Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 05, 2020 7:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Sytuacja 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Sytuacja
Cześć. Miałem przed chwilą taką sytuację. Podszedł do mnie mężczyzna - kiepsko ubrany, zabandażowane ręce i śmierdział alkoholem. Poprosił mnie, żebym kupił mu w sklepie medycznym jakieś tam worki. Mówił, że go boli i te worki właśnie na ten ból. Nie wiedziałem czy mu odmówić czy nie, więc mu kupiłem. Dwie sztuki. Za jedną zapłaciłem 12 złotych. Teraz zaczynam żałować, że to zrobiłem. Z jednej strony nie umiem odmawiać i jak ktoś prosi o pomoc, to chcę pomóc, ale z drugiej ten gościu był pijany.
Jak powinienem się zachować w takiej sytuacji?

Pn lut 25, 2019 5:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sytuacja
Przedstawiłeś się, że nie potrafisz odmawiać. Sokrates powiedział o takim niezdecydowanym człowieku: cokowliek uczynisz, będziesz żałował. Gdybyś mu tych worków nie kupił też byś żałował.

Pn lut 25, 2019 5:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
marela napisał(a):
Cześć. Miałem przed chwilą taką sytuację. Podszedł do mnie mężczyzna - kiepsko ubrany, zabandażowane ręce i śmierdział alkoholem. Poprosił mnie, żebym kupił mu w sklepie medycznym jakieś tam worki. Mówił, że go boli i te worki właśnie na ten ból. Nie wiedziałem czy mu odmówić czy nie, więc mu kupiłem. Dwie sztuki. Za jedną zapłaciłem 12 złotych. Teraz zaczynam żałować, że to zrobiłem. Z jednej strony nie umiem odmawiać i jak ktoś prosi o pomoc, to chcę pomóc, ale z drugiej ten gościu był pijany.

Co to były za worki? Jak worek może pomóc na ból? Trzeba to wyjaśnić, bo to istotne, czy to służyło pomocy, czy czemu innemu.

Pn lut 25, 2019 5:26 pm
Odpowiedz z cytatem
Nie wiem, on to nazwał "worek xxx", gdzie "xxx" to niezrozumiały dla mnie wyraz. Sprzedawca wiedział o co chodzi. Nie przyjrzałem się temu dokładnie, ale mogło to być to: https://www.ortopedio.pl/stomia-cewniki ... ra-maxi-0/.
Co wy byście zrobili w tej sytuacji?

Pn lut 25, 2019 8:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No cóż. Nie dałeś mu pieniędzy, tylko kupiłeś coś, co mu jest konieczne do funkcjonowania. Worki do stomii raczej nie kupuje się dla jaj.

Pn lut 25, 2019 9:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Gdybyś mu tych worków nie kupił też byś żałował.

Właśnie o to chodzi. Chrześcijanin to ktoś, kto żałuje później bardziej, że nie kupił. I tak uczy się kupować.

marela napisał(a):

Rzucić 2 złote to nie sztuka. Rzucić dwa worki za 24 złote to sztuka. Dwie sztuki. Pozostało ci teraz obserwować swoje finanse, bo ja wiem, że Bóg zwraca takie koszta, i to z nawiązką. Tylko ludzie nie łączą faktów. I im się wydaje, że się szarpnęli.

Wt lut 26, 2019 12:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
merss napisał(a):
Gdybyś mu tych worków nie kupił też byś żałował.

Właśnie o to chodzi. Chrześcijanin to ktoś, kto żałuje później bardziej, że nie kupił. I tak uczy się kupować.

marela napisał(a):

Rzucić 2 złote to nie sztuka. Rzucić dwa worki za 24 złote to sztuka. Dwie sztuki. Pozostało ci teraz obserwować swoje finanse, bo ja wiem, że Bóg zwraca takie koszta, i to z nawiązką. Tylko ludzie nie łączą faktów. I im się wydaje, że się szarpnęli.

Zalezy. 24 zl to malo. Generalnie alkoholika nie nalezy dawac pieniedzy to napewni. Kupic cos juz predzej.

Wt lut 26, 2019 9:34 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W sytuacjach niepewości lepiej dawać na ściśle określone cele: np Caritas czy inną organizację pożytku społecznego. Nie będą się pojawiały wątpliwości, czy nie dołożylem alkoholikowi. Jako ubezpieczony powinien mieć te worki refundowane, za darmo. Nie znam jednak człowieka. Żebracy są niezwykle pomysłowi, więc wyjściem z sytuacji jest inna forma pomocy. Jak się już dało, nie wiem, czy dobrze uczyniłem...machnąć na to ręką. Nie można przejść przez życie bez popełniania błędów. Było, minęło...

Wt lut 26, 2019 9:49 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
W sytuacjach niepewości lepiej dawać na ściśle określone cele: np Caritas czy inną organizację pożytku społecznego. Nie będą się pojawiały wątpliwości, czy nie dołożylem alkoholikowi. Jako ubezpieczony powinien mieć te worki refundowane, za darmo. Żebracy są niezwykle pomysłowi, więc wyjściem z sytuacji jest inna forma pomocy. Jak się już dało, nie wiem, czy dobrze uczyniłem...machnąć na to ręką. Nie można przejść przez życie bez popełniania błędów. Było, mineło...

Zgadzam się z tym. Miałem kiedyś taką właśnie sytuację, kiedy jakaś z wyglądu uboga kobieta nie miała w aptece wystarczająco dużo pieniędzy na wykupienie antybiotyku. Dodałem jej brakującą sumę (nie było tego wiele, koło 12 zł), a kiedy wyszedłem z apteki, zobaczyłem jak w bramie wymienia te antybiotyki z jakimś pijaczyną na butelkę taniego alkoholu. Czyli w sumie nie wiem, czy ja zrobiłem dobry uczynek, czy zły- pomagając nieświadomie w pijaństwie.

Wt lut 26, 2019 9:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
marela napisał(a):
Teraz zaczynam żałować, że to zrobiłem.

Dlaczego żałujesz? To zdaje się, jedna z niewielu sytuacji, kiedy można być pewnym słuszności udzielonej pomocy. Być może worki nie były potrzebne samemu proszącemu, ale jego choremu, leżącemu koledze, który i owszem może być także alkoholikiem. Bynajmniej moja wyobraźnia zmierza tu w takim kierunku :)
Cytuj:
Dodałem jej brakującą sumę (nie było tego wiele, koło 12 zł), a kiedy wyszedłem z apteki, zobaczyłem jak w bramie wymienia te antybiotyki z jakimś pijaczyną na butelkę taniego alkoholu.

Jednakowoż antybiotyk był komuś potrzebny i Ty pomogłeś w jego zakupie. O co więc chodzi?

Wt lut 26, 2019 10:07 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
pogoda napisał(a):
Jednakowoż antybiotyk był komuś potrzebny i Ty pomogłeś w jego zakupie. O co więc chodzi?

Nie sądzę, aby ten antybiotyk był sam w sobie potrzebny. Raczej służył za środek płatniczy przy nabyciu taniego wina.

Wt lut 26, 2019 10:14 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przeszłość jest zamknięta i może uczyć tylko przyszłości. Jeśli się czegoś uczyc z takich sytuacji to postępowania na przyszłość. Porozmawiać trochę z owym żebrakiem, zainteresować się. Potem w sklepie medycznym opowiedzieć o tej prośbie. Oni mogą mieć wiedzę, ale nie zapytani nie powiedzą.

Odnośnie antybiotyku. Nie powinno się ich przyjmować bez wskazania lekarskiego, więc to nie wszystko jedno kto je zażyje. Może je ktoś chce podać na własną rękę a ktoś inny zamieni na alkohol? Mnie by zaniepokoila taka sytuacja przekazywania antybiotyku.

Wt lut 26, 2019 10:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pogoda napisał(a):
marela napisał(a):
.

Ze z jej strony to bylo oszustwo? I to jakby pomoc w kretactwie?
Jesli antybiotyk nie byl przepisany dla tej konketnej osoby moze tez zaszkodzic niz pomoc.
Ubezpieczenie zdrowotne jest powszechne ale osiby spozywajce alkohol ni erejestruja sie gsyz musialby by wtedy podjac jakas prace. Zatem nie maja ubezpieczenia, kreca i oszukja nie pomagajac sibie.
Pierwszym krokiem aby pomoc takiej osobie jest uswiadomienie sobie przez nia sama ze ma problem i zechce po ta pomoc siegnac. Wszrlkie kupowanie lub dawanie pieniadzy samej osobie aby wyszla na prosta niepomocne

Wt lut 26, 2019 10:17 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Odnośnie antybiotyku. Nie powinno się ich przyjmować bez wskazania lekarskiego, więc to nie wszystko jedno kto je zażyje. Może je ktoś chce podać na własną rękę a ktoś inny zamieni na alkohol? Mnie zaniepokoila by taka sytuacja przekazywania antybiotyku.

Dodam tylko, że jest możliwe, że ta kobieta była chora i naprawdę potrzebowała tego antybiotyku, jednak z powodu nałogu wymieniła lekarstwo na wino. Czyli w sumie moja pomoc mogła wcale nie być pomocą, ale niezamierzoną szkodą dla tej kobiety.

Wt lut 26, 2019 10:19 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
G.HY. napisał(a):
Nie sądzę, aby ten antybiotyk był sam w sobie potrzebny. Raczej służył za środek płatniczy przy nabyciu taniego wina.

W ten sposób rozumując to nie należałoby pomagać w ogóle, bo nigdy nie wiadomo, czy ktoś np. zakupionej bułki, o którą prosił nie wyrzuci za chwilę ptakom etc. A może pójść za delikwentem i śledzić go zanim tej bułki nie skonsumuje, czy zanim antybiotyku nie zażyje?
Kiedy pomagający stawia siebie samego w centrum, czyli gromadzi sobie dobre uczynki (tak, wtedy i o grzech się boi, żeby nie pomóc w alkoholizmie) to ma takie dylematy, jeśli natomiast naprawdę ma na uwadze dobro bliźniego, to jest spokojny. Moim zdaniem, lepiej pomóc raz niepotrzebnie, niewłaściwie, niż wszędzie tropić chęć wyłudzenia paru złotych.
sachol napisał(a):
Pierwszym krokiem aby pomoc takiej osobie jest uswiadomienie sobie przez nia sama ze ma problem i zechce po ta pomoc siegnac.

Udało Ci się kiedyś uświadomić skutecznie żebrzącego wczesnym rankiem alkoholika?

Wt lut 26, 2019 10:42 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona