Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 14, 2019 1:22 pm

Bez sutanny/habitu i współmałżonka to nadal katolik? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Bez sutanny/habitu i współmałżonka to nadal katolik?
Ludzie niekonsekrowani i bez sakramentu małżeństwa to teoretycznie nadal katolicy, ale w Kościele dla takich osób nie przewidziano instytucjonalnego miejsca.

Jest to zastanawiające, bo sugeruje, że tacy nie powinni się zdarzać. Jezus gdy powoływał uczniów to większość powyrywał z rodzin (Oto opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą) a chyba tylko Jan na wejściu był bez żony, bo był za młody.
Cała ta sytuacja trochę ciąży, bo być może wskazuje, że z ludźmi żyjącymi bez małżonka i habitu jest coś głęboko nie tak.

Chrystus co prawda przyznał, że niektórzy rodza się niezdolni do małżeństwa a innych inni ludzie takimi zrobili, ale jest niejasne czy takie osoby powinny zasilić stan konsekrowany czy skoczyć w przepaść.

Pn lut 26, 2018 5:17 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Bez sutanny/habitu i współmałżonka to nadal katolik?
Aleś sobie wydumał.. A co na to Pismo?
1 Kor 7
1 Co do spraw, o których pisaliście, to dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą. 2 Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. 3 Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. 4 Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. 6 To, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu.
Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja, lecz każdy otrzymuje własny dar od Boga: jeden taki, a drugi taki. 8 Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja.

Nie ma tam nic o przymusie małżeństwa, a także nie ma nic o sutannie czy habicie. Z resztą za czasów Pawła duchowni mogli mieć żony.

Pn lut 26, 2018 8:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kosciol dzisiaj nie glosi tego co Sw Pawel.
Z ambony i prasy katolickiej slyszy sie rodzina, rodzina, rodzina.

Pn lut 26, 2018 2:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiepsko słuchasz.

Pn lut 26, 2018 2:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Kiepsko słuchasz.

Niestety ale tak jest iż rodzina jest postawiona na piedestale, osoby samotne w pewien sposób nie potrafią odnaleźć się w tym wszystkim, jako że nawet powołanie do samotności nie istnieje samo w sobie.

Pn lut 26, 2018 3:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiepsko słuchasz.

No to kiedy ostatnio syszałeś by ksiądz z ambony namawiał niezamężnych, by nie wychodzili za maż/nie żenili się?

Pn lut 26, 2018 3:10 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kiepsko słuchasz.

No to kiedy ostatnio syszałeś by ksiądz z ambony namawiał niezamężnych, by nie wychodzili za maż/nie żenili się?

Nie przypominam sobie takiego namawiania z ambony.
Ale też nie przypominam sobie, słowo honoru, abym kiedykolwiek (!, a mam swoje lata) słyszała z ambony namawianie kogokolwiek do wychodzenia za mąż.

Kiepski chwyt, Wespecjanie.

Pn lut 26, 2018 4:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Nie przypominam sobie takiego namawiania z ambony.
Ale też nie przypominam sobie, słowo honoru, abym kiedykolwiek (!, a mam swoje lata) słyszała z ambony namawianie kogokolwiek do wychodzenia za mąż.
Kiepski chwyt, Wespecjanie.

Daj spokój, Kościół wspiera rodziny i rodzenie się dzieci a to się powinno prawidłowo dziać tylko w mażeństwie. Rodzina jest ważna, bo tylko w niej człowiek ma szansę stawać się człowiekiem.

Ale dzisiejsze nauczanie Koscióła nijak nie ma sie do nauczania Św Pawła, który aktywnie nie zalecał się żenić. Chyba, że mowił to tylko do potencjalnych osób szykujących się na bezpośrednia posługę w rodzącym się Kościele.
No ale wtedy znowu wracamy do 2 wartościowego Kościoła: małżeństwo albo służba Boża.

Pn lut 26, 2018 5:05 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Daj spokój, Kościół wspiera rodziny i rodzenie się dzieci a to się powinno prawidłowo dziać tylko w mażeństwie. Rodzina jest ważna, bo tylko w niej człowiek ma szansę stawać się człowiekiem.

Święta prawda. Ale namawiania z ambony do wychodzenia za mąż nigdy nie słyszałam. Naprawdę.
.
Wespecjan napisał(a):
No ale wtedy znowu wracamy do 2 wartościowego Kościoła: małżeństwo albo służba Boża.

Nieprecyzyjna alternatywa.
Małżeństwo TEŻ jest formą służby Bogu.
Służyć Bogu można na wiele sposobów. Nie tylko w habicie // sutannie lub małżeństwie.

Pn lut 26, 2018 6:29 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kilka lat temu na drodze krzyżowej w parafialnym kościele usłyszałem po jednym z rozważań mniej więcej taką prośbę: żeby modlić się za tych, którzy w jakimś sensie są samotni - tzn. ani nie wstępują do seminariów, zakonów, ani też nie zakładają rodzin. Była tam wzmianka o egoizmie itd.

Tak jakbyśmy mieli dwie drogi: albo służba Bogu w stanie kapłańskim, ślubach zakonnych albo żona/mąż i dzieci... Dla mnie coś niedorzecznego.

Istnieje też powołanie do samotności a tych dróg jest bardzo wiele. Nie wiem czemu takie upraszczanie niekiedy panuje...

Dziś bardzo wiele katoliczek, katolików jest tzw. "singlami" - żyje bez stałego związku, a do klasztoru też się nie wybiera. Dawniej mówiono: "stary kawaler", "stara panna" :wink:

Wt kwi 16, 2019 6:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Święta prawda. Ale namawiania z ambony do wychodzenia za mąż nigdy nie słyszałam. Naprawdę.

Dopiero by się działo!!
Bo nie ma po co namawiać, albo ktoś ma wolę, albo nie i kwita.
Co innego, kiedy para nie mająca przewszkód do zawarcia małżeństwa żyje ze sobą, mają dzieci, nawet uczestniczą w niedzielnej Mszy św, a do kancelarii jakoś nie po drodze. Wtedy trzeba delikatnie przynaglić.

Wt kwi 16, 2019 6:13 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
A ja mam duży problem z istnieniem powołania do samotności - i tu pozwolę sobie na dwa założenia: mówię o konkretnym wyborze w kwestii życia osobistego i o ludziach szczerze pragnących być blisko Boga. Parę luźnych przemyśleń, pytań poniżej.
Gdzie w kontekście takiego powołania miejsce na świeckość konsekrowaną? Patrząc na sytuacje życiowe wokół mnie: ludzie samotni, wierzący, prawie 40 lat na karku, szczere modlitwy o rozeznanie powołania i dalej brak decyzji/odpowiednich osób/rozwiązania problemu.
Czy nie lepiej zdecydować się świeckość konsekrowaną niż uznawać z bólem, dla mnie wciąż tajemnicze, powołanie do samotności?
Ciekawi mnie, co powstrzymuje ludzi przed podjęciem decyzji o świeckiej konsekracji. Ciągła nadzieja na odnalezienie drugiej połówki? Czy nie jest tak, że w pewnym momencie trzeba przestać szukać/czekać skoro można żyć pełniej? Jakie macie doświadczenia? Gdy patrzę na to z zewnątrz, wydaje się, że większość czujących "powołanie do samotności" jest nieszczęśliwa.

Cz kwi 25, 2019 11:40 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
jazz1 napisał(a):
Czy nie jest tak, że w pewnym momencie trzeba przestać szukać/czekać skoro można żyć pełniej? Jakie macie doświadczenia? Gdy patrzę na to z zewnątrz, wydaje się, że większość czujących "powołanie do samotności" jest nieszczęśliwa.

Śluby, konsekracje są efektem twardej decyzji "tak chcę". Natomiast poszukujący nie chcą życia jako samotni. Niby mała różnica, ale jednak..

Cz kwi 25, 2019 12:44 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Świecka konsekracja nie jest wyjściem awaryjnym dla samotnych ani drogą: "lepiej się zdecydować". Jest kwestią jasno odczytanego powołania (konkretny dar od Boga, a nie: no to ja się zdecyduję z braku laku), niełatwego zresztą, nie decyzją: nic innego nie wychodzi, czas leci, więc idę w to...

Nie wykluczam, że część osób samotnych jest obdarzona takim powołaniem (nie odczytali albo odrzucili), ale nie jestem przekonana, nie mam powodu uważać, że to droga dla każdej samotnej osoby. Jest w Kościele miejsce i dla samotnych niekonsekrowanych.

Cz kwi 25, 2019 1:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ks.Pawlukiewicz mówi,że małżeństwo jest jak poligon, a jak małżonkowie dożywają 60 lat pożycia małżeńskiego to jest to cud. Szczęśliwe małżeństwo jest to wspólnota osób przebaczających sobie.
Pozdrawiam

Cz kwi 25, 2019 8:45 pm