Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2019 7:35 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Dialogi międzyludzkie katolika (przeniesiony) 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sposób finansowania Kościoła
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jeżeli ktoś Ci mówi jak masz wydawać swoje pieniądze, to masz pełne prawo powiedzieć mu, żeby spadał.

nie masz prawa powiedzieć mu ani "spadaj" ani "won".

Poza tym jak śmiecie wyzywać kogoś od trolla? Po pierwsze nie ma takiego słowa w języku polskim, a po drugie, jeśli przyjąć definicję, że jest to ktoś kto se robi jaja to skąd wiecie, że on se robi jaja. Może jest szczery, a Wy go wyzywacie.

Opamiętajcie się.

Wespecjan napisał(a):
Kościół nigdy nie był i nie powinien być sektą

wewnątrz sekty przynajmniej się lubią i wspierają a tu na forum bywa gorzej niż w sekcie, bo często jeden katolik wyzywa drugiego.

N cze 17, 2018 1:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
wewnątrz sekty przynajmniej się lubią i wspierają a tu na forum bywa gorzej niż w sekcie, bo często jeden katolik wyzywa drugiego.

Ludziku twierdzisz że się lubią naprawdę, tak bezinteresownie, tak za nic?

N cze 17, 2018 3:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Nie bronię zdania trolla o konkretnym nicku.

Poważnie a to co robisz to oczywiście takie nic. Całokształt jest taki. Gosc wyskoczył gdzie mu nie wolno. Reakcja ostra jest ale Terremoto widzi tylko jedna stronę. I oczywiście nie chce nikomu dokładać tak przez przypadek to robi. Wzorem od katolewicy skupionej wokół Tygodnika Powszechnego i podobnym mediom.

N cze 17, 2018 5:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wtrącę się między wódkę a zakąskę. "Won stąd" jest wyrażeniem z rodzaju pospolitych, ani niespecjalnie agresywnych, ani uwłaczających. A powiedzenie tego nie wykracza szczególnie poza powszechnie przyjęte normy postępowań. Od chrześcijanina owszem zawsze można wymagać więcej. Ale niewykluczone że w konkretnym przypadku to "więcej" oznacza własnie powiedzieć zwięźle komuś kto włazi nieproszony z niechcianymi radami co powinien zrobić.

N cze 17, 2018 5:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie było to ładne ale uzasadnione. Nie wiem w jakim stanie zdenerwowania był autor. Osobiście ńie uważam ze powinńo się w ten sposób zwracać. Ale cóż czasami trzeba pokazać komuś drzwi. Jak te słynne Kaczyńskiego ... dziadu do menela

N cze 17, 2018 7:02 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Uważam, że Wespecjan powinien przeprosić autora za mocne słowa i zaprosić go do czytania i pisania w pozostałych działach dla niekatolików.

N cze 17, 2018 9:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Ale cóż czasami trzeba pokazać komuś drzwi. Jak te słynne Kaczyńskiego ... dziadu do menela

Starszy mężczyzna: Partie żeście zmienili, pouciekaliście jak szczury!
Lech Kaczyński: Panie, spieprzaj pan! O, to panu powiem!
Starszy mężczyzna: „Spieprzaj pan”? Panie, bo pan się prawdy boisz!
Lech Kaczyński: [z wnętrza samochodu, przez uchylone drzwi] Spieprzaj, dziadu!
Starszy mężczyzna: [do dziennikarzy] Ale jak tak się można odzywać: „spieprzaj pan”? Ja się grzecznie spytałem człowieka!

Do tego doszło że pochwalamy takie zachowanie? Menel woła do mnie dzień dobry, zawsze kiedy mnie widzi, zgodnie z tym jakie tutaj padają porady powinnam mu odpowiadać - Spieprzaj dziadu! Paszoł won! Ale cóż, zaczytałam się w słowa Jezusa do Alicji Lenczewskiej i zapatrzyłam w obraz brata Alberta Ecce Homo...

Wiele we mnie jest niedoskonałości, ale naprawdę nie znoszę chamstwa. Obojętnie czy w wydaniu katolika czy trola czy kogokolwiek. Nie porównujmy się z Jezusem ponieważ Jezus jest Bogiem i on wiedział po co tak przemawia ostro i do kogo i dlaczego, zna serce i duszę człowieka w sposób dla nas niedostępny. My mamy uczyć się kochać drugiego człowieka i jak widać z tym mamy poważne i największe trudności, bo mamy kochać także takiego trola czy innego nie zgadzajacego się z naszą słuszą partią czy ideą.

My mamy widzieć Chryustusa w drugiej osobie i w każdym jest Duch Św, nie obrażajmy ludzi bez powodu, tylko dlatego że ponoszą nas emocje. Tak, miłość jest także wymagająca i czasem wymaga powiedzenia trudnej prawdy czy trudnych słów, ale takie teksty czy odzywki, jaki mają sens wychowawczy czy ogólnie jaki mają sens w celu zbawienia drugiego czlowieka? Wymagajmy najpierw od siebie samych. I nie stawiajmy jako przykładów ludzi którzy nie są autorytetami.

N cze 17, 2018 9:32 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludziku, Equuleuss - jeśli tylko byście pozwolili, podpisałabym się pod Waszymi słowami.

Bergamotko, jako filolog nie podzielam Twojej łagodnej oceny formuły "won stąd". Co więcej, dystansując się od własnego przekonania, sprawdziłam, że są ekspertyzy językowe oraz współczesne wyroki sądowe (zobowiązanie do przeprosin itp.) za potraktowanie człowieka w taki sposób. Jak widzisz, nie tylko ja uważam takie "odzywki" za bardzo niegrzeczne.

Np. sprawa, która zakończyła się wyrokiem:
Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 31 sierpnia 2016 r. (sygn. akt I ACa 584/16).
Zwrot „won stąd ", który stanowi polską wersję rosyjskiego zwrotu "paszoł won" w znaczeniu "odejdź, odczep się" używaną w stosunku do osoby niepożądanej w towarzystwie – ma w powszechnym odczuciu konotację obelżywą. Sposób potraktowania powódki przez pozwanego niewątpliwie miał wpływ na doznane przez powódkę zachwianie poczucia własnej wartości, dyskomfort psychiczny. Powódka mogła uznać omawiane zdarzenie, jako przedstawienie jej wobec obecnego wówczas Bogdana R. jako osoby niegodnej szacunku i poważnego traktowania – stwierdził Sąd nakazując pozwanemu przeproszenie Katarzyny J.”
„[…] niewątpliwie miała ona prawo poczuć się urażona i oburzona. Doszło więc do naruszenia dóbr osobistych w postaci czci w jej wewnętrznym aspekcie, czyli godności osobistej

Sprawa miała nieco szerszy charakter, cytuję tylko fragmenty dotyczące użycia tych słów.

N cze 17, 2018 10:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pozwolę sobie wkleić cytat Profesora Miodka:
Zwrot
Cytuj:
"poszła won!" należało zostawić w wersji oryginalnej, bo choć obcy z pochodzenia i ordynarny, wszedł on w komunikacyjny obieg polszczyzny, a przywoływany jest w chwili maksymalnego natężenia emocjonalnego i wtedy - co tu dużo mówić - lepiej spełnia funkcję ekspresywną niż polskie warianty "idź sobie!", "odejdź!", "odejdź ode mnie!", "wyjdź!" itp.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html

N cze 17, 2018 10:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dialogi międzyludzkie katolika (przeniesiony)
Ludzik napisał(a):
Uważam, że Wespecjan powinien przeprosić autora za mocne słowa i zaprosić go do czytania i pisania w pozostałych działach dla niekatolików.

Może jednak lżejsza wersja, stosowana na tym Forum, czyli: przeprosić ...wszystkich :D
A z nazywaniem po imieniu jest problem, bo ...imię pisze się z wielkiej litery.

Pn cze 18, 2018 9:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Osobiście uważam, że antyklerykalny cham na forum czy na żywo, powinien mieć odpowiedź skrojoną na miarę jego/jej poziomu kultury. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach by odpowiedzieć chamowi jak na to zasługuje, to najlepszą strategią jest ignorowanie.

Pn cze 18, 2018 10:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Do Barneya: nie mylmy pewnego minimum kultury z cukierkowatością.
Odwrotnie :)

Pn cze 18, 2018 11:35 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Bergamotko, jako filolog nie podzielam Twojej łagodnej oceny formuły "won stąd". Co więcej, dystansując się od własnego przekonania, sprawdziłam, że są ekspertyzy językowe oraz współczesne wyroki sądowe (zobowiązanie do przeprosin itp.) za potraktowanie człowieka w taki sposób. Jak widzisz, nie tylko ja uważam takie "odzywki" za bardzo niegrzeczne.

Po pierwsze konkluzja cytowanego przez ciebie wyrok dotyczyła sytuacji która polegała na popchnięciu kogoś ze słowami "won stąd" - zatem nie ma takiego prostego przełożenia na sytuację na forum. Po drugie - wszyscy są też raczej zgodni że "won stąd" jest wypowiedzią niegrzeczną. Natomiast problem jest ocena czy aż tak "bardzo". Wypowiedzi i oceny językoznawców są różne - czego dowiodła JUŻ Jaśminowa. Moim zdaniem SA w Krakowie nie uznał jej za szczególnie niegrzeczną - "Naruszenia te (godności osobistej i nietykalności cielesnej - dopisek mój) nie są wielkiej wagi – nawet biorąc pod uwagę, że powódka była wówczas w ciąży, o czym pozwany zresztą nie wiedział. Waga naruszenia jest jednak na tyle znaczna, że powódka nie powinna pozostać całkowicie bez rekompensaty." a "niewielki rozmiar krzywdy, jakiej doznała powódka, usprawiedliwia w pełni stanowisko Sadu I instancji, który uwzględnił powództwo jedynie w części obejmującej żądanie złożenia oświadczenia, zawierającego w swojej treści przeprosiny."
Po trzecie - jak napisał św. Ignacy Loyola "trzeba z góry założyć, że każdy dobry chrześcijanin winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego, niż do jej potępienia. A jeśli nie może jej ocalić, niech spyta go, jak on ją rozumie; a jeśli on rozumie ją źle, niech go poprawi z miłością; a jeśli to nie wystarcza, niech szuka wszelkich środków stosownych do tego, aby on, dobrze ją rozumiejąc, mógł się ocalić."
Ty doszukałaś się w wypowiedzi Wespecjana pogardy, brutalności, pomiatania ludźmi - no chyba że pisałaś to wszystko, ot tak, sobie i muzom, equuleuss chyba podobnie bo dopatrzy ła się chamstwa. Ludzik doszukał się możliwości odrzucenia przez Wespecjana (i chyba tych którzy nie zbesztali go za tą wypowiedź) kogoś od Kościoła, braku miłości oraz stwierdził że katolicy zachowują się gorzej niż sekciarze - to ostatnie to akurat był komplement ale raczej niezamierzony. Wypowiedź Krysi pomijam bo jest dla mnie całkiem niezrozumiała -to chyba jakiś przekaz dla nielicznych.
Sorry, ale to jest ta wasza chrześcijańska postawa? W czym lepsza od Wespecjana? Bo piszecie w uprzejmej formie zarzuty których łatwo doszukaliście się jego zachowaniu a które są dalece większej wagi niż to oo on napisał?
Dla mnie to potwierdza że chrześcijaństwo jest bezwzględne. I gdy tylko się ktoś zabierze za tropienie braku miłości u innych to sam uchybi powinności miłowania innych wcześniej niż później - ale raczej wcześniej.

Pn cze 18, 2018 11:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Sorry, ale to jest ta wasza chrześcijańska postawa? W czym lepsza od Wespecjana? Bo piszecie w uprzejmej formie zarzuty których łatwo doszukaliście się jego zachowaniu a które są dalece większej wagi niż to oo on napisał?
Dla mnie to potwierdza że chrześcijaństwo jest bezwzględne. I gdy tylko się ktoś zabierze za tropienie braku miłości u innych to sam uchybi powinności miłowania innych wcześniej niż później - ale raczej wcześniej.

Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę z konsekwencji piętnowania piętnowań.
Jeśli ich krytykę mojej odzywki uważasz także za formę niechrześcijańskiej postawy, to także twoja krytka ich krytyki - podpada pod ten sam paragraf.

Tworzy się taki piętrowy ciąg, w sumie absurdu, a pamiętajmy, że wzór dla chrześcijanina czyli Jezus Chrystus wyzywał faryzeuszy, pobił handlarzy i ignorował pajaców jak Herod.

Był tu temat o feminiznacji kościoła katolickiego i pamiętajcie drogie panie, że wy często przenosicie na łono Kościoła zachowania kobiece, które nie są bezpośrednio w nauczaniu katolickim takie jak pobłażanie niegrzecznym dzieciom często już dorosłym. Nie róbcie z Kościoła fraucymeru, bo pamiętajcie, że Kościół ma także miejsce na męskie zachowania takie jak słuszne danie w ryj, werbalnie czy fizycznie jak nam pokazał Zbawiciel.

Pn cze 18, 2018 12:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z pięciu przykazań kościelnych:

Cytuj:
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Jak traktować kogoś, kto nawołuje do łamania przykaznia?

Jezus, gdy uważał za słuszne, powiedział
"Zejdź Mi z oczu, szatanie!" Mt 16, 23
do Piotra. Czy byście zganili Jezusa za te słowa, bo były niezbyt delikatne?

Pn cze 18, 2018 1:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona