Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 22, 2019 11:38 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Maryja i Józef 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Maryja i Józef
Skoro Maryja była juz z Józefem (zaślubiona) i do Anioła mówi "Nie znam męża" logicznie myśląc jest tu coś na rzeczy. Specem od Greki nie jestem - warto chyba zapytac kogoś uczonego, jak to wygląda w starych pismach i jak to tłumaczono tak dla pewności.

Wt sty 22, 2019 1:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Starożytni żydzi żenili się/wychodzili za mąż w dwóch etapach. Najpierw stwierdzano/podpisywano coś na kształt kontraktu i oboje stawali się małżeństwem, tyle że nie mieszkali ze sobą. Po jakimś czasie (paru miesiącach) uroczyście zamieszkiwali ze sobą - to tu rozgrywało się wesele.
Tak więc Maryja, gdy Ją nawiedził anioł po pierwsze była na tym pierwszym etapie małżeństwa (czyli jeszcze nie mieszkała z Józefem), mogła go nawet nie znać (jeśli małżeństwo zaaranżowali Jej rodzice), a po drugie "nie znała męża" oznacza że nie współżyła z mężczyzną - logiczne jest Jej zdziwienie, że ma być matką, bez kontaktu z mężczyzną (mężem).

Wt sty 22, 2019 4:51 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
I nie ma w nim o tym mowy nawet jak powtórzysz swoje tezy 100 razy.

Według mnie jest, chociaż byś 1000 razy swoje tezy, ze nie ma, nie zmienisz tego.

Ośmieszasz się. Tam jest zapisane "nie znam męża", a nie "złożyłam śluby czystości". Przestań być Gregorem Bis.

Ocenę zostaw Forumowiczom,a Ty odpowiedz, dlaczego powiedziała nie znam męża. Nie ja nie zachowuję sie jak Gregor. Przykro to napisać ale to Ty zachowujesz sie jak typowy świadek Jehowy. Jak nie napisane słowo, to znaczy że o ogólniejszym pojęciu nie ma mowy.

Beobachter napisał(a):
Znaczą dokładnie to, co jest zapisane, a nie "złożyłam śluby czystości". Jw. ad Gregor Bis.

A co znaczą ? Dlaczego nie wyjaśnisz ? Czego się boisz? Oświeć mnie co znaczą słowa zwłaszcza ostanie które wyśpiewała Matka Boża : Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy” (Łk 1, 46-48)

Wt sty 22, 2019 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Ośmieszasz się. Tam jest zapisane "nie znam męża", a nie "złożyłam śluby czystości". Przestań być Gregorem Bis.

Ocenę zostaw Forumowiczom(...)

Ocena nie zmieni faktów, a te jakie są każdy widzi.

Cytuj:
(...)a Ty odpowiedz, dlaczego powiedziała nie znam męża.

Dostałeś już odpowiedź. To, że Ci się nie podoba, bo nie wpisuje się w Twoje przekonania i ją zignorowałeś, to już nie moja wina.

Cytuj:
Nie ja nie zachowuję sie jak Gregor.

Niestety, ale twierdząc, że "nie znam męża" oznacza "złożyłam śluby czystości" zachowujesz się dokładnie tak, jak on.

Wt sty 22, 2019 6:55 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niestety, ale twierdząc, że "nie znam męża" oznacza "złożyłam śluby czystości" zachowujesz się dokładnie tak, jak on.

Może to ci pomoże.

Jak czytać Pismo Święte wyjaśnia , Michał Jerzy Wojciechowski, – polski biblista i publicysta, pierwszy katolik świecki w Polsce, który otrzymał tytuł naukowy profesora teologii.

Biorąc pod dyskusję jakiekolwiek ogólniejsze pojęcie teologiczne i konfrontując je z językiem Pisma św., nie powinno się zatem w imię wyższości ujęć biblijnych ograniczać do wyliczenia i egzegezy tekstów z danym pojęciem bezpośrednio związanych, tekstów, gdzie dane słowo występuje explicite. Groziłoby to „obcięciem" lub zatarciem istotnych aspektów problemu. Trzeba zadać równolegle dwa pytania. Jeśli w Biblii występuje bliski odpowiednik pojęcia, o które nam chodzi, jakie jest jego rozumienie i użycie? W jakim kierunku nas ono prowadzi? A następnie: Jakie idee biblijne - jakkolwiek nazywane - kojarzą się z „naszym" pojęciem i ilustrują je? Pierwszy krok zatem to zbadanie punktu wyjścia problemu, drugi zaś - nakreślenie szerszej panoramy. Do tego można dodać trzeci: Co w wyniku takiej konfrontacji musi odpaść, jakie rozumienie pojęcia badanego byłoby mylące i z Biblią sprzeczne?

Wt sty 22, 2019 7:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że NMP powiedziała aniołowi "nie znam męża", a nie "złożyłam śluby czystości". :)

Wt sty 22, 2019 7:57 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że NMP powiedziała aniołowi "nie znam męża", a nie "złożyłam śluby czystości". :)

No jasne Formowicz podpisujący sie linkiem Yarpen Zirgin, potrafi lepiej czytac i tłumaczyc Pismo Swięte niż czytali,i tłumaczyli, i nadal czytają i tłumacza Ojcowie Kościoła.

AUTOR, kard. Gianfranco Ravasi.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... -znam-meza

Wt sty 22, 2019 10:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To teraz jeszcze zacytuj z tego tekstu fragment, w którym jest mowa, że "nie znam męża" oznacza "złożyłam śluby czystości". Ja bowiem znalazłem tam to, co Ci tłumaczę od dłuższego czasu:

I tak, niektórzy ojcowie Kościoła, jak Grzegorz z Nyssy, Ambroży i Augustyn, przypisywali temu „nie znam” walor czasu przyszłego: „nie poznam męża”, czyli „nie mam zamiaru – nawet w małżeństwie z Józefem – mieć stosunków płciowych, składając śluby dozgonnej czystości”. Oczywiście w tekście św. Łukasza nie ma nawet śladu tego wszystkiego.

Przykro mi, ale powołałeś się na ten tekst, że tak powiem, "na własną zgubę".

Wt sty 22, 2019 11:06 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To teraz jeszcze zacytuj z tego tekstu fragment, w którym jest mowa, że "nie znam męża" oznacza "złożyłam śluby czystości". Ja bowiem znalazłem tam to, co Ci tłumaczę od dłuższego czasu:

I tak, niektórzy ojcowie Kościoła, jak Grzegorz z Nyssy, Ambroży i Augustyn, przypisywali temu „nie znam” walor czasu przyszłego: „nie poznam męża”, czyli „nie mam zamiaru – nawet w małżeństwie z Józefem – mieć stosunków płciowych, składając śluby dozgonnej czystości”. Oczywiście w tekście św. Łukasza nie ma nawet śladu tego wszystkiego.

Przykro mi, ale powołałeś się na ten tekst, że tak powiem, "na własną zgubę".

Czy ja na aż takiego durnia wyglądam jakiego próbujesz zrobić ze mnie.

czyli „nie mam zamiaru – nawet w małżeństwie z Józefem – mieć stosunków płciowych, składając śluby dozgonnej czystości

Naturalnie nie oznacza to, że dziewictwo Maryi nie jest w centrum ewangelicznego opowiadania.

Twoja pycha cie zgubiła .

Dobrej nocy.

Wt sty 22, 2019 11:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No cóż, skoro jasno widać, że nie chcesz zobaczyć niczego, co zaprzecza Twoim tezom, to ta rozmowa nie ma najmniejszego sensu.

Śr sty 23, 2019 7:25 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2, właściwie PeterW wyjaśnił, o co chodzi w tej wypowiedzi:
PeterW napisał(a):
Starożytni żydzi żenili się/wychodzili za mąż w dwóch etapach. Najpierw stwierdzano/podpisywano coś na kształt kontraktu i oboje stawali się małżeństwem, tyle że nie mieszkali ze sobą. Po jakimś czasie (paru miesiącach) uroczyście zamieszkiwali ze sobą - to tu rozgrywało się wesele.
Tak więc Maryja, gdy Ją nawiedził anioł po pierwsze była na tym pierwszym etapie małżeństwa (czyli jeszcze nie mieszkała z Józefem), mogła go nawet nie znać (jeśli małżeństwo zaaranżowali Jej rodzice), a po drugie "nie znała męża" oznacza że nie współżyła z mężczyzną - logiczne jest Jej zdziwienie, że ma być matką, bez kontaktu z mężczyzną (mężem).

Śr sty 23, 2019 12:02 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana, A link otworzyłaś który wysłałem mojemu rozmówcy? Tam kard. Gianfranco Ravasi. Pisze że: Wiemy, że słowo „znać” w języku Biblii oznaczać może również akt płciowy. Słowa Maryi można z łatwością odczytywać w tym znaczeniu. Kobieta przeszła dopiero pierwszy etap skomplikowanego żydowskiego rytuału małżeńskiego, zaręczyny, które nie zakładają jeszcze współżycia.

I tak, niektórzy ojcowie Kościoła, jak Grzegorz z Nyssy, Ambroży i Augustyn, przypisywali temu „nie znam” walor czasu przyszłego: „nie poznam męża”, czyli „nie mam zamiaru – nawet w małżeństwie z Józefem – mieć stosunków płciowych, składając śluby dozgonnej czystości”.

A więcej na ten temat, gdzie jest to bardzo szczegółowo opisane, ,przez autora cenionego, nawet przez bardzo wartościowa osobę z naszego forum możesz przeczytać po tym linkiem .

http://www.fronda.pl/blogi/okruchy-prze ... 33358.html

Śr sty 23, 2019 5:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja zupelnie nie wiem po co ten spor.
Czy Maryja skladala sluby czystosci?
W Biblii nic na ten temat nie pisze.
Maria z Agredy tak twierdzi.
I tyle.
A jak interpretujemy zarowno Biblie jak tworczosc Sienkiewicza, Valtorty czy Marii z Agredy to inna sprawa.
KRK w Litanii uznaje: Matko najczystsza, Matko dziewicza, Matko nienaruszona. Kropka.
Z tym ze tam najczystsza, dziewicza lub nienaruszona znaczy o wiele wiecej niz poczatkowe pytanie "dlaczego nie wspolzyli". I moze nie za bardzo wypada podchodzic z mlotkiem do mercedesa.

Śr sty 23, 2019 6:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Ja zupelnie nie wiem po co ten spor.
Czy Maryja skladala sluby czystosci?
W Biblii nic na ten temat nie pisze.
Maria z Agredy tak twierdzi.
I tyle.
A jak interpretujemy zarowno Biblie jak tworczosc Sienkiewicza, Valtorty czy Marii z Agredy to inna sprawa.
KRK w Litanii uznaje: Matko najczystsza, Matko dziewicza, Matko nienaruszona. Kropka.
Z tym ze tam najczystsza, dziewicza lub nienaruszona znaczy o wiele wiecej niz poczatkowe pytanie "dlaczego nie wspolzyli". I moze nie za bardzo wypada podchodzic z mlotkiem do mercedesa.

Jaki znowu spór? Nie spór tylko dyskusja.

Śr sty 23, 2019 6:26 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No cóż, skoro jasno widać, że nie chcesz zobaczyć niczego, co zaprzecza Twoim tezom, to ta rozmowa nie ma najmniejszego sensu.

„Jej dziewictwo było Mu tym milsze i tym milej przyjęte, że to nie Chrystus, w Niej poczęty, zachował Jej czystość przed mężczyzną, lecz że to Ona sama wybrała czystość dla Boga zanim On się począł i z Niej narodził. Wskazują na to słowa, jakie wypowiedziała do anioła przy zwiastowaniu: Jakże - powiedziała - to się stanie, skoro nie znam męża? Nie powiedziałaby tego z pewnością gdyby już wcześniej nie ślubowała dziewictwa Bogu. A ponieważ zwyczaje Izraelitów wtedy to odrzucały, została zaślubiona mężowi sprawiedliwemu, który nie wziąłby od Niej siłą tego, co wcześniej obiecała, a raczej chronił od wszelkiej przemocy. Bo gdyby nawet powiedziała tylko „Jak to się stanie”, nie dodając, że „nie zna męża” - gdyby zaślubiła męża z zamiarem współżycia seksualnego, nie pytałaby z pewnością jak urodzi obiecanego Syna - była przecież kobietą.

a
http://www.kiszoneogorki.fora.pl/ojcowi ... e,258.html

Śr sty 23, 2019 7:04 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4