Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 17, 2019 7:32 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Gdy ktoś nas skrzywdził - unikanie takich osób 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Gdy ktoś nas skrzywdził - unikanie takich osób
Cześć. W poprzedniej pracy były osoby, które niekiedy źle mnie traktowały, okazywały brak szacunku. Już tam nie pracuję, bo się zwolniłem. Wiem, że każdy może popełniać błędy, nikt nie jest doskonały. Starałem się nikomu krzywdy nie robić, mimo to niektóre osoby mnie krzywdziły. Niestety jest dużo ludzi, w których jest wiele zła, taka prawda i nie ma co ukrywać. Jakiś czas temu spotkałem jedną z tych osób. Kiedy ją zobaczyłem, poczułem gniew w sobie i udałem, że go nie widzę. Nie przywitałem się z tą osobą, po prostu przeszedłem obok jak by go nie było.
Dzisiaj po pracy, kiedy wracałem do domu, zobaczyłem drugą osobę, z którą pracowałem jak wchodzi do tramwaju. Popatrzyliśmy na siebie, kiedy go ujrzałem poczułem gniew, żal i odwróciłem głowę. Również nie przywitałem się, ani nie uśmiechnąłem, nic. Tylko może w moim wyrazie twarzy widać było złość. Potem on tak siedział kilka miejsc przede mną, ja za nim i przypomniałem sobie czasy z tamtej pracy, kiedy z tą osobą pracowałem. Potem zacząłem czuć żal, smutek, że byłem źle traktowany, ale też dlatego że tak się wobec niego zachowałem, odwróciłem głowę, było mi źle z tym że kompletnie go zignorowałem jak bym go nie znał, bo przecież pracowałem z nim długi czas. Czasami były między nami dobre relacje, ale to złe traktowanie pozostało mi w pamięci:( Wiem, że trzeba starać się przebaczać, kochać swoich nieprzyjaciół tak jak mówił Pan Jezus, ale dla mnie teraz to jest trudne, bo kiedy zobaczę te osoby które mi źle czyniły i z którymi pracowałem, to pojawiają się we mnie uczucia gniewu, żalu, smutku. Wraca przeszłość, jak by otwierała się rana. Teraz nie mam siły, muszę wzrosnąć duchowo aby łatwiej mi było miłować swoich nieprzyjaciół i przebaczać . Poprzez takie zachowanie moje też mogę krzywdzić te osoby, dawać zły przykład. Teraz źle się z tym czuję.
Czy takie moje postępowanie wobec osób, z którymi pracowałem i które czasami źle mnie traktowały jest grzechem? Z jednej strony nic złego przecież nie robię, ale z drugiej strony no też można w tym moim zachowaniu doszukać się jakiegoś zła, braku miłosierdzia wobec bliźniego. Znów będę musiał wyspowiadać się z tego w konfesjonale? Ostatnio jestem taki słaby, a nie chcę co kilka dni chodzić do spowiedzi:(

Wt maja 28, 2019 11:41 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gdy ktoś nas skrzywdził - unikanie takich osób
Nie ma obowiązku utrzymywać kontaktów towarzyskich, szukać okazji do spotkań itd.
Złość na twarzy, niechęć, odwracanie głowy itd. znaczy, że w Tobie sprawa nie jest uporządkowana i Tobie to szkodzi. Ty się tym męczysz. Ty masz teraz zgryz. Myślę, że warto to powoli i do skutku (nie siłowo) przepracować, przegadać ze spowiednikiem, najlepiej tym samym przez jakiś czas, z kimś patrzącym z boku, niezaangażowanym w tamtą pracę, zdolnym do oceny moralnej.
Zwykłe przelotne "dzień dobry" nie zaszkodziłoby, skoro i tak będziecie się spotykać w miejscach publicznych. Nie paś w sobie złości, urazy, bo to Ciebie będzie zżerało. Daj szansę, sobie. Tak, masz rację, manifestowanie urazy nie jest dobrym przykładem.

Śr maja 29, 2019 12:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dać sobie czas na zneutralizowanie się negatywnych emocji; nie starałabym się wzbudzać w sobie na siłę jakichś pozytywnych reakcji wobec krzywdzicieli, ale też starałbym się aby nie reaktywować w sobie emocji negatywnych i na tym bym się skupiła. O ile rana poczucia krzywdy odnawiałby się, starałabym się ją oddawać Jezusowi na modlitwie, by On pracował nad jej zabliźnieniem i zaleczeniem. Pamiętałabym o poniższym fragmencie z Pisma Świętego.

Rz 12, 14-21
Miłość nieprzyjaciół

14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! 15 Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą. 16 Bądźcie zgodni we wzajemnych uczuciach! Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne! Nie uważajcie sami siebie za mądrych!
17 Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi!4 18 Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi! 19 Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]! Napisano bowiem5: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę - mówi Pan - ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód - nakarm go. 20 Jeżeli pragnie - napój go! Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz na jego głowę.
21 Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!

Śr maja 29, 2019 12:35 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Wybaczaj i kochaj by i Jezus mógł Ci wybaczyć.Dzisiaj jest 29 maja w kalendarzu liturgicznym wspominamy Św. Urszulę Ledóchowską.Poczytaj sobie o niej patronka uśmiechu i radości.Ja sam niedawno zrozumiałem że uśmiechem mogę tak wiele zdziałać.Rozumiesz sam uśmiech i ludzie się już dziwnie na Ciebie patrzą na mieście he.Jak do tego dojdzie jeszcze Duch Święty to i oczami się śmieję :D Nie ma co nosić w sobie jakieś złości bo wszystkich nas czeka ta sama droga.Nikt się nie wymknie przez tylne drzwi.Także uśmiech,modły do Ducha Świętego o dar uśmiechu,radości,modlenie się za nieprzyjaciół.Nawet przesłuchałem ostatnio świadectwo o tym jak kobietka spotkała Jezusa i opisała go tak "Jezus jest piękny,uśmiecha się , ale uśmiecha się również oczami" i o to się módlmy do Ducha Świętego by nas nauczył uśmiechać się sercem,ciałem,twarzą,oczami i duszą.Jeśli w Twoim uśmiechu będzie zawarta miłość to serca ludzkie będziesz mógł odmieniać , z Bogiem ! :D

Śr maja 29, 2019 10:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wiecie co? Nie wiem czy to dzięki modlitwie, ale podejrzewam że Bóg mnie oczyścił ze złych uczuć. To znaczy został smutek, ale już nie czuję gniewu do tych osób, ale pamiętam jak z nimi pracowałem i czuję żal, że zignorowałem te dwie osoby i się nie przywitałem. Teraz gdybym ich spotkał, to dużo łatwiej by mi było piwiedzieć cześć i się uśmiechnąć- tak czuję. Nie wiem co się stało. Nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek spotkam te osoby:( Może teraz odzywa się w nich sumienie że mnie tak traktowali i się obwiniają? Teraz czuję, że źle zrobiłem:( Albo po tym wszystkim źle o mnie myślą. To życie jest takie trudne często i bolesne...

Cz maja 30, 2019 12:17 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Teraz ja się z tym czuję źle:( Przecież z nimi pracowałem. Pokazałem się ze złej strony, chociaż w pracy starałem się dawać dobry przykład, pomagać.

Cz maja 30, 2019 12:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam w pamięci taką modlitwę którą znaleziono w obozie Ravensbruck. Wszystko co wiadomo o tej modlitwie, to ze pozostawiła go po sobie jakąś kobieta która zginęła w tym obozie, ale nie znamy jej imienia i nazwiska.

"Panie, pamiętaj nie tylko o ludziach dobrej woli, ale również o tych złej woli. Nie pamiętaj jednak o wszystkich cierpieniach, jakich nam przysporzyli. Za to zapamiętaj wszystkie dobre owoce, jakie w nas się zrodzily dzięki tym cierpieniom. Zapamiętaj naszą przyjaźń, naszą lojalność, pokore która stała głębsza i odwage która powiększyła się wraz ze szlachetnością. I kiedy ci ludzie złej woli, staną na sąd przed Tobą, by zostać osądzeni, niech to dobro które się w nas zrodziło wyjedna im calkowite przebaczenie."

Cz maja 30, 2019 12:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy cos moze to przewazyc, by nie bylo wziete po uwage?
Ona uratuje-uratowala wiecej grzeznych dusz niz ci poprawni politycznie Katolicy.

Cz maja 30, 2019 12:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie nalezy mylić miłości nieprzyjaciol z pozwoleniem na krzywde siebie. Jesli ktos nas zle traktuje mamy prawo iobowiazek sie bronic. W mysl slow Jezusa " mu Jezus: «Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?»

Cz maja 30, 2019 9:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Nie nalezy mylić miłości nieprzyjaciol z pozwoleniem na krzywde siebie. Jesli ktos nas zle traktuje mamy prawo iobowiazek sie bronic. W mysl slow Jezusa " mu Jezus: «Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?»

Czyzbys uwazala ze i w obozach bylo przyzwolenie wiezniow na krzywde?
Krzywdziciel nie zastanawia sie czy ma pozwolenie czy nie, bo gdyby sie zastanawial to by nie krzywdzil.

Cz maja 30, 2019 10:34 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
sachol napisał(a):

Czyzbys uwazala ze i w obozach bylo przyzwolenie wiezniow na krzywde?
Krzywdziciel nie zastanawia sie czy ma pozwolenie czy nie, bo gdyby sie zastanawial to by nie krzywdzil.

Cóż to za chochoł. Nikt nie rozpatruje obozów i sytacji na ktora nie masz żadnego wpływu chodzi raczej o sytacje ze katolik to nie jest osoba "pierdołowata" ktora nic nie zrobi i mozna go np bezkarnie obrażać a on sie nie odezwie. To nie ma nic wspólnego z katolicyzmem. Nieumiejetnośc postawienia granicy innym jest raczej problelm psycholigicznym i nie mozna tej "wady" charakteru zaslaniać religia.

Cz maja 30, 2019 10:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To zalezy jak sie odezwie, czy jak Chrzescijanin, czy tak jak ten krzywdziciel.

Cz maja 30, 2019 10:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
To zalezy jak sie odezwie, czy jak Chrzescijanin, czy tak jak ten krzywdziciel.

czy Pan Jezus w przytoczonym fragmencie odezwal sie zle? Uzywał w Pismie Swietym o wiele ostrzejszych slow no "plemie zmijowe", "groby pobielane"

Cz maja 30, 2019 11:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wierzący23 napisał(a):
Wiecie co? Nie wiem czy to dzięki modlitwie, ale podejrzewam że Bóg mnie oczyścił ze złych uczuć. To znaczy został smutek, ale już nie czuję gniewu do tych osób, ale pamiętam jak z nimi pracowałem i czuję żal, że zignorowałem te dwie osoby i się nie przywitałem. Teraz gdybym ich spotkał, to dużo łatwiej by mi było piwiedzieć cześć i się uśmiechnąć- tak czuję. Nie wiem co się stało. Nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek spotkam te osoby:( Może teraz odzywa się w nich sumienie że mnie tak traktowali i się obwiniają? Teraz czuję, że źle zrobiłem:( Albo po tym wszystkim źle o mnie myślą. To życie jest takie trudne często i bolesne...

Czymś zlym bylo by raczej gdy ta osoba powiedziala dzien dobry a my bysmy nie odpowiedzieli to raczej brak kultury.
Nie ma obowiazku na sile szujac kontaktu z kims kto nas krzywdzil i do dzis nie widzi w tym nic zlego, obwiniasz sie autorze nieslusznie. Polecam jakas terapie psychologiczna abh nauczyc sie stawiac granice innym i przestac byc "popychadlem".

Cz maja 30, 2019 11:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miałem raczej na myśli to, że jesteśmy wszyscy przede wszystkim powolani do świętości i żeby pamiętać że każde nasze cierpienie ma wartość. A najważniejsza wartość ma to, ofiarowane za swoich nieprzyjaciół. Taka byla moja intencja pisząc o tej modlitwie.

Cz maja 30, 2019 11:30 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona