Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 26, 2020 4:53 am

Modlitwa o nawrócenie, pokuta za innych - jaki to ma sens? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Modlitwa o nawrócenie, pokuta za innych - jaki to ma sens?
Zastanawia mnie sens pokuty za innych i modlitwa za ich nawrócenie. Widzę to tak: Jezus nas zbawił i Jego ofiara wystarczy za nasze grzechy. No ale własna pokuta też jest potrzebna, bo pozwala nam oderwać się od niewłaściwych przywiązań - czasem złych (jakiś grzech) a czasem by wybrać rzecz lepszą zamiast dobrej. (Oczywiście w bardziej poważnych przypadkach pokuta to także przyjęcie odpowiedzialności za własne czyny, ale tutaj chciałbym się skupić na perspektywie wierzącego, który pewne rzeczy ma już ogarnięte.) No i teraz czytam o tej pokucie za innych. W szczególności u świętych. Kiedyś to po prostu przyjmowałem, ale teraz zastanawiam się jaki to ma sens? Czy ludzie nie mają wolnej woli? Mogę się modlić w różnych sprawach, ale jakoś to nawrócenie (szczególnie innych osób) mi umyka. Rozumiem modlitwę aby ktoś pokonał swoje słabości, odnalazł drogę, którą zagubił, ale o nawrócenie? Albo jakaś pokuta za inną osobę? Trochę tego nie ogarniam i nie rozumiem, chociaż przykład takiej postawy często znajdujemy u świętych. Ktoś potrafi to jasno wytłumaczyć?

A może to właśnie o to chodzi, że święci nie modlili się i nie pokutowali za ludzi świadomie zdecydowanych iść drogą grzechu tylko za tych zagubionych? Np. znam ludzi, którzy nie są źli, ale mają urazy do księży a ponadto są trochę zakompleksieni i przyjmują dość nowoczesne poglądy by nie wyjść na prostaków. Znam też ludzi, którzy kiedyś byli bardzo wierzący a potem dali się wciągnąć w wir pracy i obowiązków i wypadli z rytmu duchowości i modlitwy - zresztą samemu mi to się zdarza. Więc może po prostu nawrócenie nie jest stanem zero-jedynkowym i tak naprawdę to jest to modlitwa/pokuta o uwolnienie od złych skłonności, słabości i/lub o przejrzenie na oczy?

hm.. tylko w takim razie dlaczego modlitwa świętych w Niebie lub Ofiara Samego Jezusa nie wystarczy? A może właśnie wystarczy tylko Bóg nam daje wolność i możliwość wpływania na czas i miejsce, w którym żyjemy? Może właśnie chodzi o to, że możemy czynić Królestwo Boże na ziemi, wpływać na nasze środowisko na różne sposoby np. nawracając się, walcząc o zmianę złego prawa, bratersko upominając, pomagając, itp., ale także modląc się i pokutując za innych?

Ciekaw jestem Waszych odpowiedzi. Bardzo chętnie też przeczytam jakiś jasny tekst na ten temat.

N lis 17, 2019 1:05 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa o nawrócenie, pokuta za innych - jaki to ma sen
Zasadniczo ludzie nie są źli, ale właśnie zagubieni. Praktycznie mało kto grzeszy dla grzeszenia, bo lubi grzeszyć. Zwykle ludzie ulegają jakimś namiętnościom, żądzom. Często mają jakieś tam swoje poglądy, mniemania. Mało kto uważa że robi źle - zawsze jest racjonalizacja, choćby do "mniejszego zła". Dal przykładu Niemcy mordując Żydów, Polaków i inne nacje, często uważali że to paskudne zajęcie, "niewdzięczne", ale "trzeba by było dobrze". Komuchy robili podobnie - "wyeliminować wrogów, by ludziom żyło się dostatnio i szczęśliwie". Obecnie mordowanie nienarodzonych jest w imię zdrowia i szczęścia kobiet, a nawet owych dzieci (tych z podejrzeniem nieprawidłowego rozwoju), a eutanazja po to by ulżyć cierpieniu choremu. To wszystko jest fałszem i jest złem, ale robionym w imię jakiegoś tam, źle pojmowanego dobra.

N lis 17, 2019 9:57 am