Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 24, 2019 3:42 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Grzech pierworodny 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech pierworodny
jotef napisał(a):
Kluczowe jest zdanie z punktu 27: "Nikomu zatem nie wolno wyjaśniać Pisma Świętego przeciw temu sensowi, albo też przeciw jednomyślnej zgodzie ojców50."

No i dobrze, ale w tym Twoim tekście jest wiele kryteriów, które mogą służyć do ocen poglądów różnych ludzi, różnych materiałów źródłowych itp.
Zatrzymałeś się w połowie drogi. Teraz zastosuj te kryteria do oceny artykułów i wypowiedzi, które poprzednio cytowałem i podałem odpowiednie linki.
Dla jasności powtórzę to jeszcze raz bo mam wrażenie, że się z tym wszystkim nie zapoznałeś:

http://mateusz.pl/pow/020206.htm
/.../Stanowisko Kościoła do teorii ewolucji zawarte jest w encyklice Humani Generis Piusa XII z dnia 12. 08. 1950. Papież nie widzi, by ewolucja biologiczna zagrażała nauce o stworzeniu człowieka i jego zbawieniu. Ewolucjonizm jest teorią biologiczna i próbuje odpowiedzieć na pytanie jak powstała różnorodność życia na zasadzie przyczynowo-skutkowej. Nauki biologicznie kompetentnie, w ramach swej metody, podejmują kwestię pojawienia się człowieka. Nauki biologiczne przekraczałyby swą kompetencję, gdyby podejmowały filozoficzno-teologiczne zagadnienia pojawienia się i natury duszy ludzkiej. Papież Pius XII stwierdza, że dopuszczalna jest teza, że ciało ludzkie wyewoluowało ze świata zwierząt, ale duszę stworzył bezpośrednio Bóg./.../

/.../Ostatnio na temat ewolucji wypowiedział się papież Jan Paweł II i stwierdził, że ewolucja jest czymś więcej niż hipotezą. Hipoteza to domniemanie o danym stanie rzeczy. Teoria z gr. to ogląd intelektualny, to ułożenie „faktów” w sensowną całość. Dane z różnych dziedzin wiedzy przyrodniczej zdają się potwierdzać paradygmat ewolucji. Współcześnie ewolucyjny opis świata nie budzi wątpliwości, problemem są jednak mechanizmy przemian ewolucyjnych. Z racji upatrywania różnych mechanizmów ewolucji pojawiły się teorie ewolucji niedarwinowskiej, np. teoria mutacji neutralnych, w której dobór naturalny nie odgrywa istotnej roli./.../

https://www.naukaireligia.pl/czy-adam-i ... awde-36044
/.../Jaki obraz pochodzenia człowieka przedstawia współczesna nauka? Zgodnie z współczesną wiedzą życie na ziemi narodziło się – lub przetrwało – jeden jedyny raz. Wszystkie organizmy żywe pochodzą więc od jednego wspólnego przodka, który oczywiście nie przypominał niemal w niczym człowieka – musiał wyglądać jak jednokomórkowa bakteria. Powstałe życie ewoluowało zgodnie z zasadami odkrytymi przez Karola Darwina i doprowadziło do obserwowanej w świecie bioróżnorodności – bogactwa form żywych, od bakterii, przez grzyby, rośliny, zwierzęta różne od człowieka, wreszcie ludzi. Oznacza to, że wszystkie organizmy na Ziemi są z sobą bliżej lub dalej spokrewnione – wszystkie posiadają wspólnego przodka sprzed ok. 3,5-4 mld lat temu.Samo w sobie to twierdzenie posiada pewien wymiar teologiczny – jesteśmy bowiem jeżeli nie braćmi, to odległymi kuzynami wszystkich żyjących stworzeń, wszyscy dzielimy to samo odległe dziedzictwo./.../

I jeszcze notka przedstawiająca profesora ks. Michała Hellera, dyrektora, fundatora i pomysłodawcy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
https://www.naukaireligia.pl/autor/ks-michal-heller-900
"Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jako pierwszy Polak został w 2008 r. laureatem Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i członek Papieskiej Akademii Nauk. Laureat kilkunastu nagród, autor kilkudziesięciu książek. Dyrektor programowy Copernicus Festival".

Jak to wszystko ocenisz, bo konfrontacji uniknąć się nie da. Jakieś wnioski wyciągnąć trzeba, bo inaczej to jest tylko zabawa cytatami.

Wt sty 22, 2019 7:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Robert55 napisał(a):
Przecież cały czas tłumaczę, że chodzi o dosłowną interpretację tylko tego fragmentu, a nie całego tekstu

Nie zwróciłem na to uwagi, ponieważ uważam że Pismo Święte to nie książka kucharska, i nie da się wersetów czytać tak jak przepisów z książki kucharskiej.

Zlituj się człowieku, bo stracę wiarę w ludzkość :-D
Oczywiście że to nie książka kucharska i nie da się wersetów czytać tak jak przepisów. Ale znaczna część wiernych tak właśnie to czyta, czyli dosłownie.
Przecież cały czas chodzi o czytanie dosłowne.
Ewa zerwała jabłko, a Adam 5 minut później je ugryzł.
Wniosek:
Wina Ewy jest większa niż wina Adama.

Przecież od tego zaczęła się cała dyskusja.

Wt sty 22, 2019 8:01 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Zlituj się człowieku, bo stracę wiarę w ludzkość
Oczywiście że to nie książka kucharska i nie da się wersetów czytać tak jak przepisów. Ale znaczna część wiernych tak właśnie to czyta, czyli dosłownie.
Przecież cały czas chodzi o czytanie dosłowne.
Ewa zerwała jabłko, a Adam 5 minut później je ugryzł.
Wniosek:
Wina Ewy jest większa niż wina Adama.

Przecież od tego zaczęła się cała dyskusja.

Dyskusja moja z Tobą to się zaczęła od tych wersetów: Robert55 napisał(a):
skoro była jedna para ludzi, to skąd potomkowie ich synów skoro nie ma wzmianki o jakiejś dziewczynce?;

Robert55 napisał(a):
zresztą nawet, gdyby mieli oni także córki, to jak poradzić sobie z problemem kazirodztwa, które Biblia
potępia?;

Robert55 napisał(a):
lepszym rozwiązaniem dla wytłumaczenia poligenizm: ludzkość pochodzi od wielu par istot ludzkich, które
na pewnym etapie swojego istnienia zostały „uczłowieczone” przez Boga, który stworzył w każdym
nieśmiertelną duszę;
Ja tak Biblii nie czytam, jak czyta według Ciebie większość wiernych, ani nigdy nie twierdziłem że Ewy jest większa wina od Adama. Nie mogę pojąć dlaczego to piszesz do mnie.

Wt sty 22, 2019 10:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Dyskusja moja z Tobą to się zaczęła od tych wersetów: Robert55 napisał(a):
skoro była jedna para ludzi, to skąd potomkowie ich synów skoro nie ma wzmianki o jakiejś dziewczynce?;
Robert55 napisał(a):
zresztą nawet, gdyby mieli oni także córki, to jak poradzić sobie z problemem kazirodztwa, które Biblia
potępia?;
Robert55 napisał(a):
lepszym rozwiązaniem dla wytłumaczenia poligenizm: ludzkość pochodzi od wielu par istot ludzkich, które
na pewnym etapie swojego istnienia zostały „uczłowieczone” przez Boga, który stworzył w każdym
nieśmiertelną duszę;
Ja tak Biblii nie czytam, jak czyta według Ciebie większość wiernych, ani nigdy nie twierdziłem że Ewy jest większa wina od Adama. Nie mogę pojąć dlaczego to piszesz do mnie.

To nie są moje wypowiedzi, tylko cytaty z materiałów jakichś spotkań biblijnych z lat 2009/2010. Tekst wygląda wiarygodnie, są w nim cytowane wypowiedzi Papieży itp.
Cytuję fragment o którym piszesz:
--------------------------------------------------------------
/.../
5. Trudności w tekście
- autora biblijnego nie interesuje pochodzenie gatunków (nie podejmuje refleksji czy ludzkość pochodzi od
jednej pary), ale natura człowieka, sens i cel jego życia, a szczególnie jego zależności od Boga;
- użyte w II opisie słowo: ‘adam może oznaczać pojedynczego człowieka lub grupę ludzi;
TYLKO JEDNA EWA!
- skoro była jedna para ludzi, to skąd potomkowie ich synów skoro nie ma wzmianki o jakiejś dziewczynce?;
- zresztą nawet, gdyby mieli oni także córki, to jak poradzić sobie z problemem kazirodztwa, które Biblia
potępia?;
- lepszym rozwiązaniem dla wytłumaczenia poligenizm: ludzkość pochodzi od wielu par istot ludzkich, które
nieśmiertelną duszę;
- powstaje jednak problem grzechu pierworodnego – zatem tylko jedna para zgrzeszyła?;
- wtedy inni nie byliby tym grzechem obciążeni: Papież Paweł VI – nie wyklucza badań naukowych na temat
poligenizmu jeśli w dostateczny sposób wytłumaczą prawdę o grzechu pierworodnym (mogąca znaleźć
zastosowanie na nauce chrześcijańskiej), ale stoi na stanowisku monogenizmu;
/koniec cytatu/

------------------------------------------------------------
Jak z tego widać nie są to moje wymysły, duża część wiernych ma z tymi różnymi interpretacjami bardzo poważne kłopoty i stara się jakoś z tego wybrnąć.
A tą większą winę Ewy wymyślili: sachol i sam2.
To jest głównym tematem tej dyskusji.

Śr sty 23, 2019 12:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dodam jeszcze, że od roku jest w mojej parafii ksiądz, który na początku stwierdził, że poziom wiedzy przeciętnych wiernych jest straszny i w zasadzie należałoby uczyć wszystkiego od zera.
I stara się w swoich kazaniach właśnie to robić.

Śr sty 23, 2019 12:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Dodam jeszcze, że od roku jest w mojej parafii ksiądz, który na początku stwierdził, że poziom wiedzy przeciętnych wiernych jest straszny i w zasadzie należałoby uczyć wszystkiego od zera.

Czy powiedział to ludziom w twarz o poziomie wiedzy wiernych, np. na kazaniu?

Śr sty 23, 2019 1:02 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Jak to wszystko ocenisz, bo konfrontacji uniknąć się nie da. Jakieś wnioski wyciągnąć trzeba, bo inaczej to jest tylko zabawa cytatami.

Zanim odpowiem na to pytanie, rozważ rzecz następującą. Wskazujesz duchownych, którzy interpretują wypowiedzi papieży. Ale to tylko interpretacja. Pokaż raczej wypowiedzi papieży. I to takie, które akceptowałyby makroewolucję. Na razie pokazujesz tylko pojedynczych duchownych, którzy toną w odmętach filozofii pogańskiej. Byli w historii Kościoła różni duchowni, np. "Mistrz" Eckhart, o którym niedawno pisałem. Byli nawet antypapieże. To jednak nie neguje nauki kościoła, która ma prawie 2000 lat, i w którą trzeba wierzyć, żeby być zbawionym. W odpowiedzi mogę pokazać duchownych, którzy opowiadają się za wiarą w stworzenie.

Śr sty 23, 2019 1:11 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
To nie są moje wypowiedzi, tylko cytaty z materiałów jakichś spotkań biblijnych z lat 2009/2010. Tekst wygląda wiarygodnie, są w nim cytowane wypowiedzi Papieży itp.
Cytuję fragment o którym piszesz:

Wiem że to nie są Twoje wypowiedzi, ale jeżeli się cytuje czyjeś wypowiedzi, to znaczy że sie ich popiera. Ja uważam że te tekst nie sa wiarygodne bo sa sprzeczne KKK .

http://www.teologia.pl/m_k/zag03-01.htm#3

http://www.teologia.pl/m_k/zag03-09.htm#1

Robert55 napisał(a):
A tą większą winę Ewy wymyślili: sachol i sam2.
To jest głównym tematem tej dyskusji.

Ale przy tej dyskusji rozwinął się tez temat Ewolucji., i rodzeństwa Kaina , od którego zaczęła się nasza dyskusja.

Śr sty 23, 2019 4:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Zanim odpowiem na to pytanie, rozważ rzecz następującą. Wskazujesz duchownych, którzy interpretują wypowiedzi papieży. Ale to tylko interpretacja. Pokaż raczej wypowiedzi papieży. I to takie, które akceptowałyby makroewolucję. Na razie pokazujesz tylko pojedynczych duchownych, którzy toną w odmętach filozofii pogańskiej. /.../

Trochę chyba źle zrozumiałeś. Przecież nikt nie twierdzi na 100% że to była makroewolucja w wersji Darwina. Ale toczą się na ten temat dyskusje, które przez Papieży wcale nie są tępione a wręcz przeciwnie. Ze zdobyczami nauki trzeba się zmierzyć, a nie z założenia wszystko odrzucać i grozić wyklęciem.

Cytat1

„HUMANI GENERIS”
ENCYKLIKA PIUSA XII
O PEWNYCH FAŁSZYWYCH POGLĄDACH
ZAGRAŻAJĄCYCH PODSTAWOM NAUKI KATOLICKIEJ
12 sierpnia 1950
JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ Z BOŻEJ OPATRZNOŚCI PAPIEŻA PIUSA XII, OJCA ŚWIĄTEGO
DO CZCIGODNYCH BRACI PATRIARCHÓW, PRYMASÓW, ARCYBISKUPÓW, BISKUPÓW I INNYCH ORDYNARIUSZÓW, POZOSTAJĄCYCH W POKOJU I JEDNOŚCI ZE STOLICĄ APOSTOLSKĄ
O PEWNYCH FAŁSZYWYCH POGLĄDACH ZAGRAŻAJĄCYCH PODSTAWOM NAUKI KATOLICKIEJ
PAPIEŻ PIUS XII

Biologia i antropologia
/…/ 36. Dla tych powodów Kościół nauczający nie zabrania uczonym i teologom polemiki nad doktryną ewolucjonizmu, według dzisiejszego stanu nauk przyrodniczych i teologicznych. Gdy się mianowicie bada problem pochodzenia ciała ludzkiego z materii istniejącej uprzednio i organicznej; bo uznanie bezpośredniego stworzenia dusz przez Boga nakazuje nam wiara katolicka. Swoboda jest dopuszczalna pod warunkiem wszakże, że będzie się z należną powagą, umiarem i opanowaniem rozważać i oceniać dowody i zwolenników i przeciwników ewolucjonizmu./…/

Cytat 2 https://www.katolik.pl/kosciol-wobec-ew ... z.html?s=1

Kościół wobec ewolucji
Stanowisko Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski

4. Dziesięć lat temu, 22 października 1996 roku, w przesłaniu "Magisterium Kościoła wobec ewolucji", skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk, na ten temat zabrał głos Jan Paweł II. "Nowe zdobycze nauki – stwierdził wtedy Papież – każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą. Zwraca uwagę fakt, że teoria ta zyskiwała stopniowo coraz większe uznanie naukowców w związku z kolejnymi odkryciami dokonywanymi w różnych dziedzinach nauki. Zbieżność wyników niezależnych badań – bynajmniej niezamierzona i nieprowokowana – sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii" (4).

5. Każda teoria jednak – kontynuował Papież – domaga się ciągłej konfrontacji z faktami, uwzględniania nowych danych oraz refleksji nad pojęciami zapożyczonymi z filozofii. Jeśli chodzi o zagadnienie ewolucji, wiemy dobrze, że niektóre wykopaliska są niepewne, wielu tzw. ogniw brakuje, a sposoby wyjaśniania mechanizmów są bardzo różnorodne. Obok interpretacji naukowych, właściwie zdających sprawę z tych trudności i nie przekraczających swoich kompetencji, istnieją interpretacje materialistyczne i redukcjonistyczne, podszywające się pod naukę. Toteż – twierdzi Jan Paweł II – "w rzeczywistości należy mówić nie tyle o teorii, ile raczej o teoriach ewolucji.

Śr sty 23, 2019 10:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Robert55 napisał(a):

Czy powiedział to ludziom w twarz o poziomie wiedzy wiernych, np. na kazaniu?

Nie pamiętam już dokładnie jak to było sformułowane, ale powiedział to chyba na pierwszym kazaniu, żeby wyjaśnić sytuację.
Nie zauważyłem żeby ktoś był oburzony. Frekwencja na mszach z jego kazaniami jest zawsze bardzo duża. To co mówi jest po prostu ciekawe.

Śr sty 23, 2019 10:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Od lat nie słyszałam z ust duchownych najdrobniejszego negatywnego odniesienia do poziomu wiedzy religijnej lub wiary parafian, może oprócz jednego delikatnego żartu, kiedy to ksiądz wskazał, że czasami ludzie mają problem z zakwalifikowaniem jakiegoś czynu jako grzechu - stąd moje pytanie. Trudno mi uwierzyć, że obecnie poziom wiedzy religijnej ludzi, z którymi spotkał się wspomniany przez Ciebie ksiądz, mógłby być straszny (zerowy?). Może ksiądz ma spore oczekiwania wobec wiernych, może chciałby by ludzie wiedzieli tyle, co np. ks. Waldemar Chrostowski, czy Scott Hahn, czy ktoś po prostu po studiach teologicznych (?)

Pt sty 25, 2019 2:42 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Od lat nie słyszałam z ust duchownych najdrobniejszego negatywnego odniesienia do poziomu wiedzy religijnej lub wiary parafian, może oprócz jednego delikatnego żartu,

Wydaje mi się, że ludzie podchodzą do takich wymówek zupełnie spokojnie, obrażalscy nie są a kościół nie jest szkołą bezstresową.
Pewnie sobie myślą, jak nie wiemy to nas naucz i tyle.
Poprzedni proboszcz często swoich parafian krytykował, a komentarze potem były mniej więcej takie: znów proboszcz musiał sobie pomarudzić i nie mógł się oderwać od mikrofonu.

So sty 26, 2019 2:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
(...)
Wydaje mi się, że ludzie podchodzą do takich wymówek zupełnie spokojnie, obrażalscy nie są (...)

Poles ain't snowflakes. :)

N sty 27, 2019 4:21 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Trochę chyba źle zrozumiałeś. Przecież nikt nie twierdzi na 100% że to była makroewolucja w wersji Darwina. Ale toczą się na ten temat dyskusje, które przez Papieży wcale nie są tępione a wręcz przeciwnie. Ze zdobyczami nauki trzeba się zmierzyć, a nie z założenia wszystko odrzucać i grozić wyklęciem.

Cytat1

„HUMANI GENERIS”

Odpowiedź w wątku: Kościół a ewolucjonizm teistyczny

viewtopic.php?f=1&t=29675

Wt sty 29, 2019 6:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Odpowiedź w wątku: Kościół a ewolucjonizm teistyczny

viewtopic.php?f=1&t=29675

Odpowiedziałem w tym wątku :-D

Śr sty 30, 2019 2:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4