Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 20, 2019 6:16 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Litanie itp - jak je traktować? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Litanie itp - jak je traktować?
Dobra, czczenie obrazów versus https://youtu.be/7cFF11leMoQ

Pn cze 25, 2018 8:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Daj link do konkretnego fragmentu tego wykładu, o który Ci chodzi.

Pn cze 25, 2018 8:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chociażby pierwsze 5 minut.

Pn cze 25, 2018 8:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odsłuchałem. O co konkretnie Ci chodzi, bo nie widzę związku między kwestią dobrej modlitwy, a oddawaniem czci NMP przez uczczenie jej obrazu?

Pn cze 25, 2018 8:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No widzisz, ty rozumiesz to, ja coś innego, ty nie rozumiesz tego, a ja czegoś innego. Czy w takim razie powinniśmy sobie radzić walenie się pałką w łeb do skutku?

Bracie, lepiej rozstańmy się już w tym wątku i rozejdźmy się pomodlić. Niech Ci Bóg błogosławi, dobranoc. :-)

Pn cze 25, 2018 8:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha. Czyli wrzuciłeś to sobie a muzom w nadziei, że odwrócisz uwagę od faktu, iż mimo wyjaśnień o co chodzi w klęknięciu podczas zasłonienia obrazu NMP na Jasnej Górze, dalej wolisz odnosić się i polemizować z tym, co sobie wymyśliłeś.

Pn cze 25, 2018 8:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie, po prostu intencja klękania w momencie podniesienia Ciała Jezusa Chrystusa na Mszy św. nie jest dla mnie równoważna z intencją klękania w momencie zasłaniania obrazu na Jasnej Górze. Po prostu nie widzę specjalnego powodu by klękać w tym momencie, bo nie wiem co takiego się wtedy dzieje. Tylko o to chodzi a nie ogólnie o oddawanie czci Matce Bożej.

Bo każdy gest ma jakiś sens. Jeżeli modlę się do Matki Bożej, to dla mnie nieistotne jest czy jestem w świątyni na Jasnej Górze czy na ławce w lesie. I gdy w lesie nie upadam nagle na kolana, bo nie zjawia się przede mną żywa Maryja, tak w świątyni nie padam nagle na kolana przed zasłanianym obrazem, bo nie ma w nim żywej Maryji i nie ona jest zasłaniana. Nie widzę nic specjalnego w tej chwili opuszczania blaszanej zasłony przed płóciennym obrazem.

Prosiłem Cię o osobiste i szczere podzielenie się z jakiej przyczyny klękasz i co myślisz akurat wtedy, w momencie zasłaniania obrazu, ale dzielisz się tylko ogólnikami. To jest nieszczere.

Nie wiem, chyba pod tym względem nie jestem katolikiem, bo gdyby nie tabernakulum w świątyni, to nie klęknąłbym przed obrazem z intencją, że klękam przed Matką Boską, chyba że przez szacunek wobec współobecnych, by ich nie gorszyć, ale to też bez sensu. Po prostu mogę uklęknąć do modlitwy, ale nie stricte przed obrazkiem jako takim. Może to brak pokory, trudno.

Jestem tutaj prawdomówny, mówię co myślę, a Ty? A Wy, inni forumowicze? Gdzie jesteście?

Wt cze 26, 2018 8:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jesteśmy!
Myślę że tu z klękaniem przed obrazem Matki Bożej jest tak. Zacytuję z pamięci fragment modlitwy. Na jej widok zegnie się każde kolano. Po takim tekście głupio by było nie przyklęknąć. A że tekst jest zatwierdzony przez Kościół, to dalej sprawa staje się oczywista. No jeśli jest tekst, to i jest taka reakcja. By tak nie było, trzeba by było pozmieniać teksty modlitw. Zasłanianie obrazu M.B. w Częstochowie. Dla tych co przybyli tam jako goście do M.B. to jest pożegnanie z gospodarzem miejsca. Forma ukłonu wystarcza, lecz wielu z różnych powodów. Traktuje ten czas jako końcowy fragment bytności w kaplicy i klęka do modlitwy końcowej. Mogą inni zdezorientowani tak samo się zachować. Tak to spostrzegłem.

Wt cze 26, 2018 9:47 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Myślę że tu z klękaniem przed obrazem Matki Bożej jest tak. Zacytuję z pamięci fragment modlitwy. Na jej widok zegnie się każde kolano. Po takim tekście głupio by było nie przyklęknąć. A że tekst jest zatwierdzony przez Kościół, to dalej sprawa staje się oczywista.

Po pierwsze, na Jej widok z radością uklęknę gdy Ją zobaczę w niebie. Ale na widok jej wyobrażenia namalowanego na płótnie - już niekoniecznie bo obraz nie jest osobą. Czaisz różnicę?

Po drugie może w jakiejś niezobowiązującej pieśni jest o zginaniu kolana na widok Maryji (nie na widok jej obrazu), ale nie wiem czy nie chodziło ci o tekst z Pisma Św., który dotyczy Jezusa (Flp. 2,9-11):
9 Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, 10 aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. 11 I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.

witoldm napisał(a):
wielu z różnych powodów. Traktuje ten czas jako końcowy fragment bytności w kaplicy i klęka do modlitwy końcowej. Mogą inni zdezorientowani tak samo się zachować.

No i właśnie o to chodzi, aby nie zachowywać się jak zdezorientowany poganin, ale wiedzieć co i dlaczego się robi.

Wt cze 26, 2018 11:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miałeś wyjaśnione dlaczego klęka się przed obrazem tak przeze mnie, jak i Kościół. Przyjmiesz to wreszcie do wiadomości?

Wt cze 26, 2018 11:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Nie wiem, chyba pod tym względem nie jestem katolikiem, bo gdyby nie tabernakulum w świątyni, to nie klęknąłbym przed obrazem z intencją, że klękam przed Matką Boską, chyba że przez szacunek wobec współobecnych, by ich nie gorszyć, ale to też bez sensu. Po prostu mogę uklęknąć do modlitwy, ale nie stricte przed obrazkiem jako takim. Może to brak pokory, trudno.
A można wiedzieć co ciebie, zdeklarowanego katolika w pelnej łączności z papieżem czyli przyjmującego całe nauczanie KK, powstrzymuje przed tym aby uklękniąć przed wizerunkiem osoby będącej w niebie...?

Wt cze 26, 2018 11:35 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ważny jest też kontekst. Kontekst świątyni i modlitwy. Tu klękamy.
Nie ma nic dziwnego w nieklękaniu w galerii obrazów przed każdym ze 150 (1500 itp, kwestia skali muzeum) wizerunków osoby będącej w niebie.

Szacunek dla współobecnych w kontekście sakralnym nie jest taki nieważny. Mylisz się, pisząc, że jest bez sensu. Skoro zasada sanktuarium prawosławnego nie pozwala kobiecie na wchodzenie w spodniach, to nie jest to bez sensu. Skoro do meczetu nie wchodzi się w butach, nie jest to bez sensu i zdejmę, choć wiary nie podzielam.
Kwestia kultury, szacunku.

Wt cze 26, 2018 12:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ciekawe czy są tacy katolicy co klękają przed obrazem a Komunię przyjmują na stojąco albo na rekę.

Wt cze 26, 2018 1:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Lekarstwo
W niebie oddasz pokłon, bo wszystko będzie dla ciebie oczywiste. Tu oddajemy pokłon by uczyć się szacunku, tu do matek. Bez nich by nas nie było, to wiesz. Oddając teraz pokłon, uczysz się szacunku, także do swej rodzonej matki. A wiesz że pierwszym stwórcą był i jest Bóg. On wie jaką rolę ma matka dla ciebie. Ona w jego imieniu ciebie urodziła. Czy to za mało by oddawać cześć matkom, poprzez tą która Boga urodziła. Chcesz czy nie, to jest prawda od której nie uciekniesz. Bo coś na to wygląda że próbujesz.
Zakazy tworzenia sobie bożków, obejmują zrównywanie innych istot z Bogiem i oddawanie im postacim czci jako Bogu. Matka Boża a tym bardziej jej kult, niez zrównuje się z Bogiem. Jeśli uważasz że u ciebie tak to wygląda, to nie próbuj tego ciągnąć, przemień najpierw siebie.

Wt cze 26, 2018 1:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Ciekawe czy są tacy katolicy co klękają przed obrazem a Komunię przyjmują na stojąco albo na rekę.

Co ma piernik do wiatraka? Skoro Kościół orzekł, że można przyjmować Komunię na stojąco lub na rękę, to przestań jątrzyć i zachowywać się tak, jak gdyby naruszył jakiś dogmat.

Wt cze 26, 2018 1:57 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona