Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 24, 2019 1:30 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Dlaczego wiern krytycznie oceniają decyzje Papieża 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Dlaczego wiern krytycznie oceniają decyzje Papieża
Zastanawia mnie dlaczego część osób w Polsce (prawdopodobnie niektórzy z nich uznają się za katolików) negatywnie ocenia decyzje hierarchów Kościoła.
Czy w ogóle osoba wierząca, ma prawo się nie zgadzać z tym co głosi Papież? Rozumiem, że możemy czasami polemizować z tym co mówi ksiądz, ale przecież istnieje Dogmat o nieomylności Papieża, więc chyba takie coś nie powinno mieć miejsca?
I czy krytykowanie Biskupów, którzy są bezpośrednio obierani przez Papieża nie jest krytyką również jego samego?

Czy w ogóle jest możliwość, żeby Papież się pomylił w tym co mówi? Jeśli tak to czy była kiedyś taką sytuacja, żeby, któryś z Papieży sprostował swoje słowa?

I nie chodzi mi tutaj o jakiś hejterów, tylko raczej o poważne osoby, które się z Papieżem w niektórych kwestiach nie zgadzają.

Czy czasami takie działanie nie jest na szkodę Kościołowi?
Zdarzają się też pojedyncze opinie ze strony osób duchownych. Dlaczego jeśli już pojawiają się takie opinie to są one upubliczniane publicznie, a nie przekazywane bezpośrednio do Papieża?

Pn sty 07, 2019 3:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego wiern krytycznie oceniają decyzje Papieża
matbas napisał(a):
Zastanawia mnie dlaczego część osób w Polsce (prawdopodobnie niektórzy z nich uznają się za katolików) negatywnie ocenia decyzje hierarchów Kościoła.
Mam wrażenie, że te osoby, które się nie zgadzają, piszą dlaczego.
Cytuj:
Czy w ogóle osoba wierząca, ma prawo się nie zgadzać z tym co głosi Papież?
Ga 2:11-14 bt5 "(11) Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. (12) Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się odsuwać i trzymać z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. (13) To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę. (14) Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, to jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?"
Cytuj:
Rozumiem, że możemy czasami polemizować z tym co mówi ksiądz, ale przecież istnieje Dogmat o nieomylności Papieża, więc chyba takie coś nie powinno mieć miejsca?
Nieomylność jest używana przez papieża mniej więcej raz na 100 lat.
Oczywiście, posłuszeństwo obowiązuje nie tylko co do orzeczeń nieomylnych. Jednak to nie jest tak, że cokolwiek papież powie ma rację, a my nie możemy prosić (a nawet żądać!) wyjasnień.
Cytuj:
I czy krytykowanie Biskupów, którzy są bezpośrednio obierani przez Papieża nie jest krytyką również jego samego?
Nie. Jest krytykowaniem tego co robią.
Pojedźmy hiperbolą: znamy przypadki biskupów, którzy byli pedofilami.
Nie wolno ich krytykować?
Cytuj:
Czy w ogóle jest możliwość, żeby Papież się pomylił w tym co mówi? Jeśli tak to czy była kiedyś taką sytuacja, żeby, któryś z Papieży sprostował swoje słowa?
Oczywiście, poza orzeczeniami nieomylnymi może się mylić i się myli.

Cytuj:
Czy czasami takie działanie nie jest na szkodę Kościołowi?
Jest tu w sąsiednim wątku dyskusja o tradsach - tam trochę o tym mówimy.
Co innego lojalnie i wprost mówić o swoich zastrzeżeniach, a co innego uprawiać hejt na papieża.
Cytuj:
Zdarzają się też pojedyncze opinie ze strony osób duchownych. Dlaczego jeśli już pojawiają się takie opinie to są one upubliczniane publicznie, a nie przekazywane bezpośrednio do Papieża?
Bo, niestety, obecny papież nie odpowiada na pytania.

Pn sty 07, 2019 9:29 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tylko czy nauka Kościóła nie powinna być wspólna? Skoro Ksiądz na kazaniu mówi jedno a Papież coś innego, to przecież naturalne jest to że wierni zaczną się zastanawiać o co chodzi. Już nie wspominając o takich sytuacjach jak ks. Edward Staniek.
Nie uważasz, że jeżeli Papież by się mylił to Kardynałowie w Watykanie by z nim porozmawiali na ten temat? Przecież, na pewno ma wielu doradców itd.

Pn sty 07, 2019 2:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na Dubia nie odpowiedział...

Pn sty 07, 2019 3:08 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
No dobrze, ale czy księża nie powinni być tak samo posłuszni Papieżowi, skoro są posłuszni Biskupowi?
Tak samo czy można być Katolikiem i podważać słowa Papieża?

Interesuje mnie ten dopisek na forum "wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem"

Pn sty 07, 2019 6:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
No dobrze, ale czy księża nie powinni być tak samo posłuszni Papieżowi, skoro są posłuszni Biskupowi?
Tak samo czy można być Katolikiem i podważać słowa Papieża?

Interesuje mnie ten dopisek na forum "wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem"

Tak mozna sie z papiezem nie zgadzac zawsze gdy nie wypowiada sie ex catedra.
A ostni raz byko to w latach 50 ubieglego wieku.

Pn sty 07, 2019 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W ogóle nie chodzi o ślepe podejście. Wątplwości trzeba wyjaśnaić, a nie tłumić.

Pn sty 07, 2019 9:59 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@sachol, czyli można chodzić do Kościoła ale nie przyjmować tego co mówią księża na kazaniu, co głosi Papież itd? Można sobie interpretować po swojemu wszystko i wtedy nie ma problemu? Chyba by to było jednak jakimś wybiórczym traktowaniem wiary, nie uważasz?

Pn sty 07, 2019 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
@sachol, czyli można chodzić do Kościoła ale nie przyjmować tego co mówią księża na kazaniu, co głosi Papież itd? Można sobie interpretować po swojemu wszystko i wtedy nie ma problemu? Chyba by to było jednak jakimś wybiórczym traktowaniem wiary, nie uważasz?

Tak mozna miec inne zdanie niez ksiadz na kazaniu, niz papiez. Nie dotyczy to kwesto doktryny ale w calej pozostalej owszem mozna.

Pn sty 07, 2019 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam taką osobistą refleksję w tym temacie. Ona nie podważa tego co już napisał np. Barney, a przedstawia problem w innym świetle.

Całkiem niedawno z okazji świąt, zapamiętałem komentarz biblijny dotyczący "odnalezienia Jezusa". Boga znajdują mędrcy, albo ludzie prości jak pasterze. Fulton Sheen mówił, że Boga nie znajdują tacy, którzy przeczytali jedną książkę i podał przykład. Zreferuje z pamięci. Kiedyś w seminarium dzieliłem pokój z drugim klerykiem. Odwiedził mnie profesor kierunku który studiowałem. Był moim mistrzem i niekwestionowanym autorytetem. Mój współlokator nawet nie studiował kierunku ścisłego na katedrze profesora, co nie przeszkadzało mu, aby wejść z sędziwym już profesorem w intensywny dialog.Sam bowiem skończył czytać właśnie książkę o której rozmawialiśmy. Ich dialog, to była uczta dla uszu. To właśnie mój profesor uczył mnie, czym jest pokora w praktyce.

Pn sty 07, 2019 10:15 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
To kto dla nas katolikow powinien być najwyższym autorytetem odnośnie wiary jeśli nie Papież?

Pn sty 07, 2019 10:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najwyższym, to Pan Jezus. Mi akurat pośród tych pytań, chodziło raczej o pewne tendencje które uważam za negatywne i coraz bardziej powszechne, a mianowicie za tzw. "bycie mądrzejszym, od papieża". Współczesny świat cechuje nagminny brak pokory. Tylko tyle chciałem dopowiedzieć. Na swoje pytania już otrzymałeś odpowiedź.

Pn sty 07, 2019 10:47 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
To kto dla nas katolikow powinien być najwyższym autorytetem odnośnie wiary jeśli nie Papież?

Tutaj na ziemi oczywiście tym autorytetem powinien być papież. A czy obecny jest? Skoro wprowadza nowinki nigdy w Kościele nie spotykane, a wręcz zaprzeczające wcześniejszej nauce, to sam sobie odpowiedz.
Jeśli masz wątpliwości co do wykładanej nauki przez papieża, sprawdź jak Kościół wcześniej nauczał. Jednak nie wolno podważać papiestwa jako takiego. A w historii Kościoła zdarzali się różni papieże.

Pn sty 07, 2019 10:52 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Które nowinki masz dokładnie na myśli?
Uważam, że Papież ma dobre intencje tylko ludzie niektóre rzeczy by chcieli wykorzystać pod siebie.

Pn sty 07, 2019 11:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
koziels napisał(a):
matbas napisał(a):

Tutaj na ziemi oczywiście tym autorytetem powinien być papież. A czy obecny jest? Skoro wprowadza nowinki nigdy w Kościele nie spotykane, a wręcz zaprzeczające wcześniejszej nauce, to sam sobie odpowiedz.
Jeśli masz wątpliwości co do wykładanej nauki przez papieża, sprawdź jak Kościół wcześniej nauczał. Jednak nie wolno podważać papiestwa jako takiego. A w historii Kościoła zdarzali się różni papieże.

Czyli posłuszeństwo wg tradsa oznacza posłuszeństwo wówczas, gdy się zgadzamy z przełożonym merytorycznie. Gdy się nie zgadzamy - nie mamy być posłuszni?
Czy do takiej postawy w ogóle trzeba "posłuszeństwa"? :mrgreen: :mrgreen:

Wt sty 08, 2019 10:57 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona