Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 23, 2020 10:11 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Nie rozumiem "Gregorianki" 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem "Gregorianki"
Andy72 napisał(a):
Największym cierpieniem ma być tęsknota za Bogiem.
i świadomość jak dużo zła zrobiliśmy w życiu, przez co nie możemy do Boga iść od razu. Obawiam się, że tutaj nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo bolesna będzie ta świadomość.

Yarpen napisał(a):
Przypowieść.
Mamy sporo tego typu przypowieści od różnych świętych - szczegóły się różnią, ale temat cierpienia niewyobrażalnego na Ziemi jest niepokojąco stały.
Pewne pocieszenie daje św. Katarzyna ze Sieny (chyba?) mówiąc, że co prawda męki czyśćca są straszne ale jest też w czyśćcu radość z wiedzy, że jest się zbawionym i w końcu niewątpliwie wejdzie się do nieba - i ta radość przeważa.

A co do Pawłów i Gawłów: to każda modlitwa za zmarłych czy post w ich intencji może skracać im męki (oczywiście to jak Bóg "waży" te modlitwy pozostanie dla nas tajemnicą) ale w pewnym sensie w tej kategorii kary doczesnej za zło ujawnia nam się zasada istniejąca w wielu pogańskich religiach i filozofiach: "dobro i zło do nas wracają". Jeśli Paweł był dobry i uczynny dla innych to myślę, ze znajdzie się trochę ludzi którzy go wspomną i będą modlili się za jego duszę i niewykluczone, że ich modlitwy okażą się skuteczniejsze niż opłacone nabożeństwa.

N kwi 07, 2019 12:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem "Gregorianki"
Trochę mi ulżyło że w linku Terremoto piszą że nie ma "magicznego" działania Gregorianki.
Ja natomiast spotkałem się z taką historią, którą gdzieś przeczytałem: umarła babcia, a potem przyśniła się mówiąc by pieniądze zamiast na Gregoriankę przeznaczyć dla biednych,
może taki uczynek miłosierny byłby równie dobry co Gregorianka?

N kwi 07, 2019 12:21 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2