv/video/AYxsMVC8mxkD48BprR4yWnj39

Pn maja 14, 2018 5:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Puste piekło to herezja. Zresztą mamy sytuację na Kalwarii, dwóch łotrów wiszących na krzyżach obok Jezusa. Ta sytuacja ukazuje nam prawdę o człowieku, jego wolnej woli i woli zbawienia. Jeden został zbawiony, ale ten drugi...

Pn maja 14, 2018 5:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Puste piekło to herezja. Zresztą mamy sytuację na Kalwarii, dwóch łotrów wiszących na krzyżach obok Jezusa. Ta sytuacja ukazuje nam prawdę o człowieku, jego wolnej woli i woli zbawienia. Jeden został zbawiony, ale ten drugi...

Całe szczęście że w doktrynie katolickiej jest czyściec. Puste piekło bez czyśćca było by kpiną.

Pn maja 14, 2018 5:29 am
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
equuleuss napisała:
Czy to oznacza że nie mogłbyś wielbić i chwalić Boga także za Jego Sprawiedliwość?

Jego sprawiedliwość wielbią demony :P
Poznałem Go i zdecydowałem, że będzie moim Bogiem w chwili poznania swej wielkiej marności; i tak, tylko za czułą i pogodną przyjaźń oraz patrzenie na mnie jak na istotę już zbawioną, stale dojrzewającą w pięknie, bez zła mogę Go wielbić. Za sprawiedliwość nie mógłbym, bo ona momentalnie strąciła by mnie do otchłani. Tak, gdybym poznał Go w tamtej chwili jako sprawiedliwego Boga, nie pisałbym tu dzisiaj :)

Cytuj:
equuleuss napisała:

hmm, czy to pewne info ?

Tak, pewne i prawdziwe.

O ile sprawiedliwość nie, to porywa mnie twój zapał – autentycznie i szczerze ;)
...czy mógłbym poprosić o jakieś źródło – z ciekawości ?

Cytuj:
Andy72 napisał:
Polecam wypowiedź Abp. Jędraszewskiego: https://gloria.tv/video/AYxsMVC8mxkD48BprR4yWnj39

Andy72 - wysłuchałem w dużym skupieniu do końca, choć zazwyczaj skupienia starcza mi na pół minuty ;)
Dziękuje od siebie za ten link, rozumowo się z tym utożsamiam… tylko niepokorna dusza moja podąża jeszcze dalej.

Wybacz mi equuleuss ale nie czuję się na siłach dalej argumentować, mógłbym wklejać myśli i cytaty które mnie inspirują ale to nie znaczy, że mają inspirować innych. Bądź, co bądź sam termin - apokatastaza - poznałem dopiero wczoraj… dzięki bergamotce ;)

O sobie dopiszę, że nadzieja jaką mam o zbawieniu stworzenia, rozumiem jako tajemnicę ukrytą w trzewiach miłości Boga; nie podchodzę do tego lekko, czy ‘samowolnie’ - raczej słyszę to skatowane ‘pragnę’ z wysokości krzyża, o którym mówi abp. Jędraszewski.

Pozdrawiam najserdeczniej :)

Pn maja 14, 2018 11:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krótko: do piekła idzie ten, kto chce. Bóg nie łamie czyjejś woli przemocą biorąc go do Nieba.

Pn maja 14, 2018 12:10 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy to nie spowoduje, myślenia typu: ja na pewno wybiorę Niebo, nie będę tak głupi ?

Pn maja 14, 2018 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

My jako katolicy wielbimy Boga za wszystko, za każdy z Jego przymiotów.

Cytuj:
Poznałem Go i zdecydowałem, że będzie moim Bogiem w chwili poznania swej wielkiej marności; i tak, tylko za czułą i pogodną przyjaźń oraz patrzenie na mnie jak na istotę już zbawioną, stale dojrzewającą w pięknie, bez zła mogę Go wielbić.

Ale należy uznać także to iż Bóg jest sprawiedliwy. Nie masz wrażenia że swoje uwielbienie Boga i miłość do Boga niejako próbujesz budować na piasku? Będę kochał Cię tylko dlatego że będziesz dobry i nie stracisz mnie, ale sprawiedliwości Twojej już nie zdzierżę.

Cytuj:
...czy mógłbym poprosić o jakieś źródło – z ciekawości ?

Wybacz ale zapytam w taki sposób, katolik w pełnej łączności z papieżem pyta o źrodło faktu iż Szatan i demony nigdy nie będą zbawione? Nie chcesz w to uwierzyć?

Szatan i demony nie chcą być zbawione, ich wybór mógł dokonać się tylko raz, wybrali na wieczność potępienie, bowiem piekło jest wieczną rzeczywistością, o czym mówi nam Jezus Chrystus na kartach Ewangelii.

Matka Boża przekazuje w Fatimie tę straszną prawdę że najwięcej dusz idzie do piekła z powodu grzechów nieczystości, siostra Fustyna pisze w Dzienniczku iż w wizji piekła jakiej doświadczyła, poznała mistycznie że w piekle jest także najwięcej dusz które w istnienie piekła nie wierzyły.

Te słowa powinny nas przyprawić o refleksje nad tym iż piekło na pewno nie jest puste, na pewno są tam już demony, upadłe anioły, jednak z objawień uznanych przez Kościół możemy dowiedzieć się że istnieją także dusze potępionych ludzi.

Cytuj:
O sobie dopiszę, że nadzieja jaką mam o zbawieniu stworzenia, rozumiem jako tajemnicę ukrytą w trzewiach miłości Boga; nie podchodzę do tego lekko, czy ‘samowolnie’ - raczej słyszę to skatowane ‘pragnę’ z wysokości krzyża, o którym mówi abp. Jędraszewski.

Bóg pragnie zbawienia każdego z nas, ale człowiek i anioły mają wolną wolę. A wolna wola może przeciwstawić się Bogu, może zniweczyć plan zbawienia jaki Bóg ma względem każdej duszy.

Pn maja 14, 2018 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Czy to nie spowoduje, myślenia typu: ja na pewno wybiorę Niebo, nie będę tak głupi ?
Jest takie niebezpieczeństwo. Ale to nie jest prawda - nasz wybór będzie ściśle zależał od tego, na ile upodobniliśmy się do Boga na Ziemi.
Dla grzesznika Niebo może być bardziej dolegliwe niż pieklo (co nie znaczy, ze to drugie nie bedzie miejscem/stanem straszliwego cierpienia)

Pn maja 14, 2018 12:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

W mojej ocenie to bluźnierstwo. Albo zwykła głupota. W żadnym przypadku powód do radości. Jego sprawiedliwość wielbi Kościół, wychwalają Psalmy, katoliku w pełnej łączności z papieżem
Bądź, co bądź sam termin - apokatastaza - poznałem dopiero wczoraj… dzięki bergamotce ;)

Już żałuję.

I jaka jest Twoja odpowiedź na to pragnę? Co robisz konkretnie dla zbawienia innych? Wczoraj odkryłeś że jest w ogóle coś takiego, przesłuchałeś jedno nagranie i już wiesz że nie podchodzisz lekko. Są ludzie którzy swoje życie poświęcili by odpowiedzieć na to ‘pragnę’, w tym tempie ich w tydzień ich przebijesz. Bo sorry, ale nie sposób tego co i jak piszesz traktować poważnie.

Kanon rzymski, najstarsza modlitwa eucharystyczna pokazuje że można nadzieję żywić, ale też jasno wskazuje że powinna ona się wyrazić konkretnymi czynami których wynik pozostawia się miłosierdziu Bożemu. Zgromadzeni na Mszy świętej z ufnością w Boże miłosierdzie modlą się i składają Ofiarę nie tylko za siebie ale za cały lud Boży aby wszyscy zostali zachowani od wiecznego potępienia i zostali włączeni do grona Jego wybranych. Osobiście dla mnie modlitwa ta jest wzorem w jaki nadzieję powszechnego zbawienia należy pojmować i jak ja realizować żeby była ona w istocie nadzieją a nie zuchwałością czy jakimś emocjonalnym wzruszeniem.

Pn maja 14, 2018 2:28 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona