Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz wrz 19, 2019 12:35 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy ta książka może być zagrożeniem? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Czy ta książka może być zagrożeniem?
Witam,
Mam trochę nietypowe pytanie: niedawno ukazała się książka, na którą od dłuższego czasu czekałam, jest to 3 część cyklu, którego akcja dzieje się w mojej okolicy. Tylko mam wątpliwości, bo książka została wydana pod dość kontrowersyjnym tytułem: "Biblia diabła". Mimo, że sama książka nie ma w sobie demonicznych treści, to jednak ten tytuł trochę mnie męczy... Proszę o radę, co będzie lepsze

Cz maja 31, 2018 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy ta książka może być zagrożeniem?
To nie lepiej pójść za tym niepokojem i darować sobie ten temat?
Jesteśmy zbyt mało poinformowani, by coś radzić czy rozstrzygać.
Walczysz z pokusą to i dobrze tak trzymaj. Bo czyż wszystko musisz wiedzieć, co się koło ciebie dzieje?
Lękamy się przed tym czemu nie podołamy.
Idąc za tym pójdziesz za czymś co ciebie przerasta.
No a tytuł, to znamię naszych czasów. Coś co jest ze swego wydźwięku negatywne, jest na topie by się mogło sprzedać.
Już samo to pozwala myśleć, że nie ma tam zbyt wiele wartościowych spraw.
A najwartościowsze są zawarte w Biblii.
Inne źródło to twe życie. Czyżby nie było w nim wartościowych osiągnięć?
A jeśli są, to czyń tak dalej, mnóż te wartości.

Cz maja 31, 2018 10:24 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie znam książki. Zdaje się, ze to kryminał.
\Nie wiem, czy może być zagrożeniem i niby dlaczego.

Ale wnioskowanie z samego tytułu uważam za fałszywą ścieżkę.
Nie widzę powodu odrzucania dla samego tytułu, skoro nic więcej nie wiemy.
Gdyby iść za tropem; tytuł o diable, to książka do kitu (abo przynajmniej niebezpieczna), to należałoby wyrzucić do kosza np. Piekło "Dantego" (część "Boskiej Komedii"). Z wielką stratą dla wysokiej kultury. Oraz przesympatyczne "Igraszki z diabłem". Oraz pożyteczne "Listy starego diabła". Może i "Dziady" Mickiewicza do pieca, wszak to pogański obrzęd...
Bez przesady. Żeby wyrokować o książce, trzeba mieć dane, nie sam tytuł.
Tytuł krzywdy Ci nie zrobi. A Bóg jest silniejszy od irracjonalnych lęków przed tytułami.

Pt cze 01, 2018 1:33 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Przecież ta książka jest po prostu kryminałem, powieścią opartą na wątkach historycznych (legendy, archeologia). Literatura tego typu jest obecnie bardzo modna i ma jedną wielką zaletę: daje dobrą rozrywkę ale też prowokuje do sięgnięcia po materiały bardziej poważne, opracowania naukowe itp.
Jest to sensacja, którą należy traktować z lekkim przymrużeniem oka, w żadnym wypadku nie powinna ona kształtować poważnego światopoglądu.
Jeżeli ktoś podchodzi do wszystkiego z takimi obawami, to chyba nie powinien też czytać Starego Testamentu. Takie okropności że w głowie się nie mieści :-)

Pt cze 01, 2018 3:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie znam ani autora, ani książki. Autor sam o tej książce wypowiada się w filmiku dostępnym na str. (klik); w wywiadzie jest nawet nawiązanie do czarnych protestów. Gdybym zdecydowała się przeczytać tę książkę, to obłożyłabym ją w jakiś papier, bo nie lubiłabym spoglądać na taki tytuł.

Pt cze 01, 2018 3:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dobre z tym obłożeniem w papier.
To dowcip czy na serio? :-D

Pt cze 01, 2018 6:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Papieru ci u nas dostatek.

Pt cze 01, 2018 7:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niezależnie od wyjaśnienia autora, jak sądzicie, dlaczego wydawnictwo i autor zdecydowali się na taki tytuł, skoro Biblia dla bardzo wielu ludzi to święta księga, w której są zawarte Słowa natchnione przez Boga? Dam też do rozważenia następujący przykład: Załóżmy, że jakiś katolik ma dzieci, załóżmy Agatkę i Jacka, które bardzo kocha, a ktoś z okazji jakiejś ważnej uroczystości dzieci przychodzi w odwiedziny z prezentem — książką o tytule "Przygody wiedźmy Agaty i diabła Jacka", albo coś w tym stylu i wręcza ją przy wszystkich zebranych, a potem pyta, czy dzieci są zadowolone (bo podobno książka ma bardzo dobre recenzje i dobrze się sprzedaje)? Czy sądzicie, że rodzice uznaliby to za kiepski/dobry żart, próbę obrazy, brak pomyślunku odwiedzającego, prowokację, lub jeszcze coś innego?

Im więcej myślę o tym, co zostało napisane w tym wątku, tym mocniej odczuwam uczucia ambiwalentne w odniesieniu do tej książki :mrgreen: , bo z jednej strony niby taka dobra, a z drugiej ten kontrowersyjny tytuł (podobno wyjaśniający się w ostatnim rozdziale książki).
Obrazek

N cze 03, 2018 1:35 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja bym jednak nie przesadzał, taka moda. Wszyscy szukają sensacji, wszystkie tytuły już były, czarna rozpacz. Co ma zrobić bidny autor, żeby zwrócić na siebie uwagę? Chyba w Radiu Plus jest w niedzielę rano audycja, w której językoznawca i biblista dyskutują o Biblii. Językoznawca jest miłośnikiem języka greckiego współczesnego i starożytnego i ostatnio powiedział coś ciekawego. Powiedział, że jak wiele lat temu był po raz pierwszy w Grecji to niezmiernie go zaskoczyły różne popularne teksty, informacje na ulicach, określenia itp. Było w nich zaskakująco dużo wyrazów znanych z Biblii. Podawał przykłady, ale nie zapamiętałem. Chyba np. przelew bankowy, remont domu. A w końcu sam wyraz "biblia" to po prostu "księga".
Sam tytuł książki chyba nikogo nie zdeprawuje, no chyba że ten ktoś ma lat 15 i różne światopoglądy zaczynają w nim buzować.
Ale tu już jest rola rodziców.

Cz cze 07, 2018 5:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
(...) A w końcu sam wyraz "biblia" to po prostu "księga".
(...)

Pełna zgoda. Wydawnictwo i być może autor (jeśli miał coś do powiedzenia w sprawie tytułu) mogli użyć w tytule słowa "księga", ale z powodu dla siebie znanych względów nie uczynili tego. Słowo "księga" nie kojarzy się automatycznie z Pismem Świętym i to byłby, moim zdaniem, lepszy wybór, ale czy wtedy pojawiłoby się pytanie do dyskusji i jednakowe zaciekawienie treścią książki? Raczej nie! Zastosowano tani chwyt podrażnienia ciekawości, a kto lubi, żeby go traktować, jak osobę, która nie potrafi dokonać oceny produktu po zawartości opakowania. Jeśli to, co jest w środku, jest jakościowe, to całość się obroni i bez kontrowersyjnego tytułu. Spotkałam się z taką praktyką, że ludzie chwalą to, co jest dobre.:)

Pt cze 08, 2018 12:34 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zdecydowanie nie czytaj tego.
Nie ma przyzwolenia na oswajanie się z diabłem.

Cz cze 14, 2018 12:36 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Pragnę zauważyć, że jeszcze 100 lat temu był zakaz czytania przez wiernych Apokalipsy. Ale od tego czasu nasza świadomość trochę się chyba jednak zmieniła.
Sądzę też, że nie należy się przerażać jakimiś durnymi, sensacyjnymi tytułami, tylko szukać prawdziwej wiedzy religijnej np. tu
http://laskawa.pl/jaksiespowiadac
Tekst "Jak się (nie)spowiadać" i inne bardzo dużo wyjaśniają, a źródło jest jak najbardziej wiarygodne :)

So cze 16, 2018 7:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
(...)
Sądzę też, że nie należy się przerażać jakimiś durnymi, sensacyjnymi tytułami, tylko szukać prawdziwej wiedzy religijnej np. tu
http://laskawa.pl/jaksiespowiadac
Tekst "Jak się (nie)spowiadać" i inne bardzo dużo wyjaśniają, a źródło jest jak najbardziej wiarygodne :)

Tytuł "Jak się (nie)spowiadać" jest spójny z treścią tekstu i to jest dobry przykład jak komponować tytuł :) Robert55, dałeś bardzo dobry wzór do naśladowania.

N cze 17, 2018 5:50 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Złodziejka książek, czy czytanie jej to grzech?
Mam pytanię, po pierwsze przepraszam za wszelkie błędy, ale ja dopiero co zaczełam z użytkowaniem tego konta strony itd. :) Chodzi o książkę ,,Złodziejka książek'' książka jest z perspektywy Śmierci (coś podobnego do Mrocznego Kosiarza w serii the sims) i czy w ogóle coś takiego miałoby być grzechem, jakoś zagrażać duchowo itd.? Jestem ciekawa, w jaki sposób właśnie poprowadzona jest przez Śmierć narracja, historii dziewczyny która kradła książki w czasie II wojny światowej (które nie są w sumie kradzione, bo wyjęte spod stosów spalonych przez nazistów książek, z biblioteczki żony burmistrza)

Ostatnio edytowano Cz sty 17, 2019 12:18 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

literówka

Śr sty 16, 2019 10:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pewnie i lepsza byłaby "księga" a nie "Biblia", ale też bym nie przesadzał zbytnio. To w końcu kryminał. Sam tytuł moim zdaniem nie ma znaczenia.

Mi "Imię Róży" świetnie się kojarzy - z czymś pięknym, nieziemskim, romantycznym... A jak jest w powieści Umberto Eco? Kościół przedstawiony z jak najgorszej strony: mnisi jako dewianci, mordercy, oszuści, chciwi na złoto biskupi itd.

Cz kwi 04, 2019 11:16 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona