Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 17, 2021 11:07 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Znajomość Pisma Świętego w Polsce. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Znajomość Pisma Świętego w Polsce.
Ostatnio bardzo dużo moich znajomych przypominało o "godzinie łaski", czy jakoś tak. Przepraszam jeśli pokręciłem. Mój osobisty stosunek do tej praktyki jest neutralny i nigdy nie zagłębiałem się w niego. Wiem tylko tyle, że wynika z objawienia prywatnego. Mamy google, jeśli będę zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy, to z pewnością skorzystam. To tak na wstępie , aby z góry podziękować za ewentualne dodatkowe informacje w tym temacie.Chwilowo mnie to nie interesuje, ale może kiedyś w przyszłości...

Zastanawiam się jednak, dlaczego w naszej katolickiej pobożności kuleje czytanie Pisma i jego znajomość ? Kiedyś czytałem, że w Kościele jeszcze z czasów średniowiecza istniało takie określenie, że Kościół stoi na trzech nogach: caritas, Eucharystia i właśnie Pismo Święte. Być może wstęp i "godzina łaski" to nie najlepszy kontrast do zadania tego pytania i ktoś kto ją praktykuje może poczuć się urażony, ale nie taka jest moja intencja. Mógł bym napisać inaczej i zamiast wpomianej "godziny" stwierdzić, że pobozni ludzie w Polsce bardziej znają i cytują objawienia błogosławionej "xxx" ,albo wizjonerki "yyy" , niż proroctwo Pisma. Kiedyś na stronie mojego przyjaciela księdza, pewien pan pod postem dotyczącym kard. Wyszyńskiego napisał kilka nieprzyjemnych treści o kardynale. Ksiądz oczywiście zareagował komentarzem, że ulega komunistycznej propagandzie która stworzyła przekłamany obraz kardynała. Facet uległ emocją i w sposób niewybredny, wręcz chamski komentował dalej. Przy okazji przyznał się że należy do (nie pamietam dokładnie) rycerzy Chrystusa Króla, a kard. Wyszyński swojego czasu nie zgodził się na intronizację.

Dlaczego to mnie martwi i o tym piszę ? Ponieważ tylko Pismo Święte ma moc przemienić nas wewnętrznie. Bardzo wielu ludzi, którzy "promują" tę czy inną pobożną praktykę, mają problem sami ze sobą. Wyrażają się z szacunkiem o Piśmie, ale nie przywiązują znaczenia, ani jakiejś szczególnej wagi do jego zgłębiania. Wierzą, ale ich wiara i praktyka przeżywania tej wiary jakoś nie szczególnie odciska się na ich wnętrzu.

Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że trzecia noga Kościoła została zastąpiona obecnie czymś innym ? A może jestem przewrażliwiony i jest dokładnie odwrotnie? Bóg przecież nie objawił się uczonym w Piśmie, ale pastuszką w Betlejem. Mam właśnie problem z uchwyceniem tej równowagi w Polskim Kościele i właściwym jej zdefiniowaniem. Czy ktoś wcześniej już się z tym mierzył ? Jakieś refleksje ?

Wt gru 11, 2018 8:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Znajomość Pisma Świętego w Polsce.
Jozek napisał(a):
Bardzo wielu ludzi, którzy "promują" tę czy inną pobożną praktykę, mają problem sami ze sobą. Jakieś refleksje ?

Moja refleksja jest taka, ze bylo by w porzadku gdybys to napisal w innej formie. Ale ubolewanie jak to "bardzo wielu ludzi"jest moim zdaniem nie za bardzo na miejscu. Ja czesto mam problem sam ze soba. A Ty?

Wt gru 11, 2018 8:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Dlaczego to mnie martwi i o tym piszę ? Ponieważ tylko Pismo Święte ma moc przemienić nas wewnętrznie.

Błąd. Bóg ma moc przemienić nas wewnętrznie. Pismo Święte może, ale nie musi być Jego narzędziem, którym się do tego posłuży.

Wt gru 11, 2018 8:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Jozek napisał(a):
Bardzo wielu ludzi, którzy "promują" tę czy inną pobożną praktykę, mają problem sami ze sobą. Jakieś refleksje ?

Moja refleksja jest taka, ze bylo by w porzadku gdybys to napisal w innej formie. Ale ubolewanie jak to "bardzo wielu ludzi"jest moim zdaniem nie za bardzo na miejscu. Ja czesto mam problem sam ze soba. A Ty?

Również mam.

Po prostu dużo się tych żali nazbierało robaczku, stąd taki zwrot. Nie wszystkio opisałem, bo szkoda na to czasu. Nie stawiam się ponad nikim.
Papież Franciszek mówi: "znajdź ranę i ulecz ją". Jak mam napisać o tej ranie w taki sposób, abyś nie odniosł wrażenia że kogoś potępiam ? Raczej myślę jak jej zaradzić i uleczyć. Jedyne lekarstwo jakie znam to właśnie Słowo Boże znajdujące się w Piśmie Świętym.

Przy okazji, nigdy nie byłem dobry w pisaniu postów.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Błąd. Bóg ma moc przemienić nas wewnętrznie. Pismo Święte może, ale nie musi być Jego narzędziem, którym się do tego posłuży.

Dasz jakiś przykład, żebym zrozumiał co masz na myśli ?

* chciałem ten post napisać w dziale "dla katolików". Jeśli mogę prosić o przeniesienie, to będę wdzięczny.

Wt gru 11, 2018 9:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Dasz jakiś przykład, żebym zrozumiał co masz na myśli ?

Proszę bardzo: Analfabeta w dżungli może się nawrócić, stać chrześcijaninem i osiągnąć zbawienie mimo tego, że nie będzie w stanie przeczytać nawet jednej kartki Pisma Świętego. Wystarczy mu do tego Dobra Nowina głoszona przez misjonarzy.

Wt gru 11, 2018 9:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Przy okazji, nigdy nie byłem dobry w pisaniu postów.

Alez masz. Wiele Twoich postow czytam z przyjemnoscia. Ale tak jak Yarpen napisal narzedzi jest wiele. Absolutnie nie neguje znaczenia Pisma Sw ale bylo i jest wielu takich co doskonale znali Pismo. Nawet bardziej niz Autor.

Wt gru 11, 2018 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proszę bardzo: Analfabeta w dżungli może się nawrócić, stać chrześcijaninem i osiągnąć zbawienie mimo tego, że nie będzie w stanie przeczytać nawet jednej kartki Pisma Świętego. Wystarczy mu do tego Dobra Nowina głoszona przez misjonarzy.

Tak, tak, tylko tutaj to nie są te realia już. To moje zdanie o mocy Słowa Bożego zawartego w Piśmie Świętym, odnosiłem bardziej myśląc o ludziach już nawróconych. Na prawdę nie chcę podawać kolejnych przykładów, bo dobrze robaczek zauważył, że w jakiś sposób zamieniam się przez to w faryzeusza.

Więc może inaczej. Analfabeta nawraca się w dżungli i staje chrześcijaninem. Co dalej ? W Piśmie mamy wiele takich fragmentów przestrzegających przed fałszywą pobożnością, i jej różnymi formami. Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.
Mateusza 7:21

Co jest dalej ? Jak ten człowiek powinien się formować i do czego przylgnąć ? Ja mam wrażenie, że pomimo szczerych intencji i dobrych chęci, których nikomu nie odmawiam, nie przywiązujemy zbytniej wagi do tego co najważniejsze. Gdzie popełniam błąd w logice ? Co mi umyka ?

Wt gru 11, 2018 10:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
2 Ptr 1,20-21
(20): To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. (21): Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili (od Boga) święci ludzie.

2 Ptr 3,14-16
(14): Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy — w pokoju, (15): a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł wedle danej mu mądrości napisał do was, (16): jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak. i inne Pisma, na własną swoją zgubę.

To Ci umyka. Owszem, lektura Pisma Świętego jest pożyteczna, ale może być również zgubna jeżeli ktoś zabierze się do niej bez odpowiedniego przygotowania i poza Kościołem.

Wt gru 11, 2018 10:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

To Ci umyka. Owszem, lektura Pisma Świętego jest pożyteczna, ale może być również zgubna jeżeli ktoś zabierze się do niej bez odpowiedniego przygotowania i poza Kościołem.

Chodzi ci o ufność i wiarę w Kościół i jego nauczanie. Tylko że w tym przypadku, to również nie jest raczej trafne. Objawienia prywatne mają to do siebie, że Kościół nie stwierdza ich niezgodności z doktryną. Tzn. że autorytet Kościoła jest respektowany i przeważnie jest istotną częścią pobożności tych ludzi, chociaż to się często zaciera. Ludzie zaczynają wierzyć we wszystko co w internecie poboznego znajdą i z góry zakładają, że Kościół to uznaje.Mniejsza o to.

Nie rozumiem dlaczego tyle miejsca poświęciłeś w swojej wypowiedzi na *zagrożenia, czytania Pisma Świętego. To znaczy rozumiem intencje, bo przecież forum, wszystkie działy i piszący w niej często lekkomyślni ludzie są odpowiedzią na to pytanie, ale ta odpowiedź jest chyba nieproporcjonalnie wyważona.

Sam już nie wiem. Wywieszam białą flagę.

Wt gru 11, 2018 11:05 pm
Odpowiedz z cytatem
Mysle ze dyskutanci nie zrozumieli twoich pytan.
Np. Yarpen swoim przykladem wprowadzil maslo maslane bo nauczanie to tez Pismo, nie tylko prywatne jego czytanie.
Sprowadzil Pismo do samej ksiazki-druku.
Na razie tyle bo nie mam za duzo czasu.

Śr gru 12, 2018 8:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Dlaczego to mnie martwi i o tym piszę ? Ponieważ tylko Pismo Święte ma moc przemienić nas wewnętrznie.

Czy wiara nie rodzi sie ze sluchania?

Śr gru 12, 2018 10:10 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja bym chciała zwrócić uwagę na to, że pewne braki w znajomości Pisma mogą oznaczać, że jakość nauczania religii w szkołach jest nie najlepsza.

Śr gru 12, 2018 6:32 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Wierzą, ale ich wiara i praktyka przeżywania tej wiary jakoś nie szczególnie odciska się na ich wnętrzu.

Możliwe, że tylko czepiam się słów, ale tego nie rozumiem: skąd możesz wiedzieć? Nie sposób zajrzeć komuś w duszę i zmierzyć centymetrem rozmiar (czy głębię) wiary :) Ostrożnie z ocenianiem jak komu co się odciska we wnętrzu! Nie sposób stwierdzić tego bezpośrednio, a łatwo siebie obsadzić w roli autorytetu i sędziego.

Jako zeszłoroczne noworoczne postanowienie podjęłam się przeczytania Biblii tak jak jest w rozpisce tutaj: Link Tym samym znacząco poprawiłam własną znajomość Pisma Świętego. Lektura (chyba nikogo nie zaskoczę) bardzo wartościowa.

Wcześniej spotkałam się z takim potocznym poglądem, że niektóre odłamy heretyckie (stricte chodziło chyba o Świadków Jehowy) szczycą się szczegółową i na wyrywki znajomością Pisma, w ten sposób popierając swoje twierdzenia autorytetem Pisma. Okazało się, że są w tym mocno wybiórczy; potrafią wyjąć dwa-trzy słowa ze środka i zignorować sens całego akapitu.

W ogóle zarzut pt. "Nie czytacie Pisma" jest trochę... pochopny. Przecież w każdą niedzielę na każdej Mszy Św. jest czytanie i nie da się praktykować i jednocześnie nie zetknąć się z Pismem.

Zachęty do lektury Pisma, które znam m.in. z kazań, są godne pochwały. Jasne, że warto czytać. Trudno o mądrzejszą książkę.

Niesamowite, jak wiele powiedzeń, frazeologizmów pochodzi z Biblii. Nawet "korona mi z głowy nie spadnie", "kto sieje wiatr zbiera burzę", "kto pod kim dołki kopie". Niby wiem o tym też z lekcji polskiego (o literaturze), ale to i tak imponujące!

Nauczanie religii w szkołach pod względem treści Pisma oceniam wysoko. Wiem, bo gdyby było niskie, to czytałabym z wrażeniem, że pierwsze słyszę.

Wygląda na to, że poruszasz temat o tyle śliski, bo bardzo bliski protestantyzmowi. Znam (potocznie) opinię, jak to protestanci naciskali, że 1) Pismo jest jedynym autorytetem, 2) dowolność interpretacji. Czyli wolnoamerykanka. A potem wychodzą takie dziwne praktyki, jak zbieranie pieniędzy na ofiarę do woreczka podawanego z rąk do rąk, żeby nie wiedziała lewica co czyni prawica i bo dawaj jałmużnę w ukryciu. To jeszcze niewinny przykład.
Jak rozumiem, nie podoba ci się któraś pobożna praktyka. Nie rozumiem, dlaczego. Skąd właściwie wiesz, że:
Cytuj:
Bardzo wielu ludzi, którzy "promują" tę czy inną pobożną praktykę, mają problem sami ze sobą.

I jakie to problemy? Zasadniczo jeśli jakaś praktyka budzi nieufność, można przez przezorność jej nie praktykować i tyle. Autorytet Kościoła jest rozstrzygający. Za to pomysł wyeliminowania różnych pobożnych praktyk pod hasłem: "Naucz się najpierw na wyrywki Pisma Św." po pierwsze - okalecza (zubaża, odziera, niszczy - łatwiej coś skreślić niż budować!), po drugie - na tej zasadzie należałoby odwrócić się od Różańca, co poddaje w poważne wątpliwości intencje i skutki, po trzecie - obiektywnie żadna pobożna praktyka nie przeszkadza w lekturze Pisma, nie stoją wobec siebie w sprzeczności (nie ma sensu walczyć z czymś, co nie przeszkadza).

Co do trolla w sieci - jako postronny czytelnik za bardzo się przejmujesz wulgarnym wpisem nie licującym z tym, za kogo się chłopak podaje :)

So gru 22, 2018 8:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak byście określili oczekiwany przez Was poziom znajomości Pisma Świętego u innych? Co powinno być wyznacznikiem zaznajomienia ze Słowem Bożym? Co powinno być standardem?

N gru 23, 2018 12:28 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tu ciekawy filmik na temat czytania Biblii. Może całkiem sensowny?
https://www.youtube.com/watch?v=kchEizYo6as

N gru 23, 2018 2:57 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona