Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 23, 2019 1:31 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jak ustrzec się herezji - Wincenty z Lerynu 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak ustrzec się herezji - Wincenty z Lerynu
Wydaje się że tekst dobrze oddaje:
Obrazek

So wrz 07, 2019 5:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Dlaczego tak sądzisz? Jakie inne znaczenie? dlaczego herezja?

Andy jest człowiekiem, Anawim jest człowiekiem, Jotef jest człowiekiem. Jest jeden człowiek.

Tylko że ten przykład jest nieadekwatny. Na świecie ludzi jest więcej niż Andy, Anawim i jotef. Dlatego wniosek "jest jeden człowiek" brzmi absurdalnie. Bóg natomiast jest jeden w trzech Osobach. Nigdzie nie istnieje nikt, kto by miał taką naturę jak Ojciec, Syn i Duch Święty. Jest tylko jedna taka Istota - Bóg. Dlatego mówimy, że Bóg jest jeden.

Poza tym Andy, Anawim i jotef nie obrazują Boga, dlatego że Ojciec odwiecznie rodzi Syna i jest źródłem Ducha. A tymczasem Andy, Anawim i jotef istnieją niezależnie od siebie.

Po trzecie, Bóg jest Istotą doskonałą, dlatego relacje między Osobami są jednością doskonałą. Są doskonale zjednoczone nie tylko przez jedność natury, ale również w miłości i w woli. Natomiast Andy, Anawim i jotef są tylko ludźmi, mają początek, więc do miłości muszą dorastać, jak również stopniowo jednoczyć się w podglądach, żeby kiedyś osiągnąć jedność woli. Lecz ponieważ nie są najwyższym Bogiem, mają początek i istnieją jako byty powstałe niezależnie od siebie, dlatego nigdy nie osiągną takiego poziomu miłości i jedności woli, jakie są w Bogu.

Nie można wyobrażać sobie Boga na przykładzie trzech ludzi, bo wyjdą absurdy.

Trzeba po prostu zaufać nauce Kościoła. Katechizm KK:

"266 (...) „Wiara katolicka polega na tym, abyśmy czcili jednego Boga w Trójcy, a Trójcę w jedności, nie mieszając Osób ani nie rozdzielając substancji: inna jest bowiem Osoba Ojca, inna Syna, inna Ducha Świętego; lecz jedno jest Bóstwo, równa chwalą, współwieczny majestat Ojca i Syna, i Ducha Świętego"89.
267 Osoby Boskie, nierozdzielne w tym, kim są, są także nierozdzielne w tym, co czynią. W jednym działaniu Bożym każda Osoba Boska ukazuje jednak to, co jest Jej własne w Trójcy, przede wszystkim w Boskich posłaniach wcielenia Syna i daru Ducha Świętego."

So wrz 07, 2019 6:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Dlaczego tak sądzisz? Jakie inne znaczenie? dlaczego herezja?

Andy jest człowiekiem, Anawim jest człowiekiem, Jotef jest człowiekiem. Jest jeden człowiek.

Bóg nie jest nazwą gatunku jak człowiek.
Przepraszam za porównanie, chodzi mi o konstrukcję zdania : to tak jakby napisać: Andy jest Pawłem Nowakiem, Anawim jest Pawłem Nowakiem, Jotef jest Pawłem Nowakiem. Widać tu odwronty problem czyli trzeba dodać Andy do nie Anawim to nie Jotef

So wrz 07, 2019 6:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Spoko, wątek jest o ustrzeganiu się herezji, dyskusja o Trójcy z mojej strony miała być tylko przykładem dla wprowadzenia poniższego pytania
Cytuj:
Si. Choć mnie zastanawia bardziej praktyczny aspekt zagadnienia. Ludzie wierzący w swojej masie nie rozumieją tych sformułowań i podstawiają pod nie różne wyobrażenia. Gdybyś zaczął przypadkowemu katolikowi zadawać pytania różnicujące poszczególne herezje co do Trójcy czy Chrystusa, to po pierwsze by nie rozumieli o co chodzi, a po drugie - okazałoby się ,że wyznają nieświadomie masę błędów. Podejrzewam, że w pierwszych wiekach nie było inaczej.
Zatem - jaka jest rola doktryny w życiu czy w zbawieniu konkretnego katolika?

Na przykładzie dogmatu o Trójcy. Co to dla mnie konkretnie znaczy, że teraz próbuję niuansować pojęcia, zdania typu "Syn jest Bogiem" dopatrując się niestosowności tegoż? Co jeśli to robię "niepoprawnie", choć nieświadomie, do tego, ze względu na słaby rozum, być może nawet niepokonalnie błędnie, a Ty masz rację? To wpływa na szanse mojego zbawienia?
A bardziej ogólnie - po co ja czy Ty mamy się ustrzec herezji?

So wrz 07, 2019 6:52 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Bóg nie jest nazwą gatunku jak człowiek.
Przepraszam za porównanie, chodzi mi o konstrukcję zdania : to tak jakby napisać: Andy jest Pawłem Nowakiem, Anawim jest Pawłem Nowakiem, Jotef jest Pawłem Nowakiem. Widać tu odwronty problem czyli trzeba dodać Andy do nie Anawim to nie Jotef

Ale też "Bóg" nie bardzo jest nazwą jak Paweł Nowak (a przynajmniej nie dla nas na tym świecie, którzy Go nie znamy, tak, jak poznajemy Pawła Nowaka), raczej deskrypcją określoną.
Jeśli dalej potraktujesz "Boga" jako jakieś indywiduum, to z określenia Ojciec jest Bogiem i Syn jest Bogiem dochodzisz tautologicznie do unitaryzmu (Ojciec jest Synem). Bóg rodzi Boga, (Ojciec rodzi Syna) i nieprawda, że Bóg rodzi Boga (Syn nie rodzi Ojca). itd.

Stąd w określeniach stosunków w Bogu, słowo Bóg stosuje się w znaczeniu Osoby.

So wrz 07, 2019 6:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Jeśli dalej potraktujesz "Boga" jako jakieś indywiduum, to z określenia Ojciec jest Bogiem i Syn jest Bogiem dochodzisz tautologicznie do unitaryzmu

Nie bo Bóg nie jest człowiekiem i nie można stosować takich "działań" jak do człowieka tylko z tego powodu że są zrozumiałe.
Ludzkie analkogie załamują się nawet w przypadku fizyki kwantowej: swiatło może być cząstką albo falą, przecież to niemożlwe! tak, niemożliwe by kulka była falą albo zachowywała się tak jak foton z dwiema szczelinami, tyle że foton nie jest kulką.
Tym bardziej nasze intuicje co do ludzi nie możemy przenosić na Boga.
Ktoś stwierdził że 1+1+1 nie może być 1. No tak, ale wystarczy nawet powiedzieć że Alef0+Alef0+Alef0=Alef0, tyle że nie jest to rozwiązanie tajemnicy Boga, bo było by to przelanie wody z miski do dołka a nie całego oceanu do dołka.

Jesteś katolikiem w pełnej łączności a masz zastrzeżenia co do Trójcy? a może raczej co do definicji? podaj swoją.

"słowo Bóg stosuje się w znaczeniu Osoby."
Co?? Osoby są Trzy a Bóg jeden a mądrzy ludzie dodawali że jest Bytem niezłożonym.

So wrz 07, 2019 7:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
A bardziej ogólnie - po co ja czy Ty mamy się ustrzec herezji?

Po co mamy się ustrzec herezji?

Bo Bóg jest osobowy i pozaświatowy. Herezja to uporczywe (po Chrzcie) zaprzeczanie lub powątpiewanie o jakiejś prawdzie objawionej. Gdyby absolutem była jakaś bezosobowa siła, jak sobie roi filozofia grecka, to można się zgodzić, że doktrynę i przykazania Kościoła można by było modernizować (dostosowywać do woli ludzkiej). Ale jeśli Bóg jest osobowy - a tak właśnie jest - jeśli dał ludziom objawienie swego Majestatu i woli, jeśli wiarę w to objawienie obwarował nagrodami i karą wieczną za nieposłuszeństwo, jeśli zabronił zmieniać treść objawienia, to herezja byłaby naszym samobójstwem.

Bóg rzekł do Jozuego:

"Tylko bądź mężny i mocny, przestrzegając wypełniania całego Prawa, które nakazał ci Mojżesz, sługa mój. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo" (Joz. 1:7-9).

Dotyczyło to Starego Przymierza. Na temat rangi Słowa objawionego w Nowym Przymierzu Chrystus mówi:

"Tymi przy drodze są ci, którzy słuchają; potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, aby nie uwierzyli i nie zostali zbawieni. (...) Lecz to, które padło na dobrą ziemię, to są ci, którzy szczerym i dobrym sercem USŁYSZELI SŁOWO I ZACHOWUJĄ JE, i wydają owoc w cierpliwości." (Łuk. 8:12,15)

"Kto bowiem wstydzi się mnie i moich słów, tego Syn Człowieczy będzie się wstydził, gdy przyjdzie w chwale swojej, Ojca i świętych aniołów." (Łuk. 9:26)

"Wtedy Jezus mówił do tych Żydów, którzy mu uwierzyli: Jeśli będziecie trwać w moim słowie, będziecie prawdziwie moimi uczniami." (Jana 8:31)

"Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli ktoś będzie zachowywał moje słowa, nigdy nie ujrzy śmierci." (Jana 8:51)

"...Pismo nie może być naruszone..." (Jana 10:35).

"Kto mną gardzi i nie przyjmuje moich słów, ma kogoś, kto go sądzi: słowo, które ja mówiłem, ono go osądzi w dniu ostatecznym." (Jana 12:48)

"Kto mnie nie miłuje, nie zachowuje moich słów. A słowo, które słyszycie, nie jest moje, ale tego, który mnie posłał, Ojca." (Jana 14:24)

"Jeśli będziecie trwać we mnie i moje słowa będą trwać w was, proście, o cokolwiek chcecie, a spełni się wam." (Jana 15:7)

"Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w mojej miłości, jak i ja zachowałem przykazania Ojca mojego i trwam w Jego miłości." (Jana 15:10)

Apostołowie:

"Uważajcie, żeby was ktoś nie obrócił na własną korzyść przez filozofię i próżne oszustwo, oparte na ludzkiej tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie." (Kol. 2:8)

"Dlatego, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się przekazanych nauk, o których zostaliście pouczeni czy to przez mowę, czy przez nasz list." (2 Tes. 2:15)

"Przedkładając to braciom, będziesz dobrym sługą Chrystusa Jezusa, wykarmionym słowami wiary i dobrej nauki, za którą poszedłeś. (7) Odrzucaj natomiast pospolite i babskie baśnie." (1 Tm 4:6-7)

"Pilnuj samego siebie i nauki, trwaj w tych rzeczach, bo to czyniąc, i samego siebie zbawisz, i tych, którzy cię słuchają." (1 Tm 4:16)

"O, Tymoteuszu, strzeż depozytu [wiary] unikając światowej czczej gadaniny i przeciwstawnych twierdzeń rzekomej wiedzy" (1 Tm 6:20).

"Trzymaj się wzoru zdrowych słów, które ode mnie usłyszałeś, w wierze i miłości, która jest w Chrystusie Jezusie." (2 Tm 1:13)

"Ty zaś trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, wiedząc, od kogo się tego nauczyłeś; (15) I ponieważ od dziecka znasz Pisma święte, które cię mogą uczynić mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Chrystusie Jezusie. (16) Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości; (17) Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła w pełni przygotowany." (2 Tm 3:14-17)

"Biskup bowiem, jako szafarz Boży, ma być nienaganny, niesamowolny (...), trzymający się wiernego słowa, zgodnego z nauką, aby też mógł przez zdrową naukę napominać i przekonywać tych, którzy się sprzeciwiają." (Tyt. 1:7-9)

"Ty zaś mów to, co jest zgodne ze zdrową nauką." (Tyt. 2:1)

"A proszę was, bracia, abyście wypatrywali tych, którzy powodują rozłamy i zgorszenia przeciwko tej nauce, którą przyjęliście; unikajcie ich." (Rzym. 16:17)

"Heretyka po pierwszym i drugim upomnieniu unikaj; (11) Wiedząc, że taki człowiek jest przewrotny i grzeszy, i sam siebie osądza." (Tyt. 3:10-11)

"Dlatego musimy tym bardziej trzymać się tego, co słyszeliśmy, aby nam to czasem nie uciekło. (2) Bo jeśli słowo wypowiedziane przez aniołów było niewzruszone, a wszelkie wykroczenie i nieposłuszeństwo otrzymało sprawiedliwą odpłatę; (3) Jakże my ujdziemy, jeśli zaniedbamy tak wielkie zbawienie, które było głoszone na początku przez Pana, a potwierdzone nam przez tych, którzy go słyszeli?" (Hebr. 2:1-3)

"Lecz choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba głosił wam ewangelię inną od tej, którą wam głosiliśmy, niech będzie przeklęty. (9) Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Gdyby wam ktoś głosił ewangelię inną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty." (Gal. 1:8-9)

"Każdy, kto wykracza poza naukę Chrystusa, a nie pozostaje w niej, ten nie ma Boga. Kto pozostaje w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna. (10) Jeśli ktoś przychodzi do was i nie przynosi tej nauki, nie przyjmujcie go do domu ani go nie pozdrawiajcie. (11) Kto bowiem takiego pozdrawia, staje się uczestnikiem jego złych uczynków." (2 Jana 1:9-11)

"Oświadczam zaś każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśli ktoś dołoży coś do tego, dołoży mu też Bóg plag opisanych w tej księdze; (19) A jeśli ktoś odejmie coś ze słów księgi tego proroctwa, odejmie też Bóg jego dział z księgi życia i ze świętego miasta, i z rzeczy, które są opisane w tej księdze." (Obj. 22:18-19)

N wrz 08, 2019 1:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ludzkie analkogie załamują się nawet w przypadku fizyki kwantowej: swiatło może być cząstką albo falą, przecież to niemożlwe! tak, niemożliwe by kulka była falą albo zachowywała się tak jak foton z dwiema szczelinami, tyle że foton nie jest kulką.

Bardzo dobry przykład, tylko przyjrzyjmy mu się bliżej.
Problem z interpretacją fizyki kwantowej w języku naturalnym wynika stąd, że skądinąd poznaliśmy w sposób dyskurswyny JEDNOZNACZNY formalizm matematyczny tej teorii i poza językiem naturalnym (dzięki metodzie naukowej) uznajemy ten opis rzeczywistości za adekwatny. Jednak jest on na tyle nieintuicyjny, że nie potrafimy go wyrazić w naszych potocznych kategoriach czy zdroworozsądkowych terminach, ponieważ dochodzimy do sprzeczności - jak choćby opisane przez Ciebie.

W przypadku teologii nie jest tak łatwo. Tam potoczny język Biblii czy niekiedy trochę bardziej techniczny (filozoficzny) język Magisterium ma być nośnikiem znaczeń dla opisu Rzeczywistości, której nie sięgamy żadnym innym, lepszym, JEDNOZNACZNYM sposobem. A zważ, że dochodzi do tego nieskończona różnica niepoznawalności i niewyrażalności pomiędzy przedmiotem fizyki i przedmiotem teologii. Dlatego św. Tomasz napisał, co już cytowałem: że krańcem poznania Boga jest by wiedzieć, że się nie wie, kim jest Bóg, gdy się Go poznaje".

Andy72 napisał(a):
Nie bo Bóg nie jest człowiekiem i nie można stosować takich "działań" jak do człowieka tylko z tego powodu że są zrozumiałe.

To, co napisałem powyżej o ograniczeniach poznania nie można zamiatać po dywan niewystarczalnością ludzkiej logiki. Ludzka logika czy język są oczywiście niewystarczające do opisu Bogu, ale Bóg zechciał się też tak objawić. Trzeba zatem dążyć do tego, by doktryna była wyrażana spójnie, unikać sprzeczności.

Cytuj:
Jesteś katolikiem w pełnej łączności a masz zastrzeżenia co do Trójcy? a może raczej co do definicji? podaj swoją.

Absolutnie nie mam. Zwracam tylko uwagę, że Wasze przedstawianie tej definicji wikła się w sprzeczności.

Cytuj:
"słowo Bóg stosuje się w znaczeniu Osoby."
Co?? Osoby są Trzy a Bóg jeden a mądrzy ludzie dodawali że jest Bytem niezłożonym.

I właśnie dlatego, gdy się używa słowa "Bóg" na wyrażenie którejś z Osób Boskich, to się używa tego pierwszego słowa w znaczeniu "Osoba Boska". Nie chcemy, by "Bóg z Boga" znaczyło, że z jednego boga powstał drugi bóg albo że ten sam Bóg powstaje z tego samego Boga (choćby dlatego ,że Bóg jest niezmienny). Chcemy wyrazić relacje, czyli to, że jedna Osoba rodzi drugą Osobę i obie mają tę samą naturę.

Pn wrz 09, 2019 10:28 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Po co mamy się ustrzec herezji?

Bo Bóg jest osobowy i pozaświatowy. Herezja to uporczywe (po Chrzcie) zaprzeczanie lub powątpiewanie o jakiejś prawdzie objawionej. Gdyby absolutem była jakaś bezosobowa siła, jak sobie roi filozofia grecka, to można się zgodzić, że doktrynę i przykazania Kościoła można by było modernizować (dostosowywać do woli ludzkiej). Ale jeśli Bóg jest osobowy - a tak właśnie jest - jeśli dał ludziom objawienie swego Majestatu i woli, jeśli wiarę w to objawienie obwarował nagrodami i karą wieczną za nieposłuszeństwo, jeśli zabronił zmieniać treść objawienia, to herezja byłaby naszym samobójstwem.

No ja to rozumiem. Jak sam twierdzisz, herezja jest uporczywym zaprzeczaniem. Ale właśnie ta uporczywość jest badana przez Kościół, co pozwala na oddzielenie herezji materialnej od formalnej (uporczywe zaprzeczanie pomimo upomnienia przez kompetentną władzę kościelną).

Herezja materialna nie jest grzechem. św. Tomasz daje takie wskazówki praktyczne dla zwykłych wiernych, dając odpowiedź na postawiony zarzut wobec tezy, że prostaczkowie nie są zobowiązani mieć wiary wyraźnie określonej:
Cytuj:
3. Jeśli prostaczkowie nie są obowiązani mieć wiarę wyraźnie określoną, a tylko domyślną, to winni mieć tę wiarę domyślną wierząc dostojnikom, co jednak zdaje się być niebezpieczne: Może przecież zdarzyć się, że ci dostojnicy zbłądzą. A więc zdaje się, że także i prostaczkowie winni mieć wiarę wyraźnie określoną; i tak wszyscy są obowiązani w równym stopniu do wierzenia w prawdy wyraźnie określone.

Ad 3. Ludzie prości mają wiarę domyślną, wierząc osobom dostojnym o tyle, o ile one trzymają się Bożej prawdy Stąd słowa Apostoła: „Naśladowcami moimi bądźcie, jak ja Chrystusa”. W ten sposób nie ludzkie zapatrywanie, ale prawda. Boża jest prawidłem wiary; nawet gdyby niektórzy dostojnicy od tego prawidła odeszli, nie przynosi to uszczerbku wierze prostaczków; mniemają przecież, że wiara ich jest w porządku; chyba żeby w poszczególnych wypadkach, ze złą wolą, ich błędom przyklaskiwali na przekór wierze całego Kościoła, który przecież chybić nie może, na zapewnienie Pana: „Ja modliłem się za ciebie, Piotrze, aby nie zawiodła wiara twoja”.

Pn wrz 09, 2019 10:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Ludzka logika czy język są oczywiście niewystarczające do opisu Bogu, ale Bóg zechciał się też tak objawić. Trzeba zatem dążyć do tego, by doktryna była wyrażana spójnie, unikać sprzeczności.

Absolutnie nie mam. Zwracam tylko uwagę, że Wasze przedstawianie tej definicji wikła się w sprzeczności.

Pozorne sprzeczności. Żaden umysl ludzki i anielski nie jest w stanie pojąć Boga. A pozorne sprzeczności występują w sprawach o wiele prostszych, nawet nie fizyka kwantowa a Teoria Względności, nie Ogólna mająca złożoną matematykę a Szczególna z matematyką na poziomie liceum. Do tej pory jest wielu "obalaczy Einsteina" twierdzących że teoria jest "oczywiście sprzeczna".

Anawim napisał(a):
I właśnie dlatego, gdy się używa słowa "Bóg" na wyrażenie którejś z Osób Boskich, to się używa tego pierwszego słowa w znaczeniu "Osoba Boska". Nie chcemy, by "Bóg z Boga" znaczyło, że z jednego boga powstał drugi bóg albo że ten sam Bóg powstaje z tego samego Boga (choćby dlatego ,że Bóg jest niezmienny). Chcemy wyrazić relacje, czyli to, że jedna Osoba rodzi drugą Osobę i obie mają tę samą naturę.

Nie zapominajmy że każda osoba to ten Sam Bóg. Tego się nie da zrozumieć, ale czy Bóg musi być zrozumiały przez ludzki umysł?

Pn wrz 09, 2019 11:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Anawim napisał(a):
Nie zapominajmy że każda osoba to ten Sam Bóg.
Zatem kiedy w naszej modlitwie zwracamy się do Boga: Ojcze nasz... to adorujemy(oddajemy część i chwałę) nie jedną osobę boską ale Trójjedynego...czy tak ?

Pn wrz 09, 2019 10:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jezus też jest naszym Ojcem

Pn wrz 09, 2019 10:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Herezja materialna nie jest grzechem. św. Tomasz daje takie wskazówki praktyczne dla zwykłych wiernych, dając odpowiedź na postawiony zarzut wobec tezy, że prostaczkowie nie są zobowiązani mieć wiary wyraźnie określonej:

Tyle że wykształcenie religijne każdego człowieka winno być na poziomie jego ogólnego wykształcenia, tym samym wzrastać wraz z poziomem wykształcenia ogólnego. Od prostego ludu kiedyś wymagano znajomości sześciu głównych prawd wiary - to było minimum dla nich. Od "uczonych i uchodzących za wykształconych" co najmniej podstawowej znajomości katechizmu. Możliwe zatem że wielu współczesnych heretyków materialnych zaciąga grzech zawinionego zaniechania poznania prawd wiary.

Pn wrz 09, 2019 10:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Zatem kiedy w naszej modlitwie zwracamy się do Boga: Ojcze nasz... to adorujemy(oddajemy część i chwałę) nie jedną osobę boską ale Trójjedynego...czy tak ?

"A w tej Trójcy nic nie jest wcześniejsze lub późniejsze, nic większe lub mniejsze, lecz wszystkie trzy Osoby jednakowo są wieczne i we wszystkim – jak się już powiedziało – należy czcić Jedność w Trójcy a Trójcę w Jedności." - Quicumque

Pn wrz 09, 2019 10:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Ewangelia Jana: "Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie." (Jana 14:11).

Wt wrz 10, 2019 7:51 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona