Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 17, 2019 3:28 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Katechizm Kościoła Katolickiego 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Katechizm Kościoła Katolickiego
Tak sobie pomyślałam że jeśli coś ma zjednać katolików to tylko tak prosta rzecz jak katechizm kościoła katolickiego. Już chyba zakończę moje poszukiwania wiary i prawdziwego Boga. Już byłam wierzącą w Boga surowego potem w ogóle do kościoła nie chodziłam, później zachwyciłam się Miłosierdziem i Dzienniczkiem św. Faustyny, potem w Odnowach i DK i znów powrót do tradycyjnego kościoła aż wreszcie dotarłam na granice ateizmu i mam taki mętlik w głowie i takie pogubienie. Już wykreowałam obraz swojego Boga i właściwie nigdzie nie znalazłam nic. Natomiast zaczynałam od katechizmu i chyba do niego wrócę bo coś mi się wydaje że wszystko inne to cuda wianki emocje i wyprowadzanie na manowce. Samodzielne interpretacje Pisma plus bzdury w Internecie o Jezusie zaprowadziły mnie na takie odloty że poważnie zagroziła mi utrata wiary i nie trafiali do mnie księża ani papieże ani nawet święci. Widzę że trzeba się czegoś konkretnego uchwycić i że to katechizm jest taki uniwersalny bez emocji. Więc chyba do niego wrócę i to tak żeby ani słowa od siebie nie dodać coś jak ten Yarpen z młotkiem (nie schlebiając jemu) że ma być tak bo tak jest napisane w kkk i że prawie jak ustawę trzeba to czytać. W moim przypadku tak chyba trzeba żeby zachować zwykłą prostą wiarę do końca życia. Tak mi się coś wydaje choć jeszcze nie wiem na 100 procent.
Jeśli jest już taki wątek o kkk to proszę podłączyć tam ten post.

Wt sie 13, 2019 6:52 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katechizm Kościoła Katolickiego
Lubczyk, zwróć też uwagę na Dogmaty, bo to niepodważalne drogowskazy. Wracaj do nas :*

Śr sie 14, 2019 10:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzięki, nie zagłębiam się po prostu w te dogmaty tylko przyjmuję. Na ludzki rozum i tak niepojęte. Skoro jednak tylu papieży to przekazywało przez 2000 lat to trzeba przyjąć.

Maciek, nie odejdę bo nie mam już gdzie iść. Z wieloma rzeczami się nie zgadzam i większości nie rozumiem, ale żeby zachować wiarę i tylko po to to muszę to przyjąć i bez specjalnych emocji i własnych przekonań będę wierzyć a katechizm mi pasuje bo jest w gruncie rzeczy prosty i unika skrajności.

Pismo św. już czytałam to miałam wnioski inne niż to czego się uczyłam na religii. Jak jeszcze sięgnęłam po tłumaczenia tekstów interpretacje naukowców i jakieś apokryfy to już nię będę tu pisać jak daleko odeszłam od początkowej prostej wiary aż się sama przeraziłam. Żeby utrzymać się w kościele muszę wrócić do interptetacji Pisma przez kościół.

Ostatnio edytowano Pt sie 16, 2019 9:50 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalenie postów

Pt sie 16, 2019 7:11 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Pytaj. Może wystarczy spojrzeć z innej strony? Wiara jest zawarta w Skladzie Apostolskim. Tak. Powinnaś wrócić do interpretacji przez Kościół, bo mu albo wierzysz, albo nie. Kościołowi Jezus powierzył strzeżenie Słowa Bożego, Kościołowi też nie wolno zmieniać tego co obowiązywało jako jego nauka przez całą historię. Na tej zasadzie nowinki odrzucasz, np o powszechnej komunii, czy rozwodach. Generał zakonu może kwestionować naukę Jezusa tłumacząć, że nie pozostały ścieżki dźwiękowe z wypowiedziami Jezusa. Katolik kwestionuje słuszność jego wypowiedzi i nauczania.

Pt sie 16, 2019 7:27 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tzn. już odrzuciłam wszystkie dodatkowe źródła z powodów jak wyżej podałam tj. mętlik w głowie, utrata dawnej zwykłej wiary. Mam natomiast problem z nauczaniem obecnego papieża bo zmienia trochę poprzednie nauczanie ale muszę tu być uczciwa bo nauczanie papieża to ciągłość całej nauki. Więc nieukrywam że sobie wykombinowałam że dopóki papież Franciszek nie zmieni katechizmu to jak najbardziej jest to obowiązujący dokument kościoła i dam mi czas na przyswojenie zmian. A może jak będę go naprawdę przestrzegać tj. sakramenty i inne zalecenia to zrozumiem te zmiany. Te kombinacje to po to by nie odejść z kościoła katolickiego. Coś że jak prawo pozwala to w granicach prawa jak najbardziej można się poruszać.Ale nie wiem czy dobrze myślę

Pt sie 16, 2019 8:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eden napisał(a):
lubczyk napisał(a):
Żeby utrzymać się w kościele muszę wrócić do interptetacji Pisma przez kościół.
A co zrobisz, gdy ta interpretacja (wzięta np. z KKK) nie będzie współgrać z przekazem biblijnym?...

Zrobi to co jej podpowie sumienie.
Jeśli zrozumie, że potrzebna jest jej pokora i że Bóg osądzi ją według tego czy miała miłość w sercu, to będzie szukała tej miłości w sobie i osiągnie spokój.
A jeśli będzie myślała, że sama siebie może zbawić przez dokładne przestrzeganie praw, których zestaw sama sobie ustali, to tak się napnie, że zmieni się w kamienny pomnik nienawiści wobec wszystkiego co nie zgadza się z jej poglądem na temat Boga i Kościoła.

Pt sie 16, 2019 8:08 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Już nie zrobię tego co mi sumienie dyktuje, bo założyłabym chyba sektę i spokojnie znalazła argumenty żeby przekonać do niej ludzi, to mnie właśnie przeraziło. Kiedy kształcili mnie księża to miałam wszystko poukładane i z perspektywy czasu to widzę. Byłam lepsza co tu dużo mówić nawet miałam więcej miłości naturalnej do ludzi. Teraz się pogubiłam przez zmiany na świecie w kościele ale jak opuszczę kościół to pogubię się bardziej bo w tym kierunku to u mnie poszło. Więc kombinuję jak zostać i nie uciec z powodu tych zmian. Przyszedł mi do głowy katechizm bo istnieje jako oficjalny dokument nauczania. Może to pokuta i kara zarazem że nie mogę się odnaleźć w kościele. Nie wiem.

Pt sie 16, 2019 8:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zawsze się robi to, co dyktuje "sumienie". W sensie, że sumienie można pokrzywić, pozagłuszać dobre jego wskazówki a podążać za swoimi błędnymi halucynacjami czy pożądaniami.
Dlatego nawet jeśli ci się wydaje, że nie zrobisz tego co dyktuje ci sumienie, to i tak to czynisz.
Załóż sektę, znajduj argumenty by mieć pod sobą ludzi. Ach nie, przeraża cię to. Czyli jednak sumienie ci przeszkodziło. A gdybyś to zrobiła, to i tak byłoby to samo, tyle, że z nakazów innego sumienia. Co robisz, to świadczy o tobie. Z wnętrza serca płyną uczynki.

Ale ad meritum. Jaki problem zrobić to co zrobiła Maryja? Powiedzieć sobie: Ok, bądź wola Twoja, oto ja służebnica, nic nie znacząca istota, nie rozumiem, ale zaufam czemuś większemu, czemuś czego nigdy nie ogarnę, co mnie przerasta?
Więc zaufam Kościołowi Apostolskiemu, który przez wieki z człowieka na człowieka, z synodu na synod, z encykliki na encyklikę przekazuję naukę Apostołów, którzy otrzymali obietnicę, że Chrystus będzie z nimi. Tak, ta pokora da mi spokój i wolność od bycia kimś wielkim, kto wszystko wie i wszystko rozumie. Ta pokora bycia nikim da wolność do szukania miłości Boga i bliźniego zamiast szukania pewności opartej na 100% wiedzy. Bo gdybym posiadał wszelką wiedzę... a miłości bym nie miał byłbym niczym.

Pt sie 16, 2019 8:46 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Chciałam sprostować. Nie założyłabym nigdy żadnej sekty bo nie chciałabym manipulować ludźmi więdząc że mam takie możliwości. Zresztą w innym wątku tj. o żołnierzach piszę jak ważne są dla mnie sprawy takie jak honor więc nigdy bym nikogo nie prowadziła za sobą gdybym nie była pewna swoich przekonań np. zmieniając je potem i zostawiając ludzi "na lodzie". Wolałabym już zbłądzić sama niż odpowiadać za innych albo ponieść negatywne konsekwencje pomyłki. Chodzi o to że sama najpierw uwierzyłam w jakieś bzdury czytając rzeczy dodatkowe niż kościół poleca tj. katechizm, encykliki, opracowania świętych itp. I o ile łatwo do bzdur przekonać innych ludzi o tyle trudno za nie ręczyć a kościół za to co ogłosił to za to też poświadcza i się nie wypiera. Rozumiem jednak ludzi odważnych którzy decydują się na radykalne zmiany religii i życia jak np. Edyta Stein która z judaizmu przeszła na katolicyzm i pozostała do końca. Ja bym tak nie umiała. Musiałabym być pewna swego. Poza tym akurat w kościele widzę Prawdę a ciężko mi z obecnym nauczaniem w nim trwać ale już wracam i będę próbować. Czuję potrzebę uchwycenia się konkretów i trwania przy jednym bo zmiany bardzo mnie gubią.

Pt sie 16, 2019 4:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
... Mam natomiast problem z nauczaniem obecnego papieża bo zmienia trochę poprzednie nauczanie ale muszę tu być uczciwa bo nauczanie papieża to ciągłość całej nauki. ..

Przyznam, że nie rozumiem tej wypowiedzi.Napisałaś, że papież zmienia naucznie, a zarazem, że ma ciągłość. To jakby się jedno z drugim wyklucza. Mogłabyś doprecyzować, co masz na myśli.

So sie 17, 2019 8:13 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak pisze stary i poczciwy O. Leon Knabit OSB "w życiu duchowym i modlitwie nie chodzi o żadną ekstrawagancję czy duchowe fajerwerki..." "Prosta" wiara to prawdziwa sztuka życia. Św. Jan od Krzyża mawiał, że "najlepszą teologię uprawia się na kolanach".

Nie ma co się ograniczać, choć ja nie polecam budowaniu wiary na emocjach. Mam tu na myśli np. Msze Św. o uzdrowienie, te wszelkiej maści spoczynki, wybuchy śmiechu, piski i wrzaski w jednym... ludzie są zmieszani, niekiedy wystraszenie, nie tędy chyba droga. W prostocie wiary nie ma nic strasznego czy też nie jest to wstyd być tak monotonnym i ograniczonym.

Mnisi wpatrzeni przez całe wieki w Boga mają cenną pomoc - Regułę, ale i świeccy mogą z nich korzystać - są tzw. trzecie zakony czy też przy monastycznych wspólnotach oblatura benedyktyńska.

W Bogu widzieć ludzi, a w ludziach Boga - to się mistrzowsko udawało św. Janowi Pawłowi II. Nic go nie rozpraszało i zdawało się, że nic i nikt mu nie przeszkadza.

Można odwrócić się do ludzi w stronę ołtarza i uważać, że to co za mną mnie nie interesuję, bo ja wielbię przecież Pana Boga. Tylko, że to jest fałszywa postawa i nie ma nic wspólnego z prawdziwą duchowością. Katechizm Kościoła Katolickiego nie wyklucza przecież lektury Pisma Świętego - a wręcz przeciwnie.

Trzeba szukać, choć wydaje mi się (to moje osobiste zdanie), że wiara to i tak tak bardzo intymna kwestia, że wobec niej jesteśmy niejako tak samo sami jak przed śmiercią - w jej obliczu każdy jest sam... nawet jak w wyniku kataklizmu umiera jednocześnie tysiąc osób...

Brałem udział w szeregu rekolekcjach, pielgrzymowałem, jeździłem na zamknięte dni skupienia i życia wspólnego u benedyktynów i cystersów, mam za sobą epizod życia zakonnego jak i wiele Mszy o uzdrowienie duszy i ciała, spotkania otwarte przy jednej ze wspólnot, uczestnictwo we Mszach Świętych odprawianych w klasycznym rycie rzymskim itd. Przez 32 lata "spróbowałem" chyba wszystkiego co na drodze budowania i pogłębiania wiary ma do zaproponowana nam Kościół.

Czy przez to mocniej wierzę? Szczerze w to wątpię. Mimo tylu rozmaitości nadal klękam w kaplicy adoracji w ciszy z różańcem, Msza Św. to centrum wiary - wydaje się, że nuda, monotonia i jak to może pomóc... Tego nie potrafię wytłumaczyć, ale zapewniam: może. Te nasze praktyki na pierwszy rzut oka stale się powtarzające są niezastąpionym rusztowaniem naszej wiary.

So sie 17, 2019 8:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mniszku, dziękuje Ci za tę wypowiedź :)
Pozdrawiam

N sie 18, 2019 3:42 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Przyznam, że nie rozumiem tej wypowiedzi.Napisałaś, że papież zmienia naucznie, a zarazem, że ma ciągłość. To jakby się jedno z drugim wyklucza. Mogłabyś doprecyzować, co masz na myśli.

Arwena, czasami można odnieść takie wrażenie, ale wydaje mi się że papież Franciszek stawia swoim całym nauczaniem gdzie indziej akcenty i uzupełnia nauczanie kościoła, a nie zmienia tj.mówi o miłosierdziu,miłości bliźniego otwartości na ludzi i przebaczeniu. W katechizmie i nauczaniu kościoła to wszystko było i jest tylko może mniej wyakcentowane i nie tak ekspresyjnie.
Jestem zwolenniczką tezy, że łaska Boża buduje na naturze. Dla przykładu, czytałam o wielu świętych i ostatnio zainteresowałam się św. Charbelem, który żył na pustelni. I jak on się różnił od św. Jana Pawła II i nie spełniał nauki papieża Franciszka przynajmniej tak na pozór, bo nie chciał wychodzić do ludzi a przeciwnie chciał żyć w samotności. Był zamknięty, unikał świata, ludzi szczególnie kobiet nawet w klasztorze nie chciał być tylko od razu na pustelni ale musiał pobyć kilka lat w klasztorze zanim pozwolili mu być na pustelni. Dalej, jak nie cieszył się darami Boga i natury tylko pościł i się ograniczał, np. nigdy nie spróbował owocu winogrona chociaż pracował w winnicy. I gdyby jemu kazać tak żyć jak np papież Jan Paweł II to by była dla niego przecież prawdziwa katorga. A przecież gdyby Jana Pawła II zamknąć na pustelni to by chyba nie wytrzymał. Obaj są świętymi w kościele katolickim. To jest przykład na to że w Domu Ojca jest mieszkań wiele i wszyscy się pomieszczą chociaż mogą być różni jak ogień i woda, czyli w granicach nauczania katolickiego wszyscy będą zbawieni a te granice są szerokie i jeszcze mam wrażenie się poszerzają. Dlatego nie trzeba się bać.

N sie 18, 2019 8:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
Cytuj:

Arwena, czasami można odnieść takie wrażenie, ale wydaje mi się że papież Franciszek stawia swoim całym nauczaniem gdzie indziej akcenty i uzupełnia nauczanie kościoła, a nie zmienia tj.mówi o miłosierdziu,miłości bliźniego otwartości na ludzi i przebaczeniu. W katechizmie i nauczaniu kościoła to wszystko było i jest tylko może mniej wyakcentowane i nie tak ekspresyjnie.
[...].

Ok rozumiem już o co Ci chodziło.

Wt sie 20, 2019 9:30 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Mam tak samo jak Ty lubczyk :(

Wt sie 27, 2019 10:03 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona