Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 18, 2019 1:42 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jaki powinien być stosunek katolika do żydów 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Jaki powinien być stosunek katolika do żydów
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
To pewnie będzie niepolityczne i niewłaściwe na forum, może narażę się na kary dyscyplinarne, ale napiszę:
Nie wycieraj sobie gęby nauczaniem Kościoła gdy chcesz uzasadnić swój antysemityzm.

Jako "duchowego Żyda" ukuła cię treść encykliki "A quo Primum" Benedykta XIV?
Antysemityzm nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Antysemityzm w formie którą prezentujesz jest antychrześcijański i antykatolicki. Twoja interpretacja słów papieża Benedykta XVI nie ma nic wspólnego z zapisem. Potraktowałeś słowa papieża jak Świadkowie Jehowi traktują Biblię.

Cz lip 12, 2018 1:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Jockey napisał(a):
Antysemityzm w formie którą prezentujesz jest antychrześcijański i antykatolicki. Twoja interpretacja słów papieża Benedykta XVI nie ma nic wspólnego z zapisem. Potraktowałeś słowa papieża jak Świadkowie Jehowi traktują Biblię.

Jakich słów Benedykta XVI? Ja odnosiłem się do treści encykliki Benedykta XIV.

Cz lip 12, 2018 1:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jockey napisał(a):
Antysemityzm nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Antysemityzm w formie którą prezentujesz jest antychrześcijański i antykatolicki.

Zabrakło jeszcze wyzwiska "faszysta".

Cz lip 12, 2018 2:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Wespecjanie, nie odpowiedziałeś mi na pytanie:
Jaki jest cel Twoich wywodów?
Być może masz zresztą kilka celów, jednym z nich jest obrażanie ludzi.

Cz lip 12, 2018 2:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Ktoś kiedyś przeanalizował nauczanie Kościoła
Specjalnie dla Wespecjana
Sobór Watykański II napisał(a):
"Kościół, który potępia wszelkie prześladowania, przeciw jakimkolwiek ludziom zwrócone, pomnąc na wspólne z Żydami dziedzictwo, opłakuje - nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej - akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom. (...) Kościół odrzuca jako obcą duchowi Chrystusowemu wszelką dyskryminację czy prześladowanie stosowane ze względu na rasę czy kolor skóry, na pochodzenie społeczne czy religijne" (Sobór Watykański II: Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate).

Komisja Stolicy Apostolskiej do Spraw Stosunków Religijnych z Judaizmem napisał(a):
"Więzy duchowe i historyczne odniesienia, które łączą Kościół z judaizmem, każą potępić, jako przeciwne samemu duchowi chrześcijaństwa, antysemityzm i dyskryminację w jakiejkolwiek formie: sama zresztą godność osoby ludzkiej wystarcza by je potępić (Komisja Stolicy Apostolskiej do Spraw Stosunków Religijnych z Judaizmem: Wskazówki i sugestie w sprawie wprowadzenia w życie deklaracji soborowej "Nostra aetate)

Komisja Stolicy Apostolskiej do Sprwa Stosunków Religijnych z Judaizmem napisał(a):
"Naglący charakter i znaczenie naucznia, które musi być przekazywane na temat judaizmu naszym wiernym, jak równeż fakt, że musi być ono precyzyjne, obiektywne i kokładne, wiąże się z niebezpieczeństwem antysemityzmu, który zawsze gotów jest pojawiać się w różnych formach na nowo. Chodzi nie tylko o wykorzenienie z umysłów naszych wiernych resztek antysemityzmu, które jeszcze tu i ówdzie można napotkać, lecz zwłaszcza o pogłębienie, poprzez ten wysiłek wychowawczy, dokładnej znajomości szczególniej więzi, która nas jako Kościół wiąże z Żydami i Judaizmem, oraz o uczenie szacunku i miłości do nich. (Komisja Stolicy Apostolskiej do Sprwa Stosunków Religijnych z Judaizmem: Żydzki i judaizm w głoszeniu Słowa Bożego i katechezie Kościoła katolickiego).

Papieska Komisja "Iustitia it Pax" napisał(a):
"Pośród systematycznie występujących przejawów uprzedzeń rasowych należy w tym miejscu wymienić antysemityzm. Stanowił on, wraz z potwornościami Holocaustu, najbardziej tragiczną postać rasistowskiej ideologii naszego wieku i, niestety, dotąd jeszcze całkowicie nie zanikł. Tak, jakby zbrodnie przeszłości niczego nie nauczyły niektórych ludzi, istnieją organizacje, które poprzez swe odgałęzienia w wielu krajach podtrzymują przy pomocy sieci wydawnictw antysemicki mit rasistowski. Radykalizm tych grup ukazują mnożące się w ostatnich latach akty terroryzmu kierowane przeciw Żydom i symbolom judaizmu. Antysyjonizm - który jest zjawiskiem innego rodzaju, polega bowiem na kontestowaniu państwa Izrael i jego polityki - często służy za parawan dla antysemityzmu, karmi się nim i do niego zmierza" (Papieska Komisja "Iustitia it Pax": Kościół wobec rasizmu).
"Antysemityzm to grzech przeciwko Bogu i ludzkości. NIe można być chrześcijaninem będąc antysemitą" (Międzynarodowy Katolicko-Żydowski Komitet Łączności: Deklaracja Konferencji Praskiej).

Jan Paweł II napisał(a):
"Antysemityzm, który, niestety, wciąż stanowi problem w różnych miejscah świata, był wielokrotnie potępiany przez tradycję katolicką jako postawa nie dająca się pogodzić z nauką Chrystusa i poczuciem szacunku należnego godności mężczyzn i kobiet, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga. Raz jeszcze chciałbym wyrazić stanowisko Kościoła katolickiego, który odrzuca wszelkie formy ucisku i prześladowania, i wszelką dyskryminację ludzi..." (Jan Paweł II: Przemówinie do przedstawicieli Amerykańskiego Komitetu Żydów).

Jan Paweł II napisał(a):
"Nie ma żadnego teologincznie umotywowanego uzasadnienia usprawiedliwiającego akty dyskryminacji czy prześladownnia Żydów. W rzyczy samej takie czyny muszą być uważane za grzeszne" (Jan Paweł II: Przemówienie do przedstawicieli wspólnoty żydowskiej podczas pielgrzymki apostolskiej do Australii).

Jan Paweł II napisał(a):
"Właśnie będąc głęboko wierni powołaniu, do którego Bóg pokoju i sprawiedliwaści nas wzywa, a wraz z nami wszystkie ludy Europy, ponownie powtarzam razem z wami zdecydowane potępienie wszelkiego antysemityzmu i wszelkiego rasizmu, który sprzeczny jest z zasadami chrześcijaństwa i dla którego nie istnieje żadne usprawiedliwienie w kulturach, na które pragnie się on powoływać. Z tych samych racji musimy wyplenić wszelkie religijne uprzedzenia, na jakie wskazała nam historia jako inspirwane przez antyżydowskie stereotypy lub sprzeczne z godnością każdej osoby" (Jan Paweł II: Przemówienie do przedstawicieli społeczności żydowskiej podczas pielgrzymki apostolskiej do Francji).

Jan Paweł II napisał(a):
"Anysemityzm, jak również wszelkie inne formy rasizmu, są >>grzeschem Przeciwko Bogu i ludzlości<< i jako takie muszą być odrzucone i potępione" (Jan Paweł II: Przemówienie do przedstawicieli Brytyjskiego Rady Chrześcijan i Żydów).

Knoferencja Plenarna Eposkopatu Polski napisał(a):
"Mimo tak licznych heroiczny przykłaów pomocy ze strony chrześcijan Polaków byli i tacy, którzy pozostali obojętni na tę niepojętą tragedię. Szczególnie bolejemy nad tym spośród katolików, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do śmierci Żydów. Pozostaną oni na zawsze wyrzytem sumienia także w wymiarze społecznym. Choćby tylko jeden chrześcijanin mógł pomóc, a nie podał pomocnej ręki Żydowi w czsie zagrożenia lub przyczynił się do jego śmierci, każe to nam prosić nasze Siostry i naszych Braci Żydow o przebaczenie, (...) Wyrażamy także szczere ubolewanie z powodu wszystkich wypadków antysemityzmu, które kiedykolwiek lub przez kogokolwiek na polskiej ziemi zostały dokonane. Czynimy to w głębokim przeświadczeniu, że wszelkie przjawy antysemityzmu są niezgodne z duchem Ewangelii..." (Knoferencja Plenarna Eposkopatu Polski: List pasterski z okazji 25 rocznicy ogłoszenia soborowej Deklaracji "Nostra aetate").

Episkopat Polski napisał(a):
"Najważniejszym sposobem przezwyciężania istniejących jeszcze dzisiaj trudności jest postawa dialogu prowadząca do eliminowaniea nieufości, uprzedzeń i stereotypów oraz do wzajemnego coraz lepszego poznania się i zrozumienia, opartego na szacunku dla odrębnych tradycji religijnych, a także otwierająca drogę do współpracy w wielu dziedzinach ..."

List pasterski Episkopatu Polski

Cz lip 12, 2018 2:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ja nie przyjmuje protestanckiego sposobu podchodzenia do dziedzictwa teologicznego, intelektualnego i praktycznego Kościoła czyli: "wczorajsze nauczanie be, dzisiejsze OK".

Ja przyjmuję całość nauczania KK i nie będę wyrzucał do kosza "A quo Primum" czy nauczanie wkrótce błogosławionego kardynała Augusta Hlonda.

Juz pisałem że mordy na żydach przez hitlerowców w czasie IIWŚ dały im dziś całkowity i niesłuszny immunitet, który służy do wymazywania całościowej historii chrześcijanie-żydzi w Europie i pałowania antysemityzmem nawet najsłuszniejszej krytyki. Dziś żydzi mogą nawet strzelać do protestujacych kobiet i dzieci czy ludzi na wózkach jak do kaczek w Palestynie i mało kto się odważy choćby pisnąć na temat ich stosunku do "gojów". Dlatego najbardziej cenne dokumenty Kościoła na temat żydów-katolików wg mnie były poblikowane przed Holokaustem, kiedy mówiono szczerze.

Cz lip 12, 2018 2:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jakoś nie widać, abyś przyjmował całość nauczania Kościoła. Wręcz przeciwnie: Wybierasz sobie to, co Ci pasuje do poglądów.

Cz lip 12, 2018 2:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jockey napisał(a):

"Antysemityzm to grzech przeciwko Bogu i ludzkości. NIe można być chrześcijaninem będąc antysemitą" (Międzynarodowy Katolicko-Żydowski Komitet Łączności: Deklaracja Konferencji Praskiej).

Skoro nie ma miejsca w Kościele dla antysemitów, to ciekawe czy jeszcze jest miejsce w Kościele dla grzeszników.

Cz lip 12, 2018 2:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Robert55 napisał(a):
Wespecjanie, nie odpowiedziałeś mi na pytanie:
Jaki jest cel Twoich wywodów?
Być może masz zresztą kilka celów, jednym z nich jest obrażanie ludzi.

Jest próbą odpowiedzi poprzez dyskusję na tytułowe pytanie.

Cz lip 12, 2018 2:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wespecjan napisał(a):
Jako "duchowego Żyda" ukuła cię treść encykliki "A quo Primum" Benedykta XIV?
Nie, Pismo Święte.
Albo jesteś duchowym Żydem, albo nie jesteś chrześcijaninem.

Rz 2:28-29 bt5 "(28) Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, (29) ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, nie zaś według litery. I ten właśnie otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga."

Ga 3:29 bt5 "Jeżeli zaś należycie do Chrystusa, to jesteście też potomstwem Abrahama, dziedzicami zgodnie z obietnicą."

Rz 9:4-8 bt5 "(4) Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. (5) Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, Ten, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. (6) Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, (7) i nie wszyscy przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, (8) to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo."

Święty Paweł dobrze radzi - także Tobie, Wespecjanie:
Rz 11:16-23 bt5 "(16) Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. (17) Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym złączony korzeniem, na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, (18) to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie. (19) Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony. (20) Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni. (21) Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. (22) Patrz więc na dobroć i surowość Boga. Surowość wobec tych, co upadli, a dobroć Boga wobec ciebie, jeżeli tylko wytrwasz przy tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty. (23) A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie."
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):

Skoro nie ma miejsca w Kościele dla antysemitów, to ciekawe czy jeszcze jest miejsce w Kościele dla grzeszników.
W Kościele jest miejsce dla grzeszników, którzy pragną wyzwolić się ze swojej grzeszności - a więc i dla antysemitów, którzy pragną porzucić ten obrzydliwy grzech.

Cz lip 12, 2018 2:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ja już definiowałem "żyda"- tak jak św Jan apostoł w swojej Ewangelii - czyli ten z ludu Bożego wybrania, który odrzucił porządek Wszechświata, Logos wcielony - a wybrał Barabasza rewolucjonistę. I to widać u nich i w ich historii (marksizm, bolszewizm, nienawiść do chrześcijaństwa).
Żyd z definicji Św Pawła to członek nowego Izraela, czyli chrześcijanin.

I nie jestem antysemitą, bo nie mam nic do maltańczyków ani arabów ani tym bardziej do Maryi, Jezusa, Św Józefa, Św Piotra, Św Pawła, Edyty Stein, Romana Brandstaettera, etc.

Cz lip 12, 2018 3:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wespecjan napisał(a):
Ja już definiowałem "żyda"- tak jak św Jan apostoł w swojej Ewangelii - czyli ten z ludu Bożego wybrania, który odrzucił porządek Wszechświata, Logos wcielony - a wybrał Barabasza rewolucjonistę. I to widać u nich i w ich historii (marksizm, bolszewizm, nienawiść do chrześcijaństwa).
Nie. Trzeba było przeczytać cytaty: "... Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte.."

Cz lip 12, 2018 4:11 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Barney napisał(a):
To pewnie będzie niepolityczne i niewłaściwe na forum, może narażę się na kary dyscyplinarne, ale napiszę:
Nie wycieraj sobie gęby nauczaniem Kościoła gdy chcesz uzasadnić swój antysemityzm.

Dziękuję, Barney.

Antysemityzm sam w sobie jest plugastwem, uzasadniany nauczaniem Kościoła - słów brak. Manipulacja definicjami, Wespecjanie, nie pomoże. To, że sobie je ustanowisz niby według Biblii, nic nie zmienia w mojej ocenie używania przez Ciebie tego forum do siania nienawiści.
Tyle.

PS Czasami szczerze podziwiam cierpliwość moderacji. Ja mam cięższą rękę :)

Cz lip 12, 2018 5:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Nie. Trzeba było przeczytać cytaty: "... Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte.."

Wg mojego rozumienia Św Paweł ostrzega jedynie świeżo włączone gałązki do korzenia, by uważały, na swoją postawę, bo gdy będa chcieli tylko korzystać a nie służyć, mogą podzielić los tych co zostali odcięci. Tak jak pisałem wcześniej, Boże wybranie to talenty z obowiązkami a nie żadne szlachectwo by żyć z innych, i na tym polegał błąd tego wywyższania się, przed którym przestrzegał Apostoł.

Przepraszam Barney, ale w kilku twoich tekstach w tym temacie da się wyczuć niechęć do "dotykania żydów z powodów religijnych" (podobna postawa jak u części ewangelików prożydowskich z USA), co usiłujesz podpierać tekstami z Pisma Św. Tak jakbyś łączył ich bezpośrednio z tym "korzeniem", z tymi izraelitami z judaizmu biblijnego, co jest błędem, a co cierpliwie tłumaczy ks prof Chrostowski, a niezwykle mocno wyartykułował tę różnicę sam Zbawiciel w mowie do tej elity żydowskiej: "Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca."

Moim zdaniem temat żydowski w Kościele nie powinien być żadnym tematem tabu ani poprawności politycznej.

Cz lip 12, 2018 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Terremoto napisał(a):
Antysemityzm sam w sobie jest plugastwem, uzasadniany nauczaniem Kościoła - słów brak.

Przyszedł wreszcie czas byście wy, którzy łomotacie mnie tym antysemityzmem po głowie - zdefiniowali go.

Czy wkrótce błogosławiony kardynał August Hlond był antysemitą?

Cz lip 12, 2018 5:27 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona