Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 17, 2019 3:25 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Msza Sw. W nadzwyczajnej formie 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Msza Sw. W nadzwyczajnej formie
Yarpen Zirgin

Cytuj:
(...) Jjedź ty, bracie, a ja ostanę i drugiej mszy wysłucham.

Znamienne słowa, które uczestnik Mszy Trydenckiej włożył w usta króla, który żył w czasach sprawowania liturgii w języku łacińskim...

Wówczas nie było pojęcia mszy trydenckiej, ponieważ była jedna msza na całym świecie, te same szaty liturgiczne.

Twoje słowa są znamienne, ponieważ potwierdzają jedynie oderwanie opisywane w linku kozielsa i wynikające z tego niezrozumienie istoty rzeczy.
Oczywiście, że msza była wysłuchiwana. Wynika(ło) z pewnego stanu ducha i umysłu ludzi. To się chłonie całym sobą, skupieniem, stąd też te pogardzane babcine różańce, które pomagały wejść głęboko w liturgie. Zdarzyło się pewnego czasu w grodzie Przemysła, że podczas mszy trafiła się grupa protestancka odwiedzająca miejscowych zakonników. Grzecznie usiedli w ławkach i poczekali na koniec mszy. Potem okazało się, że byli zdumieni (pozytywnie), że coś takiego istnieje. Nic nie rozumieli, bo skąd. Czuli jednak co się dzieje.

Obecnie wszyscy niby rozumieją i jest lepiej? Obawiam się, że większość nawet nie pamięta co było czytane na Ewangelie. Zrozumieć Przeistoczenia się nie da. Niestety, mamy do czynienia z niczym nie uzasadnionym poczucie wyższości, wobec poprzednich pokoleń charakterystycznym dla współczesnego Kościoła. Tego Kościoła, który w Europie jest pusty i jest to zwykłym przejawem aroganckiej pychy. Jeśli widzisz dziejąca się demolkę, to odbywa się ona według tych samych zasad opisanych w linku kozielsa. Za chwilę dowiesz się, że nic nie rozumiesz i tkwisz w zacofanym tradycjonalistycznym Kościele. Trzeba bowiem pobłogosławić homozwiązki, pożenić księży, uznać wolne związki i interkomunię wprowadzić. Ci z poprzednich wieków, to gupie było i błądziło. Teraz na pewno będzie lepiej.

Bez tradycji, jak bez tożsamości z luką amnezyjną i tego skutkami. Można wmówić wszystko.

Śr gru 19, 2018 5:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
A teraz zacytujcie mi miejsce, gdzie pisałem o zrywaniu z tradycją. :)

Śr gru 19, 2018 5:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pięknie to ująłeś Robur.
Robur napisał(a):
Obecnie wszyscy niby rozumieją i jest lepiej?

Rozumieją co mówi ksiądz ale treści na Mszy wyrażane są nie tylko przez słowa, ale też gesty i inne czynnosci, co się pomija. A dla zrozumienia znaków i symboli liturgicznych potrzebne jest ich objaśnienie. Na NOMie niby trudno stać jak na tureckim kazaniu bo trzeba podialogowaniać z księdzem, pośpiewać, tu klęknąć, a tu powstac, wysłuchać z uwagą czytań - żeby nie było ja uczestniczę właśnie w NOMie i jestem do tej mszy przywiązana bo dzięki niej i na niej orzymałam wiele łask - ale dużym nieporozumieniem jest uważanie że to decyduje właśnie o aktywnym udziale we mszy.

Śr gru 19, 2018 5:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):

To taki standard. Łatwiej dyskutuje się z własna teza niż z twoja. To co robi Robur to w twoje usta próbuje włożyć swoją tezę z która się rozprawił. Normalna manipulacja.
Zwłaszcza ze doskonale wie ze wypowiadałes się negatywnie o związkach homo itp. wymienione przez Robura jako twoje sympatie.
Mnie to nie dziwi.

Śr gru 19, 2018 7:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem

Najpierw zacytuj gdzie ja zarzuciłem tobie zrywanie z tradycją? Nigdzie nie piszę tu personalnie. Nie pisuje z zasady, ponieważ nie szukam "wroga" do zwalczenia. To zbyt infantylne, są sprawy daleko ważniejsze. Opisałem rozumienie mszy w rycie nadzwyczajnym i stan rozumienia NOM w którym na co dzień uczestniczę. Dalej wskazałem na przykładzie podanego linku, jak technika rzucania hasełek przeciw rytowi nadzwyczajnemu jest obecnie wykorzystywana w Kościele do jego demontażu. Nie posądzam cię, ani nikogo tu na forum o takie intencje.

Nie musisz stosować sztuczek erystycznych. Znacznie więcej wiernych myśli podobnie o rycie nadzwyczajnym i mnie to nie dziwi, ani nie denerwuje. Pisałem na początku o nieco innej duchowości, trzeba to uszanować. Jeszcze troszeczkę, a może się zdarzyć, że krytykujący ryt nadzwyczajny, odnoszenie się do przebogatej historii Kościoła znajdą się w podobnej sytuacji co ci których krytykowali. Obecnie jest czas na ortodoksje jako wspólny front, nie na jałowe spory o wyższości czegoś tam.

Link podany przez kozielsa dobrze ujmuje sprawę, lecz należy spojrzeć szerzej. Krytyka szafarzy nadzwyczajnych z określonych pozycji jest słuszna. Ok tysiąc szafarzy w mojej diecezji, to tysiąc oddanych Kościołowi mężczyzn więcej. Obok mamy tematy o braku chłopów w Kościele. Szafarze z reguły z wielkim namaszczeniem dają komunie, to dobry przykład świeckich dla wiernych. Trzeba to również brać pod uwagę kierując się dobrem Kościoła. Nic teraz nie proste i łatwe.

Cz gru 20, 2018 12:03 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):

Najpierw zacytuj gdzie ja zarzuciłem tobie zrywanie z tradycją? Nigdzie nie piszę tu personalnie. Nie pisuje z zasady, ponieważ nie szukam "wroga" do zwalczenia. To zbyt infantylne, są sprawy daleko ważniejsze.
Tutaj
Robur napisał(a):
Yarpen Zirgin

Cytuj:
(...) Jjedź ty, bracie, a ja ostanę i drugiej mszy wysłucham.

Znamienne słowa, które uczestnik Mszy Trydenckiej włożył w usta króla, który żył w czasach sprawowania liturgii w języku łacińskim...

Wówczas nie było pojęcia mszy trydenckiej, ponieważ była jedna msza na całym świecie, te same szaty liturgiczne.

Twoje słowa są znamienne, ponieważ potwierdzają jedynie oderwanie opisywane w linku kozielsa i wynikające z tego niezrozumienie istoty rzeczy.
Oczywiście, że msza była wysłuchiwana. Wynika(ło) z pewnego stanu ducha i umysłu ludzi. To się chłonie całym sobą, skupieniem, stąd też te pogardzane babcine różańce, które pomagały wejść głęboko w liturgie. Zdarzyło się pewnego czasu w grodzie Przemysła, że podczas mszy trafiła się grupa protestancka odwiedzająca miejscowych zakonników. Grzecznie usiedli w ławkach i poczekali na koniec mszy. Potem okazało się, że byli zdumieni (pozytywnie), że coś takiego istnieje. Nic nie rozumieli, bo skąd. Czuli jednak co się dzieje.

Obecnie wszyscy niby rozumieją i jest lepiej? Obawiam się, że większość nawet nie pamięta co było czytane na Ewangelie. Zrozumieć Przeistoczenia się nie da. Niestety, mamy do czynienia z niczym nie uzasadnionym poczucie wyższości, wobec poprzednich pokoleń charakterystycznym dla współczesnego Kościoła. Tego Kościoła, który w Europie jest pusty i jest to zwykłym przejawem aroganckiej pychy. Jeśli widzisz dziejąca się demolkę, to odbywa się ona według tych samych zasad opisanych w linku kozielsa. Za chwilę dowiesz się, że nic nie rozumiesz i tkwisz w zacofanym tradycjonalistycznym Kościele. Trzeba bowiem pobłogosławić homozwiązki, pożenić księży, uznać wolne związki i interkomunię wprowadzić. Ci z poprzednich wieków, to gupie było i błądziło. Teraz na pewno będzie lepiej.

Bez tradycji, jak bez tożsamości z luką amnezyjną i tego skutkami. Można wmówić wszystko.

Cz gru 20, 2018 12:20 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Do tej pory tylko jeden raz uczestniczyłem we Mszy św. wszech czasów. Było to w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Obecnie mam zamiar wziąć udział po raz drugi w Lublinie. Najprawdopodobniej będzie to za dwa tygodnie. Dość długo się "zbieram w sobie".

Wrażenia mam jak najbardziej pozytywne. Pierwsza rzecz, która mnie zdziwiła to ogromna rzesza wiernych w świątyni na mszy w tym rycie sprawowanej. Cały kościół był wypełniony ludźmi. Myślałem, że to będzie garstka (może jakieś 20-30 osób).

Liturgia piękna, podniosła, w pewnym rodzaju "mistyczna". Język łaciński, którego perfekcyjnie nie znam nie był jakimś minusem, a wręcz przeciwnie. Poza tym Msza zawsze była jakby tajemnicą (tych modlitw wypowiadanych po cichu przez kapłana i tak nie słychać), więc z tym też żadnego problemu.

Sama procesja na wejście, kielich zawsze nakryty welonem, chorał gregoriański - to trochę inna rzeczywistość niż np. takie "młodzieżówki" gdzie nie brakuje nigdy gitar, bębenków czy innych instrumentów.

So mar 30, 2019 3:44 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2