Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 18, 2019 4:17 pm

Grupy wsparcia AA, a "Siła Wyższa". 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Grupy wsparcia AA, a "Siła Wyższa".
Na grupach AA mówi się o "Sile Wyższej". Często też jako o Bogu, który jest sprawcą uzdrowien w chorobie alkoholowej.
To wszytko bardzo dobre i szlachetne wartości oraz droga do zdrowienia alkoholika, jednak dla mnie katolika trochę nie zrozumiałe.

W Poslce przeważnie członkowie tych grup to chrzescijanie, katolicy. Dlaczego nie używają imienia Boga Jezus Chrystus?
W książkach o tematyce AA proponuję się zwracanie do Boga o pomoc w trwaniu w trzeźwości. Tylko jakiego Boga?

Czy będąc sam alkoholikiem żyjącym 4 lata w trzeźwości (nigdy nie byłem na spotkaniu AA) mogę modlić się z innymi o "pogodę ducha"? Tylko jakiego dycha.

Rozumiem, że tego typu grupy wsparcia wybrały taką formę Boga i mówieniu o nim czy zwracaniu się do Niego bo nie są instytucja kościelna i mają za cel pomaganie innym w chorobie bez względu na wyznanie, rasę, poglądy...

Tylko jak do tego podejść kiedy będąc w ich gronie i wiedząc że większość (jak nie wszyscy) to katolicy? Nie ma tam jakiejś formy balwochwalczej jakiegoś nie określonego ściśle Boga?

Z góry dziękuję za każdy komentarz i pomoc.
Wojtek.

Cz kwi 11, 2019 2:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grupy wsparcia AA, a "Siła Wyższa".
W grupach AA działa Duch Boży, niekiedy dużo lepiej niż w grupach typowo religijnych które niekiedy bywają towarzystwami wzajemnej adoracji :-D
W AA są ludzie różnych poglądów, mającym różne wyobrażenie od Bogu i ogólnie Sile Wyższej w ich życiu.
Chodzi o to że nie ma to polegać na kłótni o dogmaty.

Cz kwi 11, 2019 2:33 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Więc spokojnie mogę jako katolik wspólnie z innymi modlić się do "Siły wyższej" i nie ma w tym żadnego problemu?

Cz kwi 11, 2019 3:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przez Siłę Wyższą rozumiesz Boga Katolickiego, ktoś inny może rozumieć innego Boga, albo coś co nie umie nawet określić a co go przerasta.
Chodzi o to, aby nie wywyższać się na przykład nad niekatolika z AA twierdząc że on musi przyjąć dogmaty katolickie. Z drugiej strony program 12 kroków jest duchowy, niekoniecznie religijny.
Nawet wśród dwóch katolików, każdy może mieć inne wyobrażenie Siły Wuższej = Boga, bo nie chodzi tu tyle o Boga katechizmowego, a o działanie Boga w ich życiu, ich doświadczenie spotkania się z Siła Wyższą

Cz kwi 11, 2019 4:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, ze każdemu z uczestników spotkania taka formuła pozwala myśleć o "swoim" Bogu. Nie sądzę, by w zamyśle była to formuła dzieląca.

Cz kwi 11, 2019 4:34 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Są też ateiści w grupach AA, więc może o to chodzi z "siłą wyższą"...

Kiedyś oglądałem wywiad z alkoholikiem. Poruszana była w tym programie teza, że za nałogiem alkoholowym stoi niekiedy demon zniewolenia. On na to odparł: "To, że ja nie piję, to moja zasługa i żaden diabeł nie ma z tym nic wspólnego".

Znam trochę to środowisko i w większości są to katolicy i mają np. wyjazdy do sanktuarium w Licheniu.

Tę siłę wyższą należy odbierać (dla katolika np.) jak Jezusa. Po prostu jakiś kompromis musi "być", bo nie każda osoba uzależniona od alkoholu utożsamia się z Chrystusem.

Cz kwi 11, 2019 7:04 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Przed pierwszym spotkaniem wydarzyła się taka sytuacja, że miałem okazję porozmawiać z księdzem na ten temat.

Przyjąłem ze spokojem i niczego się już nie obawiam.
Powiedział on, że spotkania te, tzw. Meetingi nie mają na celu omawiania teologicznych prawd wiary a więc jest nie to a co innego jest celem tych spotkań (niesienie pomocy innym cierpiącym alkoholikom) to spokojnie taka forma niczemu nie przeszkadza.

Cz kwi 11, 2019 9:23 pm