Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 16, 2019 3:07 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Wielkanoc 2019 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wielkanoc 2019
Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się Ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc ... Wielkanocy

Równonoc marcowa, a więc astronomiczna wiosna nastąpi w tym roku 20 marca o godz. 22:58 czasu polskiego, czyli 20 marca o godzinie 23:58 w Izraelu gdzie żył Chrystus.

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc

Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca nastąpi w tym roku 21 marca o godzinie 2:43 czasu polskiego, czyli 21 marca o godzinie 3:43 czasu izraelskiego.

https://www.kalendarzswiat.pl/fazy_ksiezyca/2019

Dlaczego więc nie będziemy obchodzić Wielkanocy w najbliższą niedzielę, czyli 24 marca, skoro właśnie ta niedziela jest pierwszą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca?

Wt mar 19, 2019 9:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wielkanoc 2019
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc ... Wielkanocy

Wt mar 19, 2019 9:49 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca - religia a astronomia
Założyłam tutaj konto ponieważ interesuję się astronomią i naukami ścisłymi i zauważyłam, że w tym roku Święta Wielkanocne nie wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a po drugiej. Przynajmniej patrząc na rzeczywistą astronomiczną pełnię Księżyca, która wypada 21 marca 2019. Pierwszy dzień wiosny natomiast jest 20 marca 2019. Święta są dopiero 21 kwietnia.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne tłumaczy to tym, że istnieje rozbieżność między prawdziwą pełnią, a pełnią religijną tzw Paschalną Pełnią Księżyca. Ma to ponoć jakieś praktyczne zastosowanie, które przeciwdziała wystąpieniu tego zjawiska na dwóch różnych półkulach innego dnia co mogłoby skutkować w niektórych latach innymi datami wystąpienia Świąt Wielkanocy ale czy tylko o to chodzi? Ponoć to aż trzy dni różnicy! Nie znalazłam jednak precyzyjnej informacji skąd wynika ta różnica i zastanawia mnie czemu Kościół ma "swoją własna pełnię", kiedy Księżyc już w niej nie jest.

Śr mar 20, 2019 2:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca - religia a astronomia
Jakos ta scislosc masz niescisla, bo po pierwsze watek taki juz istnieje i zostal wyjasniony ten problem, a poza tym to jesli chcesz byc scisla to sprawdz czas wschodu i zachodu slonca, bo chyba to o czym piszesz jest zrownaniem dnia z noca, a to zrownanie wystapilo przed pelnia ksiezyca, wiec pierwsza pelnia po zrownaniu dnia z noca jest pelnia w kwietniu, a nie ta przed zrownaniem dnia z noca, ktora nie rozumiejac szczegolow probujesz wstawic po zrownaniu dnia z noca.
Jak na kogos zainteresowanego tematem to jakies to marne zainteresowanie i smie m sadzic ze powodem jest co innego.

Śr mar 20, 2019 3:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Witaj LadyQuantum
Ta sprawa (zresztą i mnie zdziwiła) jest już omawiana na forum:
viewtopic.php?f=8&t=29800&p=1136052&hilit=wielkanoc#p1136052
Zerknij i jeśli będziesz miała nadal wątpliwości, napisz proszę tam.

I witaj na forum!

Śr mar 20, 2019 3:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
tu chodzi o to ze pelnie nie jest punkteem czasu, tylko trwa od do i jesli nawet zacznie sie w koncowym czasie przesilenia wiosennego ktore tez nie jest punktem w czasie to nie bedzie to wystapieniem zjawiska po czasie, gdyz bylo albo w trakcie, albo przed, a nie po czasie przesilenia.
po prostu " w trakcie " nie moze znaczyc "po".

Śr mar 20, 2019 3:58 pm
Odpowiedz z cytatem
(Ciachciacz - dział dla katolików.)

Śr mar 20, 2019 8:52 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Jakos ta scislosc masz niescisla, bo po pierwsze watek taki juz istnieje i zostal wyjasniony ten problem, a poza tym to jesli chcesz byc scisla to sprawdz czas wschodu i zachodu slonca, bo chyba to o czym piszesz jest zrownaniem dnia z noca, a to zrownanie wystapilo przed pelnia ksiezyca, wiec pierwsza pelnia po zrownaniu dnia z noca jest pelnia w kwietniu, a nie ta przed zrownaniem dnia z noca, ktora nie rozumiejac szczegolow probujesz wstawic po zrownaniu dnia z noca.
Jak na kogos zainteresowanego tematem to jakies to marne zainteresowanie i smie m sadzic ze powodem jest co innego.

Nie rozumiem ataku na moją osobę. Zadałam konkretne pytanie oczekując konkretnej odpowiedzi a nie oceniania mojej ścisłości bądź nie... :(
Chyba lepiej zapytać niż tkwić w niewiedzy prawda? A atak pokroju jakbym pytała ile jest 2+2...
Jeśli przeoczyłam taki wątek na forum to przepraszam ale tytuł Wielkanoc 2019 jest bardzo szeroki...

sam2 napisał(a):
tu chodzi o to ze pelnie nie jest punkteem czasu, tylko trwa od do i jesli nawet zacznie sie w koncowym czasie przesilenia wiosennego ktore tez nie jest punktem w czasie to nie bedzie to wystapieniem zjawiska po czasie, gdyz bylo albo w trakcie, albo przed, a nie po czasie przesilenia.
po prostu " w trakcie " nie moze znaczyc "po".

No właśnie zarówno pełnia jak i równonoc to jest punkt w czasie (w Astronomii). Ani Księżyc ani Ziemia nie zatrzymują się na "jakiś czas". Oba ciała są stale w ruchu, więc dokładny moment pełni i równonocy da się określić. W tym roku pierwsza wiosenna pełnia wypadała dzisiaj o 2:43

Barney napisał(a):
Witaj LadyQuantum
Ta sprawa (zresztą i mnie zdziwiła) jest już omawiana na forum:
viewtopic.php?f=8&t=29800&p=1136052&hilit=wielkanoc#p1136052
Zerknij i jeśli będziesz miała nadal wątpliwości, napisz proszę tam.

I witaj na forum!

Dziękuję za linka. Parę godzin różnicy w założonym wątku. To tak jak z tą pełnią i równonocą :)

Cz mar 21, 2019 8:19 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Zostałam przeniesiona do tego wątku z mojego (viewtopic.php?f=1&t=29802) jako że zduplikowałam temat. Nieopacznie.

Andy72 napisał(a):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc#Wyznaczanie_daty_Wielkanocy

Jest tu owszem zamieszczony algorytm oraz informacja, że Kościelna pełnia Księżyca różni się od astronomicznej ale co było tego powodem (że się różnią) to nie napisali. No rozumiem ustalenia na soborze, ale dlaczego takiego? Czy to wynika z jakiegoś błędu? (Proszę mnie nie atakować jak w poprzednim wątku).

Cz mar 21, 2019 8:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Posklejałem do kupy oba wątki. Mam nadzieję że LadyQuantum jest katoliczką, bo to dział dla katolików. Jeśli nie-katoliczka, ale nadal chrześcijanka, to przeniosę całość do działu ekumenicznego.

Cz mar 21, 2019 9:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
LadyQuantum napisał(a):
Zostałam przeniesiona do tego wątku z mojego (viewtopic.php?f=1&t=29802) jako że zduplikowałam temat. Nieopacznie.

Andy72 napisał(a):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc#Wyznaczanie_daty_Wielkanocy

Jest tu owszem zamieszczony algorytm oraz informacja, że Kościelna pełnia Księżyca różni się od astronomicznej ale co było tego powodem (że się różnią) to nie napisali. No rozumiem ustalenia na soborze, ale dlaczego takiego? Czy to wynika z jakiegoś błędu? (Proszę mnie nie atakować jak w poprzednim wątku).

Sprobuj zrozumiec ze biorac pod uwage przesilenie jako punkt w czasie i tak samo pelnie to nalezalo by takze zlikwidowac linie zmiany daty i strefy czasowe, oraz wprowadzic na calym swiecie realny lokalny czas astronomiczny.

Cz mar 21, 2019 9:23 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Sprobuj zrozumiec ze biorac pod uwage przesilenie jako punkt w czasie i tak samo pelnie to nalezalo by takze zlikwidowac linie zmiany daty i strefy czasowe, oraz wprowadzic na calym swiecie realny lokalny czas astronomiczny.

Hmmm... ale ja nie napisałam, że tego nie rozumiem, nie wiem skąd podejrzenie, że tak nie jest. Jak byś przeczytał moje pytanie dokładnie to zauważył byś taki fragment:

LadyQuantum]Ma to ponoć jakieś praktyczne zastosowanie, które przeciwdziała wystąpieniu tego zjawiska na dwóch różnych półkulach innego dnia co mogłoby skutkować w niektórych latach innymi datami wystąpienia Świąt Wielkanocy ale czy tylko o to chodzi? Ponoć to aż trzy dni różnicy[/quote]

Pytałam, czy to jedyny powód. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w każdej strefie czasowej sekwencyjność wydarzeń był ta sama, w omawianym przypadku najpierw równonoc później pełnia.

[quote="PeterW napisał(a):
Posklejałem do kupy oba wątki. Mam nadzieję że LadyQuantum jest katoliczką, bo to dział dla katolików. Jeśli nie-katoliczka, ale nadal chrześcijanka, to przeniosę całość do działu ekumenicznego.

Hmmm, a jaką definicję przyjmujemy? Wystarcza oficjalna przynależność do KK?
Poza tym niekatolicy nie mogą pytać o katolicką religię? Dlaczego? Gorsi są? W moim pytaniu nie poruszam przecież kwestii ideologicznych, a jedynie pytam o merytoryczną stronę w celu poszerzania wiedzy o religii katolickiej.

Cz mar 21, 2019 9:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
LadyQuantum napisał(a):
Hmmm, a jaką definicję przyjmujemy? Wystarcza oficjalna przynależność do KK?
Poza tym niekatolicy nie mogą pytać o katolicką religię? Dlaczego? Gorsi są? W moim pytaniu nie poruszam przecież kwestii ideologicznych, a jedynie pytam o merytoryczną stronę w celu poszerzania wiedzy o religii katolickiej.

Wybacz złośliwość, ale:
Zainteresowania: Astronomia, fizyka kwantowa, astrofotografia do czegoś zobowiązują, np. do rozumienia ustaleń regulaminowych. W działach katolickich piszą katolicy, w działach chrześcijańskich wszyscy chrześcijanie, w działach ogólnych wszyscy. Jeśli Ci się to nie podoba to nikt Cię nie zmusza do pisania na tym forum. Poza tym uwagi i pytania natury regulaminowo - organizacyjnej zamieszczamy w Uwagach do obsługi forum

Cz mar 21, 2019 10:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
LadyQuantum napisał(a):
sam2 napisał(a):

Hmmm... ale ja nie napisałam, że tego nie rozumiem, nie wiem skąd podejrzenie, że tak nie jest. Jak byś przeczytał moje pytanie dokładnie to zauważył byś taki fragment:

[quote="LadyQuantum]Ma to ponoć jakieś praktyczne zastosowanie, które przeciwdziała wystąpieniu tego zjawiska na dwóch różnych półkulach innego dnia co mogłoby skutkować w niektórych latach innymi datami wystąpienia Świąt Wielkanocy ale czy tylko o to chodzi? Ponoć to aż trzy dni różnicy[/quote]

Pytałam, czy to jedyny powód. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w każdej strefie czasowej sekwencyjność wydarzeń był ta sama, w omawianym przypadku najpierw równonoc później pełnia. [/quote]

Rownonoc jest w samej astronomii punktem w czasie jak pisalas, al nie da sie tego przelozyc na cala ziemie jednoczesnie bo ten punkt w czasie dawal by dwie rozne daty rownonocy.
Podobne choc inne bylo by tez przesuniecie pelni ksiezyca zaleznie od szer. geograficznej.
Sadze ze wlasnie takie szczegoly sa uwzglednione we wzorach wyliczen uzywanych do ustalania pierwszej pelni po rownonocy.
Wzory te daja jednolity wynik dla calej ziemi i jesli rownonoc pokrywa sie choc minimalnie z pelnia na ktorejs z szr. geograficznej to nie jest liczona jako ta pierwsza PO rownonocy.

Cz mar 21, 2019 11:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem, ale strzelam: otóż kiedyś okreslenie równonocy odbywało się na podstawie obserwacji (tak działo się przy wyznaczaniu Paschy, która była typem i zapowiedzią Wielkanocy). Trzech członków Sanhedrynu po prostu obserwowało wiosenne niebo – kiedy zaobserwowali nów, uznawali, że rozpoczął się miesiąc Nisan...
W dodatku przecież na różnej szerokości geograficznej fazy Księzyca nieco się różnią.
Chrześcijanie to przejęli. Rzecz była niewygodna, bo niestety niekiedy bywały chmury....
Potem zaczęto konstruować reguły matematyczne pozwalające przewidzieć pełnię. I myślę, że po prostu nie są one doskonałe - ale skoro już weszły, trzymamy się ich (bo to i tak nie ma przecież kluczowego znaczenia).

Ciekawostka- Wielki Indyktion, diagram służący do wyznaczania daty Wielkanocy w Kościele Prawosławnym:
Obrazek

Pt mar 22, 2019 4:26 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona