Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 16, 2019 1:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Wyczyścić szeregi kapłańskie. 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyczyścić szeregi kapłańskie.
Yarpen Zirgin napisał(a):
To przejdźmy do konkretów: Na jakiej podstawie i w jaki sposób biskup ma chronić swoich diecezjan przed księdzem, który dopuszcza się pedofilii?

Dzięki za to pytanie Yarpen Zirgin.

Uważam że biskupi nie powinni tuszować przypadków nadużyć seksualnych w swoich diecezjach.
W żadnym przypadku nie może zamiatać takich spraw pod dywan.

Biskup o czynie powinien powiadomić Kongregację Nauki Wiary.
I to ona podejmuje decyzje dyscyplinarne wobec kapłana - pedofila, takie jak zakaz publicznego odprawiania Mszy świętej i spowiadania oraz „nakaz życia w odosobnieniu i na modlitwie”.
Środków dyscyplinujących Kongregacja ma znacznie więcej.

Katolicka Agencja Informacyjna przypomina strategię Kościoła w walce z tym zjawiskiem i procedury wprowadzone przez Watykan przez ostatnich 15 lat.

Znasz list apostolski Jana Pawła II „Sacramentorum sanctitatis tutela”, potwierdzający, że pedofilia należy do katalogu najcięższych przestępstw znanych prawu kościelnemu, których rozpatrywanie, łącznie z nakładaniem sankcji karnych, leży w wyłącznej gestii Kongregacji Nauki Wiary. Kierował nią wówczas kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, który w obliczu coraz liczniej pojawiających się na przełomie 2001-02 roku oskarżeń pod adresem duchownych intensywnie zabrał się do rozwiązywania nabrzmiewającego problemu. On sam zresztą był inicjatorem decyzji Jana Pawła II.

Jeszcze w 2001 roku Kongregacja wydała normy wykonawcze („De delictis gravioribus”) do listu Jana Pawła II. Rok później Stolica Apostolska zatwierdziła wypracowane przez biskupów Stanów Zjednoczonych „Konieczne normy postępowania diecezji bądź eparchii w sprawie zarzutów seksualnego wykorzystywania małoletnich przez księży i diakonów”. Stanowiły, że „po otrzymaniu informacji o zarzutach wobec księdza lub diakona przeprowadzone zostanie wstępne dochodzenie”, a gdy „zostaną zgromadzone wystarczające dowody, będzie o tym poinformowana Kongregacja Nauki Wiary”. Biskup „zwolni oskarżonego z posługi lub z urzędu kościelnego czy też sprawowanej funkcji, wprowadzi zakaz mieszkania w danym miejscu i publicznego udziału w sprawowaniu Eucharystii, aż do czasu ogłoszenia wyniku procesu”.

A jeśli potwierdzi się choćby „pojedynczy akt seksualnego wykorzystania przez księdza lub diakona”, osoba ta „zostanie na stałe zwolniona z posługi kościelnej, nie wyłączając wykluczenia ze stanu duchownego”. Jeśli natomiast „kara wykluczenia ze stanu duchownego nie zostanie zastosowana, na przykład z powodu podeszłego wieku lub choroby, sprawca czynu powinien żyć w modlitwie i pokucie. Nie będzie mógł odprawiać publicznie Mszy świętej i udzielać sakramentów. Otrzyma polecenie, by nie nosić stroju duchownego i nie przedstawiać się jako kapłan”. Diecezje zobowiązano do stosowania się „do wszystkich przepisów prawa cywilnego w sprawie informowania władz cywilnych o zarzutach” i pełnej współpracy z nimi podczas dochodzenia.

Po swym wyborze Benedykt XVI wielokrotnie w ostrych słowach piętnował pedofilię wśród duchownych. Zwracał uwagę, że należy „ustalić prawdę o tym, co się stało, aby podjąć niezbędne kroki w celu zapobieżenia ich powtórzeniu się, (…) a przede wszystkim w celu niesienia pomocy ofiarom”. Zapowiedział wykluczanie pedofilów z szeregów duchowieństwa i wskazał, że „odpowiedzialni za popełnienie tego zła muszą być postawieni przed sądem”. Podkreślał, że „bycie księdzem jest nie do pogodzenia z nadużyciami seksualnymi”.

N maja 19, 2019 4:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Może powołać policję kościelną coś na wzór policyjnych służb wewnętrznych?

Jockey, przemyśl jeszcze raz swoje pomysły.

N maja 19, 2019 4:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
marian62 napisał(a):
Jockey napisał(a):

Jockey, przemyśl jeszcze raz swoje pomysły.

Przemyśl swoje odpowiedzi.
Daj najpierw biskupom narzędzia do pracy a potem wymagaj jak to robisz.

N maja 19, 2019 4:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Daj najpierw biskupom narzędzia do pracy a potem wymagaj jak to robisz.

Mają je.
Jednak już sumienie powinno wystarczyć do podjęcia odpowiednich kroków.
Dostali od Ducha Świętego Dary: Mądrości, Rozumu, Bojaźni Bożej...
Będąc pasterzami powinni je wykorzystywać i działać zgodnie z Duchem, dla ochronny tych najmniejszych.

Zgodnie z tym co jest napisane w Piśmie:

Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili" Mt 25,45

a także:

"Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Mt 25,40

N maja 19, 2019 6:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jak to dobrze, że prorocy umiłowali górne działy. Przyszedłeś z wielką misją a tu chyba napotykasz brak zrozumienia. Prorocy tak ponoć mają.

Fajnie to mają falszywi pasterze. Tyle darów. Mogą nimi żonglować i wykończyć Kościół dzięki wiedzy, odwróconej bojaźni i udawanej mądrości (nikt się nie połapie, bo dar potrafią ukryć). Dadzą się nawet oczyścić, by potem jeszcze silniej zaatakować. Są wspaniałymi marketingowcami i potrafią porwać tłumy!

A na poważnie: leży i kwiczy wiedza o łasce.

https://www.youtube.com/watch?v=ppa3kl3kbgY

N maja 19, 2019 6:34 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
.na poważnie: leży i kwiczy wiedza o łasce.

Merss dziękuję za link.
W pełni się zgadzam z ks.prof.Dariuszem Oko.

Co do wiedzy o łasce.
Znam naukę o Łasce jaka zawarta jest w Katechizmie Kościoła Katolickiego.
Znam opracowania Ks.Sławomira Jana Stasiaka i ks.Robeta Zawiły dotyczące Łaski, znam opracowania ks.dr.M. Siemiatyckiego, ks.prof Romana E.Rogowskiego, itd...
http://www.ultramontes.pl/dogma_gratiae.htm
Mam w swojej bibliotece wiele przeczytanej literatury traktującej o Łasce.

I wiesz co merrs, zgadam się z Tobą moja wiedza o Bogu i Łasce znajduje się w powijakach w porównaniu z tym jaki ON naprawdę JEST.
Jak to dobrze że Ty wiesz tak dużo.
Będę pamiętał o tym, ponieważ mam wiele pytań dotyczących Jego Łaski.

N maja 19, 2019 9:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
I dlatego linkujesz schizmatyckie źródła

N maja 19, 2019 9:26 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Może gdyby nie one hierarchowie kościoła dalej zamiatali by problemy pod dywan.
Bez wstrząsu nie da się w naszym Kościele nic zmienić.

Zastanawia fakt, że Ty w tym wszystkim widzisz atak na kościół,
natomiast Prymas Polski o filmie T. Sekielskiego mówi: Nie widzę w tym filmie żadnego ataku na Kościół.
Jockey, skąd i dlaczego taka różnica w opiniach?
Czemu nie mówicie jednym głosem?

https://www.youtube.com/watch?v=umZHf0XLMVs

Ksiądz Prymas mówi także narzędziach o które tak wypytywałeś.

N maja 19, 2019 9:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
marian62 napisał(a):
Jockey, skąd i dlaczego taka różnica w opiniach?
Czemu nie mówicie jednym głosem?

Czasy jednomyślności skończyły się z upadkiem PRL. Ja ci tęskno to na Białoruś wyjedź.
Ja mówię swoim głosem i mówię co myślę. Nie roszczę sobie pretensji do tego że mój głos ma być jedyniesłuszny.

N maja 19, 2019 10:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polecam tekst https://www.wegrzyniak.com/2463-o-pedofilii

N maja 19, 2019 10:48 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Smok Eustachy napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
To przejdźmy do konkretów: Na jakiej podstawie i w jaki sposób biskup ma chronić swoich diecezjan przed księdzem, który dopuszcza się pedofilii?

na podstawie takiej, że jest biskupem.

Jakaś procedura? Zasady?

Ale weź, przecież obowiązku biskupa są w prawie kanonicznym opisane. Są sądy, zawieszenia itp. Nie udawaj że biskup nie może bo może.

N maja 19, 2019 11:19 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ksiądz Prymas mówi także narzędziach o które tak wypytywałeś.

Gdybyś znał całą wypowiedź Prymasa, wiedziałbyś, że czyszczenie szeregów kapłańskich przez mariana 62 to sposób na podreperowanie sobie samopoczucia. Żyjemy w cywilizacji łacińskiej i poruszamy się w ramach prawa a nie samosądów, pomówień i plotek. Masz wiedzę o pedofilii, zgłaszaj prokuraturze i organom kościelnym. Obsługa hotelu namierzyła księdza pedofila i swe podejrzenia zgłosili wymiarowi sprawiedliwości. Nie mieli wiedzy o tym, ze to ksiadz. Można? Dopóki człowiekowi nie udowodni się winy, pozostaje jednak niewinny. Jak znam życie każdy głośno wypowiada się na czyjeś ucho i anonimowo. Jeśli przejdziemy do konkretów, zaproszenia do świadczenia w sądzie, zgłaszania spraw, ludzie milczą. To nie moje sprawy, nic nie wiem...Ja krzykaczom raczej nie ufam. Prawdziwie pomagają ci, których nie widać, nie afiszują się machaniem szabelką.

Prymas mówił, ze zajmowal się trzema przypadkami, bo tyle mu zgłoszono Dlaczego mu nie zgłosileś przestępstw księży? Mając wiedzę na ten temat popełniłeś przestępstwo ukrywając ten fakt. Jeśli mi ktoś wchodzi na forum i mówi, że chce popełnić samobójstwo, od razu wyjaśniam, że chcę wiedzieć czy to prawdziwy zamiar, bo wówczas zgłoszę to policji.

Druga sprawa. W tych mądrych książkach, które zacytowałeś nie powoływano się na Akwinatę, że łaska Boża buduje na naturze a nie stanowiskach? Rozumiesz co to oznacza? Komu więcej dano ma trudniejsze wejście do Królestwa niebieskiego. Gdyby łaska budowała na stanowiskach i naturalnych uzdolnieniach, nie byłoby fałszywych pasterzy, czasem nawet charyzmatycznych i porywających tłumy. Badajcie duchy mawia Pismo. Biblia nie może zawierać sprzeczności, więc pomyśl.

Smoku
Biskup płocki wyjaśniał, że nie mógł, bo Watykan zdecydował inaczej.

N maja 19, 2019 11:36 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
marian62 napisał(a):
Czasy jednomyślności skończyły się z upadkiem PRL. Ja ci tęskno to na Białoruś wyjedź.

Jockey opanuj emocje.

N maja 19, 2019 11:48 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Cytuj:
Biblia nie może zawierać sprzeczności, więc pomyśl.

merss tak dla relaksu pomyśl nieco.

Dz Ap9,4
A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos .....
ludzie którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos lecz nie widzieli nikogo...

a tutaj masz inny fragment:

Dz Ap 22.7
Upadłem na ziemię i posłyszałem głos...towarzysze zaś moi widzieli światło ale głosu który do mnie mówił nie słyszeli

Słyszeli czy nie słyszeli?
merss jak to jest z tymi sprzecznościami w Biblii ?
Nie musisz mi odpowiadać, ponieważ ja znam odpowiedź.
Ale możesz się odprężyć zastanawiając się nad tekstem.

Pn maja 20, 2019 12:07 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie muszę się zastanawiać. Ja też widzę inaczej niż inni, interpretuję inaczej. Taki dziwoląg ze mnie.
Tam nie ma żadnych sprzeczności, jeśli masz właściwy klucz interpretacyjny i wiedzę dotyczącą duchowości.
Inaczej widzą dorośli, inaczej dzieci, inaczej osoby wykształcone, inaczej analfabeci, inaczej starsi niż młodsi, inaczej emocjonalni niż racjonalni (to budowa mózgu różnicuje, ale nie wartościuje). To dotyczy tego co każdy powinien widzieć tak samo a tak się nie dzieje. Policja to wie i przesłuchuje wszystkich uczestników zdarzenia, potem sami ukladają z tego przebieg. W przypadku znaków Bożych działa to inaczej. To zupełnie jednak inny zakres tematyczny.
W przypadku pedofilii poruszamy się w ramach obowiązującego prawa: państwowego i kanonicznego. Prawo zakłada, że człowiek o zdrowych zmysłach posiada podstawową świadomość prawną, więc nie można go zwolnić od wiedzy o możliwości popełnienia przestępstwa. Ma obowiązek zgłoszenia, jeśli tak prawo stanowi. W Kościele powinny być wypracowane procedury, by nie dochodziło do zatrzymywania ważnych informacji. Zamiast pełnego zaufania, zaufanie ograniczone.

Sama się kiedyś dałam wkręcić znajomej. To były czasy, gdy nasiliły się ataki terrorystyczne na Zachodzie. Moja sąsiadka w kościelnej ławce zobaczyła faceta o rysach arabskich. Niespokojnie się zachowywał, cały czas wyskakiwał z tej ławki i kogoś wypatrywał (jeszcze przed mszą). Miał reklamówkę a w niej coś się świeciło. Swoją drogą wywołał poruszenie obecnych w kościele. Moja sasiadka zaczęła panikować, że to może być terrorysta. Doradziłam jej, by to zgłosiła służbie liturgicznej, która szła w nasza stronę w postaci jednego, ale dobrze zbudowanego lektora. On wysłuchał i poszedł sobie. Reakcji nie było, więc moja sąsiadka z ławki wyszła z kościoła, jej nerwy szalały. Następnego dnia zaczepiłam proboszcza i zapytalam jak postąpiłby, gdyby mu terrorysta przerwał mszę (opowiedzialam też zdarzenie dna poprzedniego). On spojrzał na mnie jak ja wczoraj na moją sąsiadkę z ławki i powiedział: paani, to niemożliwe, to nie może być. Nie ma procedur pomyślalam.

Pn maja 20, 2019 1:03 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona