Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 24, 2019 11:58 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Litanie itp - jak je traktować? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Litanie itp - jak je traktować?
Pokój Wam!

Jak podchodzicie do różnego rodzaju modlitw, litanii, itp. nie odwołujących się bezpośrednio do osób? Mam na myśli Osoby Boskie lub świętych. Rozumiem modlitwę do Boga jako żywej osoby, ale nie rozumiem modlitwy do Jego Serca, czy Ran do Jego Krwi czy Oblicza, itp. modlitwy do symboli czy "części ciała".
Nie potrafię się tak modlić np. do krwi Pana Jezusa. Zawsze modlę się wprost do Niego.

Pewnie mi powiecie, że to jest symbolika, a tak naprawdę modlimy się do Boga. Ok, ale po co w takim razie te niezliczone słowa do "czegoś" zamiast zwracania się wprost do osoby?

Wt cze 19, 2018 2:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Litanie itp - jak je traktować?
Odpowiedź dlaczego litanie odnoszą się do części ciała Pana Jezusa itp zapewne leży w historii ich powstawania.

Wt cze 19, 2018 4:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Pokój Wam!

Jak podchodzicie do różnego rodzaju modlitw, litanii, itp. nie odwołujących się bezpośrednio do osób? Mam na myśli Osoby Boskie lub świętych. Rozumiem modlitwę do Boga jako żywej osoby, ale nie rozumiem modlitwy do Jego Serca, czy Ran do Jego Krwi czy Oblicza, itp. modlitwy do symboli czy "części ciała".
Nie potrafię się tak modlić np. do krwi Pana Jezusa
Nie rozumiesz i nie potrafisz skupić się na wychwalaniu np Serca czy Krwi Pańskiej, bo zapewne postawa takiego umiłowania Ciała Pańskiego jak u autorów tychże modlitw nie jest ci znana tak samo jak i mnie, ale to nie znaczy nie jest ona czymś pięknym i pożądanym...

Wt cze 19, 2018 6:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak, nie rozumiem podstawy modlitw do "części" Pana Jezusa, co nie znaczy, że mimo wszystko powinienem udawać.
Interesuje mnie Wasze podejście. No chyba, że po prostu odmawiacie modlitwy w próżnię bez refleksji nad tym co mówicie.

Wt cze 19, 2018 9:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Historia litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wt cze 19, 2018 9:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No tak, cytując z tej strony:
"Wypowiadając te dwa słowa [Serce Jezusa] mamy na myśli samego Chrystusa, który kocha nas swoim Sercem. Owo Serce jest symbolem całego Miłosierdzia i Miłości, jaką Chrystus ma dla ludzi.".

Czyli cała litania to symbolika, bo tak naprawdę modlimy się do Jezusa, a nie do jego serca. Równie dobrze, słowa litanii, np.
"... Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, Serce Jezusa, źródło życia i świętości, Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze, Serce Jezusa, zelżywością napełnione, Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte, Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne, ..."
Mogłoby, lub powinno brzmieć:
"... Jezu, hojny dla wszystkich, którzy Cię wzywają, Jezu, źródło życia i świętości, Jezu, przebłaganie za grzechy nasze, Jezu, zelżywością napełniony, Jezu, dla nieprawości naszych starty, Jezu, aż do śmierci posłuszny, ...".

Czy dobrze myślę?

Wt cze 19, 2018 9:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I co? Nie macie żadnych refleksji? Hmmm...

Ja mam z tym mały problem. Czytam o różnych nabożeństwach i w pewnym sensie tego nie akceptuję. Np. czytam opis nabożeństwa do Serca Jezusa i nie rozumiem co autor miał na myśli. Że niby ze swojej istoty Pan Jezus wyodrębnia serce i każe je traktować jako odrębny byt, do którego można się zwracać tak jak do osoby?

Cz cze 21, 2018 9:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To może zamiast polemizować i/lub tworzyć swoje wyjaśnia, przyjmij do wiadomości to, co jest napisane w artykule, który Ci podałem.

Aha... Nabożeństwa tego typu nie są obowiązkowe (o ile nie zostaną zadane jako pokuta), więc nie musisz się "katować" uczestnictwem w formie pobożności, która Ci nie odpowiadaj.

Cz cze 21, 2018 9:13 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W litaniach dotyczących Chrystusa chodzi o wielbienie i wzywanie Chrystusa. To nie wielbienie każdej Jego części ciała, tylko wielbienie Jego przymiotów. Przykładowo: serce w teologii to nie mięsień pompujący krew, tylko jądro, głębia, duchowe wnętrze, sama istota osoby - tu samego Chrystusa.

Cz cze 21, 2018 9:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Modlitwa mnie nie katuje, więc nie martw się. Ale niektóre formy pobożności są w pewnym sensie za bardzo zagmatwane. Bo jeżeli chodzi o wielbienie i wzywanie Chrystusa, to dlaczego trzeba aż tak bardzo teologizować i symbolizować, zamiast wprost po prostu kierować uwagę do Niego?

Ja wiem, że i tak ostatecznie chodzi o Chrystusa. Ale moja przekora każe mi się spytać na przykład Ciebie, PeterW, skąd wiesz, że Jezusowi, gdy objawiał się mistyczce chodziło o Jego głębię i istotę, a nie o serce posiadające materialne atrybuty? Zresztą, podążając konsekwentnie za twoim wyjaśnieniem, nie powinniśmy się modlić do Serca, lecz do "głębi duchowej, istoty, wnętrza".

A w tym wszystkim kruszę kopię o to, że razi mnie nieraz ludowa pobożność, która wykrzywia bezmyślnie istotne sprawy i odstręcza od poznania Chrystusa.

Cz cze 21, 2018 3:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To może pora się wgłębić w tę ludową pobożność i przestać sądzić ją po tym, co sobie na jej temat wymyśliłeś?

Cz cze 21, 2018 3:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po co mam wgłebiać się w ludową pobożność? Ludowa pobożność jaka jest - każdy widzi. Chcę przechodzić ponad tą pobożnością wprost do Chrystusa. Może to pycha, ale zaryzykuję.

Pt cze 22, 2018 8:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I tu leży pies pogrzebany, bo nie mając wiedzy na temat pobożności ludowej oceniłeś ją na podstawie "widzi mi się, że blokuje dostęp do Chrystusa". :(

Co do pychy, to patrząc na to, co piszesz, to jeszcze chwila, a uznasz, że przeszkadzają ci księża i Kościół.

Pt cze 22, 2018 8:49 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
jeszcze chwila, a uznasz, że przeszkadzają ci księża i Kościół.

Mylisz się - bardzo szanuję księży i Kościół. Wiem jak ciężkie życie mają księża i jak trudno "trwać" Kościołowi w naszych czasach, tak aby prawda o Chrystusie była dobrze rozumiana.

Nie broń tak bardzo pobożności ludowej, bo być może jest to szata, która już bardzo się poprzecierała, a pod nią nie widać niczego co pociągałoby młodych ludzi do Boga. Obrazem tego są coraz większe pustki w kościołach, gdzie na różańcach czy litaniach gromadzi się kilka posiwiałych kobiet.

Albo broń tej pobożności w merytoryczny sposób a nie metodą pouczania mnie, że jestem wielbłądem. :-(

Pt cze 22, 2018 9:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
jeszcze chwila, a uznasz, że przeszkadzają ci księża i Kościół.

Mylisz się - bardzo szanuję księży i Kościół.

Tak? To dlaczego tak się bronisz przed Litanią zatwierdzoną przez Kościół do publicznego odmawiania?

Cytuj:
Nie broń tak bardzo pobożności ludowej, bo być może (...)

Mnie interesują konkrety, a Ty w swojej negacji tej pobożności opierasz się na... No właśnie. Na niczym. Na przypuszczeniach i widzimsię. Zrozum wreszcie: To, że Tobie jakaś forma pobożności nie odpowiada, nie oznacza jeszcze, że jest zła. Ja np. jedynie raz byłem na Lednicy i więcej nie wróciłem, bo nie odpowiadała mi ta cała łopatologia, która tam była obecna, ale nie twierdzę, że jest to nieodpowiednia forma praktykowania wiary.
Więcej pokory. Nie jesteś pępkiem świata.

Pt cze 22, 2018 9:16 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona