Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lip 21, 2019 9:42 pm

Teologia wyzwolenia: JPII vs. Papiez Franciszek 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Teologia wyzwolenia: JPII vs. Papiez Franciszek
Tak sobie ostatnio zacząłem studiować na studiach magisterskich z teologii... i mam zajęcia z szeroko rozumianej roli Kościoła Katolickiego od czasu pojawienia się Hiszpanów w Ameryce Południowej do "dzisiaj", oczywiście rola obecnego Papieża w Argentynie i jego ostatnie pielgrzymki do tamtych ziem.

Jednym z tematów są "dzieła" tzw. teologów wyzwolenia. Tak, tak czytamy ich na tych zajęciach.

Jest mi to temat ogólnie obcy, jakoś mnie to w przeszłości nie bardzo interesowało a teraz "tak przy okazji" mam się o tym uczyć.

I teraz mam z tym problem. Dla mnie (z tego co zrozumiałem i poczytałem) to jest komuna w szatach Katolicyzmu. Pani Prof. jest zachwycona tym tematem... że to o ubogich troska itd.

Teraz tak sobie patrzę na tą Amerykę Południową a przecież tam jest "wielki b...del". Wenezuela, Brazylia się sypie, gangi, mafie, ludzie uciekają do USA masowo, w Meksyku to co i raz zabójstwa księży "raz na jakiś czas".

No i teraz mamy przecież Papieża stamtąd... tego który wyrósł w tamtym środowisku "teologii wyzwolenia", którą JPII nazwał nie kompatybilną z Katolicyzmem. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że Papież Franciszek tą wręcz jakby przeciwieństwem JPII w tym zakresie... teologia wyzwolenia "odżywa". Już nie mówię, że Jezuita a oni podobno się tym wielbili.

Popiszmy. Od razu zaznaczam, że raczej będę się od Was uczył i czytał, sam zgłębiam temat. Dobre źródła by się przydały... do poczytania.

PS. Jakoś nie za dużo na tym forum o tym było. Popiszmy.

Cz cze 28, 2018 6:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Teologia wyzwolenia: JPII vs. Papiez Franciszek
Generalnie wyzwalamy się od niekorzystnych zachowań tudzież wpływów. W ujęciu teologicznym, to wyzwolenie ma charakter nadrzędny, pierwszorzędny, święty. Co w połączeniu tych słów daje, wyzwalanie się od zła. To jest realizowane raczej w każdej religii, tylko tu odniesienia co złe są różne. Był bym bardzo oszczędny w sformułowaniach typu tego że, oto ktoś teraz wziął się za teologię wyzwolenia. Ona jest cały czas obecna, z różnym jej nasileniem. Znacie ten tekst - poznacie prawdę a prawda was wyzwoli. Inaczej to ktoś to przyjmie jakoby papież wprowadzał rewolucyjne zmiany. Tymczasem om robi, to co do niego należy. Biblia to bardzo pojemny i uniwersalny sposób, na wyzwalanie ludzi z nieporządanych kierunków zachowań. Ma ona także wieczny wymiar, ze względu na bazowanie na skrajnych zachowaniach jako punkt wyjścia. Zachowaniach które mają być przemieniane. Tu ograniczeniem jest tylko możliwość przyjęcia pouczeń, która i tak jest duża. Adresowana jest bowiem do prostego ludu. Z tego względu nie ma przekazu o sednie spraw, są natomiast przekazy jak to robić. Przez zasadę naśladownictwa. Tu sedno ma charakter ogólnego dobra, oraz mniejszego zła. Nie ma rygoru to ziarno a to plewy, to chwast a to zboże. To jest gdzieś na dalszym planie, na pewno nie jest to na zasadzie jak krowie na rowie. To pozwala na większe pole manewru, w zakresie ustalania priorytetów. Można bowiem bardziej precyzyjnie jak do tej pory dotykać spraw, które nie rodzą z powodu dwuznaczności nieporozumień. Przyjmując taki kierunek, to nie ma to wyzwolenie negatywnej podstawy, a ma pozytywną. Teraz można by zacząć dyskutować o tym, czy te zmiany są koniecznością i co mają dać. Unikając tak kierunku sensacyjności w temacie, utrudniającym odnalezienie prawdy. To moje poszerzenie wprowadzenia do tematu.

Cz cze 28, 2018 7:23 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
  • Teologia wyzwolenia to "katolickawa" wersja komunizmu. Obrzydliwość.
  • To że papież stamtąd pochodzi, nie oznacza że ją podziela. W końcu część pierwszych papieży wywodziła się z antychrześcijańskiego, prześladującego chrześcijan Rzymu.

Cz cze 28, 2018 10:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
  • Teologia wyzwolenia to "katolickawa" wersja komunizmu. Obrzydliwość.
  • To że papież stamtąd pochodzi, nie oznacza że ją podziela. W końcu część pierwszych papieży wywodziła się z antychrześcijańskiego, prześladującego chrześcijan Rzymu.

Oczywiście to co napisaleś to prawda.

Moja Pani Prof. powiedziała ze są jej (tej teologii) różne "wersje" (?!?). Ja jej wspomniałem o dwóch dokumentach Kościoła na ten temat a ona "że je źle rozumiem"...

Czy mogę prosić o więcej amunicji? :lol:

Cz cze 28, 2018 3:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
W zasadzie teologię wyzwolenia mozna by sprowadzić od budowania raju na ziemi. To naturalizm i żydostwo ideologiczne posługujące się szatami chrześcijaństwa. A w chrześcijaństwie chodzi o wyzwolenie przede wszystkim z grzechu a nie z ubóstwa materialnego.

Dodatkowo z priorytetyzowaniem wyzwalnia człowieka z biedy i ucisku ziemskiego jest taki problem że nie wiadomo gdzie leży granica końca tego ubóstwa, a trzeba pamiętać że apetyt rośnie w miare jedzenia...

p.s. Leszcz, to gdzie ty studiujesz na której uczelni, tą teologię, że tacy profesorowie tam wykładają? Lewica też zdominowała wydziały teologiczne?

Cz cze 28, 2018 5:09 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Leszcz, teologia wyzwolenia to mało znany temat w Polsce, dotyczy problemu z końca świata. Mogę polecić tylko "Teologia wyzwolenia Karola Marksa" autorstwa ks prof Michała Poradowskiego, który spędził pół życia w Ameryce południowej. To starsze dzieło, opisuje genezę ruchu, porównuje z tradycyjną teologią. Jest do dostanie w sprzedaży internetowej.

Cz cze 28, 2018 10:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Leszcz, teologia wyzwolenia to mało znany temat w Polsce,

Temat mało znany w Polsce na gruncie religijnym, bo nie było takiej konieczności, jako że przerabialiśmy go na gruncie świeckim w od 1944 roku.

Cz cze 28, 2018 10:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jan Paweł II miał problem z Ameryką Łacińską, gdyż katolicy nie wyznawali tam teologii sukcesu (może za wyjątkiem Libańczyków), gdyż sukces odnosili tam przede wszystkim ewangelicy, Żydzi, no i ww. Libańczycy. Do tego w czasie Zimnej Wojny Amerykanie wspierali róznorakich tyranów, broniących pozycji elit (niekatolickich). Taka jest prawdziwa geneza teologii wzyzwolenia.
Niewątpliwie Kościół Katolicki poniósł porażkę w Ameryce Łacińskiej w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. No, może nie tak dotkliwą jak w Europie, ale trzeba pamiętać, że w Ameryce Łacińskiej nie nastąpiła tak silna sekularyzacja. To była utrata na rzecz kościołów ewangelikalnych osób wierzących, a nie osób związanych z kościołem poprzez tradycję, własny interes etc.

Pt cze 29, 2018 7:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Leszcz, teologia wyzwolenia to mało znany temat w Polsce, dotyczy problemu z końca świata.

i Bogu dzieki!

Wespecjan napisał(a):
Robur napisał(a):
Leszcz, teologia wyzwolenia to mało znany temat w Polsce,

Temat mało znany w Polsce na gruncie religijnym, bo nie było takiej konieczności, jako że przerabialiśmy go na gruncie świeckim w od 1944 roku.

Dokladnie!

Pt cze 29, 2018 9:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem czy dobrym pomyśłem jest przeciwstawianie sobie papieży. Wiemy,że prymat św. Piotra trwa w papieżach Rzymskich, a papież Franciszek jest negatywnie nastawiony do teologii wyzwolenia. Z Panem Bogiem! :) Pozdrawiam

So cze 30, 2018 1:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, ze teologia wyzwolenia została "przebrandowana" na teologie ludu: https://ekai.pl/franciszek-zacheca-do-k ... chicznego/

Czy to jest tylko "odłam/rezultat" itd. Powiem, tak komuna żyje...

Pn lip 09, 2018 9:08 pm