Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 23, 2019 1:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Sposób finansowania Kościoła 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Fundusze unijne dla Kościoła to katastrofa
Wszelakie finansowanie Kościoła przez dużych graczy, czy to państwowych, ponadpaństwowych czy indywidulanych redukuje zakorzenienie Kościoła we wspólnocie, która jest podstawą jego ziemskiej mocy.

Tak jak celibat księży powoduje stałe zakorzenienie Kościoła z ludem, bo Kościół wtedy nie ma możliwości utworzenia samopowielającej się kasty kapłanów, tak samo indywidualne finansowanie i wspieranie Kościoła przed drobne strumyczki od wiernych dają mu siłe i kontakt z rzeczywistością.
Duże dotacje dużych podmiotów nawet na najszlachetniejsze projekty odrywają Kościół od połączenia z wiernymi na tym podstawowym poziomie.
Na mojej rodzinnej wiejskiej parafii klerycy z pobliskiego seminarium przestali zbierać płody rolne, prawdopodobnie znaleźli sobie jednego a bogatego patrona.
A zwykli ludzie jak dają to cenią to na co dają "Gdzie bowiem jest twój skarb, tam będzie i serce twoje"

Śr cze 06, 2018 11:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fundusze unijne dla Kościoła to katastrofa
Już pomijając fakt, że wypowiedź Chrystusa dotyczy czegoś zupełnie innego, to jeżeli lokalna wspólnota ma "gdzieś" finansowanie swojej parafii, to tym bardziej będzie ignorowała potrzeby Kościoła jako całości. Co, niestety, się zdarza.

Śr cze 06, 2018 11:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Lepiej nie dawać na Kościół dużych sum a raczej małe a stale.

Śr cze 06, 2018 2:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No dobrze, ale co to hasło zmienia w tym, co napisałem? Moja parafia jest duża i parafianie są w stanie zrzucić się na remont zabytkowego kościoła, ale co ma zrobić proboszcz małej parafii?

Śr cze 06, 2018 2:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
No dobrze, ale co to hasło zmienia w tym, co napisałem? Moja parafia jest duża i parafianie są w stanie zrzucić się na remont zabytkowego kościoła, ale co ma zrobić proboszcz małej parafii?

Mała parafia - wedle stawu grobla, trzeba mieć małe potrzeby i skromnie funkcjonować. Ja nie mówię o jakiś pilnych katastrofach w rodzaju rozszczelniony dach, które mogą wymagać nagłego chodzenia po prośbie czy jakiejś pożyczki, ja piszę o generalnym finansowaniu Kościoła, zawsze jest pokusa udania się do możnych patronów, ale to wykorzenia Kościół ze wspólnoty.

Śr cze 06, 2018 2:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To może przedstaw jakieś konkretne przykłady takiego finansowania, bo w tym momencie nie mam pojęcia o czym piszesz.

Śr cze 06, 2018 2:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Tak jak celibat księży powoduje stałe zakorzenienie Kościoła z ludem, bo Kościół wtedy nie ma możliwości utworzenia samopowielającej się kasty kapłanów, tak samo indywidualne finansowanie i wspieranie Kościoła przed drobne strumyczki od wiernych dają mu siłe i kontakt z rzeczywistością.

Problem chwytliwy ale wydumany. Bowiem od początku było po prostu tak że na potrzeby Kościoła łożyli ci co mieli kasę. Nawet w Dziejach Apostolskich pisze "Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów." Nie robili jakiejś kolektywnej zrzutki. Wyprawy misyjne finansowali przede wszystkim królowie, książęta, podobnież klasztory i kościoły - te także możniejsze rody. Fundowanie wystroju kościołów było mniej kosztowne stąd duży był wkład też mieszczan.
Kiedyś słuchałam ciekawego kazania rekolekcyjnego w którym ksiądz kościoły określił jako świadectwa wiary - bo bez wiary która przynaglała do finansowych nakładów by nie powstały. A te najstarsze kościoły których piękno oddawało i oddaje chwałę Bogu nie powstałyby i nie przetrwały do naszych czasów ze ścibolenia lokalnych wspólnot.
To jest najlepsze w Kościele katolickim że jest on właśnie powszechny, a nie skrojony na miarę oczekiwań takiego Wespecjana. Jest w nim miejsce i na rozsądek i na rozmach, fundusze - cegiełki od milionów i milionowe zapisy od jednego.
Wespecjan napisał(a):
Mała parafia - wedle stawu grobla, trzeba mieć małe potrzeby i skromnie funkcjonować.

Dobra, a jak ktoś ma taki Wawel za kościół parafialny? Dla niego to każda parafia za mała. To wyczekać aż się rozwali i postawić skromniejszy? Albo chociażby parafia niewielka ale kościół jest przy klasztorze i one zawsze okazalsze rozmiary i bogatsze formy od kościołów parafialnych. Taki jest z kościół parafialnym moich rodziców - jego odnawianie trwa już ze 20 lat albo dłużej i to są koszty których parafianie nie zdołaliby pokryć. Od kilku lat trwa wymiana witraży - łącznie to koszt ze 150.000 PLN, bo witraże muszą być odpowiednie do bryły budynku, najdroższy i największy, szczęśliwie tylko jeden kosztował ponad 50.000 PLN. Równolegle od lat odnawiane są ołtarze boczne - wcześniej odnowiono obrazy bo były już tak brudne że z trudem można było ustalić co przedstawiają, prace przy rzeźbach trwają. A parafianie mają to szczęście i nieszczęście że ufundowano je w baroku i złota i srebra nie szczędzono, teraz koszt złoceń i srebrzeń jednego to ok. 20.000 PLN, a jest ich 10 albo więcej. Wyposażenie zakrystii ma ze 300 lat i na pewno tajniej byłoby zakupić nowe, a stare wyrzucić. Na wymianę czeka też dach. Prace wokół specjalnego systemu oświetlenia, przeciwpożarowego i antywłamaniowego trwają. Parafianie też łożą, owszem ale to kropla, finanse pochodzą głównie z kieszeni indywidualnych sponsorów, dotacji państwowych i unijnych. Rada - trzeba mieć małe potrzeby i skromnie funkcjonować jest od czapy w sytuacji parafii z już zastanym kościołem - skarbonką. To rada co najwyżej dla nowo tworzonych parafii. I o ile takie wiejskie, małe skromne kościołki mają jeszcze urodę i urok, to jakoś nikt przepada chodzić do kościoła parafialnego który przypomina hangar, choć w utrzymaniu jest on ekonomiczny.

Śr cze 06, 2018 4:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Na mojej rodzinnej wiejskiej parafii klerycy z pobliskiego seminarium przestali zbierać płody rolne, prawdopodobnie znaleźli sobie jednego a bogatego patrona.
]"

A może ludzie przestali je dawać? W mojej rodzinnej parafii, kiedyś po płody rolne dla seminarium przyjeżdzał tir. Nie było gospodarstwa, które by nie ofiarowało bodaj kosza ziemniaków. Jechała furmanka i zabierała ziemniaki, które stały wystawione przed każda posesją. Teraz po tygodniowej zbórce to, co zebrano spokojnie zmieści się na małą bagażówkę. Ale też wiele domów stoi pustych, a w innych mieszkają starsze osoby, które nic już nie uprawiają. Inna sprawa,że płody trzeba gdzieś przechować, często się psują,a pieniądze sa uniwersalne.

Cz cze 07, 2018 7:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
To jest najlepsze w Kościele katolickim że jest on właśnie powszechny, a nie skrojony na miarę oczekiwań takiego Wespecjana. Jest w nim miejsce i na rozsądek i na rozmach, fundusze - cegiełki od milionów i milionowe zapisy od jednego.

Zapisy od wiernych to jedno, ale gdy Kościół przyssie się mocno do funduszy unijnych to nie spodziewaj się ze będzie głośno protestował przeciwko zboczeniom płynącym z UE, bo nie gryzie się ręki która karmi.

Cz cze 07, 2018 12:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sposób finansowania Kościoła
Ale masz coś, czym poprzesz zasadność tez, które tutaj głosisz? Jakieś konkretne przykłady, które to potwierdzą?

Cz cze 07, 2018 12:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powiedzmy, że jest to problem realny, ale na razie potencjalny (raczej nie istniejący).
Z tym że nie ogranicza się wcale do instytucji unijnych czy bogatych organizacji (ani państwa).
Bo wiadomo, że jak wiernym się nie spodoba kazanie, to mogą nie dać na tacę.
Niestety, ofiary zamykają usta prorokom. Ale kościół remontować, ogrzewać i oświetlać trzeba...

Cz cze 07, 2018 12:27 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Łaska wiernych na pstrym koniu jeździ... Niekoniecznie musi to być kazanie, bo może być zachowanie czy zakupy. Zniszczone zaufanie niełatwo odbudować. :(

Cz cze 07, 2018 12:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Bo wiadomo, że jak wiernym się nie spodoba kazanie, to mogą nie dać na tacę.

A skąd wiesz że wtedy część wiernych nie da na tacę więcej?

To może realna sytuacja, ale wcale nie problem, tylko dobra rzecz. Jeśli ksiądz wygładza kazania, by nie urazić grzesznika, to w końcu Kościół przestaje być ludziom potrzebny bo po co chodzić i słuchać że "żyjesz jak żyjesz ale jakoś to będzie bo Jezus jest miłosierny". Twarda, mocna nauka odsieje hipokrytów szukających słownych wygibasów ,że grzech nie jest grzechem, ale na pewno Kościół zostanie referencją moralną, która będzie gromadzić ludzi którzy się z tym zgadzają.
Zresztą, gładzenie kazań to nic innego jak przekonanie, że "bez kompromisu ze światem Kościół nie przetrwa" co jest formą niewiary w nadprzyrodzoność Kościoła.

Cz cze 07, 2018 12:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ale masz coś, czym poprzesz zasadność tez, które tutaj głosisz? Jakieś konkretne przykłady, które to potwierdzą?

Radio Maryja. Utrzymywane z datków ludzi, którym się podoba tamtejsza ortodoksja. Datki ludzi zasilały radio, później TV, i inne biznesy, które zaczeły zarabiac na siebie. Tworzy to bufor, który może ratować rozgłośnię w jakiś dołkach jałmużnianych.

Cz cze 07, 2018 12:54 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha, a dlaczego to radio bądź pokrewne mu przedsięwzięcia przyjmują rozmaite dotacje? nawet unijne, na uczelnię? I czują się pokrzywdzeni, gdy nie dostają?

Cz cze 07, 2018 1:16 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona