Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt paź 18, 2019 11:34 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Grzech przekory 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Grzech przekory
Jak walczyć u siebie z przekorą? Jesli ktoś coś chce to ja zdecydowanie wole zrobić odwrotnie bo nie lubie ani spełniać czyiś oczekiwań ani robic pod czyjeś dyktando. Tak samo z byciem dobrym jeali chce coś dobrego zrobić ale nimt tego nie docenia i tak np mąż to mi sie potem już nie chce być dobrym i przychodzą myśli ze po co być dobrym jak i tak nikt tego nie docenia. Czy jest jakiś sposób jak z tym walczyc?

Pn paź 07, 2019 10:07 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech przekory
Psychologicznie rzecz ujmując, możesz podbudować swe ego i patrzeć na delikwenta z góry. Na zewnątrz będziesz cierpliwsza, ale generalnie staniesz się większą egoistką.

Z perspektywy buntownika, możesz spełniać czyjąś wolę, ale tak by wychodził na tym niekorzystnie. Np ktoś chce cukierka, to trzeba mu podać tak umiejętnie aby się nim zadławił, lub chociaż zakrztusił, a jak to nie wyjdzie to chociaż zrobić boleściwą minę - być może pojawi się u niego poczucie winy.

Z perspektywy wieczności rzecz ujmując, jeżeli będziesz spełniała czyjąś wolę, a nie swoją, łatwiej zaakceptujesz Wolę Bożą i tym samym łatwiej dostaniesz Wieczną Nagrodę.

Z perspektywy człowieka empatycznego możesz spełniać czyjąś wolę, bo sama byś chciała aby inni spełniali twoją :)

Mam nadzieję że rzuciłem trochę światła na ten straszny grzech przekory :D

Pn paź 07, 2019 10:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
biznesinfo napisał(a):
Psychologicznie rzecz ujmując, możesz podbudować swe ego i patrzeć na delikwenta z góry. Na zewnątrz będziesz cierpliwsza, ale generalnie staniesz się większą egoistką.

Z perspektywy buntownika, możesz spełniać czyjąś wolę, ale tak by wychodził na tym niekorzystnie. Np ktoś chce cukierka, to trzeba mu podać tak umiejętnie aby się nim zadławił, lub chociaż zakrztusił, a jak to nie wyjdzie to chociaż zrobić boleściwą minę - być może pojawi się u niego poczucie winy.

Z perspektywy wieczności rzecz ujmując, jeżeli będziesz spełniała czyjąś wolę, a nie swoją, łatwiej zaakceptujesz Wolę Bożą i tym samym łatwiej dostaniesz Wieczną Nagrodę.

Z perspektywy człowieka empatycznego możesz spełniać czyjąś wolę, bo sama byś chciała aby inni spełniali twoją :)

Mam nadzieję że rzuciłem trochę światła na ten straszny grzech przekory :D

Namotane. Czyli bycie katolikiem polega na spelnianiu woli innych i pozwalniu sie niekiedy wykorzystywac?

Pn paź 07, 2019 11:27 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Katolicy różni bywają, ale chyba tak. Przynajmniej tak być powinno z definicji. Nie nadaję się do udzielanie tego typu porad, bo ze mnie jest przekorny katolik. :-D

Pn paź 07, 2019 11:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
biznesinfo napisał(a):
Katolicy różni bywają, ale chyba tak. Przynajmniej tak być powinno z definicji.

Z definicji czego?

Pn paź 07, 2019 11:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przypomniało mi się jak robiły moje dzieci. Jak syn dotknął jakiejś części stołu, to córka musiała zrobić to samo, takie bezwiedne naśladownictwo, nie będę gorsza.
W przekorze może chodzić o element interesowności, źle pojęty. Oczywiście to tylko jeden z powodów przekory. Poznając swą przekorę, można wtedy skutecznie jej unikać. Źle pojęta interesowność, to zrobię jak chce, to una to za stały element jego żądań. Coś jak przepadam, będę musiała już za każdym razem spełniać żądania. No bo jak raz i to kolejny następny, bo trudniej będzie kiedyś powiedzieć nie po pierwszym tak. Jest to fałsz bo z góry założony, albo jest w tym prawda z doświadczeń wynikła. To trzeba wiedzieć, czemu człowiek ulega. Tak że najpierw poznać przyczynę sprzeciwów, a potem można skuteczniej z tym walczyć. Piszesz że nie masz nagrody, w postaci doceniania działań. To ciebie zniechęca, to jednak też źle pojęta interesowność.

Pn paź 07, 2019 12:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bycie katolikiem polega na spełnianiu Woli Boga wyrażonej w nauczaniu kościoła katolickiego i zgodnego z nim. Nie spełniamy dowolnej woli przypadkowych osób bo nie jesteśmy ich niewolnikami. Jesteśmy natomiast może trochę niewolnikami Boga tu na ziemi, ale potem mamy obiecaną wolność za realizację Jego Woli na ziemi.

Pn paź 07, 2019 12:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
Bycie katolikiem polega na spełnianiu Woli Boga wyrażonej w nauczaniu kościoła katolickiego i zgodnego z nim. Nie spełniamy dowolnej woli przypadkowych osób bo nie jesteśmy ich niewolnikami. Jesteśmy natomiast może trochę niewolnikami Boga tu na ziemi, ale potem mamy obiecaną wolność za realizację Jego Woli na ziemi.

Czyli jak ktos o cos prosi tomamy tego nie robić bo mamy spelniac tylko wole Boga? Wtedy wychodzi na to ze przekora nie jest grzechem i dobrze jest robic wszystkona odwrot

Pn paź 07, 2019 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ktoś, kto rozpozna u kogoś innego przekorę, może to wykorzystać w ten sposób, że będzie sprawiał takie wrażenie, iż chce od tej osoby innego działania, niż faktycznie chce, po to tylko, by przez jej przekorę osiągnąć to, czego naprawdę chce.(Mam wrażenie, że z małymi dziećmi często to bardzo dobrze pracuje). Zatem lepiej jednak oceniać dobro sprawy i na tej podstawie podejmować decyzje.

Pn paź 07, 2019 12:41 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky - Świetna uwaga o dzieciach i o ludziach działajacych jak dzieci!

Jeżeli ktoś nas o coś prosi, a my wiemy, że to jest niezgodne z wolą Bożą, to nie mamy tego robić, oczywiste.
I nie jest to przekora wobec osoby, jakies "na odwrót", tylko sluchanie Boga, używanie sumienia ukształtowanego zgodnie z Bozym zamyslem.

sachol: " jeali chce coś dobrego zrobić ale nimt tego nie docenia i tak np mąż to mi sie potem już nie chce być dobrym i przychodzą myśli ze po co być dobrym jak i tak nikt tego nie docenia".
No i wychodzi, że jesteś w takiej sytuacji jakoś interesowna, chcesz docenienia w zamian za dobro; a skoro doceniana nie jesteś, to pojawia się pokusa nieczynienia dobra. No na pewno nie jest to po Bożemu.

Pn paź 07, 2019 12:47 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po co udawać naiwnego, przecież łatwo rozróżnić kto o co prosi i co trzeba spełnić. Po co szukać dziury w całym. Jak otaczasz się ludźmi dobrej woli tj. katolikami to możesz spełniać w ciemno wszystkie prośby bez zastanowienia. Ale jak z własnej woli wybierasz środowisko wrogie katolikom i Bogu to i prośby będą takie. A z drugiej strony czy spełniasz wszystkie prośby ludzi dobrej woli? Myślę że na to nie starczy czasu to po co roztrząsać inne przypadki tj. jakieś problematyczne czy wręcz wyłomy dla przykładu "weź ślub z innowiercą" bo on cię kocha czy inne takie.

Pn paź 07, 2019 12:50 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@sachol Definicja: KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących. A więc katolik to człek wierzący, wątpiący oraz poszukujący.

Dlaczego przekora jest grzechem? Ja myślałem, że to taka prowokacja, a wygląda na to że to poważny temat jest. :no:

Katolik ma być jak dziecko, a dziecko jest..
No właśnie jakie? Pokorne, rozmodlone i posłuszne?
Nawet jeśli chodzi o naiwność, to normalne dziecko jest naiwne tylko dopóki nie pójdzie do przedszkola

Pn paź 07, 2019 12:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):

sachol: " jeali chce coś dobrego zrobić ale nimt tego nie docenia i tak np mąż to mi sie potem już nie chce być dobrym i przychodzą myśli ze po co być dobrym jak i tak nikt tego nie docenia".
No i wychodzi, że jesteś w takiej sytuacji jakoś interesowna, chcesz docenienia w zamian za dobro; a skoro doceniana nie jesteś, to pojawia się pokusa nieczynienia dobra. No na pewno nie jest to po Bożemu.

Kazdy normalny czlowiek chce docenienia za to co robi, jak kobieta np ogarnia caly dom, gotuje obiady a on uwaza ze to sie samo robi i ze to normane to moze trzeba przestac to robic zeby docenil.
Albi jak maz jest dobry dba o zone kuouje jej rozne rzeczy wyrecza w pracach domowych a ona tez uwaza to za normane to logiczne ze trzeba przestac to robic aby docenila. W dzisiejsyzm swiecie wielu mezcyzn nie szanuje kobiet a one leca za tymi draniami jak muchy do smoly a dobrych mezcyzn nie doceniaja. To ptosty rachunek ze nie warto byc dobrym. Taka obserwacja z otoczdnia

Pn paź 07, 2019 1:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przekora to tylko objaw innego i głębiej ukorzenionego grzechu. Na poziomie psychologicznym to objaw urazowości a urazowość wynika ze zranień. Zranienie są wbudowane w osobowość i są niewidoczne dla zainteresowanego. Wywołają zaprzeczenie, gdyby je nazwać po imieniu.
Szuka się przyczyn, jeśli chce się uzdrowić sytuację. A samemu uzdrowić się nie da, bo najdłuższa jest droga od głowy do serca. To się praktycznie samo uzdrawia, jeśli człowiek zaczyna wierzyć w Boga a nie tylko w szczęście, które nazywa Bogiem. To ostatnie jednak podlega próbie i Pan Bóg pokaże ten korzeń grzechu.
Tu nie ma instrukcji jak w treningach samorealizacji. Jest mozolna praca i niezwykle niemiła. Mogą ją podjąć jednak tylko osoby pozbawione obłudy, inaczej wszystko zakłamią a przyjaciela nazwą nieżyczliwcem. Nie chcą zmiany. Chcą poczuć się lepiej. Przekorę widać i pogarsza samopoczucie idealnego katolika. Tyle, że katolik wcale nie ma być idealny, ale prawdziwy.

Pn paź 07, 2019 1:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę że na początek trzeba starć się nie doszukiwać negatywnych intencji u innych, że coś ci narzucają, dyktują - bo np..jak ode mnie ktoś coś chce to nie mam wrażenia że ktoś mi coś dyktuje. No chyba że chodzi w istocie o kogoś kto próbuje coś mi narzucić. Niewykluczone że masz w najbliższym.otoczeniu osoby z którymi relacje są z tego powodu trudne i temat w istocie ich dotyczy choć sformułowany jest ogólnie, albo przenosisz te trudne relacje na innych, z reguły "niewinnych" albo sobie rekompensujesz jakieś frustrację na innych. Bo czy w stosunku do wszystkich okazujesz przekorę w równym stopniu?. W innym temacie pisałaś np. że chodziłaś do kościoła w dni powszednie że względu na oja choć nie chciałaś. Czy teraz potrafisz nawet nie tyle nie spełnić jego oczekiwania, ale zrobić wręcz na odwrót? Bo jeśli nie to nie zwalczysz wady jeśli nie usuniesz źródła które je nakręca.
Co do.interesownosci do czynienia dobra to wydaje mi się że to jest dość powszechne u każdego kto nie jest wolny od swego egoizmu. W każdym razie nadal.łapię na różnych rozczarowaniach. Myślę że to jest też laska - można zobaczyć że się miało intencje niezbyt czyste. Z drugiej strony chyba też warto się przyjrzeć temu ogólnemu "nikt nie docenia". Bo to z reguły chodzi jednak by docenił nie ktokolwiek i jakkolwiek ale ktoś konkrety i by to wyraził w określony sposób. I te relacje, np. z mężem, też budować w określonym kierunku. Ja staram się nie oczekiwać od ludzi by się domyślili - jak mi na czymś zależy to mówię wprost. A jak nie powiem, to trudno, moja strata.

Pn paź 07, 2019 1:44 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona